ایرانگردی حرفه ای در سفر نوروزی 97

دسته: خواندنی های روز تاریخ نگارش: ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۱
5
تعداد رای‌دهندگان: 1755

نزدیک نوروز است و همه حال هوای نو و بهاری دارند. در این روزها همه به دنبال یک سفر خوب و بیادماندنی هستند. در این مطلب با ما همراه باشید تا یک سفر نوروزی خوب را به شما معرفی کنیم.

ایرانگردی حرفه ای در سفر نوروزی 97

تبریز شهری واقع در شمال غربی ایران که از قدمت و فرهنگ بسیار بالایی برخوردار است. در این شهر جاذبه های گردشگری که متعلق به تاریخ و فرهنگ این شهر است، بسیار است. در سال مسافران بسیاری به خصوص در روزهای گرم سال به تبریز سفر می کنند. با توجه به تاریخ طولانی مدت این شهر زیبا، تبریز از نظر فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و ...در هر دوره دارای فراز و نشیب های بسیار بوده و اتفاقات بسیاری در آن رخ داده است. تبریز جز زیباترین شهرهای ایران است و می توان گفت از جنبه های دیگری همچون اقتصادی، هنری، صنعتی و ...نیز مورد توجه و با اهمیت می باشد. در این مطلب سعی کرده ایم برخی از مکان های دیدنی و جذاب این شهر و همچنین شهرهایی که در مسیر رفت به تبریز وجود دارد، را به شما معرفی کنیم. در سفر به شهرهای شمال غربی و در سفر نوروزی 97 با ما همراه باشید.

 

مسیر سفر به تبریز

 

اتوبان کرج قزوین

 

برای سفر به شهرهای شمال غربی و در سفر نوروزی 97 در این جا مبدا را تهران در نظر می گیریم. از تهران تا تبریز تقریبا 687 کیلومتر از راه آزادراه زنجان-تبریز راه است و از نظر ساعتی تقریبا 6 ساعت 40 دقیقه در راه خواهید بود. برای از سر گیری مسیر باید وارد اتوبان تهران کرج شوید تا به کرج برسید سپس این مسیر را تا قزوین بروید. تا قزوین حدود 2 ساعت راه است. در ادامه برخی از مکان های دیدنی شهر قزوین که به پایتخت خوشنویسی در ایران معروف است و دارای تاریخ و فرهنگ بسیاری می باشد، معرفی می کنیم. قزوین شهر تاریخی است که دارای دیدنی های بسیاری است، بازدید از این مکان ها در این مسیر، سفر شما را جذاب تر نیز خواهد کرد. در مدتی که در شهر قزوین بسر می برید، حتما از غذای محلی این شهر، قیمه نثار، امتحان کنید.

 

قزوین کلیسای کانتور

 

کلیسای کانتور قزوین

 

کلیسای کانتور متعلق به مسیحیان ارتودوکس بوده است که در حال حاضر این افراد در ایران دیگر زندگی نمی کنند، به همین دلیل این کلیسا در حال حاضر جز آثار تاریخی است. این کلیسا به دست روس ها در زمان جنگ جهانی دوم ساخته شده است و بعد از خروج آن ها، این کلیسا نیز تخلیه شد. این کلیسا به برج ناقوس نیز شناخته می شود. در این مکان چند غرفه فروش جواهرات دست ساز نیز وجود دارد. در سفر به شهرهای شمال غربی و در سفر نوروزی 97 بدانید که کلیسای کانتور در خیابان دارائی قزوین قرار دارد.

 

موزه قزوین

 

موزه قزوین

 

در این موزه اشیا تاریخی و قدیمی که متعلق به هزاره اول و سوم میلادی بوده است، مورد نمایش قرار گرفته اند. موزه قزوین در شرق دولتخانه صفوی و در خیابان هلال احمر قرار دارد. برای بازدید از این موزه توجه داشته باشید که این مکان همه روزه به غیر از جمعه ها باز است و در سفر به شهرهای شمال غربی و در سفر نوروزی 97 در نظر داشته باشید که ساعت کاری آن از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر است.

