دسته: مراقبت از مو تاریخ نگارش: ۲۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۵
5
تعداد رای‌دهندگان: 253

سفید شدن موها دلایل مختلفی دارد و فقط نشانه‌ای از پیر شدن و بالا رفتن سن نیست. شاید دانستن این دلایل برای شما هم جالب باشد!

چرا موها سفید می‌شوند؟

رنگ موها علاوه‌بر اینکه نقش بسیار زیادی در زیبایی چهره دارد در محافظت از پوست سر نیز بسیار موثر است. تارهای مو به طور طبیعی دارای رنگ‌دانه‌های مختلفی هستند کهه همین رنگ‌دانه‌ها سبب ایجاد رنگ در مو و همچنین رنگ گرفتن موها می‌شوند. 

بسیاری از افراد در سنین مختلف با سفید شدن مو مواجه می‌شوند و باور عمومی بر این است که سفید شدن مو دلیل اصلی افزایش سن و پیر شدن است ما آیا واقعا دلیل اصلی سفید شدن مو افزایش سن است؟ با ما در این قسمت از زیبامون دات کام همراه باشید تا با دلایل سفید شدن مو بیشتر آشنا شوید.

 

دلایل سفید شدن مو چیست؟

 

سفید شدن مو، هیچ ارتباطی به نوع ملانین موجود در بدن، یا به عبارتی تیره یا روشن بودن موهایمان ندارد.

سلول‌های رنگدانه‌ای مو، برای ساخت ملانین، به آنزیم‌های خاصی نیاز دارند و بر‌اساس تفاوت آنزیم‌های شرکت کننده، دو نوع ملانین که نوع اول، مسوول تولید رنگ‌های قهوه‌ای روشن تا سیاه تیره و نوع دوم مسوول تولید رنگ زرد بلوند تا قرمز تیره است، تولید می‌کند.

سفید شدن مو، در همه افراد اتفاق می‌افتد و هیچ ارتباطی به نوع ملانین ندارد. سفید شدن مو در مردان در حدود 30 سالگی و در زنان در 35 سالگی رخ می‌دهد.

سلول‌های تولید رنگ، هر 10 سال، 10 تا 20 درصد از ظرفیت تولید رنگ خود را از دست می‌دهند. در نخستین مراحل خاکستری شدن مو، این سلول‌ها به طور کامل غیر‌فعال نشده‌اند. وقتی سلول تولید کننده رنگ، فاقد رنگدانه شود، مو سفید می‌شود.

 

سفید شدن موها

 

آیا افزایش سن تنها دلیل سفید شدن موهاست؟ 

اشتباهات آرایشی، ممکن است سن را بالا نشان دهد اما، باید گفت که سفید شدن موها، یکی از آشکارترین نشانه‌های بالا رفتن سن است. اما همیشه سفید شدن مو به علت بالا رفتن سن نیست و عواملی مانند ویتامین B12، بیماری تیرویید، بیماری خود ایمنی، سیگار کشیدن، کم خونی، رژیم‌های سخت و طولانی مدت، عوامل ارثی و افزایش گلبول‌های سفید نیز باعث سفیدی زود هنگام و بیش از حد موها می‌شود.

سفید شدن مو در سن کمتر از 20 سالگی برای افراد سفید پوست و کمتر از 30 سالگی برای افراد سیاه پوست، را سفید شدن زودرس می‌گویند. این حدود سنی با توجه به عوامل تغذیه‌ای و ژنتیکی متفاوت است. از طرفی در برخی افراد، موها بسیار زود شروع به سفید شدن می‌کند، که این اتفاق به ژنی که از والدین دریافت کرده اند بستگی دارد.

برخی معتقدند که یک استرس ناگهانی باعث سفید شدن یک شبه مو می‌شود، اما از نظر علمی، این ادعا ثابت نشده است.

در پوست سر حدود 100 تا 150 هزار تار مو وجود دارد و مدت زمان عمر هر تار مو بین 2 تا 6 سال است. روند رشد مو هفته‌ها طول می‌کشد، پس امکان ندارد با یک استرس ناگهانی یک شبه سفید شود. آنچه باعث این باور غلط شده، ریزش ناگهانی مو در اثر فشار عصبی است و با استرس زیاد تعدادی از موها می‌ریزند و چون موهای سفید به ریخته شدن مقاوم هستند، فضا برای دیده شدن موهای سفید بیشتر می‌شود.

جالب است بدانید که کندن موی سفید، باعث سفید شدن موهای سیاه نمی‌شود، بلکه فقط همان یک تار موی سفید مجددا رشد می‌کند و بقیه موها شرایط خود را دارند.

امروزه محصولات جدیدی به بازار آمده است که با مصرف مکرر، موهای سفید را تیره‌تر می‌کند(شامپو یا کرم). همچنین استفاده از ماسک برای رفع سفیدی مو نیز موثر است.

 

آسیب زدن به موهایتان را متوقف کنید 

حنای بی رنگ برای تقویت مو

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
دکتر نداف کرمانی
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید:
نظر خود را ثبت کنید