در حال گرفتن اطلاعات...

روزه داری را راحت تر سپری کنیم

بزرگنمایی
دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۱
5
تعداد رای‌دهندگان: 1983

در ماه رمضان روزه داری می‌تواند تاثیرات خوبی روی سلامت شما داشته باشد. گفته می‌شود که روزه داری بدن را سم زدایی کرده و همچنین می‌تواند وزن شما را کاهش دهد.

روزه داری را راحت تر سپری کنیم

روزه داری می‌تواند یک فرصت خوب برای از دست دادن وزن و همچنین ترک عادت غلطی مانند سیگار کشیدن است اما متاسفانه خیلی‌ها این فرصت را غنیمت نمی دانند و یا حتی از مزایای روزه داری اطلاع درستی ندارند. به علاوه در ماه رمضان بسیاری از مردم شاهد افزایش وزن خود هستند چرا که در افطاری وعده‌های سنگین می‌خورند و غذاهای شان را از بین غذاهای پرچرب و یا پرکالری گزینش می‌کنند.

 

باز کردن روزه با یک غذای مقوی

 

افطار با غذای مقوی

 

بهتر است در زمان افطار غذاهای کاملی را بخورید که در کنار ارزش بالای غذایی هضم راحت و سریعی هم داشته باشند. بهترین این غذاها می توانند آجیل ها باشند. آجیل ها منابع فشرده‌ای از مواد معدنی و ویتامین‌ها هستند که به راحتی و در زمان کمی خورده و هضم می‌شوند. من به شخصه روزه ام را با گردو خام و کمی آب قند افطار می‌کنم. از بین بردن بوی بد دهان در ماه رمضان

 

کمبود آب و روزه داری

بهترین راه تامین آب بدنتان استفاده از سبزیجات است. سبزیجات در خود آب دارند و در طول زمان هضم آن را در اختیار بدن تان می‌گذارند. به این ترتیب تا چند ساعت بعد از خوردن آن‌ها تشنه نمی شوید و برای مدت بیشتری نیاز بدنتان به آب تامین می‌شود. یک نکته‌ی دیگری که باید ذکر شود این است که برای تامین آب بدنتان در خوردن آب یا آبمیوه افراط نکنید چرا که نمی‌تواند کمک زیادی به شما بکند. آب و آبمیوه با سرعت زیادی هضم شده و از بدن شما دفع می‌شود. چرا قبل از افطار نمک می خورند

 

پرخوری در ماه رمضان

اگر در طول روز غذا نخورده اید و گرسنه هستید بهتر است به این نکته نیز توجه داشته باشید که مدت زیادی است که معده تان کار نکرده است و بدنتان نیز غذایی دریافت نکرده است. اگر به سرعت بخواهید آن ها را به کار وادارید ممکن است دچار مشکلات زیادی شوید. پرخوری می‌تواند سبب نفخ یا احساس بی‌حالی در شما شود. درحالی که ممکن است بخش زیادی از مواد مغذی غذاها هم به خاطر خوردن سریع از دستتان برود. مضرات زولبیا بامیه

در عوض یک وعده غذای سبک در افطار مثل سالاد یا سوپ می‌تواند شروع خوبی باشد و کمی بعد و زمانی که باز احساس گرسنگی کردید یک شام مقوی نیازهای بدنتان را تامین خواهد کرد. 

 

انتخاب غذا و روزه داری

باید غذاهایی را انتخاب کنید که نیازهای مغذه‌ای بدنتان را تامین کرده و از طرفی کالری لازم برای سرپا نگه داشتن شما در طول روز بعد را داشته باشید. بهتر است از غذاهایی که چربی سالم دارند مانند آجیل‌ها یا دانه‌ها و دیگر غذاهای مقوی استفاده کنید. همچنین یک تعادل در منابع غذایی کربوهیدرات ها، غلات، سبزیجات و پروتئین ها می‌تواند مفید باشد.

 

ورزش

می‌توانید کمی از شدت ورزش‌ها کم کنید یا زمان آن را جوری تنظیم کنید که در زمان روزه‌تان نباشد. می‌توانید کمی بعد از افطار ورزش کنید. یا می‌توانید کمی قبل از افطار ورزش کنید به طوری که مطمئن باشید بعد از افطار می‌توانید سوخت و ساز بدن تان را تامین کنید. البته بهترین روال کاهش شدت تمرین‌ها و انجام آن در زمان بعد از افطار است تا فشار زیادی به شما وارد نشود.

 

شیرینی های ماه رمضان

زولبیا و بامیه ای که در ماه رمضان می‌خوریم می‌تواند از شیرینی خامه‌ای هم پرکالری‌تر و مضرتر باشد پس بهتر است در خوردن این شیرینی‌ها در ایام روزه داری و ماه رمضان پرهیز کنید!

 

آماده کردن بدن برای رمضان

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
محبوب
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۱
ماه رمضان امسال واقعا طاقت فرساس خدا به همه نیرو و توان مضائف بده
پاسخ
نظر خود را ثبت کنید