 

کاخ چهل ستون قزوین

 

کاخ چهل ستون قزوین

 

این عمارت به نام عمارت کلاه فرنگی نیز شناخته می شود که تنها کوشک برجا مانده از دوران شاه طهماسب است. این بنا در زمانی که قزوین پایتخت ایران در دوره صفویه بوده است، ساخته شده. کاخ چهل ستون درست در مرکز شهر و میدان آزادی که نام دیگر آن سبزه میدان است، خیابان امام خمینی قرار دارد. در سفر به شهرهای شمال غربی و در سفر نوروزی 97 بدونید که این مکان همه روزه باز ایت و ساعت کاری آن از 9 صبح تا 6 عصر می باشد.

 

سرای سعدالسلطنه قزوین

 

سرای سعدالسلطنه قزوین

 

این کاروانسرا که در زمان ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده است، از جمله آثار تاریخی و جاذبه های معروف و دیدنی این شهر زیبا است. این بنا در رده بناهایی که در زمان قاجار ساخته شده اند، بزرگ ترین بنای عمومی است. سرای سعدالسلطنه در خیابان امام خمینی واقع شده است و برای بازدید از آن باید بین ساعت های 7 صب تا 10 شب مراجعه کنید.

 

بازار قزوین

 

بازار قزوین

 

در سفر به شهرهای شمال غربی و در سفر نوروزی 97 در نظر داشته باشید که از جمله مکان های زیبا و دینی این شهر بازار آن است که دارای معماری زیبایی نیز می باشد. بازار قزوین در زمان صفویه ساخته شده است و دارای چندین سرا و تیمچه می باشد. این بازار در خیابان مولوی واقع است.

 

زنجان

بعد از قزوین باید وارد اتوبان قزوین-زنجان شوید تا به زنجان برسید. این مسیر نیز حدود 2 ساعت (178 کیلومتر) طول می کشد. پیشنهاد می کنیم از جاذبه های زنجان نیز در این مسیر بازدید کنید. در ادامه برخی از این جاذبه ها را به شما معرفی می کنیم.

 

گنبد سلطانیه زنجان

 

گنبد سلطانیه زنجان

 

در سفر به شهرهای شمال غربی و در سفر نوروزی 97 بدانید که گنبد سلطانیه در خارج از شهر زنجان و نرسیده به این شهر در شهر سلطانیه قرار دارد، قبل از رسیدن به زنجان، حتما از آن دیدن کنید. این بنا که متعلق به دوران ایلخانی است، بین سال های 704 تا 712 قمری ساخته شده است. دستور ساخت آن از سوی سلطان محمد خدابنده، پادشاه مغول، بوده است. بر ساخت این بنا، خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی، نظارت داشته است. این بنا از نظر معماری و زیبایی، در دوران ساخت خود، جز بی نظیرها است. شهر سلطانه 43 کیلومتر قبل تر از زنجان است. برای بازدید از این مکان در سفر نوروزی 97 ، این جا 24 ساعته باز است.

 

بازار تاریخی زنجان

 

بازار تاریخی زنجان

 

در سفر نوروزی 97 بدانید که از جمله مکان های پویا و فعال که مردم در آن بسیار رفت و آمد دارند و مدام در حال خرید و فروش هستند، بازار قدیم زنجان است که طولانی ترین بازار ایران به حساب می آید. این بازار که در قسمت تاریخی و قدیمی این شهر قرار دارد، دارای 56 راه اصلی و فرعی است که به تمام شهر راه دارد. در این بازار می توان تیمچه ها، کاروانسراها و راسته های بسیاری را دید که بسیار دیدنی و جذاب می باشد. این بازار از خیابان سعدی شروع و در خیابان اصغریه تمام می شود، در این بین توسط خیابان فردوسی نیز منقطع می شود.

