در حال گرفتن اطلاعات...

زیبایی از دید مردم سراسر جهان

بزرگنمایی
دسته: خواندنی های روز تاریخ نگارش: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۷
5
تعداد رای‌دهندگان: 3596

زیبایی نسبی است به این معنی که می تواند یک مفهوم، ظاهر، سنت یا حتی یک سبک هنری باشد، بنابراین طبیعی است که مردم درکی متفاوت از آن داشته باشند.هر فرهنگی استانداردهای خاص خود را از زیبایی دارد.

زیبایی از دید مردم سراسر جهان

در انسان گرایش به جمال و زیبایی، چه به معنی زیبایی دوستی و چه به معنی زیبایی آفرینی که هنر نامیده می شود، وجود دارد. انسان می خواهد لباسش زیبا باشد، اتاقش زیبا باشد، همچنین انسان از زیبایی های طبیعت لذت می برد، از طرفی دوست دارد زیبایی بیافریند، مثل مسئله هنر که خلق زیبایی است.  مثلاً کسی که شعری را ابتکار کرده است مثل حافظ، در آن واحد دو کار کرده است، یکی اینکه چیزی را خلق کرده و آن حس خلاقیت خودش را ارضاء کرده است و دیگر آنکه یک چیز «زیبا» آفریده و آن، حس زیبایی را ارضاء کرده است. افلاطون تعریفی از زیبایی کرده است، گفته است زیبایی هماهنگی میان اجزاء است با کل. مثلاً یک ساختمان آنگاه زیباست که درها و پنجره ها و اتاق ها و غیره با کل آن ساختمان هماهنگ و متناسب باشد. 

در این مطلب به معیارهای زیبایی که از نظر افراد مناطق مختلف متفاوت است، نگاهی می‌اندازیم.

 

تاثیر آرایش در زیبایی

 

زن زیبا

 

خانم‌ها برای زیبایی و جذابیت بیشتر، آرایش می‌کنند اما این قانون برای تمام نقاط جهان صدق نمی‌کند. به عنوان مثال مردم فرانسه ترجیح می‌دهند که بدون آرایش در مکان‌های عمومی حاضر شوند. این کشور، مکانی است که زیبایی طبیعی ستوده می‌شود، نه زیبایی که با لوازم آرایش به دست آید. اما اگر به ستاره‌های آمریکا نگاهی بیاندازید، خواهید دید که اعتقادی برخلاف آن دارند. 8 روش ساده برای داشتن یک زیبایی تمام عیار

یکی از آرایشگران فرانسوی در مصاحبه‌ای گفت: ما می‌خواهیم خودمان باشیم. ما سعی نمی کنیم که چیزی بهتر از آنچه هستیم را در ظاهر به دیگران نشان دهیم. ما از تغییر لذت نمی‌بریم، به همین دلیل سعی می‌کنیم که به دنبال راهی برای افزایش زیبایی طبیعی مان باشیم. مثلا چه مدل مویی به ما می‌آید؟ یا چه لباسی را به تن کنیم تا با فرم بدن ما جور در آید؟ در نتیجه اگر زنان فرانسوی آرایش کنند، در واقع زیبایی طبیعی‌شان را با آرایش پوشانده و آن را به حداقل رسانده‌اند.

 

لاغری و زیبایی

بسیاری از کشورها، مانند آمریکا، لاغری را به عنوان معیار زیبایی در نظر می‌گیرند در صورتی که اعتقاد برخی از کشورها «هر چه چاق تر، زیباتر» است. به عنوان مثال در آفریقا خانم‌های چاق برای آقایان جذابیت بیشتری دارند. یا این که مردم برای ارزیابی رفاه یک فرد، از جمله وضعیت مالی، سلامت جسمانی یا قابلیت بچه دار شدن، به چاقی و لاغری آن نگاه می‌کنند. کاهش وزن سریع با رژیم لاغری شیر و موز

 

تزیینات گردن و زیبایی بیشتر

ما زنان بسیاری را در نقاط مختلف جهان دیده‌ایم که گردن شان را با اکسسوری‌های مختلف زینت می‌دهند. به عنوان مثال مردمان تایلند و میانمار نه تنها با حلقه‌های طلا گردن‌شان را زینت میدهند بلکه سعی میکنند فرم گردنشان را کشیدهتر سازند. آنها با استفاده از زیورآلات طلای سنگین سعی دارند که استخوانهای گردن و شانههایشان را جابه جا کنند تا با کشیده تر کردن آن بر زیبایی شان نیز بیافزایند.

از طرف دیگر آنها با پوشاندن گردنشان، احساس راحتی بیشتری میکنند، در صورتی که این سنت در دیگر نقاط جهان قابل قبول نیست.

 

زیبایی چهره با تتوی صورت

در آمریکا تتوی صورت تنها در میان افراد بزهکار رایج است، به همین دلیل مردم عادی آن را بد میشمارند در حالی که این سنت برای مردم نیوزلند، که طراحی چهره جزئی از فرهنگ شان است، محبوبیت زیادی دارد. آموزش تتو با حنا

« Tā Moko» سنتی است که مردم نیوزلند بدان عمل میکنند. زنان پیشانی های خود را نقاشی میکنند که که نمادی از هویت واقعیشان است. آنها معتقدند که اگر اصالت در درون شان باشد، در برون شان نیز ظاهر میشود.

هر تتویی با دیگری متفاوت است و کاملا بستگی به خصوصیات شخص دارد. در واقع زنان این منطقه، بدون تتوی صورت، زیبا و جذاب به نظر نمیرسند. به بیانی، این تتوست که برای آنها زیبایی و اعتماد به نفس میآورد.

 

رنگ برنزه پوست و تاثیر آن در جذابیت

 

زیبایی

 

در حالی که مردم آمریکا تمام تلاششان را میکنند تا پوستی برنزه داشته باشند، مردم آسیا به شدت از آن بیزارند. در آمریکا رنگ برنزه پوست نه تنها نشانه ای از زیبایی است بلکه بیانگر موقعیت اجتماعی و رفاه مالی نیز می باشد، از این رو که افراد برنزه استطاعت مالی کافی را داشته  تا تعطیلات خود را در مناطق گرمسیری به سر ببرند و پوستی برنزه برای خود بسازند.

اما در کشورهایی چون چین یا کره، برنزه بودن نشانهای از موقعیت اجتماعی پایین است. در فرهنگ این افراد، هر چه رنگ پوست تیرهتر باشد، سطح اجتماعی آنها نیز پایینتر است. از نظر آنها افرادی که مجبورند بیشتر زمان خود را در بیرون از خانه و صرف کار کردن کنند، افراد فقیری هستند. زنان این منطقه برای جلوگیری از نور آفتاب با چتر به بیرون از خانه میروند. بنابراین رنگ پوست تیره برای مردمان یک منطقه زیبا و برای مناطقی دیگر نشان از فقر و زشتی دارد.

 

بینی طبیعی و جذاب

بسیاری از مردمان آمریکا از عملهای صورت مانند جراحی بینی یا بوتاکس، برای از بین بردن ایرادهای صورت و جذابیت بیشتر استفاده میکنند. اما این کار تنها در میان افراد ثروتمند آمریکا مرسوم است. در حالی که این موضوع در کشوری چون ایران، آن هم میان تمام مردم در هر قشری که هستند، مرسوم شده است.

طبق آمارهای به دست آمده، ایران بالاترین درصد جراحی زیبایی بینی را در جهان دارد. اما دلیل آن چیست؟ تنها دلیل عمل بینی ایرانیان زیبایی نیست. آنها به این کار تن می دهند تا ثابت کنند که موقعیت اجتماعی و شرایط مالی بالایی دارند. آنها حتی تا مدت ها بعد از عمل، از چسب بینی برای جلب توجه بیشتر استفاده میکنند.

 

تاثیر زخم در میزان زیبایی

طبیعی است که اگر ما زخمی روی صورت فردی ببینیم، علت آن را سوال می‌کنیم اما این کار در اتیوپی طبیعی است. در واقع هر چه تعداد زخم‌ها بیشتر باشد، زیباتر است. مردان نیز زخم را نشانه‌ای از قدرت و دلاوری می‌دارند. در مجله « National Geographic» نوشته بود: «مردان روی سینه های خود را زخمی می کنند تا نشان دهند دشمنان خود را در قبایل دیگر خواهند کشت.» این علامت در زنان نیز نشانه جذابیت بیشتر است.

بنابراین اگر روی صورت‌تان جای زخمی دارید که هر بار در آینه نگاه می‌کنید ناراحت می‌شوید، به این بیاندیشید که این زخم در جای دیگر جهان نشانه‌ای از زیبایی است. اگر چه ما سعی داریم که آنها را بپوشانیم، برخی تمام تلاش‌شان را می‌کنند تا بر تعداد آن بیافزایند.

 

روش های درمانی چندش آور برای زیبایی

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید