دسته: تشریفات تاریخ نگارش: ۲۶ تیر ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۱
5
تعداد رای‌دهندگان: 1368

مراسم ازدواج یک زوج که می خواهند زندگی مشترکی را شروع کنند در کشور ما آداب و رسوم متفاوتی داره. ما در این مطلب به مراسم عروسی می پردازیم که عموما در اکثر نقاط کشورمان برگزار می شود.

مراحل مراسم عروسی، از روز خواستگاری تا روز مادرزن سلام

مراسم عروسی یکی از اتفاقات خوب و پر شور است که شامل مراحل زیادی از ابتدا تا انتهاست. عروسی گرفتن کلی کارهای کوچیک و بزرگ داره که باید همشون به نحو احسن انجام بدن تا یک عروسی ایده آل برگزار بشه. برای اینکه یک مراسم عروسی به بهترین شکل ممکن انجام بشه باید یه برنامه ریزی دقیق برای تمام کارها انجام داد و طبق برنامه پیش رفت. این برنامه هم شامل زمانبندی انجام کارها میشه و هم برنامه ریزی پولی برای انجام کارها. در ادامه با ما همراه باشین تا با تمام مراحل لازم عروسی از اول تا آخر آشنا شوید.

 

خواستگاری

 

مراسم خواستگاری

 

خواستگاری یک مراسم پیشنهادی است که در آن پیشنهاد ازدواج داده می شود. در این مراسم داماد همراه خانواده به منزل عروس می روند و عروس رو از خانواده اش خواستگاری می کنند. در این شب خانواده هر دو طرف شرایط و خواسته هاشون رو برای هم بیان می کنند. اگر این شب با موفقیت و خوشی به پایان برسد عروس و داماد به مرحله بعدی که همان بله برون است می روند. یک عروسی ایده آل با برنامه ریزی دردست

 

بله برون

زمانی که عروس و داماد در جلسه خواستگاری باهم به توافق رسیدند تصمیم می گیرند که باهم ازدوج کنند. سپس خانواده عروس مراسمی را تحت عنوان بله برون ترتیب می دن که در این مراسم بزرگترهای فامیل میان و در مورد مهریه و شیربها صحبت می کنند. معمولا در روز بله برون میزان مهریه و قراردادها و توافقات دو طرف درون دفتری به اسم دفتر بله برون نوشته می شود و بزرگترها به عنوان شاهد امضا می کنند. معمولا در این شب تاریخ جشن عقد و عروسی هم مشخص می شود. عروس ها بخوانند - 7 برنامه زیبایی مهم قبل عروسی

 

شیرینی خوران

این مراسم معمولا زنانه است و به این صورت است که خانواده داماد هدایایی رو برای عروس در سینی های تزیین شده می گذارند و میفرستند سپس خانواده داماد در غروب آن روز حلقه نامزدی رو دست عروس می کنند. تزیینات مرواریدی شیک برای عروسی

 

نامزدی

 

حلقه ازدواج

 

دوران نامزدی یکی از دوران های بسیار خوب و شیرین است که خاطرات خوب آن فراموش نشدنی است. مراسم نامزدی معمولا برای شناخت بیشتر عروس و داماد و همچنین خانواده های دو طرف انجام می شود. در این دوران معمولا خانواده ها بیشتر با هم رفت و آمد می کنند تا به شناخت بیشتری از هم برسن.

 

مراسم عقد نکاح

 

جشن عقد

 

عقد نکاح یک پیمان زناشویی برای زندگی مشترک بین عروس و داماد است. در این مراسم عروس و داماد بر سر سفره عقد می نشینند و عده ای از فامیل که زندگی خوبی داشتن و خوشبخت شده اند بر سر عروس و داماد  قند می سابند. از آن تاریخ به بعد عروس و داماد رسما زن و شوهر هستن.

 

مراسم جهاز بران یا جهاز برون

در این مراسم تمام جهیزیه که توسط خانواده عروس خریداری شده به خانه عروس و داماد برده می شود و به بهترین نحو ممکن چیده و تزیین می شود.

 

 مراسم حنا بندان

این مراسم در واقع به معنای خداحافظی عروس از خانه پدرش می باشد و دیگر آخرین شبی است که عروس در خانه پدرش می ماند. در این مراسم حنا رو در سینی های تزیین شده قرار میدن و بر کف دست عروس و داماد حنا می گذارند. همچنین مهمان ها هم در آن شب حنا بر کف دستشان می گذارند.

 

مراسم عروسی

 

عروسی

 

این مراسم توسط داماد برای بردن عروس به خانه خودش برگزار می شود. در این روز عروس و داماد از صبح به آرایشگاه می روند سپس داماد با دسته گل و ماشین تزیین شده به دنبال عروس می رود. از آنجا با هم به آتلیه برای گرفتن عکس های یادگاری می روند و در نهایت به تالار برای برگزاری جشنشان می روند. در آخر شب هم مهمانان عروس و داماد را تا خانه شان بدرقه می کنن و در آن شب پدر عروس دست عروس و داماد را در دست هم می گذارد و برایشان آرزوی خوشبختی و سعادت می کند.

 

مراسم پاتختی

این مجلس معمولا زنانه است و فردای روز عروسی برگزار می شود. در این روز دوستان و فامیل ها برای عروس و داماد هدیه می برند.

 

مادر زن سلام

مراسمی که در صبح بعد از شب ازدواج برگزار می شود و داماد با مادر عروس ملاقات می کند و از وی به خاطر عقد دخترش تشکر می کند و هدیه ای نیز به مادر زن خود پیشکش می کند.

ممنون از اینکه با زیبامون همراه بودین.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
دکتر رستم خسرویانی
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید:
نظر خود را ثبت کنید