دسته: هنر و سبک زندگی تاریخ نگارش: ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۷
5
تعداد رای‌دهندگان: 389

برای تمیز کردن و مرتب کردن خانه برای سال نو 1398 چه نکاتی رو باید رعایت کنیم که هم کارمون سریع باشه و هم به صرفه و ارزان قیمت؟

تمیز کردن خانه و مرتب کردن منزل برای عید 1398، نکات و ترفندها + عکس

کم کم به روزهای سال نو نزدیک میشیم و خب دغدغه ی اکثر خونواده ها تمیز کردن خانه با هزینه کم و به صرفه هستش، هرچند اگر در طول سال همیشه کم کم قسمت هایی از خانه رو تمیز کنیم، دیگه آخرای سال به انواع درد بدن و استرس تمیزی و غیره دچار نمیشیم! ولی خب در ادامه میخوایم براتون چندتا موضوع رو امروز شفاف و باز کنیم تا بتونین راحتتر خونه تمیز، مرتب و زیبایی برای عید داشته باشین و از طرفی هزینه زیاد هم نکنین. در ادامه با زیبامون دات کام همراه باشین تا یاد بگیرین چجوری میشه خونه رو سریع و مفید تمیز کرد، چه جوری همه ی وسایل در منزل رو طبقه بندی و مرتب کرد، 5 وسیله مهم برای تمیز کردن منزل چیا هستن، بهترین راه برای تمیز کردن کاشی و سرامیک، تمیز کردن صفحه گرانیتی آشپزخانه، تمیز کردن پارکت کف خانه، تمیز کردن مایکروویو، ترفندهای تمیز و مرتب کردن خانه در زمانی کوتاه، مرتب کردن سریع سیم های وسایل برقی و تعدادی از ترفندهای فوق حرفه ای که شبکه های اجتماعی خیلی معروف شدن رو براتون با تصویر میاریم. ادامه متن رو از دست ندین!

چجوری خانه رو سریع و مفید تمیز کنیم (فقط در یک ساعت!)

اینکه برنامه تمیز کردن منزل رو داشته باشین می تونه به شدت بهمون کمک کنه، سرعت کار رو بالا ببره و نذاره حتی یک نقطه هم از تمیزی دور بمونه. باید بدونین که تمیز کردن خونه از اتاق خواب شروع میشه و به حمام و دستشویی، آشپزخانه و اتاق پذیرایی منتهی میشه... کل این فرایند 10 دقیقه طول میکشه!

ناحیه 1: اتاق خواب

کل زمان مورد نیاز: حدود 10 دقیقه

تمیز کردن زمین:

اولین کار اینه که همه ی آشغال ها و چیزهایی که نمیخواین رو داخل کیسه زباله بریزین، لباس های کثیف رو جمع کنین و داخل سبد مخصوص رخت های چرک بریزین.

مرتب کردن تخت:

به جای اینکه همه ی ملافه ها رو داخل هم کنین، انتهای هر گوشه ی تخت رو با یکدست کمی بالا ببرین و ملافه رو کمی هل بدین زیرش تا روی تخت صاف و مرتب بشه، بعد لحاف رو روی تخت صاف کنین و بالشت ها رو روش بچینین.

گردگیری کردن:

از یک دستمال میکروفایبر خشک استفاده کنین و روی تمام وسایل رو در مسیر چرخش عقربه های ساعت گردگیری کنین، نیازی نیست که چیزی رو بسابین، فقط گرد و خاک رو از روش پایین بریزین – روی زمین، اگر آباژور دارین حتما اول روی شید رو تمیز کنین و بعد پایه و اطرافش رو. تمام تابلوها رو با دستمال گردگیری های پُر پر تمیز کنین.

جارو برقی:

از گوشه ی اتاق شروع به جارو کشیدن کنین و تا جلوی در ورودی اتاق رو به خوبی جارو بکشین، نگران نباشین که یکی دوسانت از بعضی جاها رو کامل جارو برقی نکشیدین.

 

اتاق خواب

 

ناحیه 2: حمام و دستشویی

کل زمان مورد نیاز: حدود 9 دقیقه

اول از همه با اسپری چند منظوره (All-Purpose Spray) سینک روشویی، دوش، وان و شیرها رو خوب پوشش بدین و بذارین بمونه.

