دسته: خواندنی های روز تاریخ نگارش: ۲۲ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۷
5
تعداد رای‌دهندگان: 759

زیارت عاشورا یکی از ادعیه های مهم است که بسیار ثواب دارد و باعث رفع گرفتاری ها و برآورده شدن حاجات می شود.

فضیلت خواندن زیارت عاشورا در روزهای ماه محرم و صفر

امام حسین (ع) سرور و سالار شهیدان، شفاعت کننده ما انسانها نزد خداست. در واقع خواندن زیارت عاشورا راهی برای نزدیک شدن به امام حسین و رفع مشکلات و برآورده شدن حاجات است. یکی از مهمترین کارهایی که مسلمانان در محرم انجام می دهند خواندن زیارت عاشورا است.

 

قرائت زیارت عاشورا در ماه محرم

 

دعای زیارت عاشورا

 

برگزاری زیارت عاشورا در ماه محرم و صفر در تمامی مساجد و حسینیه ها به یک سنت تبدیل شده است. زمانی که ما زیارت عاشورا می خوانیم آبروی امام حسین واسطه آبروی ما می شود. در واقع زمانی که با وضو  و روبه قبله و با دل پاک  و با تمام وجود حاجت می خواهیم و بر امام حسین و یارانش سلام می دهیم در آن لحظه خود را جدا از تمام دنیا حس می کنیم.

زمانی که در زیارت عاشورا لعن می فرستی بر ظالمانی که بر امامان ما ظلم کردند ، قلب انسان به درد می افتد از این همه سنگدلی و بی رحمی ظالمان. آن لحظه که در زیارت عاشورا زمزمه می‌کنی، خدایا؛ قرار ده مرا نزد خودت آبرومند به وسیله حسین (ع)، احساس می‌کنی، خداوند نگاهی دیگر به تو دارد.

و آن‌گاه که در پایان زیارت عاشورا به پروردگار عزیز می‌گویی، خدایا روزیم گردان شفاعت حسین (ع) را در روز ورود به صحرای قیامت و ثابت بگذار گام راستیم را در نزد خودت با حسین (ع) و یاران حسین‌(ع)، انگار رها می‌شوی از تمام دغدغه‌ها و دشواری‌های این روزگار. اعمال شب و روز اول محرم

 

عشق به امام حسین (ع)

 

ثواب خواندن زیارت عاشورا

 

عشق به امام حسین یعنی عشق به تمام خوبی ها. حضرت امام صادق (ع) می‌فرماید: «هر کس به وسیله خواندن زیارت عاشورا، جدم حسین (ع) را زیارت کند، چه از راه دور یا نزدیک، به خدا قسم خداوند هر حاجت مادی و معنوی داشته باشد، به وی می‌دهد». بنابراین با عشق به امام حسین می توان بسیار سریع و مطمئن به هدف رسید.

 

زیارت شریف عاشورا راهی سریع برای رسیدن به امام حسین(ع)

برای درک مقام والای امام حسین و رسیدن به عشق امام حسین راه های زیادی وجود دارد. اما یکی از سریعترین این راه ها خواندن زیارت عاشوراست. زیارت عاشورا از احادیث قدسی است و روایت صفوان در مورد زیارت عاشورا، بیان کننده این امر است که جبرئیل امین این زیارت را از طریق خداوند متعال برای پیامبر بزرگوار اسلام (ص) قرائت کرد و این زیارت از طریق معصومان (ع) به امام باقر (ع) رسید و از طریق این امام معصوم (ع) به دست شیعیان و دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) رسیده است.

 

زیارت عاشورا شاه‌کلید رفع مشکلات است

امام صادق (ع) به صفوان می‌فرماید «زیارت عاشورا را بخوان و از آن مواظبت کن؛ به درستی که من چند خیر را برای خواننده آن تضمین می‌کنم، نخست زیارتش قبول شود، دوم سعی و کوشش وی شکور باشد، سوم حاجات او هرچه باشد از طرف خداوند بزرگ برآورده شود و نا امید از درگاهش برنگردد، زیرا خداوند وعده خود را خلاف نمی‌کند». (بحارالانوار - جلد 98 - ص 300).

امام صادق (ع) به صفوان می‌فرماید: هر گاه حاجتی پیدا کردی، این زیارت را بخوان که برآورده می‌شود.

 

توسعه رزق و روزى با زیارت عاشورا

چون اول باب سه حدیث درباره زیاد شدن رزق و روزى با زیارت امام حسین علیه السلام است لذا این حكایت را هم مى نویسم و دلیل دیگرش روضه خوانى تاجر نصرانى : عالم جلیل و زاهد مسلم آقاى شیخ عبدالجواد حائرى مازندرانى فرمود كه : روزى كسى آمد خدمت خلد مكان شیخ زین العابدین مازندرانى (قدس اللّه سرّه العالى ) و از تنگى معاش خود شكایت كرد؛ شیخ به او فرمود: برو حرم حضرت اباعبداللّه علیه السلام زیارت عاشورا بخوان رزق و روزى به تو خواهد رسید اگر نرسید بیا نزد من ، من خواهم داد رفت . بعد از زمانى ملاقات شد گفت : در حرم مشغول خواندن زیارت عاشورا بودم كه كسى آمد وجهى به من داد و در توسعه قرار گرفتم . شبهای ماه محرم به نام کدام شهیدان نامگذاری شده است؟

 

چند تذکر در مورد زیارت عاشورا

۱- اگر قرائت صد بار لعن و سلام در هنگام زیارت عاشورا باعث عسر و حرج و یا سبب نخواندن زیارت عاشورا شود اگر چنانچه بعد از هر بخش از لعن ها و سلام ها بگوید: “تسعاً و تسعین مرّه”‌ ان شاء اللّه ثواب زیارت کامل را خواهد داشت .

۲- در مفاتیح الجنان چند جمله در حاشیه زیارت عاشورا آمده یعنى : “و بالبرائه ممّن قاتلک و نصب لک الحرب و بالبرائه ممن اسّس اساس الظلم و الجور علیکم و ابرء الى اللّه و الى رسوله”‌ چون در خیلى از کتب ادعیه معتبره این جملات جزء زیارت عاشورا آمده لذا خواندن این جملات الزامى است .

۳- یکى از ویژگى هاى زیارت عاشورا علاوه بر ثواب عظیم اخروى که ذکر گردید باعث بر آورده شدن حاجتهاى لاعلاج است، بدین سبب سفارش ‍ مى شود هر کس براى هر حاجتى که متوسل به این زیارت شریف مى شود ۴۰ روز مرتب آن را قرائت نماید و افضل اوقات آن نیز بعد از نماز صبح و قبل از طلوع آفتاب است .

۴- بعد از خواندن زیارت عاشورا حتماً دو رکعت نماز زیارت امام حسین علیه السلام را بخواند که همانند نماز صبح مى باشد.

۵بعد از زیارت عاشورا و دو رکعت نماز، دعاى علقمه حضرمى را نیز بخواند که در مفاتیح الجنان با نام “دعاى بعد از زیارت عاشورا” آمده است .

۶ – اگر کسى بتواند زیارت عاشورا را روزى دو بار بخواند خیلى خوب است ؛ یعنى یکبار اول شب و یا آخر روز و یک بار هم اول صبح و قبل از طلوع آفتاب ؛ زیرا از عارف بزرگ و جمال العارفین حضرت آیه اللّه سید على آقا قاضى تبریزى منقول است که بعد از ارتحالشان کسى ایشان را در عالم رۆیا دید و سۆال کرد: چه عملى در آنجا از همه مهمتر است؟مى فرماید: “زیارت عاشورا. بعد مى گوید: من پشیمانم که چرا روزى یکبار زیارت عاشورا را قرائت کردم و دوبار نخواندم “.

لباس مشکی زنانه مخصوص مراسم عزاداری و محرم 97

ممنون از اینکه با زیبامون همراه بودین.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
دکتر لاله صادقی
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید:
نظر خود را ثبت کنید