 

موزه باستان شناسی و مردان نمکی زنجان

 

موزه باستان شناسی و مردان نمکی زنجان

 

در سفر به شهرهای شمال غربی و در سفر نوروزی 97 بدانید که این موزه که در گذشته عمارت ذوالفقاری نام داشته است، محل سکونت و ساختمان اداری حاکم زنجان بوده است. این بنا در زمان قاجار ساخته شده است. این موزه به مردان نمکی که در آن به نمایش گذاشته شده اند معروف اند. این مردان نمکی، مومیایی های متعلق به زمان هخامنشی هستند که دارای مو و ریش بلند و سفید هستند. این موزه در خیابان زینبیه زنجان قرار دارد. برای بازدید از این موزه، توجه داشته باشید، همه روزه به غیر از دوشنبه ها این مکان باز است و ساعت کاری آن از 9 صبح تا 1 ظهر و 3 و نیم بعد از ظهر تا 8 شب می باشد.

 

موزه رختشویخانه زنجان

 

موزه رختشویخانه زنجان

 

در سفر نوروزی 97 در نظر داشته باشید که این موزه رختشویخانه در گذشته مکانی برای شست و شوی رخت و لباس و ظروف مردم بوده است که به صورت رایگان و شبانه روزی مورد استفاده قرار می گرفته است. این خود یک پیشرفت بزرگ بوده است، چون در آن زمان مردم برای شست و شوی رخت و لباس و ظروف خود به رودخانه ها می رفتند. در این موزه جالب می توان قسمت ها و حوض های مختلفی را دید که هر کدام به یک منظور استفاده می شدند. به طور مثال حوضی برای لباس های آبکشی و شده و تقریبا تمیز و حوضی برای شستشوی ظرف ها وجود دارد. موزه رختشویخانه در کوچه سعدی قرار دارد و ساعت کاری آن از 9 صبح تا 8 شب می باشد.

 

تبریز

بعد از آن که از جاذبه های زنجان دیدن کردید و سفرتان در این شهر پایان یافت، از آزاد راه زنجان-تبریز به سمت تبریز حرکت کنید. مدت زمانی که باید در این آزاد راه حرکت کنید، تقریبا 3 ساعت است. در این بخش در مورد برخی از جاذبه های تبریز صحبت خواهیم کرد.

 

ائل گلی تبریز

 

ایل گلی تبریز

 

یکی از باغ های زیبا در این شهر به نام شاه گلی یا ائل گلی، از جمله جاذبه های اصلی این شهر است. این باغ قدیمی، مکانی بسیار مناسب برای استراحت و تفریح است. از جمله نمادهای شهر تبریز در کنار مقبره الشعرا و میدان ساعت، این باغ زیبا و تاریخی نیز تبدیل به نمادی از شهر تبریز شده است. در نزدیکی این باغ رستوران عمارت ائل گلی، رستوران بالیق، باختری، جفری و چند رستوران دیگر هستند که برای صرف غذا، اگر در این نزدیکی هستید، مناسب می باشند. باغ ائل گلی 7 کیلومتر از مرکز شهر و در انتهای جاده ائل گلی قرار دارد، به عبارتی این باغ در ورودی شهر است. در سفر نوروزی 97 بدانید که این باغ 24 ساعته باز می باشد.

 

چهار راه بهشتی تبریز

 

چهار راه بهشتی تبریز

 

در این قسمت می توان بزرگ ترین فرش موزائیکی جهان را در سفر نوروزی 97 دید که ارزش دیدن دارد. در ادامه می توان از میدان ساعت نیز بازدید کرد.

 

محله نوبر تبریز

در این محله که در نزدیکی کاخ شهرداری است، جاذبه های دیدنی بسیاری مانند خانه های تاریخی بهنام، قدکی و حیدرزاده، همچنین موزه سنجش و خانه استاد شهریار قرار دارد. نام دیگر این محله مقصودیه می باشد. در این اطراف و خیابان های قدیمی این شهر رستوران های بسیار خوبی قرار دارد که از جمله آن ها می توان به چلو کبابی قرآنی و رستوران حاج مجید اشاره کرد.