تمیز کردن توالت:

جوش شیرین رو داخل کاسه توالت بریزین و بعد با فرچه دستشویی کاملا همه ی داخل سنگ توالت و روش رو تمیز کنین و سیفون رو بکشین. اگر توالت ایرانی هم دارین که با همون فرچه تمام سطح رویی رو تمیز کنین و آب بگیرین.

تمیز کردن آینه:

بهترین کار استفاده از شیشه شور و روزنامه باطله هستش. شیشه شور رو اسپری کنین و با حرکات دایره ای روزنامه به خوبی روی شیشه رو تمیز کنین.

تمیز کردن سینک روشویی:

با یک مسواک تمیز ولی غیر قابل استفاده تمام زوایایی سینک رو اسکراب کنین و بعد با آب بشورین و با دستمال پارچه ای یا میکروفایبر به خوبی خشک کنین که لکه نیفته.

تمیز کردن دوش و وان:

دوش و وان رو با اسکاچ نمدار نرم تمیز کنین و آب روش بگیرین و با دستمال پارچه ای خشک کنین.

تمیز کردن کف حمام و دستشویی:

روی زمین رو که از قلب اسپری کردین با یک جاروی آبگیری میکروفایبر به سرعت تمیز کنین و از دورترین گوشه به سمت در دستشویی شروع کنین.

 

دستشویی

 

ناحیه 3: آشپزخانه

کل زمان مورد نیاز: حدود 12 دقیقه

شستن ظرف ها:

اول از همه باید از شر ظرف و ظرف خلاص بشین، یا داخل ماشین ظرفشویی بچینین یا سریع بشورین و بذارین خشک بشن.

مرتب کردن:

یک یا دو دقیقه وقت بذارین و هرچیزی که روی کابینت ها روی هم سوار شدن رو جابه جا کنین و سر جای خودشون بذارین، هرچی روی کابینت ها خالی تر باشن، محیط مرتب تر به نظر میرسه.

لکه گیری:

هرچی که به نظرتون میرسه خیلی سخت چسبیده رو با یک کارت اعتباری غیر قابل استفاده یا اسنفج پاک کننده پاک کنین. بعد با یک دستمال میکروفایبر نم دار و اسپری همه کاره روی کابینت ها رو پاک کنین و بریزین روی زمین. بعد روی گاز، یخچال، ماشین لباسشویی و ماشین ظرف شویی رو هم با دستمال نم دار تمیز کنین و روش رو دستمال خشک بکشین تا لک نشه.

تمیز کردن زمین:

اول از همه با جارو دستی همه ی آشغال ها و گرد و خاک رو پاک کنین، بعد با یک دستمال میکروفایبر نمدار کل کف آشپزخونه رو بکشین.

 

آشپزخانه

 

ناحیه 4: اتاق پذیرایی و سالن

کل زمان مورد نیاز: حدود 15 دقیقه

مرتب کردن بهم ریختگی ها و گردگیری

اول از همه نگاه کنین ببینین که چه چیزی در جای خودش قرار نداره...بعد از مرتب کردن کوسن ها، کنترل های تلویزیون و دی وی دی رو سرجاشون بذارین، کتاب یا روزنامه یا هرچیزی که روی میز هستش رو مرتب کنین. بعدش داستر رو بردارین و همونطور که در اتاق خواب عمل کردین، اتاق پذیرایی رو هم از بالا به پایین و ساعتگرد تمیز کنین. روی پرده ها رو هم گردگیری کنین.

تمیز کردن آینه و شیشه و در نهایت جارو برقی

تمام شیشه ها و آینه های داخل اتاق رو با شیشه پاک کن و روزنامه تمیز کنین (البته به جز صفحه تلویزیون که حتما باید با دستمال خودش و طبق دستور العمل تمیز کردنش پاک بشه). در نهایت هم اتاق رو جاروبرقی بکشین و کارتون تموم شده!

