در حال گرفتن اطلاعات...

نکاتی برای مبتلایان به ویروس تبخال

بزرگنمایی
دسته: مراقبت از پوست تاریخ نگارش: ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۷
5
تعداد رای‌دهندگان: 1600

اگرچه نمى‌توان تبخال را معالجه كرد یا به كلى از آن پیشگیرى كرد، اما راه‌هایى وجود دارد كه مى‌تواند توالى بروز آن را كاهش دهد یا مدت بروز آن را محدود كند.

نکاتی برای مبتلایان به ویروس تبخال

طبق تحقیقات پزشكی، تبخال بیماری واگیرداری است كه ناشی از ویروس هرپس سیمپلكس می‌باشداز تبخال چه میدانید؟

علائم و نشانه هاى تبخال

 

ویروس تبخال

 

تاول‌هاى كوچك و دردناك پر از مایع كه روى منطقه برجسته، قرمز و دردناك پوست‌تان قرار دارند.

درد یا مورمور شدن كه اغلب یكى دو روز پیش از ظهور تاول‌ها احساس می‌شود.

معمولاً 7 تا 10 روز طول مى‌كشد تا این بیماری برطرف شود. این ویروس معمولاً روى لب‌ها ظاهر مى شود. اما گاهى روى سوراخ‌هاى بینى، چانه یا انگشتان دست هم دیده مى‌شود. گرچه غیر معمول است، اما ممكن است این بیماری در داخل دهان هم بروز كند (اما تنها بر روى لثه‌ها یا كام سخت كه در سقف قرار دارد).

اگر زخمى روى بافت‌هاى نرم درون دهان‌تان ظاهر شود ممكن است آفت باشد، ولى مطمئناً تبخال نیست.

علائم این بیماری ممكن است حداكثر تا 20 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر نشود و معمولاً 7 تا 10 روز طول مى‌كشد. تاول‌ها شكل مى‌گیرند، مى‌تركند و ترشح مى‌كنند. سپس كبره زردرنگى تشكیل مى‌شود و نهایتاً با ریختن آن، پوست صورتى رنگى در زیر ظاهر مى‌شود و این ویروس بدون گذاشتن جا بهبود مى‌یابد.

علل تبخال

گونه‌هاى معینى از ویروس هرپس باعث تبخال مى‌شود.

ویروس هرپس سیمپلكس  معمولاً در صورت، تبخال ایجاد مى‌كند. این ویروس مسئول ایجاد تبخال‌هاى تناسلى است. با این حال هر دو نوع ویروس مى‌توانند هم در ناحیه صورت و هم در دستگاه تناسلى تبخال ایجاد كنند.

زمانی این بیماری به شما سرایت مى‌كند كه با شخصى كه داراى ضایعه فعال است تماس بگیرید. استفاده مشترك از ظروف غذا، تیغ و حوله مى تواند باعث سرایت عفونت شود.

هنگامى كه یك بار به تبخال مبتلا مى‌شوید، ویروس در سلول‌هاى عصبى پوست‌تان نهفته باقى مى‌ماند و ممكن است دوباره به صورت عفونتى فعال در همان محل اول یا نزدیك به آن ظاهر شود. در این صورت ممكن است در محل قبلى، احساس خارش یا برآمدگى كنید.

تب، استرس و قرار گرفتن در معرض نور خورشید ممكن است باعث عود تبخال شود.

چه وقت باید به پزشك مراجعه كرد؟

تبخال‌ها عموماً بدون درمان بهبود مى‌یابند. اما در موارد زیر باید به پزشك مراجعه كنید:

- دچار بیمارى دیگرى هستید كه باعث اختلال دستگاه ایمنى شما شده است.

- تبخال‌هایى دارید كه پس از یك تا دو هفته به خودى خود بهبود نمى‌یابند.

- علائم بیمارى شدید است.

- عودهاى مكرر تبخال در شما رخ مى‌دهد.

عوارض تبخال

تبخال مسرى است. ویروس تبخال مى‌تواند از طریق پوست، از شخصى به شخص دیگر منتقل شود.

