سفارش کالا و خدمات زیبایی

از تاریخچه تا تحولات هنر بافت مو به همراه عکس

بزرگنمایی
دسته: مو تاریخ نگارش: ۱۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۲
5
تعداد رای‌دهندگان: 5886

بافت مو از چه زمانی مد بوده است؟ بافت مو چه معانی مختلفی در دوران مختلف داشته است؟! تاریخچه کامل و تحولات بافت مو را زیبامون دات کام بخوانید!

از تاریخچه تا تحولات هنر بافت مو به همراه عکس

اگرچه مدل موهای متفاوت می آیند و می روند، اما بافت مو چیزی است که در طول قرن ها، کشورها و جنسیت ها همواره ماندگار و پابرجا است. اگر دقت کرده باشید در فشن شوهای مدرن از جمله Alexander McQueen و John Gilliano نیز بافت مو را به صورت مدرن با اشکال جدید خواهید دید. بافت مو بیان گر ثروت، موقعیت تاهل یا تجرد، سن و درجه ی اجتماعی بود. همچنین بافت مو به مرتب بودن و نظم داشتن نیز کمک می کرده و مانع از ورود موها به چشم – به خصوص جنگجویان – می شده است. در ادامه با عبور از تاریخ در مورد معنی و مدل بافت مو در هر برهه زمانی صحبت خواهیم کرد. با زیبامون دات کام همرا باشید.

 

تاریخچه بافت مو

 

تاریخچه و مدل های بافت مو در طول زمان

بافت موها به صورت نوارهای باریک

آفریقا – 3500 سال پیش از میلاد مسیح

بافت مو به صورت نوارهای باریک از نزدیک پوست سر ( Cornrow ) یکی از قدیمی ترین مدل های بافت مو است. در دهه 1950، نژاد شناس فرانسوی و تیم همراهش صخره ای متعلق به دوران سنگی ( Stone Age ) را در Tassili Plateau در Sahara (صحرای بزرگ آفریقا) پیدا کردند که به 3500 سال پیش از میلاد مسیح باز می گشت، تصویر خانمی بود که با موهای بافت Cornrow به فرزندش غذا می داد و یک مجسمه از خاک رس در نیجریه که به 500 سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد و متعلق به تمدن Nok ها بوده است نیز موهای بافت کورن رو داشته است.

 

بافت مو آفریقایی

 

با توجه به ناحیه ای که این مدل بافت زده شده است و مدل آن (از ساده تا اشکال پیچیده ی هندسی) این مدل مو بیان کننده ی هویت شخص است: خویشاوندی، موقعیت، سن، مذهب و نژاد.

 

بافت موها به صورت مصر باستان

مصر – 3100 قبل از میلاد مسیح

مصریان باستان اگرچه موی بدن را موهم و بد می دانستند، اما موهای سر برایشان جایگاه خاصی داشت و آن را با جواهرات، پرها و حتی اکستنشن می آراستند. بافتن مو در کنار زیبایی، سر مصریان را از گرمای بسیار زیاد مصر در امان نگه می داشت و از لانه کردن شپش ها در موها جلوگیری می شد.

کودکان مصری معمولا سرهای تراشیده داشتند، اما گاهی دسته ای موها در قسمت راست سرشان را می بافتند و فر میدادند. دختران جوان نیز موها را به دسته های متفاوت تقسیم می کردند و می بافتند و بعد به صورت دم اسبی می بستند.

 

بافت مو مصری

 

یکی از آشناترین استایل مدل مو، موهای کلئوپاترا ( Cleopatra ) است که واقعا جذاب می باشد. زن ها و مردها موها را به قسمت های مختلف تقسیم می کردند و می بافتند و در داخل بافت مهره رد می کردند که خب موها را بسیار سنگین و زیبا می کرد. بعضی مواقع بافت هایی که از موی انسان بود نیز به عنوان اکستنشن به موها اضافه می شد که باعث ضخیم تر شدن و بلندتر شدن موی اصلی می شد. ملکه Meryet-Amun همانند دیگر زنان ثروتمند با موهای بافته شده – و اکستنشن – به خاک سپرده شد.

 

کلئوپاترا

 

همچنین بافت به ریش آقایان هم سرایت کرده بود. اگرچه اکثر مصریان باستان ریش و سبیل خود را کامل می زدند و ریش نماد خدایی داشت، اگر به دقت به ریشی که در ماسک طلای توتنخامون ( Tutankhamun ) وجود دارد نگاه کنید، ریشی بلند، باریک و بافته شده خواهید دید.

 

ماسک توتنخامون

 

بافت موها به سبک خدایان

روم و یونان باستان – 79 تا 192 قبل از میلاد مسیح

دختر امپراطور روم تیتوس ( Titus ) در دوران فلاویان ( Flavian ) – 79 تا 81 قبل از میلاد مسیح – که جولیا ( Julia ) نام داشت، در اوقات فراغت موهایش را به صورت آپدو پیچیده و جذابی که زحمتی زیادی هم داشت، درست می کرد. این آپدو شامل موهای فر خورده ای بود که در جلوی سر به صورت هلال ماه بالا می رفتند و در پشت سر نیز از هم جدا می شدند و به صورت بافت آبشاری بافت و گرد می شدند. خیلی از خانم های رومی از این سبک تقلید کردند. دوران بعدی که آنتونین ( Antonine ) – 96 تا 192 قبل از میلاد مسیح – نام داشت، تغییر اندکی در این مدل مو پدید آورد، فرهای مو در جلوی سر اندکی کوتاه تر شدند و بافتی که در پشت سر قرار می گرفت اندکی به سمت بالای سر تمایل یافت.

 

بافت مو یونانی

 

مدل مو فر خورده و حجیم

 

 

خدمتکاران و برده ها در دوران یونان باستان موهای کوتاهی داشتند و البته خیلی از خانم های ورزشکار در اسپارتا ( Sparta – یکی از شهرهای باشکوه یونان باستان) نیز موهایشان را کوتاه می کردند. خانم های ثروتمند معمولا موهای بلندی داشتند که آن ها را می بافتند، به آن مدل می دادند و با توجه به رتبه اجتماعی، مرتبه اقتصادی و غیره به آن تزئینات اضافه می کردند.

چندسال پیش محققان دپارتمان تاریخ هنر دانشگاه Fairfield مدل موهای دختران باکره ای که در آکروپلیس آتن به عنوان ستون ها قرار دارند را آزمایش کردند تا بدانند خانم های یونانی روزانه چه مدل مویی داشتند و متوجه شدند که این مدل مو توسط خود آن ها درست شده است و Caryatid نام دارد.

 

بافت موی کریتاید یونانی

 

بافت موها به سبک بومیان آمریکا

قبل از میلاد مسیح تا امروز

اکثر مردم تصور می کنند که مدل بافت مو مترادف است با مدل موی سنتی بومیان آمریکا. اما در واقع بالای 500 قبیله از سرخپوستان در آمریکای شمالی هستند و برای هرکدام بافت مو معنی متفاوتی دارد. البته قسمت خیلی بزرگی از تاریخ آن ها به صورت دهان به دهان نقل شده است اما به صورت ثبت شده از زمانی بود که اروپایی ها به آن جا رفتند. در ادامه به تعدادی از مهم ترین این قبایل خواهیم پرداخت.

قبیله Cayuse، Kiowa و Wisconsin موهایشان را می بافتند، دو قبیله ی اول موهایشان را با بافت معمولی و شل می بافتند و قبیله ی آخری یکی از بافت ها را به عقب می بردند و با یک ربان می بستند. در سنت قدیمی تر، زنان این قبیله یک شاخه بافت مو را به شکل یک شبدر در می آوردند و با ربانی از جنس پوست گوزن می بستند.

قبیله Quapaw، خانم های متاهل موهای خود را باز نگه می داشتند در حالی که دختران مجرد موها را می بافتند و بعضی اوقات در پشت گوش گرد و تزئین می کردند.

 

بافت مو آمریکایی و سرخپوستی

 

یکی از موضوعات جالبی که در مورد هر دو جنسیت سرخپوستان مطرح است، بافت موی اقایان نیز می باشد، مردان سرخپوست موهایشان را گاهی تا 3 ردیف می بافتند و موهایشان از خانم ها بلندتر بود، برخی نیز موهای بافته شده را در بالای سر جمع می کردند. امروزه نیز به همین حالت است، برخی از دو طرف می بافند و برخی هم باز می گذارند.

 

مدل بافت موی سرخپوستان

 

بافت موها به سبک سِلت ( Celts ) باستان

سلت ها – 750 قبل از میلاد مسیح

سلت باستان که امروزه به جزایر انگلستان و اروپای غربی گفته می شود را 25 قرن به عقب ببرید، اسطوره شناسی این اقوام قد بلند و سفید پوست با لباس ها و موهای متمایز به ما نشان می دهد که هم زنان و هم مردان موهایشان را بلند نگاه می داشتند و خانواده های درباری و اشراف موهایشان را می بافتند و حتما تزئین می کردند...اما طبقه ی معمولی و کارگر موها را خیلی ساده می بافتند.

 

بافت مو انگلیسی

 

بافت موی سلتیک

 

 

بافت مو به سبک اروپا در قرون وسطی

قرون وسطی – 1066 تا 1485

در اواسط و اواخر قرون وسطی فروتنی نشان دهنده ی تقوا بود و موهای افشان و باز (مگر اینکه دختری جوان یا بچه) ممنوع و قدغن بود. در واقع اگر خانمی با سن بالا و از خانواده های ثروتمند و بالای اجتماعی با سر بدون پوشش ظاهر می شد به عنوان جادوگر شناخته و گرفته می شد. (و می دانید که با آن ها چه کار می کردند – زنده زنده در آتش سوزاندن) به همین دلیل هر مدل بافت مو مانند، بافت موی دوبل، بافت موی تاجی، بافت موی گوجه ای و یا بافت موی تیغ ماهی زیر کاوری پوشیده می شد.

 

بافت مو اروپایی

 

بافت موی قرون وسطی

 

بافت مو پوشیده به سبک آسیایی

مغولستان – قرن 13

این حرف مبالغه نیست: مغول ها از سر تا پا همیشه پوشیده به لباس ها و تزئینات چشم گیر و جذاب بودند. با قدرت گیری امپراطوری مغول در قرن 13، خانم های درباری و طبقات بالای اجتماع، از مدل موها و پوشش های سر خیلی باشکوهی استفاده می کردند. قرن های بعدی با اختراع و پیشرفت عکاسی بقیه اقوام نیز با مدل لباس و مو و استایل تابستانی زنان ثروتمند مغولستان از نژاد Halh آشنا شدند. از ژاکت ها و رو دوشی های باشکوه و جذاب تا موهایی که مانند بال در اطراف سر خانم ها هستند و تزئینات زیبا و سنتی دارند، همه چیز کاملا زیبا و متفاوت است. این بال ها ریشه در یک دیو داستانی دارند. انتهای هر مو با بافت پر شده که نشان دهنده ی میزان زیاد و بلند موها است. در دوران مدرن نیز خانم های متاهل مغول انتهای موها را می بافند و در دو کیف پارچه ای منجوق دوزی شده مخفی می کنند.

 

بافت موی آسیایی

 

مدل مو مغولی

 

 

بافت مو به سبک صفی!

چین – 1644

در دوره ی آخرین امپراطوری چین، سلسله ی Qing (1644 – 1912) این مدل مو توسط مردان Manchuria استفاده می شده است. مردا تمام موهای جلوی سر تا گیجگاه را می تراشیدند و بقیه موها را مانند یک دم خوک بلند می بافتند، بیشتر مواقع هم کلاه حصیری به سر داشتند. حتی گزارشاتی هستند که نشان می دهند مردانی که موهایشان را اینگونه نمی بافتند اعدام می شدند. بعد از سقوط امپراطوری کویینگ، مردها دیگر نیازی به استایل مو بدان شکل و بافت دم خوکی نداشتند، در سال 1922 آخرین امپراطور چین، Puyi دم موهایش را کوتاه کرد و این رسم از بین رفت.

 

بافت مو چینی

 

مدل موی چینی

 

بافت مو کورن رو جدید

دهه 1970

آفریقایی – آمریکایی ها موهای بافته شده ی بلندی داشتند اما در دهه 1970 با شروع جنبش "سیاه زیباست"، مردم تشویق به بازگشت به ریشه های خود شدند و با استفاده از مدل های Afro و Cornrow از محصولات شیمیایی برای صاف کردن موهایشان استفاده نکردند. د این میان مدل های جدیدی از بافت کورن رو مانند بافت بوکسی، بافت زیگزاگی، بافت میکرو و بافت کلاسیک کورن رو باریک به وجود آمدند.

 

بافت موی آفریقایی جدید

 

بافت مو کورن رو

 

 

بافت مو مدرن و دیجیتال

از 2005 به بعد

سال 2005 بود که وبسایت کوچکی که ویدیو تولید می کرد به نام یوتیوب ( Youtube ) پایه گذاری شد. 8 سال بعد این سایت بالای 1 میلیون ویدیو در مورد بافت مو داشت (جدا از هزاران مدل بافت مو در وب سایت های دیگر) اینترنت باعث شد که بافت مو ساده تر چیزی بشود که به نظر می رسد. بنابراین بهتر است شما نیز دست به کار شوید و این هنر را از آموزش های زیبامون دات کام بیاموزید!

 

بافت مو مدرن

 

مدل بافت مو 2005

جدیدترین مدل های بافت مو آفریقایی - تصاویر و ویدیو

آموزش بافت موی جمع شده پشت سر

بافت مو - آموزش 3 مدل بافت مو دخترانه و شیک - ویدیو

بافت مو - آموزش 6 مدل بافت شیک و تابستانی - ویدیو

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
تازه‌های اینستاگرام
اینستاگرام بساز و بچین
نظر خود را ثبت کنید