دسته: خواندنی های روز تاریخ نگارش: ۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۷
5
تعداد رای‌دهندگان: 399

صنایع دستی ایران، یکی از ظرفیت های عالی میراث فرهنگی کشور به شمار می رود که متاسفانه در اقتصاد گردشگری ایران، جایگاه خوبی ندارد.

۲۰ خرداد، روز جهانی صنایع دستی

صنایع دستی یکی از هنرهای بسیار آرامش بخش است که به روح انسان لطافت خاصی می دهد و او را از تمام خشونت ها می رهاند و به سمت آرامش و دنیای انرژی مثبت می برد. امروزه در کشوره ما توجه به هنر صنایع دستی بسیار کمتر از گذشته شده است. اما هر ساله در تاریخ 10 ژوئن؛ یا همان 20 خرداد این روز را گرامی می دارند. صنایع دستی هر کشور در واقع بیان کننده روح و هنر و فرهنگ کشورهاست. در واقع هدف از ساخت صنایع دستی فروش کالاها و یا مبادله کالا با دیگر کشورها نیست بلکه ما با با صنایع دستی خود خصوصیات فرهنگی و هنری خود را به اشتراک می گذاریم. 15 بهمن چه روزی است؟ جشن میانه زمستان

 

صنایع دستی چیست؟

 

ظروف میناکاری

 

صنایع دستی، به مجموعه‌ ای از هنرها و صنایع اطلاق می‌ شود که محصول آن‌ ها به طور عمده با استفاده از مواد اولیه‌ ی بومی، به کمک دست و ابزار دستی ساخته می‌ شود. در هر یک از فرآورده‌ های این صنایع، ذوق هنری و خلاقیت فکری صنعتگر سازنده، به نحوی تجلی می‌ یابد و همین عامل، وجه تمایز اصلی این گونه محصول‌ ها از مصنوعات مشابه ماشینی و کارخانه‌ ای است.

 

شورای جهانی صنایع دستی

صنایع دستی پس از جنگ جهانی دوم با محتوای هنری و فرهنگی مورد توجه کشورهای پیشرفته قرار گرفت و ۱۰ ژوئن (۲۰ خرداد) سال ۱۹۶۴ میلادی، نخستین کنگره ی جهانی با شرکت مسوولان اجرایی استادان دانشگاه، هنرمندان و صنعت گران بیش از ۴۰ کشور جهان در نیویورک برگزار شد که در قطعنامه ی پایانی این کنگره، تاسیس شورای جهانی صنایع دستی به عنوان نهاد وابسته به یونسکو تصویب شد. آداب و رسوم و تاریخچه 4شنبه سوری

با تأسیس سازمان ملل متحد، محافظت از میراثهای فرهنگی بشری بر عهده "یونسکو" یا "سازمان تربیتی ـ علمی و فرهنگی ملل متحد گذاشته شده است. که از سال ۱۹۶۴ میلادی با تأسیس "شورای جهانی صنایع دستی"، در قالب یکی از ارگانهای وابسته به یونسکو، صنایع دستی و سنتی به صورت بخشی از حیات فرهنگی اقتصادی ملل مورد توجه قرار گرفت. ایران نیز از سال ۱۳۴۷ (۱۹۶۸ میلادی) توسط سازمان صنایع دستی ایران به عضویت شورای جهانی صنایع دستی و به تبع آسیایی بودن به عضویت مجمع آسیا و اقیانوسیه شورا درآمد.

در بدو امر، شورای جهانی صنایع دستی با شمار محدودی از اعضا کار خود را آغاز کرد و در حال حاضر، ۹۰ کشور جهان را تحت پوشش دارد. دبیرخانه شورای جهانی صنایع دستی در شهر آمستردام کشور هلند قرار دارد. ایرانگردی حرفه ای در سفر نوروزی 97

 

مهمترین هدفهای شورای جهانی صنایع دستی

 

صنایع دستی ایران

 

• هدف بالا بردن سطح اطلاعات تخصصی کشورهای مختلف شرکت کننده در این شورا و همچنین تشویق و راهنمایی صنعتگران دستی است.

• حفظ و تقویت صنایع دستی و تجلی آن به صورت رکن عمده ای از حیات فرهنگی ملتها.

• ایجاد همبستگی میان صنعتگران دستی سراسر جهان.

از هر کشور تنها یک سازمان می تواند به عنوان نماینده صنعتگران آن کشور، به عضویت شورا درآید و سازمان صنایع دستی ایران از سال ۱۳۴۷ به عنوان ارگان مسئول متولی صنایع دستی کشور به عضویت شورای جهانی صنایع دستی درآمده است.

تقریبا هر شهر کشورمان، دارای صنایع دستی مخصوص به خود است که ریشه در فرهنگ و سنت ها و آئین ها و حتی سبک زندگی کهن مردمان آن دیار دارد. از لالجین (همدان)، پایتخت سفال ایران تا تبریز، پایتخت مینیاتور ایران، همه جای ایران، جشنواره ای از استعداد و خلاقیت شگفت انگیز هنرمندان این مرز و بوم است که با طرح و نقش خود، منشوری از زیبایی و شکوه فرهنگ این کهن دیار را در معرض دید جهانیان قرار می دهند. کمتر گردشگر خارجی به ایران سفر می کند و تحفه ای از صنایع دستی کشور را با خود به یادگار نمی برد. بیشترین میزان تولید صنایع دستی ایران در رشته‌های گلیم، سفال و آبگینه و محصولات نساجی مانند قلمکار است و کشور در زمینه تولید صنایع دستی، جزو سه کشور برتر دنیا محسوب می شود. 15 خرداد روز جهانی محیط زیست

به امید اینکه در سال های آینده بتوانیم در زمینه صنایع دستی پیرفت جهانی بهتری داشته باشیم و این پیشرفت بتواند باعث رونق کسب و کار در کشورمان شود. ممنون از اینکه با زیبامون همراه بودید.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
سالن زیبایی شلر
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید:
نظر خود را ثبت کنید