ویروس "هرپس سیمپلكس" مى‌تواند حتى زمانى كه تاول‌ها ظاهر نشده‌اند مسرى باشد، اما بیش‌ترین خطر انتقال عفونت زمانى است كه تاول‌ها ظاهر مى‌شوند تا زمانى كه آنها كاملاً خشك مى‌شوند و كبره مى‌بندند.

اگر به این ویروس مبتلا هستید، از تماس با نوزادان، افراد مبتلا به اگزما (التهاب پوستى ناشى از آلرژى) یا افراد دچار اختلال دستگاه ایمنى مثل مبتلایان به سرطان، ایدز یا گیرنده پیوند عضو خوددارى كنید.

عفونت تبخالى چشم كه باعث ایجاد جوشگاه بر روى قرنیه مى‌شود، یكى از علل مهم كورى است. این عارضه نیاز به درمان فورى پزشكى دارد.

درمان تبخال

این ویروس عموماً بدون نیاز به درمان پس از 7 تا 10 روز برطرف مى‌شود. اگر به حملات مكرر تبخالى دچار مى‌شوید، پزشك‌تان ممكن است داروهاى ضد ویروسى برایتان تجویز كند.

استفاده از دارو مى‌تواند طول دوره ابتلا به این بیماری را كوتاه كند و درد شما را كاهش دهددرمان خانگی تبخال

پیشگیرى از تبخال

 

تبخال

 

براى اینكه از ابتلا به این بیماری پیشگیرى كنید و یا نگذارید این بیماری به سایر نقاط بدن‌تان یا افراد دیگر منتقل شود، به توصیه‌هاى زیر عمل كنید:

*از بوسیدن یا تماس پوستى با افراد مبتلا به این بیماری، در زمانى كه تاول روى پوست آن‌ها وجود دارد خوددارى كنید. ویروس مى‌تواند تا هنگامى كه ترشحات مرطوب در تاول وجود دارند، انتقال یابد.

* از وسائل مشترك استفاده نكنید. وسائل غذاخورى، حوله‌ها و سایر چیزهاى شبیه به آن‌ها مى‌تواند در صورت وجود تاول‌ها، باعث انتقال بیمارى شود.

*دست‌هایتان را تمیز نگه دارید: اگر مبتلا به این بیماری هستید، قبل از لمس كردن افراد دیگر، دست‌هایتان را بشویید.

*مراقب لمس كردن سایر نقاط بدن‌تان باشید، به خصوص چشم ها و دستگاه تناسلى، به گسترش عفونت حساسند.

*از عوامل تحریك كننده بپرهیزید. از جمله وضعیت‌هایى كه ظهور تبخال را تحریك مى‌كنند، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید است.

*از كرم‌هاى ضدآفتاب استفاده كنید. كرم ضدآفتاب را پیش از قرار گرفتن طولانى مدت زیر آفتاب، چه در تابستان و چه در زمستان، روى لب‌ها و صورت‌تان بمالید تا از ظهور این بیماری پیشگیرى کنید.

مراقبت‌های شخصى

این ویروس معمولاً بدون درمان ناپدید مى‌شود. در طول مدتى كه این بیماری وجود دارد، با رعایت نكات زیر مى توانید از ناراحتى رهایى یابید:

استفاده از كرم‌ها

 كرم‌هاى معمولى كه بدون نسخه پزشك به فروش مى‌رسند ممكن است راحتى شما را فراهم كنند، اما انتظار نداشته باشید كه بهبودى را تسریع كنند.

استفاده از مسكن ها

از جمله آسپیرین، استامینوفن و ایبوپروفن براى تخفیف درد. به كودكان هیچ گاه آسپیرین ندهید. آسپیرین مى‌تواند یك عارضه نادر و بالقوه كشنده را به نام نشانگان "راى" در كودك ایجاد كند.

استفاده از گرما یا سرما

اجازه بهبود به ضایعه بدهید: از فشار دادن، كندن یا سوراخ كردن تاول‌ها بپرهیزید.

 

در عید با ویروس ها همسفر نشویم

دلیل ریزش مژه ها و راه در مان آن

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
اینستاگرام بساز و بچین
نظر خود را ثبت کنید