در حال گرفتن اطلاعات...

خطرات استفاده از لنز چشم

بزرگنمایی
دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۹
5
تعداد رای‌دهندگان: 3699

اگر حتی یكبار بخواهید از لنز چشم استفاده كنید باید این مطلب را بخوانید. تمام نكته‌ها می‌تواند سلامت چشمان شما را از برخی خطرهای جدی حفظ كند.

خطرات استفاده از لنز چشم

یك تكه پلاستیك شفاف بی‌رنگ یا رنگی، تكه‌ای كوچك كه در چشم شما قرار می‌گیرد و باعث می‌شود وضوح بینایی شما افزایش یابد یا رنگ چشمان‌تان تغییر كند؛ حالا بسیاری از انسان‌ها از لنز های تماسی چشمی برای اصلاح مشكلات بینایی خودشان یا صرفا به دلیل زیبایی استفاده می‌كنند اما شاید مشكل اینجاست كه استفاده از این قطعه آنقدر راحت است كه گاه از یاد می‌بریم كه باید خیلی مراقب آنها و چشم‌هایمان باشیم. چشم های روشن تر با این آرایش ها

مهم‌ترین زمان احتیاط در استفاده از لنز چشم

 

لنز گذاشتن

 

زمانی كه لنز چشم را داخل چشم‌تان می‌گذارید یا خارج می‌كنید

راستش را بخواهید این زمان‌ها را می‌توان لحظات طلایی برای میكروب‌هایی دانست كه منتظر ورود به چشم شما هستند.

شما انگشت‌تان را داخل چشم‌تان می‌كنید و اینگونه فرصت ورود میكروب‌ها را به محیط چشم می‌دهید. قبل از تماس با لنز چشم ، دست‌تان را كاملا بشویید (و اگر می‌توانید ضدعفونی كنید). اگر هم به طور مرتب از لنز چشم استفاده می‌كنید بهتر است ناخن‌هایتان را كوتاه كنید تا ناخن‌های بلند و تیز شما سطح لنز چشم یا سطح پلك و چشم‌تان را خراش ندهد. از آب معمولی (یا آب جوشیده) برای شست‌و‌شوی لنز چشم استفاده نكنید و حتما از محلول‌های مخصوص نگهداری لنز چشم استفاده كنید.

وقتی مدت طولانی لنز چشم را داخل چشم نگه می‌دارید

در واقع علت مخالفت بسیاری از چشم‌پزشكان با لنز چشم همین است كه استفاده‌كننده‌ها گاهی فراموش می‌كنند آنها را از چشم‌شان خارج كنند (یا تنبلی مانع آن می‌شود) اما یادتان باشد لنز چشم مانع رسیدن اكسیژن به چشم‌ها می‌شود. اگر لنز چشم را شب از چشم‌تان خارج نكنید خطر ایجاد زخم‌ در قرنیه شما به شدت افزایش می‌یابد. این زخم‌ها گاه می‌تواند منجر به كوری شود.

زمانی كه دارو مصرف می‌كنید

قطعا اگر بخواهید قطره‌ای در چشم‌تان بریزید، لنز چشم را خارج خواهید كرد اما آیا می‌دانید مصرف برخی از داروهای خاص ممكن است با وضعیت لنزهای شما ربط پیدا كند؟ مثلا اگر قرص‌های پیشگیری از بارداری مصرف كنید چشم‌ها به دلیل استروژن موجود در این قرص‌ها به لنزها حساس‌تر خواهد شد. همین‌طور این قرص‌ها میزان اشك ریزش را كاهش می‌دهند و اینگونه چشم‌ها خشك‌تر و امكان آسیب‌ آنها با لنزها بیشتر می‌شود. قرص‌های ضدحساسیت و آنتی‌هیستامین‌ها هم چشم را خشك می‌كنند و برخی داروهای ضدآكنه می‌توانند باعث ایجاد احساس خارش در چشم دارای لنز چشم شوند.

وقتی محلول‌های نگهدارنده مشكل‌ساز می‌شوند

 محلول‌های نگهداری لنزها در انواع و اقسام شكل‌ها و اسم‌ها و فرم‌ها در دسترس هستند اما حواستان باشد كه مواد نگهدارنده موجود در این محلول‌ها فاسدشدنی است؛ پس هرگز از محلول‌های تاریخ‌گذشته استفاده نكنید. چنین محصولاتی می‌تواند مشكلات جدی را برای چشم ایجاد كند. درضمن اگر محلول نگهدارنده لنز چشم خود را با نوعی دیگر عوض كردید، بدانید كه ممكن است چشم‌تان نسبت به نوع جدید واكنش نشان دهد. درضمن هرگز محلول‌های نگهدارنده را در ظرف‌های دیگر نریزید و درب ظرف‌های حاوی آنها را باز نگذارید زیرا این كارها احتمال آلوده شدن آنها توسط انواع و اقسام میكروب‌ها را به‌شدت افزایش می‌دهد.