 

اتاق پذیرایی

 

منظم و مرتب کردن وسایل اتاق ها

  1. گذاشتن لباس های فصل داخل جعبه های چرخدار زیر تخت

  2. استفاده از میله های چسبدار برای آویزان کردن کفش های پاشنه بلند

  3. استفاده از رگال برای آویزان کردن لباس های اضافی و مورد استفاده

  4. جعبه های سازماندهی که قابلیت آویزان شدن دارن برای وسایل کوچک

  5. رول کردن و پیچیدن حوله ها برای افزایش فضا

  6. استفاده از آویزهای دیواری چند منظوره

  7. اضافه کردن انواع آویز کفش و کشو دار پارچه ای داخل کمد دیواری

  8. استفاده از پاتختی با کشوهای بیشتر برای جا دادن وسایل داخل کشوها  

  9. جدا کردن وسایل در کشوها برای مرتب بودن فضای داخلی

  10. گذاشتن مرتب کوسن ها و بالشت های غیر قابل نیاز در کمد زیر تخت

 

نظم و ترتیب دادن به وسایل

 

11. استفاده از یک سبد در کنار تخت برای قرار دادن ملافه هایی که در طول شب استفاده نمیشن

12. از کتابخانه به صورت چند منظوره استفاده کنین

13. لباس ها رو به جای پرت کردن یا گذاشتن روی میز و صندلی به چوب لباسی روی آویز پشت در بذارین

14. حتما در همه ی اتاق ها سطل زباله داشته باشین

15. استفاده از تخته سوراخ سوراخ با گرمیخ

16. درست کردن کمد و شلف بالا و اطراف تختخواب

17. اتصال آویز به شلف ها برای استفاده روزانه

18. استفاده از آینه دیواری کمد دار برای مرتب کردن جواهرات

19. استفاده از شلف های گوشه دیواری برای حفظ فضا

20. استفاده از کابینتهای طبقه ای در اتاق کودکان

 

ترتیب و نظم دادن به وسایل

 

5 وسیله ی ضروری برای تمیز کردن منزل

یک پک چندتایی از دستمال های میکروفایبر

یک جارو دستی ابگیری میکروفایبر

جارو دستی سبک با موهای نایلونی

دستمال های جذب کننده سریع رطوبت

جارو برقی

 

وسایل تمیزکاری

 

بهترین راه تمیز کردن سرامیک و کاشی های کثیف و جرم گرفته

اول از همه مقدار کافی پودر تمیز کننده دستی روی محل مورد نظرتون بریزین که به صورت کامل روش رو بگیره.

بعد روی اون رو با اسپری حاوی از ترکیب میزان مساوی آب و سرکه سفید به خوبی بپاشین.

بعد یک فرچه تمیز کننده رو خیس کنین و روی سطح رو بسابین. این ترکیب پودر و سرکه و آب یه حالت خمیری میشه و باید اجازه بدین که 5 تا 10 دقیقه بمونه. بعد با آب محل رو بشورین!

 

تمیز کردن سرامیک و کاشی

 

چجوری سنگ گرانیت روی کابینت رو تمیز کنیم

برای تمیز و براق کردن سنگ روی کابینت حتما باید از تمیز کننده های مخصوص همون سنگ استفاده کرد و بعد با یک دستمال کاغذی ضخیم یا پارچه ضخیم روش رو خوب تمیز کرد. به همین راحتی. فقط حواستون باشه که محلول تمیز کننده اصلا نباید حاوی سرکه، سفید کننده یا مواد اسیدی مثل لیمو و پرتقال باشه، چون هم باعث لک و هم باعث ایجاد شکستگی در سنگ میشن.

 

کابینت سنگی

 

چجوری کفپوش چوبی رو تمیز کنیم؟

اول از همه هر گرد و خاک و کثیفی که روی چوب کفپوش هست رو پاک کنین. بعد حتما با یک تمیز کننده مناسب کفپوش های چوبی و یک پارچه گردگیری روی اون ها رو تمیز کنین. (دستمال های میکروفایبر هم خیلی خوبن). در نهایت هم روی کفپوش رو جلای مخصوص بزنین که تازه و سالم بمونه. می تونین هر 3 تا 6 ماه یکبار از این جلاها استفاده کنین. روی کفپوش های چوبی اصلا موادی مثل سرکه، وکس و مواد بر پایه صابون و هیچ مدل بخاری نزنین.

 

تمیز کردن کفپوش چوبی

 

چجوری مایکرویو رو تمیز کنیم؟!

یک فنجان آب رو با یک فنجان سرکه ترکیب کنین و دو قاشق غذاخوری آبلمو بهش اضافه کرده و داخل کاسه بریزین و داخل مایکروویو خالی بذارین. مایکرویو رو به مدت 2 دقیقه روشن کنین، بعدش کاسه رو دربیارین و داخلش رو با دستمال پاک کنین. اگر مایکرویوتون خیلی کثیف تر از این حرفاس، از ترکیب جوش شیرین و صابون مایع ضرفشویی برای تمیز کردن داخلش استفاده کنین. بدنه ی مایکرویو رو هم میتونین مثل بقیه وسایل دیگه آشپزخونه تمیز کنین.

