دسته: خواندنی های روز تاریخ نگارش: ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۵
5
تعداد رای‌دهندگان: 299

از سال 84 با درخواست اتحادیه گل و گیاه کشور و همکاری وزارت جهاد کشاورزی، دفتر گل و گیاه و شورای عالی انقلاب فرهنگی، 25 خردادماه به‌عنوان روز ملی گل نامگذاری شد.

روز ملی گل و گیاه، 25 خرداد

ارتباط داشتن با طبیعت و گل و گیاهان به روح آدمی آرامش و لطافت می بخشه. افرادی که عادت دارن توی خونه گل و گیاه نگهداری می کنن و یا اینکه به همدیگه گل هدیه می دن سرشار از انرژی مثبت هستن و روح و روان آرومی دارن. آدمایی که زیاد با گل و گیاه سرکار دارن معمولا همیشه شاد و پرانرژی هستن و لبخند به لب دارن. طبق تحقیقاتی که صورت گرفته کلا هرگونه سروکار داشتن با گل و گیاهان باعث شادی و نشاط فرد می شه و باعث می شه که فرد از تمام غم ها دور بشه.

 

نقش گل در سلامت روح و روانی افراد

 

گل های زیبا

 

طبق تحقیقات دانشمندان گل و گیاهان تاثیر زیادی در سلامت روح و روانی افراد دارن به طوری که اگر فردی در شرایط روحی نامتعادل باشه می تونه به شرایط متعادل برگرده. در واقع گل ها می تون تمام رفتار و خلق و خوی فرد رو تحت تاثیر قرار بدن. در واقع هر بار نگاه كردن به گل، عاملى براى ایجاد یک اتصال عصبى مثبت در مغز هست.

 

سرانه مصرف گل در ایران چقد است؟

طبق آمار سرانه مصرف گل در ایران بسیار کم هست به طوری که به کمتر از 10 شاخه هم می رسه. اما توی هلند این سرانه مصرف گل به 150 شاخه می رسه. طبق این آمار بهتره که از این ببعد توجه بیشتری به گل و گیاهان داشته باشیم. تاثیر فصل بهار بر سلامت روح و جسم

 

تاثیر حضور گل در خانه و شهر

 

گل مصنوعی

 

وجود گل و گیاه در داخل خانه فضای مناسبی برای بهبود حال روحی روانی افراد فراهم می کنه. تاثیر گل و گیاه بر روان انسان بقدری زیاد است که حتی روانشناسان هم آن را تایید کرده اند. گل ها نه تنها توی فضای خونه تاثیر مثبت میزارن بلکه در فضای سبز سطح شهر و محیط بیرون هم تاثیر زیادی دارن. در واقع اگر گل و گیاها در سطح شهر نباشن آدما هر لحظه مرگ خودشون رو به چشم می بینن. مردم باید اینو بدون که شهر هم به عنوان یه موجود زنده به گل و گیاه نیاز داره. بهتره بدونید که کاهش حجم گل و گیاه توی شهر به تعادل اکوسیستم شهری آسیب می‌زنه. 15 خرداد روز جهانی محیط زیست

 

کاربرد مختلف گل ها

در ایران از گل های مختلف برای مراسم مختلف و کاربردهای متفاوت استفاده می کنن. در واقع می تونیم بگیم که هر گل نشان و نماد خاصی دارد. از گل های متلف برای مراسم جشن‌ها و مهمونی‌ها، تبریک به عروس و داماد، عیادت بیمار، تبریک قدم نورسیده و... مورد استفاده قرار می‌گیره. قدیمی‌ترین سند در رابطه با پیشینه و دسته گل در کشور به گل و غنچه‌های دست داریوش در سنگ‌نگاره‌های تخت جمشید هست که بیشتر از ۲۵۰۰ سال قدمت داره. هنرنمایی زیبا با برگ های زیبای پاییزی

 

رسم تقدیم گل در اروپا

رسم تقدیم گل در اروپا رسمی هست که از ایران به اروپا رسیده. اما رسم تقدیم گل به عنوان هدیه به قدری طولانی است که نمی تونیم دقیق زمان اون رو مشخص کنیم.

 

گل‌های ملی ایران

 

روز ملی گل و گیاه

 

انتخاب گل ملی هر کشور ارتباط عمیقی با ویژگی های اون کشور داره. عواملی که می تونه در انتخاب گل ملی هر کشور تاثیرگذار باشه عبارتند از: کسرت انتشار، اختصاص رویش گیاه در نواحی یک کشور، تاریخ، اسطوره‌ها، مذهب و خصوصیات فرهنگی مردم کشور. در کشور ما ایران گل رز به عنوان گل ملی جایگاه خودش رو حفظ کرده و رتبه اول رو به خودش اختصاص داده. همچنین گل رز در ۹ کشور آمریکا، انگلستان، ایتالیا، ایران، رومانی، عراق، عربستان صعودی، مراکش و بلغارستان به‌عنوان گل ملی انتخاب شده. رتبه‌ی دوم به گل ارکیده تعلق داره که در میان هفت کشور که بیشتر در آمریکای جنوبی قرار دارن، به‌ عنوان گل ملی انتخاب شده. گل‌های لاله و یاس در رتبه‌های بعدی هستن و چهار گل نیلوفر آبی، گل‌محمدی، سروناز و لاله از گل‌های ملی ایران هستن.

قدیمی‌ترین گلخانه‌ی ایران

قدیمی‌ترین گلخانه مدرن که قدمت ۷۵ ساله داره، توسط مرحوم زعیم از کشور هلند وارد و احداث شد. این گلخانه تاکنون نیز فعال است و از مدرن‌ترین گلخانه‌های کشور به‌حساب می‌آید.

سپاس از همراهی شما دوستان عزیز زیبامون.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
نانا سری دوم
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید:
نظر خود را ثبت کنید