 

خیابان تربیت و بازار شیشه گرخانه تبریز

یکی از خیابان های قدیمی این شهر، خیابان تربت است که قدمت آن به آغاز قرن 14ام باز می گردد. این خیابان که در طی گسترش خیابانی که امروزه به نام امام خمینی است، ایجاد و نام گذاری شد. خیابان تربیت درواقع، حد فاصل بین دروازه نوبر و دیک باشی بود که در سال 1306 تعریض شد و نام شهردار همان زمان، محمد علی تربیت، را بر روی آن گذاشتند. جاده ابریشم در مسیر این خیابان قرار داشت، و به همین دلیل، اهمیت بسیاری پیدا کرد. در این خیابان قدیمی آثار تاریخی و قدیمی بسیاری را می توان یافت که از جمله مهم ترین آن ها، بازارچه شیشه گرخانه می باشد. خیابان امام خمینی امروزه، در سال 1300 تا 1305 برای گذر از سنت و به مدرنیته، ساخته شد. این خیابان به دستور فرمانده لشکر آذربایجان، عبدالله خان طهماسبی، ساخته شد و همان طور که گفته شد در سال 1306 گسترش پیدا کرد. خیابان های منصور، خاقانی، فردوسی و منجم از جمله خیابان های متصل به آن است که در راستای گسترشش ساخته شدند.

 

مسجد کبود تبریز

 

مسجد کبود تبریز

 

این مسجد به نام های دیگری از جمله مسجد جهانشاه، گوی مسجد (به زبان ترکی یعنس مسجد کبود)، مسجد شاه جهان، عمارت و مسجد مظفریه نیز معروف است. این اثر تاریخی و ارزشمند متعلق به قرن 9 هجری است. با توجه به این که این رنگ به کار برده شده در کاشی ها و تزئینات این مسجد به رنگ لاجوردی است، این مسجد در جهان به فیروزه اسلام معروف است. مسجد جهانشاه، معماری بی نظیری دارد و از مسجد هایی که معماری مشابه آن را دارند، بشیار متفاوت و زیباتر می باشد. در این شاهکار معماری، کاشی های معرق لاجوردی و فیروزه ای استفاده شده است. خطوط موجود در این بنا نستعلیق، نسخ و ثلث است و از طرح های هندسی و اسلیمی بسیار بکار برده شده. در این بنای زیبا که معماران و افراد علاقه مند به هنر و معماری را به خود جذب کرده است، تزئینات، کاشی کاری ها، نقوش و خطوط بسیار زیبا و ظریف در کنار هم بکار برده شده اند. در سفر نوروزی 97 بدانید که مسجد کبود در خیابان امام خمینی، نرسیده به میدان ساعت قرار دارد.

 

موزه آذربایجان 

 

موزه آذربایجان تبریز

 

از جمله موزه هایی که در ایران از اهمیت بسیاری برخوردار است، موزه آذربایجان می باشد. این موزه در رده موزه های باستان شناسی بعد از موزه ملی ایران، در رده دوم قرار دارد. این موزه 2400 متر مربعی درارای 3 طبقه است که در هر کدام از این طبقات سالن نماش به اندازه 37 در 12 قرار دارد. همچنین در این موزه کتابخانه و اتاق های اداری وجود دارد. بنای این موزه توسط اسماعیل دیباج تهیه و ترسیم شده و با توجه به نقشه تنظیمی باستان شناس فرانسوی، آندره گدار، می باشد. موزه آذربایجان در خیابان امام خمینی و در کنار مسجد کبود واقع شده است. در سفر نوروزی 97 این نکته را در نظر بگیرید که این مکان همه روزه باز است و ساعت کاری آن از 8 صبح تا 7 و نیم شب می باشد.

