کارهایی که نباید قبل از خواب انجام داد!

دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۲
5
تعداد رای‌دهندگان: 5525

برای اینکه یک خواب خوب و عالی را در طول شب داشته باشید لازم است تا از انجام برخی از کارها قبل از خواب خودداری کنید!

کارهایی که نباید قبل از خواب انجام داد!

خواب بخش مهمی از سلامت عمومی بدن است. در طول مدتی که خواب هستید بدن فرصت کافی برای تعمیر و ترمیم عضلات را پیدا می‌کند، مغز اطلاعات جدیدی را که دریافت کرده است را ذخیره کرده و خاطرات را حفظ می‌نماید. علاوه‌براین ضربان قلب و ترشح هورمون‌های مختلف در بدن نیز می‌توانند باعث تسکین و آرامش کلی در بدن شوند. پس به همین دلایل داشتن یک خواب خوب و باکیفیت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. 

زمانی که خواب خوبی در طول شب نداشته باشید مطمینا تمام قسمت‌ها و ارگان‌های بدن نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند و عملکرد خوبی نخواهند داشت. ما در این قسمت از زیبامون دات کام به کارهایی که نباید قبل از خواب انجام داد اشاره کرده‌ایم. با رعایت این موضوع می‌توانید خواب خوبی را در طول شب تجربه کنید و همراه سالم و زیبا باشید! 

برنامه غذایی - غلبه بر عادت غذا خوردن قبل از خواب

 

تماشای تلویزیون قبل از خواب

 

تماشای تلویزیون

 

بسیاری از افراد بعد از انجام کارهای روزمره و درست قبل از زمان خواب فرصت تماشای تلویزیون دارند. در این زمان شما به اندازه کافی خسته هستید و ممکن است بعد از گذشت چند دقیقه روبه‌روی تلویزیون روشن به خواب بروید! مغز برای اینکه آمادگی کافی برای خواب را پیدا کند نیازمند یک زمان مشخص است. اما زمانی که شما در حین تماشای تلویزیون به خواب می‌روید این فرصت را از مغز می‌گیرید و در نتیجه خواب خوبی را تجربه نخواهید کرد.

 

استفاده از موبایل یا کامپیوتر قبل از خواب

 

استفاده از موبایل یا کامپیوتر

 

هیچ وقت تلفن همراه خود را به اتاق خواب خود نبرید! استفاده از موبایل یا کامپیوتر قبل از خواب یکی دیگر از عادات بسیار نامناسب است که می‌تواند کیفیت خواب شما را تحت تاثیر قرار دهد. علاوه‌بر این چک کردن ایمیل‌ها و پیام‌های کاری قبل از خواب نیز باعث می‌شود تا همچنان استرس یک روز کاری با شما همراه باشد و از خواب خوبی بهره‌مند نشوید.

بهترین زمان برای چک کردن ایمیل‌ها و پیام‌ها یک ساعت قبل از خواب و یا ابتدای صبح است. 

 

خواندن کتاب‌های ترسناک و هیجان‌انگیز قبل از خواب

 

خواندن کتاب ترسناک و هیجان انگیز

 

خواندن کتاب قبل از خواب یک جایگزین عالی و مناسب برای تماشای تلویزیون و یا استفاده از تلفن همراه است اما باید دقت بسیاری در انتخاب موضوع کتاب داشته باشید و از خواندن کتاب‌های ترسناک و هیجان‌انگیز قبل از خواب خودداری کنید.

معمولا بعد از اینکه در جریان داستان کتاب قرار می‌گیرید به طور ناخودآگاه با شخصیت‌های داستان احساس همدلی پیدا می‌کنید و یا از روند داستان دچار ترس و اضطراب می‌شوید و این احساس در زمان خواب نیز همراه شما خواهد بود و ممکن است به جای اینکه قبل از خواب یک آرامش نسبی داشته باشید ضربان قلب و هیجانات شما افزایش یابد و خواب خوبی را تجربه نکنید.

عوارض خوابیدن برای مدت زمان طولانی

 

مشاجره کردن قبل از خواب

 

مشاجره کردن قبل از خواب

 

همیشه قبل از خواب هرگونه مشکل و یا سوتفاهم را با خانواده، همسر، دوست و ... برطرف کنید و سپس برای خواب آماده شوید. زیرا داشتن بحث و مشاجره قبل از خواب تاثیر منفی بر روی روند خواب خواهد داشت و ممکن است ساعات زیادی را در طول شب عصبانی بوده و بی‌خواب شوید. 

اگر احساس می‌کنید موضوع مورد بحث به سادگی قابل حل نیست، قبل از خواب آرامش خود را حفظ کنید و بحث را ادامه ندهید و سعی کنید آن را به یک زمان دیگر و مناسب‌تر موکول کنید. مطمینا با این کار هم رابطه و هم سلامتیان حفظ خواهد شد.

