در حال گرفتن اطلاعات...

نقش شبکه‌های اجتماعی در افزایش جراحی زیبایی

بزرگنمایی
دسته: عمل های زیبایی و مراقبت ها تاریخ نگارش: ۶ تیر ۱۳۹۶ - ۰۱:۰۲
5
تعداد رای‌دهندگان: 2052

عمل زیبایی به دو بحث نیاز و فرهنگ برمی‌گردد. در خیلی از کشورها نیاز باعث جراحی زیبایی می‌شود. اما در ایران اینطور نیست.

نقش شبکه‌های اجتماعی در افزایش جراحی زیبایی

با اینکه از آغاز شکل نوین جراحی پلاستیک در ایران بیش از چند دهه نمی‌گذرد، اما به دلیل تحولات شتابان و گسترده ‌ا‌ی که در پیکره علمی و ساختاری آن به وجود آمده، این رشته به یکی از شاخه‌‌های فوق تخصصی مطرح علم پزشکی و جراحی کشور تبدیل شده است. همچنین ایران یکی از کشورهایی است که عمل‌های جراحی زیبایی در آن، بویژه در سال‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است اما به دلیل آنکه قسمت قابل توجهی از متقاضیان جراحی زیبایی در مطب‌ها و درمانگاه‌ها تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند و از نظر ثبت و گزارش در دسترس نیستند، آمار دقیقی از این اعمال در دست نیست. با این حال، طبق گزارش انجمن بین‌‌المللی جراحی زیبایی پلاستیک، کشور ایران در سال 2016 میلادی به لحاظ تعداد عمل‌های زیبایی انجام شده در رتبه بیستم قرارگرفت. همچنین بر پایه این گزارش، چربی‌کشی (لیپوساکشن) و جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) به ترتیب رایج‌ترین جراحی‌های زیبایی در ایران اعلام شده ‌اند.  عمل زیبایی برای بینی های گوشتی

دکتر محمدمهدی طرزی در زمینه جراحی زیبایی مشغول به فعالیت است. دکتر طرزی می‌گوید در تمام زندگی یک مورد هم نبوده که واقعا نیاز به عمل زیبایی نداشته باشد و او آن فرد را عمل کرده باشد. این جراح معتقد است متاسفانه فرهنگی در میان برخی افراد جامعه شکل گرفته که اگر عمل زیبایی نکنید یعنی اُمُل و متحجرید. او نقش شبکه‌های اجتماعی را در افزایش عمل‌های زیبایی موثر می‌داند. مشروح گفت‌وگو با او را بخوانید. مزایای عمل زیبایی بینی به روش مدرن

 

شما به عنوان یک جراح زیبایی چقدر با این موج موافقید؟

 

جراحی پلاستیک

 

عمل جراحی زیبایی به دو بحث نیاز و فرهنگ برمی‌گردد. در خیلی از کشورها نیاز باعث جراحی زیبایی می‌شود. در چین عمل جراحی پلک خیلی باب است چون آنها افتادگی پلک دارند و بیشترین عمل پلک در چین انجام می‌شود. در آسیای جنوب‌شرقی هارمونی صورتشان خوب است. در اروپا هم بحث عمل زیبایی کم است، چون اغلب ورزشکارند و صورتشان هارمونی دارد. در آمریکا یا کلمبیا عمل جراحی سینه شایع است. در ایران ما خوشبختانه به‌خاطر هارمونی خوب صورت مشکلی نیست، فقط برخی بینی‌ها هارمونی کمتری دارد. از طرفی مراقبت‌های دوران کودکی کمتر بوده و همین ضربه‌هایی که در کودکی به بینی خورده باعث مشکل در بزرگسالی می‌شود. این بحث نیاز است. اما در مواردی می‌بینیم خیلی‌ها واقعا نیاز به عمل ندارند، اجزای صورتشان هارمونی دارد، اما طرف خودش را کاندیدای جراحی می‌کند. عوارض عمل زیبایی بینی

 

این افراد چه کمبودی در خود می‌بینند؟

 

عمل جراحی

 

برخی اضطراب‌های بیش از حد یا افسردگی دارند. برخی جوان‌ها واقعیت خود را گم کرده‌اند و به داده‌هایشان شاکر نیستند و چیزی فراتر را انتظار دارند. فرد وقتی خود را در آینه می‌بیند خود را زیبا نمی‌بیند. به خودش ایراد می‌گیرد و از دکتر تقاضا می‌کند حالتش را تغییر دهد. حتی اگر نیاز واقعی نداشته باشد باز هم نیاز می‌بیند چهره‌اش را عوض کند. این یک مساله اجتماعی است.

 

اگر فردی نیاز به جراحی زیبایی نداشته باشد و اصرار کند شما او را از این عمل باز می‌دارید؟

صددرصد بیمارانی را که نیاز نداشته باشند از عمل منع می‌کنیم. شاید به نفع ما باشد و درآمد داشته باشیم، اما مانع می‌شویم. ما به عنوان پزشک نه‌تنها این کار را نمی‌کنیم بلکه کار فرهنگی هم می‌کنیم، خانواده‌اش را هم دعوت می‌کنیم و به آنها توضیح می‌دهیم که چرا نیاز به عمل ندارد تا از مطب من به مطب یک جراح دیگر نرود.

 

به نظر شما چقدر شبکه‌های اجتماعی و چشم و هم‌چشمی عکس‌های پروفایل باعث افزایش عمل‌های زیبایی شده است؟

خیلی زیاد. چون این‌طور القا شده کسی که عمل نکند عقب‌افتاده است. هر جایی باید جلوی بحث افراط و تفریط گرفته شود. باید رسانه‌ها فرهنگسازی کنند. به‌جای این‌که پس زدن عمل‌ها را نشان دهند که در نتیجه قصورات پزشکی است، شخصیت‌های بزرگ جهان را نشان دهند که عمل‌های زیبایی نمی‌کنند. در کشورهای دیگر این‌قدر عمل نداریم که در ایران داریم. خیلی از بیمارانم که از خارج می‌آیند می‌گویند اگر خارج از کشور بفهمند که بعد از عمل چهره ما غیرعادی شده، ما را مسخره می‌کنند. آن‌وقت ما فکر می‌کنیم اگر عمل نکنیم، متحجر و اُمُل و دگم هستیم. چهره‌های شناخته‌شده ما باید با مردم صحبت کنند و این فرهنگسازی صورت بگیرد.

 

رسانه‌‌های جمعی

پوشش رسانه ‌‌ای جراحی زیبایی توسط برنامه‌‌های تلویزیونی و مجلات با وعده افزایش جذابیت و معرفی آخرین تحولات در عمل‌های زیبایی، سبب افزایش آگاهی عمومی در ارتباط با این نوع از جراحی و نحوه دسترسی به آنها شد. همچنین تأکید بیش از اندازه بر زیبایی ظاهری توسط رسانه‌ها و تبلیغ معیارهای زیبایی آرمانی که از طریق روش‌های طبیعی قابل دستیابی نبودند، موجب شد تا عموم جامعه برای تطبیق خود با این معیارها بیشتر به جراحی زیبایی تمایل نشان دهند.

ممنون از اینکه با زیبامون همراه بودین.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید