دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۹
5
تعداد رای‌دهندگان: 1094

زانو درد را معمولا همه افراد تجربه می کنند. هر زانو دردی به علت خاصی روی می دهد. در ادامه نشانه ها و علائم این درد را بشناسید و با شناخت انواع آن از روش های درمانی خانگی و گیاهی مناسب استفاده کنید.

علت و درمان های خانگی برای انواع زانو درد

زانو درد هم یکی از دردهای رایجی است که معمولا اکثر افراد آن را تجربه می کنند. دلایل زانودردها با هم متفاوت است. معمولا زانو درد به دلایل اولیه و ثانویه اتفاق می افتد. زانو درد ثانویه مربوط به فردی می شود که دچار شکستگی زانو شده است. علت اولیه زانو درد هم مربوط می شود به التهاب مفاصل که باعث آسیب زانو و ایجاد درد می شوند.

 

علائم زانو درد

 

زانو درد آقایان

 

• قرمزی و احساس داغی زانو

• دشواری در راه رفتن به دلیل ناپایداری زانو

• لنگ زدن به دلیل تحمل درد و ناراحتی

• ناتوانی در دراز کردن زانو

• قفل شدن زانو

• تورم و خشکی

• تق تق یا صدا دادن زانو

• حساسیت به لمس کردن زانو

 

علل دردهای مزمن زانو و انواع زانو دردها

 

زانو درد خانم ها

 

زانو درد آرتروز یا استئوآرتریت

آرتروز زانو معمولا به دلیل تحلیل رفتن و از بین رفتن غضروف مفصل ایجاد می شود. علائم آرتروز زانو معمولا درد تورم و ناتوانی در حرکت است. این عارضه اگر به صورت شدید اتفاق بیوفتد معمولا پزشکان بجای مفصل زانو یک مفصل مصنوعی می گذارند. اما در موارد خفیف تر درمان این عارضه همانند دیگر درمان های زانو درد است.

 زانو درد ایجاد شده به علت ازگود اشلاتر

این مشکل بیشتر برای ورزشکاران ایجاد می شود. در این عارضه برجستگی زیر کشکک زانو دچار تورم و درد می شود. برای درمان این مشکل باید کمی از فعالیت های ورزشی کم کرد و درمان آن همانند درمان های عمومی زانو درد است.

 زانو درد و کندرومالاسی کشکک

این عارضه بیشتر برای خانم ها اتفاق می افتد. از علائم این بیماری می توان به درد شدید زانو بعد از نشستن طولانی مدت اشاره کرد. کسانی که دچار این عارضه می شوند معمولا هنگام حرکت زانوهایشان صدا تولید می کنند. برای درمان این مشکل باید عضلات را تقویت کرد و همانند درمان های دیگر زانو درد به درمان آن پرداخت.

زانو درد به دلیل روماتیسم

روماتیسم معمولا تمام مفاصل را درگیر می کند و مفصل زانو هم می تواند یکی از آن ها باشد. اگر این بیماری در ناحیه زانو پیشرفت کند باعث تغییر شکل زانو می شود. درمان روماتیسم زانو به صورت مصرف دارو و انجام نرمش هایی جهت افزایش دامنه حرکات زانو و تقویت عضلات اطراف مفصل است. اگر با درمان معمولی این مشکل حل نشود پزشکان مجبور به تعویض مفصل زانو می شوند.

زانو درد به دلیل بورسیت زانو

در اطراف مفصل زانو کیسه هایی وجود دارد که به آنها بورس می گویند. این بورس ها معمولا با ایجاد عفونت و ضربه دچار التهاب و درد می شوند. درمان این عارضه همانند دیگر درمان های زانو درد است. در موارد حساس اگر پزشک صلاح بداند اقدام به جراحی می کند.

عفونت و زانو درد

برای درمان عفونت زانو از آنتی بیوتیک ها کمک می گیرند و در موارد شدید اقدام به جراحی می کنند. این عارضه معمولا به صورت تب درد و تورم ایجاد می شود.

زانوی جهندگان و  زانو درد

ورزشکارانی که حرکات جهشی زیادی انجام می دهند دچار این عارضه می شوند. از علائم این مشکل درد زانو در محل تاندون است. برای درمان این مشکل بهتر است با نرمش های مخصوص عضلات اطراف زانو را تقویت کنید.

سندرم ایلیوتیبیال باند و  زانو درد

ایلیوتیبیال باند یک نوار محکم بافتی است که از لگن تا زیر زانو کشیده شده است. این باند در قسمت خارجی زانو قرار دارد. با حرکت زانو، این باند به طور مکرر به برجستگی که در سطح خارجی مفصل زانو قرار دارد ساییده شده و موجب درد زانو و تورم می شود. علامت این بیماری درد در سطح خارجی مفصل ران است که بیشتر در دوندگان دوهای طولانی دیده می شود. درد معمولا بعد از 15-10 دقیقه از آغاز به دویدن شروع شده و بعد از استراحت بهبود می یابد. درمان این بیماری انجام دادن نرمش هایی برای کشش ایلیوتیبیال باند است تا این نوار، شل شود.

 

درمان های خانگی زانو درد

 

درد زانو

 

علاوه بر داروهای شیمیایی و مراجعه به پزشک یکسری درمان های خانگی هم برای درد زانو وجود دارد که در ادامه می خوانید.  

درمان  زانو درد با کمپرس سرد

کمپرس سرد باعث می شود رگ های خونی منقبض شوند و جریان خون در ناحیه درد کاهش می یابد و باعث کاهش درد و تورم می شود. کمپرس سرد را دو بار در روز بر روی محل درد بگذارید تا درد بهبود یابد. می توانید از کمپرس سرد و گرم به طور متوالی نیز برای کاهش دردهای مزمنِ زانو استفاده کنید.

