در حال گرفتن اطلاعات...

عواقب جسمی و روانی بیماری پوستی

بزرگنمایی
دسته: مراقبت از پوست تاریخ نگارش: ۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۲
5
تعداد رای‌دهندگان: 5195

حتما شما نیز با افرادی برخورد داشته اید که به مریضی لک و پیس مبتلا بوده اند یا شاید خودتان درگیر این مریضی هستید. در همین ابتدا باید بگوییم که این مریضی واگیر ندارد. اما تاثیر مریضی متفاوت هست.

عواقب جسمی و روانی بیماری پوستی

امروزه بیماری های پوستی زیادی ایجاد شده اند که سالانه افراد زیادی را به خود مبتلا می کنند. یکی از بیماری ها بیماری پوستی لک و پیس است.  این بیماری گاهی با تاثیری که روی ظاهر می‌گذارد سبب می‌شود تا بیمار در یک سیکل استرس تشدید مریضی استرس قرار گیرد که درمان را سخت می‌کند و نیاز به همکاری و حمایت خانواده و جامعه، مشاور یا روانپزشک هست. ماسک خانگی برای لک صورت

 

علت پیسی ویتیلیگو

 

لک و پیس

 

ویتیلیگو «پیسی» نوعی مریضی پوستی هست که منشأ ژنتیکی دارد و علت آن ناشناخته هست. در این مریضی، سلولهای انتهایی پوست علیه ملانوسیت ها «سلول های رنگدانه ساز پوست» آنتی بادی هایی میسازند که باعث از بین رفتن آنها و در نتیجه بیرنگ شدن نواحی خاصی از پوست بدن میشود.  از بین بردن لکه های صورت

 

شیوع مریضی

نخستین نشانه های مریضی ظهور لکه های سفید روی پوست هست که میتواند در نواحی گوناگون بدن چون دور چشم ها، دور دهان، آرنجها، زانوها، قوزک پاها و انگشتان دست و پا و همین طور نواحی تناسلی و دور سینه ها ظاهر شود. درمان لکه های قهوه ای پوست

 

تشخیص ویتیلیگو

اگر دکتر به مریضی ویتیلیگو در شخص مشکوک شد، از او در مورد تاریخ کوتاه مریضی اش سوال می‌کند. نکات مهم در یک تاریخ کوتاه پزشکی، سابقه خانوادگی، آفتاب سوختگی، استرس یا مریضی جسمی و سفید شدن زودرس موها «گذشته از 18 سالگی» هست.

 

پیشرفت ویتیلیگو

در موارد شدید ممکن هست رنگدانه در همۀ جای پوست از بین برود و پوست یکسره سفید شود. هیچ راهی برای پیشگویی اینکه فرد چقدر رنگدانه از دست خواهد داد یا اینکه مریضی او چقدر طول خواهد کشید وجود ندارد. یک لک ویتیلیگو به صورت ناحیه ای به رنگ سفید شیری رنگ دیده میشود. با این حال میزان تخریب رنگدانه در هر لک میتواند با سایر لک ها متفاوت باشد.

 

عواقب جسمی و روانی بیماری پوستی لک و پیس

بازگشت خود به خودی رنگ به لکهای سفید شده خیلی به ندرت اتفاق میافتد. برخی از بیماران که تصور می‌کنند مریضی شان مفید شده، در واقع تمام رنگدانه پوست خود را از دست داده و پوست شان یکدست سفید شده هست. گرچه رنگ پوست این افراد یک دست سفید شده ولی آن ها باز هم به پیسی مبتلا میباشند.

 

سن ابتلا جنس مبتلا

ویتیلیگو در هر سنی ممکن هست ظاهر شود. در هر دو جنس زن و مرد دیده می‌شود. آغاز بروز ویتیلیگو ممکن هست از دوران شیرخوارگی باشد اما تا اوایل دهه دوم عمر فرصت ظهور و بروز دارد. شیوع مریضی در مرد و زن برابر هست و تفاوت جنسیتی وجود ندارد.

 

روشهای درمان

 

بیماری لک و پیس

 

روش هایی مانند پانچ گرافت وجود دارد که در آن با گرافت های بسیار کوچک «چند میلی متری» که از پوست نواحی سالم برداشته شده و در فواصل منظم و نزدیک به هم در نواحی بی رنگ قرار داده می‌شود، ایجاد رنگدانه سازی القا میشود؛ اما برای اینکار باید مریضی فرد برای مدت طولانی غیرفعال بوده باشد یعنی ضایعات جدیدی به وجود نیامده باشند ولی جایگزینی کامل پوست بدون رنگدانه با پوست رنگدانه دار به صورت گرافت غیرممکن هست.

 

تاثیر تغذیه در ابتلا پیشرفت و بازرسی مریضی

کمبود ویتامینها و پروتئینها میتواند در پیشرفت مریضی موثر باشد که باز هم به طور دقیق نمیتوان گفت کدام ویتامین یا پروتئین چون در علم پزشکی اثبات نشده هست!

 

ارتباط مستقیم با مریضی های روحی روانی

این مریضی هم میتواند منشأ روحی و روانی داشته باشد، هم خودش میتواند سبب مشکلات روحی و روانی شود؛ چون روی ظاهر فرد بسیار تاثیر میگذارد و ممکن هست روابط اجتماعی یا خانوادگی را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین بیماران دقت به جنبه های روحی و روانی و مراجعه به روانپزشک اهمیت ویژه دارد. همین طور به دلیل تغییرات ظاهری فرد ممکن هست دچار استرس شود که مریضی را تشدید کند.

 

تاثیر ژنتیک

ژنتیک در این مریضی تاثیر مهمی دارد اما اینکه توارث داشته باشد مشخص نشده یعنی هنوز اثبات نشده کسی که این مریضی را دارد، حتما یکی از نزدیکان درجه یک او هم مبتلا بوده هست چرا که این مریضی صرفا از طریق ژن منتقل میشود.

 

پیش گیری و مراقبت

اگر در همان مراحل اول بیمار متوجه کمرنگ شدن پوست خود بشود و به دکتر مراجعه کند، احتمال اینکه با دارو بازرسی شود چندان هست اما اینکه مریضی پیشرفت نکند، نیست؛ چون مریضی ژنتیکی هست و امکان جلوگیری وجود ندارد. باید مراقب باشد که هیچ گونه آسیب شیمیایی یا فیزیکی به پوست وارد نشود؛ چون هرگونه آسیب میتواند ضایعات جدیدی را پیش بیاورد. همین طور بهتر هست کسانی که پوست شان سفید هست حتما از کرمهای ضد آفتاب بهره گیری کنند.

 

درمان قطعی

هدف اصلی در درمان های متعارف ویتیلیگو، بهبود اوضاع ظاهری پوست هست و روند درمان هم نیاز به زمان طولانی دارد چون این مریضی صرف نظر از مسئله ظاهری که اکثر نگرانی ایجاد می‌کند، عارضه خاصی ندارد.

سپاس از اینکه تا این لحظه همراه زیبامون بودید.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید