در حال گرفتن اطلاعات...

ارتودنسی دندان - مراقبت های اولیه و کاربردی

بزرگنمایی
دسته: عمل های زیبایی و مراقبت ها تاریخ نگارش: ۲۸ تیر ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۸
5
تعداد رای‌دهندگان: 1714

ارتودنسی از روش‌های منظم کردن دندان‌ها، عقب بردن فک و زیبا شدن لبخند است. اما این عمل چه مشکلاتی می‌تواند داشته باشد و مراقبت از آن چگونه است؟

ارتودنسی دندان - مراقبت های اولیه و کاربردی

عمل ارتودنسی دندان در زیبا کردن لبخند و مرتب سازی دندان ها تاثیر بسیار زیادی دارد، اما این عمل باید زیر نظر یک متخصص ارتودنسی دندان انجام شود و روش‌های مراقبت ارتودنسی که توسط متخصص ارتودنسی به شما گفته می‌شود نیز حتما رعایت شود. اگر مراقبت‌ ارتودنسی در حین و بعد از درمان ارتودنسی دندان صورت نگیرد، ممکن است مشکلات دیگری برای دندان‌ها بوجود بیاید. مراقبت ارتودنسی دندان شامل تغذیه و بهداشت است که با رعایت بعضی نکات از دیدگاه متخصص ارتودنسی ، به راحتی ­انجام می‌شود. در حین ارتودنسی دندان باید با دقت و حوصله سیم‌ها و بریس‌ها را تمیز کنید، حتی اگر هم فکر می‌کنید که خیلی خوب عمل بهداشت دهان را رعایت می‌کنید، بهتر است نکات متخصص ارتودنسی را مرور کنید تا بدون کلنجار رفتن این راهنمایی‌ها را برای مراقبت ارتودنسی انجام دهید. کدام دندان ها باید ارتودنسی شوند؟

بعد از ارتودنسی دندان توسط متخصص ارتودنسی

 

ارتودنسی کردن دندان ها

 

روز اول

چسباندن بریس‌ها دردی ندارد. اما ممکن است که در روزهای اول، غذا خوردن با وجود آنها برایتان مقداری سخت باشد، تا وقتی که به آن‌ها عادت کنید. اما در بعضی موارد نادر نیز حساسیت دندان به آن‌ها تشدید خواهد شد.

سه روز اول

از آنجایی که از طرف سیم‌ها به دندان‌ها فشار وارد می‌شود و دندان‌ها به آن عادت ندارند، ممکن است درد کمی در اطراف دهان و یا حتی گونه‌ها حس شود که نشانه‌ی شروع روند درمان است.

اگر بریس‌هایی که روی دندان‌هایتان گذاشته می‌شود موجب درد و ناراحتی‌تان شد، از متخصص ارتودنسی بخواهید که به شما موم یا سیلیکون بدهد (بدون نسخه متخصص ارتودنسی نیز می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه کنید). با قرار دادن موم ارتودنسی دندان بر روی بریس‌هایی که موجب درد دهان می‌شوند، این درد کاهش پیدا می‌کند.

می‌توانید با آب نمک گرم ناراحتی و التهاب لثه‌ها را کاهش و تسکین دهید.

هفته اول

دیگر به بریس‌ها عادت کرده‌اید و ناراحتی‌های روزهای اول را ندارید.

چگونگی مراقبت ارتودنسی های مختلف

ارتودنسی ثابت

 

ارتودنسی ثابت

 

این نوع ارتودنسی دندان، ممکن است به جلو یا پشت دندان‌های شما متصل شود. مراقبت ارتودنسی در نوع ثابت، همت زیادی را می‌طلبد و احتمال گیر کردن غذا لای سیم‌ها زیاد است.

ارتودنسی متحرک

 

ارتودنسی متحرک

 

این نوع پلاک را می‌توان برای تمیز کردن دندان‌ها از دهان خارج کرد و در نتیجه مراقبت ارتودنسی و دندان در این نوع تسهیل می‌گردد.

با توجه به تشخیص متخصص ارتودنسی ، از دو درمان بالا یک نوع برای شما انتخاب می‌شود. ممکن است در زمان اولیه تا مرتب شدن دندان‌ها، درمان ارتودنسی دندان ثابت و بعد از آن از درمان ارتودنسی دندان متحرک کمک گرفته شود.

مشکلات اورژانسی ارتودنسی دندان و مراجعه به متخصص ارتودنسی

 

مشکلات و درد ارتودنسی کردن

 

شکستن سیم

با رعایت نکردن مراقبت ارتودنسی ، یکی از مشکلات شایع، شکستن سیم است. اما سعی کنید که به هیچ وجه خودتان اقدامی نکنید و فقط آن را با موم یا پنبه بپوشانید و سریعا به متخصص ارتودنسی تان مراجعه کنید.

شل شدن بند یا براکت

ترمیم براکت شکسته شده باید فقط و فقط توسط متخصص ارتودنسی انجام شود. اما اگر بند مقداری در جای خود شل شده بود از موم استفاده کرده و از فرو رفتن تیزی آن بر روی گونه‌ها جلوگیری کنید و سریعا به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

روش‌های مراقبت ارتودنسی دندان از نظر متخصص ارتودنسی

 

مراقبت و تمیز کردن دندان حین ارتودنسی

 

رعایت بهداشت در تسهیل روند ارتودنسی دندان از نظر متخصص ارتودنسی بسیار مهم است.

3 یا 4 بار در روز مسواک بزنید.

پس از مسواک از دهانشویه استفاده کنید.

حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید.

روش مسواک زدن برای مراقبت ارتودنسی

سعی کنید که بعد از هر وعده غذایی یا حداقل دو بار در روز مسواک بزنید. زمان مسواک زدن تقریبا 2 دقیقه به روش زیر باشد:

مسواک را موازی با دندان‌ها بر بالای براکت‌ها، حرکت دهید. اگر از مسواک برقی استفاده می‌کنید، فقط مسواک را روی دندان‌ها قرار دهید.

تمام دندان‌ها را با دقت مسواک بزنید.

برای براکت‌ها مسواک را به صورت زاویه‌دار روی آن‌ها قرار دهید، زیر سیم‌ها را فراموش نکنید.

مسواک و خمیر دندان را هر سه ماه یکبار عوض کنید.

روش نخ دندان کشیدن برای مراقبت ارتودنسی دندان

هر شب دندان‎‌ها را نخ دندان بکشید تا تمام ذرات ریز غذایی از زیر براکت‌ها و لای سیم‌ها خارج شود. واترپیک یا نخ دندان کدام یک را انتخاب کنیم؟

مقداری نخ را جدا کنید و بعد از رد کردن یک سر نخ از زیر سیم، دو انگشت اشاره خود را در دو سر آن بپیچانید، سپس نخ را به زیر لثه‌ها برده و با حرکت بالا و پایین نخ بکشید. برای بقیه‌ی دندان‌ها نیز تکرار کنید.

خونریزی لثه‌ها به هنگام نخ کشیدن، در هفته اول ارتودنسی دندان طبیعی است.

دهانشویه برای مراقبت ارتودنسی دندان

از دیدگاه متخصص ارتودنسی ، باید دو بار در روز دندان خود را با دهانشویه تمیز کنید تا ذرات باقی مانده از بین دندان‌ها خارج شود. آب نمک می‌تواند بهترین دهانشویه خانگی باشد که هم درد را تسکین می‌دهد و هم التهاب را کاهش می‌دهد.

خمیر دندان برای مراقبت ارتودنسی دندان

انتخاب نوع خاصی از خمیر دندان برای ارتودنسی مهم نیست، متخصص ارتودنسی : مهم آن است که با چه دقتی مسواک می‌زنید و برای آن وقت می‌گذارید. اما به دلیل آن‌که مسواک زدن در زمان ارتودنسی دشوارتر است پس سعی کنید از خمیر دندان با قدرت حفاظتی بالا استفاده کنید.

غذاهایی که باید از آن‌ها برای مراقبت ارتودنسی اجتناب کرد

 

غذا خوردن حین ارتودنسی

 

از خوراکی‌های چسبناک که تمیز کردن آن‌ها از دندان‌ها بسیار سخت است و خوراکی‌های سفت که ممکن است براکت‌ها را بشکند پرهیز کنید.

مراقبت ارتودنسی ممکن است در نگاه اول بسیار دشوار و وقت گیر باشد، اما با رعایت این نکات، روند درمان خود را تسهیل کرده و دندان‌هایی سالم و مرتب و از همه مهم‌تر لبخندی زیبا را خواهید داشت.

اگر سوالی درباره‌ی روش درمان و روش مراقبت ارتودنسی دارید، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

 

جذابیت بیشتر با این روش های ساده

سلبریتی‌ها قبل از انجام لمینیت دندان (قسمت اول)

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
حسین
۲۸ تیر ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۲
جالب بود مرسی
پاسخ
نظر خود را ثبت کنید