در حال گرفتن اطلاعات...

چگونه لبخندی زیبا و دندان سفید داشته باشیم ؟

بزرگنمایی
دسته: لب و دندان تاریخ نگارش: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۶
5
تعداد رای‌دهندگان: 3389

لبخند شما اولین چیزی است که بسیاری از افراد هنگام برخورد با شما به آن توجه می‌کنند. یک لبخند زیبا هیچ‌وقت یک‌‌شبه به دست نمی‌آید.

چگونه لبخندی زیبا و دندان سفید داشته باشیم ؟

رعایت نکات سلامت و زیبایی دندان می‌تواند لبخندی زیبا و درخشان را به شما هدیه دهد، داشتن دندان سفید سخت نیست، به شرط آنکه نکات مراقبت از دندان را به خوبی رعایت کنید. دندان سفید و سالم با این خوراکی ها

برای مراقبت از دندان و داشتن دندان سفید هر روز از نخ‌ دندان استفاده کنید

 

نخ دندان کشیدن

 

نخ دندان پلاک‌ها را از بین دندان‌ها و زیر لثه‌ها یعنی دقیقا جاهایی که مسواک به آن‌ها دسترسی ندارد، پاک می‌کند و دندان سفید و سالمی خواهید داشت. استفاده‌ی روزانه از نخ دندان مانع پوسیدگی دندان و التهاب لثه می‌شود. اگر پلاک‌ها را از بین نبرید، زیر سطح خطوط لثه جمع می‌شوند و به این ترتیب دچار بیماری‌های پیرادندانی می‌شوید، استخوان دندان‌تان از بین می‌رود و در نهایت دندان‌ خود را از دست خواهید داد.

برای استفاده صحیح از نخ دندان باید آن را محکم به دور انگشت‌تان بپیچید و در فضای بین دندان‌ها وارد کنید. دو یا سه بار به آرامی آن را در زیر خطوط لثه‌ بالا و پایین کنید. اگر دچار خونریزی شدید باید بدانید که این خونریزی احتمالا به علت التهاب لثه یا یک نوع بیماری لثه است. اگر خونریزی ناشی از التهاب خفیف یا معتدلِ لثه باشد، در طی 2 هفته بند خواهد آمد.

اگر واقعا نمی‌توانید از نخ دندان استفاده کنید، آب‌پاش دهانی را امتحان کنید. این دستگاه آب یا محلول دهان‌شوی را روی دندان‌ها اسپری می‌کند و پلاک و غذاهای باقی‌مانده بین دندان‌ها و زیر خط لثه را تمیز می‌کند. واترپیک یا نخ دندان کدام یک را انتخاب کنیم؟

برای داشتن دندان سفید و مراقبت از دندان دوبار در سال دندان‌ها‌یتان را جرم‌گیری کنید

با جرم‌گیری دندان‌ها‌یتان برای مراقبت از دندان هر شش ماه یک‌بار، هم سلامت دهان و دندان‌ و هم زیبایی لبخندتان را تضمین کرده‌اید و دندان سفید خواهید داشت. وقتی جرم‌گیری دندان‌ها نامرتب باشد، دچار بیماری‌های پیرادندانی خواهید شد. این بیماری‌ها لثه‌ها را عقب می‌برد و آن‌ها را ملتهب و دچار خونریزی می‌کند. باید توجه کنید که بیماری‌های پیرادندانی با خطرات دیگری از جمله حمله‌ی قلبی، سکته‌ی مغزی، دیابت، اضافه وزن، زایمان زودرس و وقفه‌ی تنفسی در خواب در ارتباط است.

از آنجایی که بسیاری از بیماری‌ها خود را در دهان نشان می‌دهند، دندان‌پزشک‌ علاوه بر از بین بردن جرم‌ها، و کمک کردن به داشتن دندان سفید ، سلامت عمومی بدن شما را نیز بررسی می‌کند و در صورت وجود مشکل شما را به پزشک متخصص ارجاع می‌دهد.

برای مراقبت از دندان و داشتن دندان سفید سیگار و قلیان را ترک کنید

سیگار و قلیان دندان‌هایتان را زرد می‌کنند. زردی و جرم ناشی از دود گاهی اوقات سطحی و ظاهری است و می‌توان با جرم‌گیری آن را از بین برد، اما باید حواس‌تان باشد که گاهی این زردی و جرم به مینا‌ی دندان نفوذ و آنجا جا خوش می‌کند.

سیگار و قلیان به لثه‌های سالم شما آسیب می‌زنند، آن‌ها را به عقب می‌برند و در اطراف دندان‌ها حفره‌های بزرگ ایجاد می‌کنند؛ به این ترتیب دندان‌ها بلندتر به نظر می‌رسند و فضاهای سیاهی بین آن‌ها دیده می‌شود. مصرف دخانیات درمان بیماری‌های لثه را نیز دشوارتر می‌کند.

برای مراقبت از دندان و داشتن دندان سفید مصرف چای و قهوه را کم کنید

همه می‌دانیم که نوشیدنی‌هایی نظیر چای و قهوه دندان‌ها را زرد می‌کنند. این نوشیدنی‌ها نیز لایه‌ی زردی را روی دندان‌هایتان ایجاد می‌کنند که با جرم‌گیری از بین می‌روند؛ اما همان‌طور که در مورد دخانیات گفتیم، این زردی ممکن است وارد مینای دندان‌هایتان بشود.

چای یا قهوه‌‌ی خوش‌عطر و طعم‌تان را با نی میل کنید تا دندان‌هایتان جرم نگیرند و ریسک از دست دادن این عضو حیاتی را کاهش دهید. بهتر است پس از نوشیدن چای و قهوه آب در دهان‌تان بچرخانید؛ با این کار مایع تیره‌رنگ به مدت طولانی روی دندان‌تان نمی‌نشیند.

برای داشتن دندان سفید و مراقبت از دندان محصولات سفیدکننده را با دقت انتخاب کنید

بسته به نیازتان در بازار محصولات سفیدکننده‌ی متنوعی را می‌یابید از جمله مدادهای ژلی، دهان‌شویه، خمیردندان، محصولات سفیدکننده‌ی لیزری و غیره. گرچه انتخاب محصول مناسب از بین این همه گزینه دشوار است اما هر کدام مزایای خاص خود را دارد که می‌تواند به حل مشکل شما و مراقبت از دندان کمک کند. خمیردندان‌‌ها و دهان‌شویه‌های سفیدکننده برای مراقبت از دندان و داشتن دندان سفید برای چای‌ و قهوه‌خورهای قهار مناسب هستند. مدادهای ژلی هم برای پاک کردن نواحی کوچک، مثلا وقتی دندانی به عقب رفته و جرم زیادتری در آن‌جا جمع می‌شود، مناسب هستند. با استفاده از سفیدکننده‌های لیزری، بهترین نتایج را به دست خواهید آورد.

برای مراقبت از دندان و داشتن دندان سفید یک مسواک باکیفیت بخرید

مسواک‌های برقی باکیفیت در مقایسه با مسواک‌های دستی معمولی، پلاک‌های بیش‌تری را از بین می‌برند و در سلامت لثه‌ها مؤثرتر هستند. در حال حاضر بسیاری از مسواک‌های برقی برای مراقبت از دندان دارای گزینه‌هایی برای داشتن دندان سفید و دندان‌های حساس هستند. بدنه‌ی این مسواک‌ها تا دو سال ماندگاری دارد، در حالی‌که سر آن‌ها را می‌توان به‌طور مرتب تعویض کرد.

اگر توانایی مالی برای خرید یک مسواک برقی ندارید، برای مراقبت از دندان حتما یک مسواک دستی با فرچه‌ی نرم تهیه کنید. گرچه مسواک‌های سفت و معمولی به وفور در بازار وجود دارند، اما متخصصان دهان و دندان به هیچ عنوان آن‌ها را برای مراقبت از دندان توصیه نمی‌کنند. مسواک کردن محکم و استفاده از مسواک‌های سفت لثه‌ها را به عقب می‌راند و مینای دندان را از بین می‌برد.

برای مراقبت از دندان و داشتن دندان سفید آب بسیار بنوشید

آب سالم‌ترین نو‌شیدنی برای مراقبت از دندان ، داشتن دندان سفید ، لبخند زیبا و سلامت بد‌ن‌تان است. نوشیدن آب دندان‌ها را تمیز می‌کند و مانع پوسیدگی آن‌ها می‌شود. آب شیر بهترین گزینه است، چرا که فلوراید موجود در آن در محدوده‌ی میزان توصیه‌شده است. آب‌های بسته‌بندی اغلب از منابعی تهیه می‌شوند که یا به مقدار فلوراید موجود در آن نظارت نمی‌شود یا کاملا فاقد فلوراید است. میزان مناسب فلوراید سلامت دندان‌ها را ارتقا می‌دهد و مانع پوسیدگی آن‌ها می‌شود.

نوشیدن مداوم نوشیدنی‌های اسیدی یا شیرین باعث تسریع پوسیدگی و از بین رفتن دندان می‌شود. از آنجا که نوشیدنی‌های ورزشی مضرات زیادی برای دندان‌ها دارد، ورزشکاران جزو افرادی هستند که دندان‌هایشان بیشتر در معرض آسیب قرار دارد.

برای مراقبت از دندان و داشتن دندان سفید سلامت کلی بدن‌تان را بهبود ببخشید

بیماری‌هایی نظیر فشارخون بالا، دیابت، اضافه‌وزن و دندان‌قروچه بر سلامت دندان و ظاهر لبخندتان تأثیر منفی دارند. یادتان باشد وقتی بدن‌ دچار یک بیماری باشد، درمان بیماری‌های دیگر دشوارتر خواهد بود.

به جای اینکه روی علائم بیماری‌تان سرپوش بگذارید، خوب است که سلامت خود را با به‌کارگیری روش‌های پیشگیری‌کننده بهبود ببخشید. تغذیه‌ی مناسب و ورزش کافی در سلامت دندان و لثه‌ها بسیار مؤثر است.

‌برای مراقبت از دندان و داشتن دندان سفید بیماری دهان و دندان را به موقع درمان کنید

بیماری‌های دهان و دندان هرگز خودبه‌خود خوب نمی‌شوند. اگر پوسیدگی دندان را درمان نکنید، خواهید دید که یک حفره‌ی کوچک به پوسیدگی عمیق دندان تبدیل خواهد شد و آن وقت است که دندانی که فقط به پُر کردن سطحی نیاز داشت، به پُر کردن کانال ریشه و تاج دندان نیازمند است.

درمان زودهنگام پوسیدگی دندان یعنی نواحی کوچک‌تری از دندان را باید درمان کرد. با این کار ساختار و ثبات دندان حفظ می‌شود و هزینه‌های درمان نیز کمتر خواهد بود. اگر پوسیدگی دندان را رها کنید و مراقبت از دندان خوبی انجام ندهید، به سایر دندان‌‌ها سرایت می‌کند و ممکن است عفونت به سراسر بدن‌تان نیز انتقال یابد.

برای مراقبت از دندان و داشتن دندان سفید روزی دوبار مسواک بزنید

 

مسواک زدن دندان

 

برای داشتن دندان سفید و سالم و مراقبت از دندان ، دندان‌پزشکان توصیه می‌کنند روزی 2 مرتبه مسواک بزنید. از آن‌جایی که پلاک می‌تواند به تارتار تبدیل شود، با مسواک کردن مرتب سلامت دندان را حفظ خواهید کردن و دندان سفید خواهید داشت.

نحوه‌ی مسواک کردن دندان‌ها هم برای مراقبت از دندان و داشتن دندان سفید مهم است. فرچه را در زاویه‌ی 45 درجه‌ی لثه نگه دارید و به اندازه‌ای فشار وارد کنید که بافت لثه کمرنگ شود. حالا آرام آرام مسواک را روی دندان‌ها بکشید و هر بار تنها بر یک یا دو دندان تمرکز کنید. با این کار سلامت لثه‌ها حفظ خواهد شد و پلاک بیش‌تری از بین خواهد رفت و دندان سفید خواهید داشت.

قطعا مدتی طول خواهد کشید تا متوجه تغییر در دهان و دندان‌‌هایتان شوید و دندان سفید خود را در آینه مشاهده کنید. با این حال به‌وجود آوردن این تغییرات ارزش صرف وقت و هزینه را دارد؛ زیرا هم لبخند زیبا و دندان سفید و هم سلامت عمومی بدن شما را تضمین خواهد کرد.

اگر روش مهم دیگری برای مراقبت از دندان و داشتن دندان سفید می‌شناسید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

 

ساخت بهترین دهانشویه در خانه

مراقبت از دندان - زمان مناسب مسواک زدن و نخ دندان کشیدن

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
سمیرا تلاوتی
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۸
واقعا این آب خوردن زیاد درمان تمام دردهاست
پاسخ
نظر خود را ثبت کنید