در حال گرفتن اطلاعات...

تمرینات یوگا - فواید یوگا برای سلامتی بدن

بزرگنمایی
دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۴
5
تعداد رای‌دهندگان: 2235

برخی تمرینات یوگا با کشش مناسب عضله همراه هستند. این تمرینات موجب آزاد شدن اسید لاکتیک تولید شده در عضلات می‌شوند و سبب خشکی، فشار، درد و خستگی می‌گردند.

تمرینات یوگا - فواید یوگا برای سلامتی بدن

تمرینات یوگا اثرات بسیار مثبتی بر جسم و روح دارد که ما به برخی از فواید یوگا اشاره خواهیم کرد. آرامش ذهن با تمرینات یوگا

فواید یوگا و انعطاف پذیری

 

تمرینات یوگا

 

برخی افراد تصور می‌کنند که یوگا شبیه ژیمناستیک است و چون آن‌ها مسن و دارای اندام نامتناسب و یا عضلات خشک هستند، نمی‌توانند تمرینات یوگا را انجام دهند. اما حقیقت این است که شما هرگز برای بهبود انعطاف‌پذیری بدن پیر نیستید.

همچنین تمرینات یوگا حرکات مفاصل را افزایش داده و موجب افزایش لغزندگی مفاصل و بهبود حرکات بدن می‌شود.

تمرینات یوگا تنها عضلات را تقویت نمی‌کند بلکه موجب قوی شدن همه بافت‌های نرم بدن از جمله رباط‌ها، تاندون‌ها و بافت‌های اطراف ماهیچه می‌شود. صرف نظر از سطح تمرینات، فواید یوگا در مدت کوتاهی پدیدار می‌شود. در یک مطالعه مشخص شد که بعد از 8 هفته از شروع تمرینات 35 درصد بهبودی در انعطاف پذیری تنه و شانه‌ها مشاهده می‌شود.

فواید یوگا و قدرت

برخی تمرینات یوگا قدرتی بوده و به بهبود توانایی عضلات کمک می‌کنند. حرکات ایستاده موجب افزایش قدرت عضله پشت ران و عضلات شکم می‌شوند.

تمرینات یوگا به بهبود حالت بدن کمک می‌کند

با افزایش انعطاف پذیری و قدرت، حالت بدن بهتر می‌شود. یکی دیگر از مزایای تمرینات یوگا افزایش آگاهی بدن است. به این معنی که در صورت خمیده شدن و قوز کردن، شما سریع متوجه حالت بدن شده و آن را اصلاح می‌کنید.

فواید یوگا و تمرکز و خلق‌وخو

بهبود توانایی  تمرکز و خلق‌وخو از مزایای یوگا به شمار می‌رود. افرادی که یوگا کار می‌کنند اغلب خوشحال به نظر می‌رسند و تمرکز ذهنی خوبی دارند. در تحقیقات اخیر، اثرات تمرینات یوگا بر افسردگی مورد مطالعه قرار گرفته‌اند. این اثرات مثبت به دلیل افزایش سطح اکسیژن مغز در نتیجه تمرینات یوگا است.

تمرینات یوگا تنفس را بهبود می‌بخشد

به دلیل تنفس عمیق در حین تمرینات یوگا، ظرفیت ریه و توانایی ورزش افزایش می‌یابد، اثرات آدرنالین (هورمون استرس) خنثی می‌شود و در نتیجه موجب تمدد اعصاب وریلکسیشن می‌گردد. اما یوگا شامل تمرینات هوازی مانند دویدن و دوچرخه سواری نیستفواید یوگا برای سلامت جسم و ذهن آقایان

یوگا یعنی کاهش استرس و افزایش آرامش

حتی پس از اولین جلسه کلاس یوگا، شما قادرید کم شدن استرس را حس کنید. برخی تمرینات یوگا شامل تکنیک‌های مدیتیشن است که موجب تنفس عمیق، تسلط بر ذهن و توقف صدای ذهن که معمولا به دلیل استرس ایجاد می‌شود، می‌گردد.

خصوصیت ضد استرس یوگا یک پاسخ بیوشیمیایی است. کاهش کاتکول آمین ها (هورمون‌هایی که در پاسخ به استرس و توسط غدد آدرنال یا فوق کلیوی تولید می‌شوند) و کاهش سطح واسطه‌های عصبی از جمله دوپامین، نور اپی نفرین و اپی نفرین در نتیجه تمرینات یوگا ، موجب احساس آرامش می‌شود.

در برخی تحقیقات به ارتباط بین یوگا و افزایش هورمون اکسی توسین اشاره شده است. این هورمون به نام هورمون اعتماد وارتباط مشهور است وموجب افزایش آرامش و بهبود ارتباط با دیگران می‌شود.

فواید یوگا برای قلب

یوگا موجب کاهش فشار خون و آرام شدن ضربان قلب می‌شود که برای بیماران مبتلا به پرفشاری خون، بیماری‌های قلبی_عروقی و سکته یک اثر درمانی به شمار می‌رود. در مطالعات بیوشیمیایی، از یوگا به عنوان یک عامل آنتی اکسیدان یاد شده است که موجب کاهش کلسترول و تری گلیسرید خون و همچنین تقویت سیستم ایمنی می‌شود.

فواید یوگا برای درمان بیماری‌ها

 

انجام تمرینات یوگا در باشگاه

 

اثرات درمانی یوگا به خوبی مشخص شده‌اند. فواید یوگا موجب بهبود بیماری‌های مزمن از جمله آسم، کمر درد، التهاب مفاصل، بی خوابی و MS می‌شود.

سایر فواید یوگا

برخی مطالعات نشان می‌دهند که یوگا اثرات مثبتی بر یادگیری و حافظه، کند شدن روند پیری، افزایش اعتماد به نفس، بهبود روابط و ارتقای سطح انرژی دارد.

 

رازهای زیبایی چارلیز ترون

روش های افزایش قد

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
اینستاگرام بساز و بچین
نظر خود را ثبت کنید