شکستن قولنج چه عوارضی دارد؟

بزرگنمایی
دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۱
5
تعداد رای‌دهندگان: 2402

قولنج شکستن حرکتی است که هنگام انجام آن صدایی از بدن خارج میشه و سپس فرد احساس راحتی پیدا میکنه. در این مطلب با عوارض این کار آشنا بشین.

 شکستن قولنج چه عوارضی دارد؟

قولنج شکستن در بین خیلی از افراد به یک عادت تبدیل شده و متاسفانه به دلیل اینکه بعد از انجام این کار احساس خوشایندی پیدا میکنن مدام این کارو تکرار میکنن بدون اینکه از عواقب اون باخبر باشن. قولنج شکستن در اعضای مختلف بدن مثل انگشتان دست، کتف، کمر و گردن انجام میشه که با صداهایی هم همراه هست در ادامه با ما همراه باشین تا به عواقب این کار بپردازیم.

 

قولنج چیست؟

 

قولنج پا

 

در گذشته هر قسمتی از اعضای بدن که دچار کشیدگی و درد میشد به اون قولنج میگفتن و بعد از شکستن قولنج احساس راحتی پیدا میکردن. اما امروزه به این دردها و گرفتگی های ناگهانی اسپاسم میگن که در اثر ع.امل مختلفی مثل انجام حرکات سنگین عضلانی، کمبود آب بدن و یا کمبود برخی ویتامین ها مثل منیزیم و کلسیم ایجاد میشه.

 

علت قولنج چیست؟

 

قولنج دست

 

قولنج و گرفتگی عضلات شکمی، به دلیل جمع شدن گاز در معده و روده بزرگ که در نتیجه هضم ضعیف، تخمیر و... رخ می‌ده ایجاد می‌شه. همچنین می‌تونه ناشی از سنگ‌های کلیوی و یا سنگ کیسه صفرا باشه. قولنج معده که به دلیل سوء هاضمه ایجاد شده است رو میشه با راه‌کارهای درمان خانگی قولنج مداوا نمود ولی در مورد سایر قولنج‌ها به درمانهای ویژه نیاز است. در مورد قولنج پشت و کمر، اگر فردی در طول روز مرتباً درد رو احساس کنه و این درد به طور مداوم بیش از ۳ روز طول بکشه و همراه با گزگز، مور مور و کرختی دست و پا باشد باید حتماً به پزشک متخصص برای درمان مراجعه کنه.

 

عوارض شکستن قولنج

از عوارض شکستن قولنج میتوان آرتروز، کاهش فشار عضلانی و لرزش دست و پا در سنین بالا، لرزش اندام به دلیل اختلال در ارتباط گیرنده‌ها و عضلات، کاهش تمرکز و کنترل حرکت دقیق و کاهش ثبات مفصلی رو نام برد. همچنین یکی از خطرناک‌ترین عوارضی که از شکستن قولنج اشاره می‌شود، آسیب به شریان‌های تغذیه‌کننده مغز و سایش تدریجی مهره‌ها است. بنابراین این عادت غلط رو هرچه زودتر ترک کنین.

 

برای شکستن قولنج خود از فرد دیگری کمک نگیرید!

 

قولنج کمر

 

خیلی از افراد عادت دارن برای شکستن قولنج خود به فرد دیگری متوسل میشن و از فرد میخوان که از پشت بلندشون کنه تا قولنجشون راحتتر شکسته بشه در حالی که این کار بسیار خطرناک است و آسیب های جبران ناپذیری به مهره های گردن وارد میکنه. پس از انجام این کار خودداری کنین.

 

روش‌های ترک عادت قولنج شکستن

برای ترک این عادت بد بهتره در درجه اول به عوارض بد و جبران ناپذیر این کار فکر کنین. سپس برای رفع گرفتگی های عضلانی از ورزش های کششی استفاده کنین. اما یادتون باشه که قبل از انجام ورزش های کششی حتما با حرکات سبک بدنتان رو گرم کنید. و بعد از تموم شدن ورزش با حرکات کششی بدنتان رو سرد کنین. در حین ورزش هم مصرف اب رو فراموش نکنین. آخرین راه برای درمان گرفتگی عضلات استفاده از داروهای شل کننده عضلات هست که حتما باید با مشورت پزشک مصرف کنین.

درمان خانگی اسپاسم و گرفتگی عضلات کمر

درمان خانگی و سریع درد و گرفتگی عضلات

ممنون از اینکه با زیبامون همراه بودین. 

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
اینستاگرام بساز و بچین
نظر خود را ثبت کنید