 

برج یانقین تبریز

 

برج یانقین تبریز

 

این برج در واقع برج آتشنشانی تبریز است که در ایستگاه آتشنشانی نبش خیابان خاقانی و خیابان بهادری قرار دارد. برج یانقین در دوران قاجار ساخته شده است و اولین برج آتشنشانی در کشور به حساب می آید و به ثبت ملی رسیده است. انگلیسی ها برای ساخت آتش نشانی خود، از این بنای ارزشمند الهام گرفته اند. این برج دارای 23 متر ارتفاع است و داخل آن، پلان دایره شکلی دارد که با پله های حلزونی می توان به قسمت بالایی آن رسید. این بنا برای دیده بانی ساخته شد که با توجه به وجود 8 نورگیری که در آن وجود دارد، نگهبانان می تواستند همه جا را زیر نظر داشته باشند و اگر جایی آتش می گرفت سریعا خبر دار می شدند و اطلاع می دادند. برای اطلاع رسانی نیز یک زنگ از سقف آویزان شده که آن را به صدا در می آوردند. با این زنگ آتشنانان خبر دار می شدند و به محل وقوع آتش سوزی مر رفتند و به وسیله تجهیزات خود و آب انبارهای همسایه ها، آتش را خاموش می کردند. در آن زمان آتش نشانان تبریز، امکانات بسیار مجهزی داشتند. در این برج همچنین چراغی در قسمت فوقانی نصب بود تا در هنگام شب مردم به راحتی بتوانند آتشنشانی را پیدا کنند. در سفر نوروزی 97 بدانید که برج یانقین در خیابان خاقانی قرار دارد .

 

کاخ شهرداری تبریز

 

کاخ شهرداری تبریز

 

کاخ موزه شهرداری تبریز از جمله مکان های تاریخی ارزشمند این شهر است که باید حتما از آن دیدن کرد. این بنا همانند عقابی ساخته شده که بال های خود را بر روی مرکز این شهر باز کرده است، که به سبک آلمانی ساخته شده. این بنا در میدان ساعت قرار دارد و ساعت زنگدار این میدان، با زنگ خود، ساعت و زمان را نشان می دهد.

 

ارگ علیشاه تبریز

 

ارگ علیشاه تبریز

 

در گذشته تنها بنای بلند قامت در این شهر که از هر طرف آن دیده می شده، ارگ علیشاه بوده است. این بنای قدیمی و تاریخی امروزه تنها یک دیوار بسیار بلندی است که از جمله بلندترین دیوارهای کشور است. ارگ علیشاه در ابتدا به عنوان مسجد بزرگی ساخته شده بود که به دلیل زلزله های بسیار و همچنین جنگ های آن زمان، در حد بسیار زیادی، تخریب می شد. قدمت این بنا به 700 سال پیش بر می گردد. ارگ علیشاه در خیابان امام خمینی، در کنار مصلی تبریز قرار دارد و ساعت کاری این مکان از 9 و نیم صبح تا 5 و نیم عصر می باشد.

 

بازار تبریز

 

بازار تبریز

 

این بازار که از جمله بزرگ ترین بازارهای سرپوشیده در جهان با طولی حدود یک کیلومتر و همچنین اولین بازار جهان است، به ثبت یونسکو رسیده و همچنین از جمله آثار ملی به ثبت رسیده می باشد. بازار اولیه تبریز در سال 1193 به دلیل زمین لرزه به طور کامل خراب می شود و بعد از آن در زمان زندیه و قاجار، بازاری که امروزه مشاهده می کنید، ساخته می شود. در بازار تبریز تیمچه ها، حیاط ها، دلان ها و سراها و همچنین آثار تاریخی بسیار ی وجود دارند که در بازدید از این مجموعه حتما از آن دیدن کنید. بازار فرش دستبافت یا سرای مظفری از این دسته می باشد. این بازار در خیابان جمهوری اسلامی شهر تبریز قرار دارد. برای بازدید از آن باید بین ساعات 6 و نیم صبح تا 9 شب مراجعه کنید.

 

خانه مشروطه تبریز

 

خانه مشروطه تبریز

 

از جمله مکان هایی که در انقلاب مشروطه بسیار موثر بوده است این خانه قدیمی و تاریخی است. این خانه در سال 1247 توسط حاج ولی معمار ساخته شده است و مالک آن از بازگانان بزرگ و طرفدار آزادی به نام حاج مهدی کوزه کنانی معروف به ابوالمله، بوده است. در سال 1287 و در طی به توپ بسته شدن مجلس توسط محمد علی شاه، مالک این خانه، آن را در اختیار مشروطه خواهان قرار دارد و به مکانی برای تجمع آزادی خواهان تبدیل شد. از جمله افراد معروف و برجسته که در این خانه در تجمعات شرکت داشتند، ستارخان، باقرخان، حاج میرزا آقا فرشی و ثقه الاسلام تبریزی بودند. در این تجمعات و نشست ها مالک این ساختمان هم حضور داشت. امروزه این خانه تبدیل به موزه شده است که مربوط به زمان مشروطه می باشد. موزه مشروطه در خیابان مطهری و روبروی مسجد جامع قرار دارد. ساعت کاری این مکان از 9 صبح تا 8 شب است.

 

خانه پروین اعتصامی در تبریز

 

خانه پروین اعتصامی تبریز

 

پروین اعتصامی از شاعران زن ایران بوده است که خانه او در تبریزاست. وسعت این خانه 300 متر است و به ثبت آثار ملی رسیده است. قدمت آن به دوره پهلوی اول بر می گردد. در حال حاضر در این خانه فعالیت های فرهنگی و هنری در حال انجام است، نمایشگاه های دائمی مربوط به میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی قرار دارد و در همی جا، خانه شعر و ادب آذربایجان نیز دایر است. این خانه محله ششگلان، کوچه عباسی قرار دارد که در نزدیک خانه مشروطه است. این خانه همه روزه باز است و ساعات باز دید از آن بین ساعات 9 صبح تا 5 بعد از ظهر است.

 

موزه قاجار تبریز

 

موزه قاجار تبریز

 

این موزه در واقع خانه امیر نظام گروسی است که یکی از مردان سیاست و نویسنده در زمان قاجار بوده است. قدمت این خانه هم متعلق به دوره قاجار و در زمان ناصرالدین شاه می باشد. این خانه تاریخی در زمان پهلوی تبدیل به اداره دارایی و اداره فرهنگ شد. در حال حاضر از این خانه تنها قسمتی باقی مانده است و باقی آن تخریب شده است. خانه امیر نظام گروسی در سال 1370 متعلق به میراث فرهنگی شد و آن را خریداری کرد و بعد از مرمت در سال 1380 تبدیل به موزه قاجار کنونی شد. در این موزه آلات موسیقی و ظروف چینی و دیگر اشیا قدیمی و تاریخی مورد نمایش قرار داده شدند. این موزه در خیابان ششگلان و در کنار جنب سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی قرار دارد. برای بازدید از این موزه باید بین ساعات 7 صبح تا 7 عصر مراجعه کنید.

 

مقبره الشعرا تبریز

 

مقبره الشعرا تبریز

 

گورستانی که در آن حدود 400 شاعر و عارف در آن دفن شده اند. این شاعران و عرفا از همه جای ایران هستند و تنها متعلق به تبریز نیستند. از جمله این شعرا شهریار است که مقبره او حدود 30 متر ارتفاع دارد. این گورستان در محله سرخاب، خیابان خیابان ثقه الاسلام، روبروی آزمایشگاه استان قرار دارد. در محله سرخاب نیز می توانید خانه های تاریخی بسیاری را پیدا کرد که ارزش دیدن دارند، مانند خانه سرخه ای، خانه صرفلار، خانه بلورچیان و خانه شربت اوغلی.

 

مراکز خرید تبریز

تبریز دارای مراکز خرید بسیاری است که مکان مناسبی برای خرید اجناس خارجی و ترک می باشند. در این مراکز خرید بزرگ، برند های مختلفی را می توان پیدا کرد. از جمله این مراکز خرید می توان به لاله پارک، ستاره باران و اطلس اشاره کرد.

چگونه در نوروز 97 سفری ارزان و به یاد ماندنی داشته باشیم

سفر نوروزی و سه راه برای داشتن تغذیه سالم در آن

سردرد و سرگیجه هنگام سفر

دستورهای سلامتی در نوروز

 

منبع: همگردی

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید