سفارش کالا و خدمات زیبایی

لاغری در ماه رمضان بدون عوارض

بزرگنمایی
دسته: تناسب اندام تاریخ نگارش: ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۸
5
تعداد رای‌دهندگان: 725

اگر قصد کاهش وزن دارید به هیچ وجه وعده سحری خود را حذف نکنید. چون این کار باعث می‌شود دریافت پروتئین در طول روز کاهش پیدا کرده و در نتیجه به مرور عضلات شروع به سوختن کرده و برای تامین سوخت مورد نیاز بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 لاغری در ماه رمضان بدون عوارض

افرادی که در ماه رمضان به دنبال لاغری خود هستند و قبل از ماه مبارک رمضان هم رژیم لاغری داشتند نیازی نیست تا در ماه رمضان رژیم خود را بشکنند. اگر به این توصیه ها گوش دهند می توانند اندام متناسب خود را داشته باشند.  چه کسانی نباید روزه بگیرند

 

در ماه رمضان رژیم بگیرم؟

 

ورزش در رمضان

 

شما می توانید در ماه رمضان علاوه بر روزه گرفتن رژیم خود را ادامه دهید و وزن کم کنید. اما اصل مهم برای رعایت برنامه کاهش وزن در ماه رمضان این است که فرد به درستی وعده‌های غذایی خود را جا به جا کند تا در طول روز که روزه است و نمی تواند چیزی بخورد، دچار ضعف و سرگیجه و... نشود و بعد از افطار هم به دلیل به دلیل نوع غذای انتخابی دچار سوءهاضمه و مشکلات گوارشی نگردد. بر این اساس توصیه می‌شود که حجم مواد غذایی که در ناهار استفاده می‌شده به وعده سحر منتقل شود و در عوض فرد در هنگام افطار روزه خود را با انتخاب‌هایی که در صبحانه برایش مجاز بوده، باز کند.

 

لاغری در ماه رمضان بدون عوارض

در اکثر موارد کسانی که رژیم غذایی خاصی را برای رسیدن به وزن متناسب خود دنبال می‌کنند و رژیم شان با روزهای ماه مبارک رمضان مصادف می شود، می توانند وزن  خودشان را مطابق ماه های قبل کاهش دهند؛ چون این کاهش وزن به علت سوزاندن مقداری از چربی‌های ذخیره‌ای بدن است. علت اینکه رعایت رژیم کاهش وزن در ماه مبارک رمضان ممانعتی ندارد، این است که بافت چربی با وجودی که بافت عملکردی است، اما عملکرد آن تقریبا ۲۵ درصد سایر بافت هاست بنابراین کالری رژیمی که برای فردی در نظر گرفته می‌شود، کالری برای میزان وزن تثبیت شده است که با توجه به این مساله، معمولا قرار است فرد ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری کمتر انرژی دریافت کند تا وزنش کاهش یابد. پس با توجه به اینکه عملکرد بافت چربی نسبت به سایر بافت‌ها کمتر است، با گرفتن رژیم اتفاق خاصی نمی‌افتد و فرد دچار کمبود انرژی نمی‌شود چرا که همان کالری را که قرار است دریافت می کند و فقط ساعت مصرف وعده های غذایی تغییر می یابد. مضرات روزه گرفتن در بارداری

 

حذف سحری ممنوع

کسانی که در ماه رمضان رژیم می گیرند به هیچ وجه نبایند وعده سحری را حذف کنند چون بدنشان با کمبود مواد مغذی مواجه می شود و در نتیجه برای سوخت و ساز مجبور به سوزاندن عضلات است. این کار سیستم ایمنی بدن را به خطر می اندازد. همچنین قطع وعده سحری باعث می شود تا سوخت و ساز بدن پایین بیاید و کاهش وزن مختل شود. در عوض بهتر است برای کنترل وزن در طی افطار و ساعات پس از آن از خوردن انواع قندهای ساده مثل زولبیا و بامیه، حلوا و... خودداری کنید چون این قندها فقط برای مدت کوتاهی قند خون شما را بالا نگه داشته و به سرعت باعث ضعف و بی حالی‌تان می‌شوند. با این روش ها راحتتر روزه بگیرید

 

ورزش را در ماه رمضان جدی بگیرید

اگر به دنبال کاهش وزن و لاغری در ماه رمضان هستید ورزش کردن را فراموش نکنید. در ماه رمضان مصرف خوراکی های قندی و چرب زیاد می شود و اگر ورزش را حذف کنید وزنتان بالا می رود. شرایط محیطی در حین ورزش در طی ساعات روزه داری اهمیت زیادی دارد. اگر در چنین ساعاتی قصد ورزش کردن دارید با توجه به اینکه مجاز به مصرف مایعات نیستید، از ورزش در محیط گرم و مرطوب یا با لباس های گرم و چسبان خودداری نمایید و سطح بدن خود را خنک نگه دارید تا دچار گرمازدگی و دهیدراتاسیون (از دست دادن آب بدن) نشوید.

 

در ماه رمضان کی ورزش کنیم؟

اگر قصد دارید یک جلسه ورزش در صبح داشته باشید بهتر است بعد از گذشت حدود ۳ ساعت از خوردن سحری باشد به ویژه اگر وعده غذایی شما جامد و پرحجم بوده است. هرچه سطح قند خون شما از زمان سحر تا افطار پایین‌تر می‌آید، علاوه بر کاهش ذخایر گلیکوژن بدن، قند کمتری نیز به مغز شما می‌رسد. بنابراین اگر قصد دارید ورزش کنید، به ویژه تمریناتی داشته باشید که مهارت‌های حرکتی زیادی می‌طلبد یا حافظه، توجه و تمرکز زیادی لازم دارد، بهتر است این تمرینات را در طی ماه رمضان، صبح‌ها انجام دهید تا بعد از ظهر. البته بهتر است شدت تمرین شما به حدی نباشد که بعد از جلسه تمرین دچار بی حالی شوید و ادامه روز توان انجام امور روزانه خود را نداشته باشید. با اینحال برخی از ورزشکاران ترجیح می‌دهند جلسات تمرینی خود را نزدیک افطار انجام دهند، بدن از نظر متابولیکی به این وضعیت نیز عادت خواهد کرد  به ویژه اگر قبل از ماه رمضان هم ساعات تمرینی در همین ساعات بوده است. اما بهتر است مدت یا شدت تمرینات نسبت به قبل از ماه رمضان کاهش داده شود تا دچار افت قند خون نشوید.

اگر در زمان روزه داری بخصوص در ساعات نزدیک به افطار ورزش می‌کنید، در صورت داشتن  علائمی از قبیل سرگیجه و سیاهی رفتن چشم‌ها شدت تمرین خود را کاهش یا حتی جلسه تمرین را قطع کنید. زمان مناسب دیگر برای ورزش کردن دو تا سه ساعت بعد از افطار است. اما توجه کنید که محتوای افطار شما غذای چرب و پرحجم نباشد، بلکه زودهضم و سبک باشد. هرچه حجم آن کمتر و محتوای مایعات آن بیشتر باشد، شما زودتر می توانید جلسه ورزشی خود را شروع کنید. اگر قصد دارید با فاصله کمی بعد از افطار یک جلسه ورزش داشته باشید، حین افطار مایعات رقیق حاوی کربوهیدرات مصرف کنید و غذای جامد را بعد از جلسه تمرین یا ورزش میل کنید.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
تازه‌های اینستاگرام
اینستاگرام بساز و بچین
نظر خود را ثبت کنید