فلفل قرمز داروی گیاهی و طبیعی زانو درد

ماده کاپسسین که درون فلفل قرمز وجود دارد باعث تولید گرما بر روی محل درد و کاهش درد می شود.  به این منظور دو قاشق غذاخوری پودر فلفل قرمز را با نصف فنجان روغن زیتون مخلوط کنید. از این مخلوط روزی دو بار و به مدت دو هفته در محل درد زانو بمالید. می توانید این ترکیب را دو بار در روز به مدت چند روز انجام دهید تا درد کاهش یابد.

درمان و تسکین زانو درد سرکه سیب

سرکه سیب خواص قلیایی دارد و به همین علت می تواند مواد سمی و رسوبات زانو را در خود حل کند. استفاده از سرکه سیب باعث کاهش درد می شود. به این منظور دو قاشق چایخوری سرکه سیب را با دو فنجان آب تصفیه شده مخلوط کنید. این محلول را در طی روز بنوشید و این کار را تا بهبودی کامل انجام دهید. می توانید دو فنجان از سرکه سیب را به وان آب داغ بیافزایید و زانوها را هر روز به مدت 30 دقیقه در آن قرار دهید. همچنین می توانید یک قاشق غذاخوری سرکه سیب و همان مقدار روغن زیتون را با هم مخلوط کنید و با استفاده از آن روزی دوبار زانو را ماساژ دهید، این کار را باید تا رفع درد تکرار کنید.

زنجبیل هم زانو درد را درمان می کند

زنجبیل یکی از گیاهان دارویی مفید برای درمان درد است. می توانید برای درمان درد یک تکه زنجبیل تازه را درون مقداری آب جوش دم کنید و با عسل و آب لیمو میل کنید. این نوشیدنی را هر روز میل کنید تا دردتان بهبود یابد. همچنین می توانید از روغن زنجبیل برای ماساژ دادن محل درد استفاده کنید.

زردچوبه ادویه ای پرخاصیت این بار برای درمان زانو درد

زردچوبه خواص ضد التهابی و ضد درد دارد. برای درمان درد می توانید کمی زردچوبه را با کمی زنجبیل در آب جوش دم کنید و سپس با عسل می ل کنید. این نوشیدنی را دوبار در روز بنوشید تا دردتان بهبود یابد.

لیمو درمان زانو درد

اسید سیتریک موجود در لیمو به حل کردن بلورهای اسید اوریک در بعضی از انواع آرتروز کمک می کند. برای درمان درد صبح ناشتا آب لیمو تازه را با آب مخلوط کنید و بنوشید. همچنین می توانید یک لیمو را به قطعات کوچک برش دهید و آنها را در یک دستمال نخی بپیچید و آن را در روغن کنجد گرم بغلطانید، سپس آن را به مدت 10 دقیقه بر روی محل درد زانو قراردهید.

روغن خردل روغن گیاهی مخصوص درمان زانو درد

روغن خردل را با مقداری سیر در یک قابلمه روی حرارت کمی تفت دهید سپس روغن را صاف کنید و روی محل درد بمالید و سپس بعد از چرب کردن زانو را با یک دستمال ببندید و با یک حوله گرم به مدت چند دقیقه کمپرس کنید. این کار را دوبار در روز به مدت دوهفته انجام دهید.

روش درمان زانو درد با تخم شنبلیله

این گیاه طبع گگرمی دارد و برای درمان درد بسیار مفید است. یک قاشق تخم شنبلیله را به مدت یک شب در یک ظرف آب خیس کنید و روز بعد تخمه ها را بجویید. همچنین می توانید تخمه ها را پودر کنید و با آب مخلوط کنید و بر روی محل درد ماساژ دهید. این درمان را به مدت یک هفته، دوبار در روز انجام دهید.

روغن اکالیپتوس و تسکین زانو درد

چند قطره روغن اکالیپتوس را با چند قطره روغن نعنا ترکیب کنید و بر روی محل درد به خوبی ماساژ دهید تا کاملا جذب پوست شود.

 

راه های جلوگیری از زانو درد

 

التهاب زانو

 

وزن متعادل

چاقی یکی از مشکلاتی است که باعث افزایش درد زانو می شود بنابراین سعی کنید با ورزش وزن خود را ثابت نگه دارید.  

استفاده از کفش مناسب

کفش پاشنه بلند باعث افزایش درد کمر و زانو می شود. برای جلوگیری از درد زانو کفش راحتی مناسب بپوشید.

انجام حرکات ورزشی منظم

با انجام حرکات ورزشی مناسب و به طور مکرر می توانید از درد زانو پیشگیری کنید.

تحرک پاها

بی تحرکی باعث خشک شدن عضلات و درد زانو می شود. پس برای مدت طولانی ننشینید و تحرک داشته باشید.

مصرف منظم مواد غذایی غنی از کلسیم

رژیم غذایی سرشار از کلسیم حاوی تخم مرع؛ ماهی؛پنیر, ماست است. این مواد را در برنامه غذایی خود بگنجانید تا دچار زانو درد نشوید.

 

کاهش درد زانو با تمرین ورزشی

چند تمرین آسان برای تقویت و بهبود درد زانو

آرتروز و پیشگیری و ابتلا به آن در جوانی

تمرینات ورزشی برای باسن و ران خوش فرم زیبا و سفت - ویدیو

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
آموزشگاه متین رویان
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید:
نظر خود را ثبت کنید