در حال گرفتن اطلاعات...

راه های رسیدن به سلامتی

بزرگنمایی
دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۹
5
تعداد رای‌دهندگان: 2789

یکی از منابع تامین انرژی برای بدن، چربی است اما منظور، منابع چربی غیرمفید نیست. دریافت چربی‌های غیراشباع به میزان كافی خوب است. یکی از بهترین منابع این چربی‌ها، آجیل‌های خام یا میوه‌های حاوی چربی مفید مانند آووکادو هستند.

راه های رسیدن به سلامتی

چقدر به برنامه غذایی‌تان توجه می‌کنید؟ چقدر به کالری غذایی که میل می‌کنید، دقت می‌کنید؟ اصلا نوع و میزان غذایی که می‌خورید، برای‌تان مهم است؟ اگر از افرادی که به صورت وسواسی درگیر رژیم غذایی هستند و آنهایی که اهمیتی به آن نمی‌دهند، بگذریم، به افرادی می‌رسیم که دوست دارند همیشه حد میانه‌ای از  خورد و خوراک را رعایت کرده و وزن متعادلی داشته باشند. نکاتی را که در پی‌ می‌آید، با دقت بخوانید. عمل به این رفتارها کمک می‌کند تا سلامت و خوش اندام باشید.

 

گرسنه نمانید

 

مواد غذایی سالم

 

حتما برای‌تان اتفاق افتاده که گاهی به دلیل مشغله کاری، فرصت نکرده‌اید از وعده صبحانه تا ناهار، چیزی میل کنید. موقع ناهار که می‌رسد، دیگر دست‌ خودتان نیست و کم مانده بشقاب را هم نوش جان کنید! این مساله سه مشکل اساسی را به دنبال دارد. اول این که به دلیل گرسنگی بیش از حد، توجهی به میزان غذایی که می‌خورید ندارید. دوم این که به سرعت غذا می‌خورید و پیغام سیری دیرتر به مغز می‌رسد که در این شرایط هم بیش از اندازه غذا خواهید خورد. سوم این که وقتی گرسنه هستید، فرصتی برای انتخاب غذای سالم ندارید و فقط به سیر کردن شکم‌تان فکر می‌کنید.

 

دقیق باشید

درباره زمان و غذا خوردن باید دو نکته را درنظر بگیرید. اول این که باید کاملا آرام غذا بخورید. با این کار به پیام‌رسان‌های عصبی مهلت می‌دهید تا به موقع، پیام به مغز فرستاده و به موقع سیر شوید و پرخوری نکنید. دوم این که باید برنامه غذایی در طول روز ثابت باشد. به این ترتیب ترشح هورمون‌ها تنظیم شده و دچار اضافه وزن و سوء‌هاضمه نخواهید شد.

 

با خودتان روراست باشید

اگر در مهمانی، یک عدد شیرینی‌تر میل کردید، حواس‌تان باشد که از تنقلات دیگر کمتر بخورید. برای وعده شام، غذاهای برنجی را نخورید. به این ترتیب میزان کالری دریافتی‌تان می‌تواند تاحد زیادی متعادل شود.

 

بعد از ورزش کنترل کنید

به احتمال زیاد این نکته را تجربه کرده‌اید که وقتی از شنا برمی‌گردید، اشتهای‌تان باز می‌شود. این مساله معمولا بعد از انجام ورزش‌های مختلف دیده می‌شود. به این دلیل که سوخت و ساز بدن افزایش یافته و طبیعتا گرسنگی سراغ‌مان می‌آید اما اینکه بعد از ورزش چقدر و چه نوع غذایی می‌خورید، بسیار مهم است. به این دلیل که بعد از ورزش، بدن مستعد دریافت انرژی است. با خوردن غذاهای نامناسب، هرچه ورزش کرده‌اید، بی‌فایده خواهد بود. بنابراین بعد از ورزش به این نکته‌ها دقت کنید:

آب بنوشید

 اولین چیزی که بدن بعد از ورزش به آن نیاز دارد، جبران آب از دست رفته است. بنابراین به میزان لازم آب بنوشید. فواید نوشیدن آب گرم

نشانه‌های کم آبی بدن

میوه بخورید

 

مواد غذایی مفید

 

 بهترین خوراکی، خوردن میوه‌های کم کالری و پرآب مانند نارنگی، پرتقال، لیموشیرین و... است. قانون میوه خوردن

سبک و مغذی

چند عدد بیسکوییت ساده با شیر، آبمیوه طبیعی و... از این نوع خوراکی‌ها هستند.

 

نمکدان را حذف کنید

نمک علاوه براینکه باعث افزایش فشار خون می‌شود، باعث تحریک غیرعادی بدن برای نوشیدن آب، تورم معده و اختلال در عملکرد طبیعی دستگاه گوارش می‌شود. ضمن اینکه باعث ایجاد تورم در کل بدن خواهد شد. درنهایت اینکه مصرف نمک بیش از حد باعث ایجاد احساس گرسنگی و تشنگی کاذب می‌شود.