خوابی بهتر با مواد غذایی طبیعی

 

غذا خوردن قبل از خواب

 

غذا خوردن قبل از خواب

 

هیچ وقت قبل از رفتن به رختخواب شام نخورید! این کار زمینه ساز چاقی است ( زیرا به دلیل همپوشانی زمان خواب و زمان غذا خوردن دچار پرخوری خواهید شد ). حتی اگر اضافه وزن برایتان اهمیتی نداشته باشد باز هم غذا خوردن قبل از خواب مشکلات بسیاری را برایتان ایجاد خواهد کرد که یکی از این مشکلات رفلاکس معده و مشکل دیگر عدم برخورداری از یک خواب خوب و عالی است.

توصیه هایی برای زیبایی بیشتر در زمان خواب

 

نوشیدن قهوه

 

نوشیدن قهوه

 

کافئین موجود در قهوه مانع از به خواب رفتن بدن خواهد شد. تنها قهوه حاوی کافئین نیست بلکه چای نیز حاوی مقداری کافئین است و می‌تواند مانع از به خواب رفتن شود. مطالعات مختلف در این زمینه نشان داده است که نوشیدن قهوه حتی 6 ساعت قبل از خواب می‌تواند 1 ساعت از خواب شبانه را کاهش دهد و اگر از این نوشیدنی درست قبل از خواب استفاده کنید مطمینا ساعات بیشتری را در طول شب بیدار خواهید بود.

 

سیگار کشیدن

 

سیگار کشیدن

 

شاید اینطور فکر کنید که سیگار کشیدن باعث ایجاد آرامش در شما شود اما باید گفت در نهایت منجر به ایجاد اختلال در خواب می‌شود. نیکوتین موجود در سیگار بر روی انتقال‌دهنده‌های عصبی تاثیرگذار است و به صورت موقت احساس لذت و آرامش را در بدن ایجاد می‌کند. این احساس همانطور که گفته شد بسیار کوتاه مدت است و بعد از تمام شدن اثر آن بدن به حالت عادی برمی‌گردد. به همین دلیل است که مشکل خواب در افراد سیگاری بیشتر از سایر افراد دیده می‌شود و معمولا این افراد در طول روز احساس خواب آلودگی بیشتری دارند.

خواب راحت و عمیق با این توصیه ها

 

نوشیدن بیش از حد آب

 

نوشیدن بیش از حد آب

 

توصیه‌های بسیاری برای نوشیدن آب و حفظ حالت هیدراته بدن وجود دارد. نوشیدن آب باعث حفظ فشار خون در بدن شده، باکتری‌های مختلف را از بدن دفع می‌کند و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود و معمولا گفته می‌شود که باید در طول روز 8 تا 10 لیوان آب نوشیده شود اما اگر در پایان روز و درست قبل از خواب متوجه شدید که آب کافی در طول روز استفاده نکرده‌اید نباید مقدار زیادی آب بنوشید! نوشیدن مقدار زیادی آب قبل از خواب می‌تواند مانع از داشتن یک خواب خوب و آرام در طول شب شود و خوابیدن را برایتان سخت خواهد کرد.

 

چرت زدن طولانی در طول روز

 

چرت زدن طولانی در طول روز

 

خوابیدن و چرت زدن در طول روز می‌تواند خواب شبانه را تحت تاثیر قرار دهد. تنها 20 دقیقه در طول روز بخوابید و سعی کنید در طول روز فعالیت بیشتری داشته باشید تا خواب شبانه بهتری را تجربه کنید. 20 دقیقه خواب روزانه کمک می‌کند تا انرژی و توان شما برای انجام سایر فعالیت‌های روزانه بیشتر شود و تاثیر زیادی نیز بر روی خواب شبانه نخواهد داشت.

8 عادت قبل از خواب که زیباییتان را متحول میکند

 

تغییر در روند عادی خود

 

مسواک زدن

 

همیشه یک روند و روال عادی برای خود قبل از خواب داشته باشید. این کار باعث می‌شود تا مغز نیز آمادگی کامل برای خواب داشته باشد. یکی از مشخص‌ترین روندهایی که قبل از خواب انجام می‌شود این است که برای خوابیدن به رختخواب خود بروید. روندهای دیگر مانند دوش گرفتن، مسواک زدن، نوشیدن شیر و ... را به یک روند عادی برای خود تبدیل کنید و همیشه آن را انجام دهید تا مغز نیز آمادگی کامل برای یک خواب خوب و باکیفیت را پیدا کند. دقت داشته باشید که تغییر در هریک از این روندهای عادی می‌تواند خواب شما را تحت تاثیر قرار دهد.

 

ممنون که با زیبامون همراه هستید!

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
هستی
۲۵ تیر ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۶
عالی بود از این قبیل مطالب زیاد بزارید .چه کارهایی از نظر انرژی چه زمانی خوبه کی بده و ...
پاسخ
نظر خود را ثبت کنید