زمانی كه چشم‌های شما بسیار خشك می‌شوند

از آنجایی كه لنزها كاملا سطح روی چشم را می‌پوشانند و مانع از رسیدن اكسیژن می‌شوند، بسیاری از استفاده‌كننده‌های لنز چشم گهگاهی خشكی چشم را تجربه خواهند كرد. این خشكی چشم ممكن است در برخی شرایط خاص (مثلا سوار شدن در هواپیما، بودن در آب و هوای كاملا خشك، مصرف داروهای آنتی‌هیستامین و...) شدیدتر هم شود. بهتر است تمام كسانی كه از لنزهای تماسی استفاده می‌كنند، همیشه یك یا چند بسته قطره اشك مصنوعی با خود داشته باشند تا در این مواقع از آنها استفاده كنند.

زمانی كه آرایش می‌كنید

 

لنز سبز

 

كیف آرایش شما و محتویات آن، پر از وسایلی است كه می‌توانند باعث حساسیت و تحریك چشم شوند. یادتان باشد كه هرگز وسایل آرایشی خودتان را به كسی امانت ندهید و از لوازم آرایشی فرد دیگری هم استفاده نكنید. درضمن هرگز به چشم متورم، حساس و دچار اشك‌ریزش یا دردناك، ریمل و سرمه نزنید و از مداد ابرو و خط چشم استفاده نكنیدآرایش صورت - ایده های عالی برای خانم های چشم رنگی

درصورت استفاده از لنز چشم از ریمل واترپروف استفاده كنید. اگر هم از محصولات دورچشم استفاده می‌كنید حتما از مرطوب‌كننده‌های با پایه آب كه از نوع «كم حساسیت» باشند استفاده كنید.

 یادتان باشد كه مرطوب‌كننده‌ها، كرم‌ها و فونداسیون‌ها با پایه روغنی و كرمی می‌تواند حسابی چشم‌ دارای لنز را تحریك كند و موجب آزار شود. یک نكته مهم در مورد لنزها و آرایش چشم: اگر از لنزهای نرم استفاده می‌كنید قبل از آرایش چشم‌ها لنز چشم را در چشم‌تان بگذارید اما اگر از لنزهای منعطف با قابلیت عبور گازها استفاده می‌كنید، اول چشم‌هایتان را آرایش كنید و بعد لنز چشم بگذارید. اما در مورد هر دو نوع لنز، اول آنها را خارج كرده و بعد اقدام به پاك كردن آرایش‌ از چشم و دورچشم خود بكنید.

 زمانی كه به آرایشگاه می‌روید

سالن‌های زیبایی و آرایشگاه‌ها پر از ذرات معلق در هوا هستند كه ناشی از اسپری‌ها و سایر مواد شیمیایی است كه در هوا پخش می‌شوند. بهترین كار این است كه وقتی به آرایشگاه می‌روید، لنزتان را با خودتان نبرید و از عینك استفاده كنید اما اگر مجبور هستید لنز بگذارید هم اگر می‌توانید در محیط آرایشگاه عینك به چشم بزنید تا از تماس بسیاری از ذرات معلق در هوا با چشم‌تان جلوگیری كنید. درضمن یادتان باشد كه اگر لنز در چشم دارید وقتی زیر سشوار نشستید، تا می‌توانید پلك بزنید.

 زمانی كه در هوای آزاد هستید

ذرات معلق در هوا، به‌خصوص آلاینده‌ها می‌توانند چشم‌ها را تحریك كنند و میزان تحریك در چشم‌هایی كه لنز دارند بیشتر است. ذرات معلق، گردوخاك، غبار هوا و دود نمونه‌هایی از مواد آزاردهنده هستند. اگر میزان آلودگی زیاد باشد چشم با مكانیسم اشك‌‌ریزش سعی می‌كند از خود دفاع كند و این برای كسانی كه لنز دارند بسیار سخت است.  در هوای بسیار آلوده بهتراست لنزهایتان را خارج كنید و با عینك بیرون بروید (البته بهترین كار این است كه در چنین هوایی بیشتر در محیط‌های سربسته یا دارای تصفیه هوا، باشید).

 زمانی كه به استخر می‌روید

قطعا با عینك،‌ شیرجه زدن داخل استخر لذتبخش نخواهد بود اما این را هم یادتان باشد كه پریدن داخل آب پر از كلر (یا حتی دارای برخی آلودگی‌ها) با لنزی به چشم از آن هم بدتر است.  اگر می‌توانید بدون لنز شنا كنید، اگر هم می‌توانید عینك‌تان را با بندی ببندید كه از چشمان‌تان جدا نشود. در ضمن بهتر است تا یك ساعت پس از شنا كردن، لنزها را در چشمان‌‌تان نگذارید.

 زمانی كه سیگار می‌كشید

افراد سیگاری می‌دانند كه روشن كردن هر نخ سیگار، آسیبی است كه به سلامت خود وارد می‌كنند اما آیا می‌دانید افراد سیگاری كه لنز در چشم دارند 8برابر افراد غیرسیگاری در معرض خطر زخم قرنیه و عفونت چشمی هستند.

 

شخصیت شناسی – از روی رنگ چشم های افراد

مدل آرایش چشم های سبز

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
اینستاگرام بساز و بچین
نظر خود را ثبت کنید