دسته: لب و دندان تاریخ نگارش: ۱۶ تیر ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۰
5
تعداد رای‌دهندگان: 310

پروتز دندان انواع مختلفی دارند و دندان پزشکان به دلایل زیبایی یا پزشکی پروتز دندان متحرک و ثابت را تجویز می کنن.

پروتز دندان، انواع آن و نحوه نگهداری از آن

پروتز دندان در واقع همان دندان مصنوعی یا تعویض دندان است. پروتز دندان انواع مختلف داره که از روکش ساده اون برای ترمیم 1 دندون تا پروتز دندان کامل که همون دندون مصنوعی نامیده می شه هست. پزشکان هم به دلایل مختلف زیبایی و پزشکی انواع مختلف پروتز ثابت و متحرک رو برای بیمارشون تجویز می کنن.

 

پروتز دندان ثابت

 

دندان مصنوعی

 

این مدل از پروتز بیشتر با عنوان روکش دندان معروف هست. پروتز دندان ثابت دو دسته است، یکی روکش تک واحدی دندان و دیگری بریج دندان. معمولا زمانی که ساختار اصلی دندون ضعیف شده باشه از روکش تک واحدی برای یه دندون استفاده می کنن. زمانی از بریج دندان استفاده می کنن که فرد یک یا تعداد زیادی از دندونهاشو از دست داده باشه و یک دندان در جلو و یک دندان در عقب این دندان ها دارند که با تراش دو دندان مجاور ناحیه خالی از دندان، یک پل bridge بین دندانهای پایه زده می شه تا ناحیه خالی از دندان پر بشه وفرد دوباره توانایی جویدن غذا رو باز یابد. مواد غذایی موثر در سفید شدن دندان ها

 

پروتز دندانی متحرک

این مدل پروتزها به راحتی گذاشته و برداشته می شن. می نوین هر زمان بخواین از این پروتز استفاده کنین. این مدل پروتز هم برای 1 یا تعدادی دندون استفاده می شه.

پروتز دندانی پارسیل (partial prosthesis)

پروتزهای کرم کبالت نوع دیگر پروتز دندان پارسیل است که به عنوان « دندان تکه ای » موسوم است. علت و نشانه های خونریزی لثه

پروتزهای پارسیل تمام آکریل ( فلیپر )

که به عنوان یک درمان موقتی در بسیاری از موارد استفاده می شه. باید و نباید های خمیردندان سفید کننده

پروتزهای کرم کبالت

که به عنوان درمان بی دندانی ها با انتهای آزاد (کسانی که در عقب دهان دندانی جهت پایه برای پروتز ثابت ندارند ) یا کسانی که نمیخوان از پروتز دندان ثابت استفاده کنند مورد استفاده قرار می گیره.

 

پروتز کامل دندان یا دست دندان

 

ایمپلنت دندان

 

کسانی که تمام دندونهاشونو از دست میدن از این نوع پروتز استفاده می کنن. با ظهور ایمپلنت استفاده از این نوع پروتزها کم شده اما هنوز هم برخی به عنوان درمان کم هزینه از آن استفاده می کنن. همه چیز درباره کامپوزیت و زیبایی دندان

نقش پروتز داندان کامل یا پارسیل با لثه نرم

برای از بین بردن التهابات لثه از این نوع پروتز استفاده می شه و به صورت یک لایه با ضخامت 1-2 میلی متری در زیر لثه سخت پروتز به مدت کوتاه استفاده می شود تا دهان برای دریافت پروتز با لثه سخت فراهم شود . پروتز دندان با لثه نرم کارآیی بسیار پایینی داره و باعث تخریب بافت لثه باقیمانده در دهان فرد می شه.

 

پروتز دندان اوردنچر

این نوع پروتز نسبت به پروتز کامل راحتتره. اما راحتی اون از پروتز ثابت کمتره چون به هر حال متحرک است. در کل این مدل پروتز دست دندان کاملی که روی دو پایه دندانی یا چند پایه ایمپلنت می شینه.

 

دوام پروتز دندان

برای طولانی شدن مدت دوام پروتز دندان ، رعایت بهداشت الزامی ست ، حتی در صورت نگهداری تمیز و خوب از پروتز دندانی دوام اون در طول حیات فردست .

 

روش های مراقبت از پروتز دندان متحرک

 

دندان زیبا

 

• مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی

• خارج نکردن پروتز در هنگام خواب در روزهای ابتدایی

• تمیز کردن دهان و لثه برای جلوگیری از رشد باکتری

• قرار دادن پروتز در ظرف آب نمک برای شستشو

• قرار دادن پروتز در آب و سرکه یا آب و وایتکس برای شستشو هنگام حمام رفتن

• تمیز کردن پروتز بعد از خوردن خوراکی های رنگی

 

هزینه پروتز دندان

هزینه پروتز دندان شامل دستمزد داندان پزشک و هزینه های لابراتوری است ، اگر شما برای پروتز دندان به متخصص پروتز دندان مراجعه کنین طبعا دستمزد بیشتری می گیره . در صورت لزوم دندانپزشکان بیماران رو به همکاران متخصص پروتزارجاع می ده. سفید کردن دندان با روش های ساده و خانگی

ممنون از اینکه زیبامون رو همراهی کردین.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
به آرا ایده آل سهند
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید:
نظر خود را ثبت کنید