 

 سوپ بخورید

سوپ به دلیل آبکی بودن و دارا بودن سبزی یا گندم و جو، باعث پرشدن حجم معده شده و مانع از پرخوری می‌شود. بنابراین سعی کنید از انواع سوپ‌های مغذی، سبک، سالم و کم کالری و پرسبزی برای وعده ناهار درنظر بگیرید. ضمن اینکه خوردن سوپ باعث دریافت ویتامین‌ها و املاح ضروری شده و باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن می‌شود.

 

فلفل بخورید

اگر دچار بیماری دستگاه گوارش مانند زخم یا ورم معده یا مشکلات روده نیستید، حتما از انواع فلفل مانند دلمه‌ای و کبابی برای تهیه غذا استفاده کنید. فلفل اگر کمی تند باشد، چه بهتر. به این دلیل که باعث افزایش سوخت و ساز بدن می‌شود. از سوی دیگر مواد موجود در فلفل باعث تنظیم و افزایش ترشح هورمون «اندروفین» شده و احساس آرامش و شادی بیشتری خواهید داشت.

 

نوشابه را حذف کنید

هیچ نوع نوشابه سالمی در جهان وجود ندارد. گول تبلیغات را نخورید. انواع «دایت» و «زیرو» هم مضر هستند وهیچ کدام از آنها جای نوشیدنی‌های سالم را نمی‌گیرند. به این دلیل که این نوشیدنی‌ها حاوی مضرترین ترکیب‌ها یعنی شکر، گاز، مواد رنگی و اسید خوراکی هستند. این ترکیب‌ها در کنار هم، باعث آسیب جدی به معده شده و از سوی دیگر باعث افزایش وزن، آسیب به DNA، پوسیدگی دندان و تشنگی و گرسنگی کاذب می‌شوند.

 

وعده های غذایی را یادداشت کنید

شاید اوایل سخت باشد که وعده‌های غذایی‌ را که می‌خورید، یادداشت کنید اما بعد از یادداشت برنامه غذایی‌تان به مدت یک هفته، عادت خواهید کرد. بعد هم به‌تدریج می‌توانید نوشتن را کم کرده و برنامه منظمی را در ذهن داشته باشید. با نوشتن متوجه می‌شوید که در طول روز چقدر ریزه‌خواری کرده و چقدر کالری اضافی و نامناسب دریافت کرده‌اید.

 

آجیل بخورید

یکی از منابع تامین انرژی برای بدن، چربی است اما منظور منابع چربی غیرمفید نیست. دریافت چربی‌های غیراشباع به میزان كافی خوب است.

یکی از بهترین منابع این چربی‌ها، آجیل‌های خام یا میوه‌های حاوی چربی مفید مانند آووکادو هستند. بنابراین یکی از بهترین میان‌وعده‌ها می‌تواند سهم مشخصی آجیل خام باشد. 

 

شام سحری نیست

آخرین وعده غذایی باید پیش از ساعت 7 شب خورده شود. به این دلیل که اولا تا پیش از خواب غذا هضم شود و دوم این که دریافت کالری به پایان شب و درنتیجه تجمع کامل آن در بدن، نینجامد. 

 

در ظروف چینی غذا بخورید

تا به حال شده فکر کنید چقدر غذا خورده‌اید؟ اگر شرایطی فراهم کنید که بتوانید اولا آهسته و ثانیا در ظرف کوچک غذا بخورید، خواهید دید که در بین خوردن سیر خواهید شد! به این دلیل که از نظر روانی پیام‌های سیری در زمان مناسب به مغز می‌رسد و دوم این كه اگر غذا را در ظرف کوچک بخورید، احساس می‌کنید زیاد خورده‌اید و زود سیر می‌شوید.

 

تنفس عمیق

نفس عمیق و بازدم آرام باعث خارج شدن استرس و اضطراب از بدن می‌شود. با این کار اکسیژن به مقدار کافی به بدن رسیده و این کار باعث بهبود عملکرد مغز، ریه‌ها و تنظیم سوخت‌و‌ساز بدن می‌شود. اگر بتوانید همراه تنفس عمیق و آرام پیاده‌روی کنید، نورعلی‌نور است.

 

 لباس گشاد نپوشید

همیشه سعی کنید لباس را اندازه خودتان انتخاب کنید که هم به تن‌تان زیبا باشد و هم اینکه متوجه تغییر وزن‌تان بشوید و دست به کار شوید.

 

خواب کافی و مفید

ضریب خواب افراد مختلف متفاوت است اما با این حال، هر فرد بالغ نیازمند به حداقل 8 ساعت خواب در شبانه‌روز است. 

 

پیاده روی و ورزش

ورزش علاوه بر این که به سوزاندن کالری اضافه کمک می‌کند باعث تنظیم ترشح هورمون‌ها، حفظ سلامت روان به دلیل کاهش استرس و اضطراب می‌شود.

 

 

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
اینستاگرام بساز و بچین
نظر خود را ثبت کنید