 

تمیز کردن مایکرویو

 

چجوری سیم های برق و شارژرها رو مرتب کنیم

بهتره که روی سیم هر شارژر یا سیم های برقی که داخل پریزها قرار میگیرن رو با کاغذهای چسبی رنگی بچسبونین و بنویسین که مربوط به چیه. اینجوری هم همه چیز مرتب میشه، همم هیچکس اشتباهی از سیمی استفاده نمیکنه.

 

قبل و بعد از مرتب کردن

 

ترفندهای شبکه های اجتماعی برای تمیز کردن منزل

پاک کننده ی انواع چسبندگی

یک قسمت از روغن گیاهی رو با دو قسمت جوش شیرین ترکیب کنین و با یک مسواک قدیمی روی کابینت ها اسکرابش کنین.

 

پاک کننده ی انواع چسبندگی

 

ساخت پاک کننده لکه از فرش

مایع دستشویی رو با هیدروژن پراکسید ترکیب کنین و باهاش روی فرش رو تمیز کنین.

تمیز کردن تخته آشپزخانه

روی تخته نمک بریزین و بعد یه نصفه لیمو رو روش بمالین.

 

تمیز کردن تخته آشپزخانه

 

تمیز کردن دوش

ترکیب برابری از آب و سرکه رو باهم داخل یک کیسه بریزین و به دوش با یک کش ببندین، اجازه بدین که 15 تا 20 دقیقه بمونه و بعد جدا کنید و آب رو باز کنین!

 

تمیز کردن دوش

 

تمیز و باز کردن چاه آب سینک

ترکیب نصفه فنجان جوش شیرین به همراه یک فنجان سرکه و یک فنجان آب جوش رو به راه آب سینک اضافه کنین و وقتی تمام کف های ایجاد شده رفتن، حدود 40 ثانیه شیر رو باز کنین و بذارین آب داغ رد بشه ازش.

تمیز کردن ریلهای کشویی

سرکه سفید تقطیر شده (که درصد استیک اسیدش بین 5 – 8% هستش)، دستمال حوله ای، بطری اسپری، مسواک کهنه. دستمال حوله ای با سرکه سفید مقطر آغشته کنین و روی ریل کشویی بذارین و 30 دقیقه صبر کنین و سپس با مسواک کهنه به راحتی همه ی جرم ها رو بکنین.

 

تمیز کردن ریلهای کشویی

 

تمیز کردن عمیق تشک تخت

10 تا 20 قطره از اسانس مورد علاقه تون رو در 170 گرم جوش شیرین بریزین و به خوبی ترکیب کنین. حالا کل پودر رو روی سطح تخت پخش کنین و بمالینش روی تخت، حداقل یکساعت صبر کنین و بعدش روی اونها رو با جارو برقی کاملا پاک کنین. این ترکیب در عین از بین بردن باکتری ها و دور نگه داشتن رطوبت به آرامش و خواب بهتر هم کمک میکنه.

 

تمیز کردن عمیق تشک تخت

 

تمیز کردن کفش ورزشی

با استفاده از  لاک پاک کن میتونین تمام کثیفی ها و لکه های روی کفش ورزشی رو به خوبی پاک کنین.

 

تمیز کردن کفش ورزشی

 

تمیز کردن حرفه ای حمام و توالت

نصف فنجان جوش شیرین رو با یک چهارم فنجان پراکسید هیدروژن و 1 قاشق چای خوری صابون مایع به خوبی ترکیب کنین و روی سطح مورد نظر اسپری کنین.

 

تمیز کردن حرفه ای حمام و توالت

 

تمیز کردن لای پنجره و در با جارو برقی

یک لوله مقوایی از دستمال رولی تمام شده رو سر جارو بزنین و به اندازه محل مورد نظر دربیارین و به راحتی جارو کنین!

 

تمیز کردن لای پنجره و در با جارو برقی

 

مطالب مرتبط رو از دست ندین:

نقاطی از خانه که باید آن ها را تمیز کنید

از بین بردن لکه های مختلف از روی دیوار

خانه تکانی با ترکیبات پاک کننده خانگی

درمان تنگی نفس در خانه تکانی و کار با شوینده‌ها

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
دکتر رستم خسرویانی
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید:
نظر خود را ثبت کنید