دسته: جواهرات و ساعت تاریخ نگارش: ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۱
5
تعداد رای‌دهندگان: 2960

عکس سنگ های قیمتی و زیبا، قیمت سنگهای قیمتی، شناخت سنگهای قیمتی و کلی نکته و اطلاعات در مورد اونها رو از دست ندین!

انواع سنگ های قیمتی و کمیاب همراه با عکس

سنگ های قیمتی (Gemstones) از مواد معدنی مختلف، سنگ ها و مواد ارگانیک ساخته شدن. امروزه حدود 300 نوع سنگ قیمتی شناخته شدن که برخی از اونها حتی گرانقیمت تر، خاص تر و کمیاب تر از الماس هستن! یک سری از این سنگ ها به اسم کریستال شناخته میشن که شاید هیچوقت شخصا ندیده باشیمشون، چونکه یا توسط موزه ها نگه داری میشن و یا در کلکسیون های شخصی افراد ثروتمند هستن. برخی دیگه از این سنگ ها رو با میزان زیادی پول میشه خرید. در ادامه تعدادی از گرانبهاترین سنگ های قیمتی به همراه اطلاعاتی در مورد خواستگاه اونها رو میاریم، با زیبامون دات کام همراه باشین!

سنگ تانزانیت (Tanzanite)

این سنگ که تازه کشف شده فقط در تانزانیای شمالی یافت میشه. اولین بار در سال 1967 توسط یکی از افراد قبیله ی Masai به نام Ali Juuyawatu پیدا شد. تانزانیت سنگ معدنی آبی با کیفیت های گوناگون هستش. متخصصان عقیده دارن که منابع تانزانیت تا 30 سال دیگه به اتمام میرسه و برای همین خیلی کمیاب تر از الماس هستش.

تانزانیت رتبه ی 6-7 درجه ی سختی در رده بندی Mohs داره و دوام زیادی که داره اون رو مناسب برای استفاده ی روزانه کرده. گرانقیمت ترین رنگ تانزانیت آبی خالص هستش فهمیدن تفاوتش با یاقوت کبود تقریبا غیر ممکنه.

 

سنگ تانزانیت

 

سنگ تافیت (Taaffeite)

تافیت سنگ به شدت کمیابیه که به علت بیش از حد کمیاب بون خیلی از افراد تا حالا اسمشم نشنیدن. این سنگ گرانقیمت که به رنگ ویولت روشن هستش در سال 1945 توسط سنگ شناس استرالیایی ریچارد تافه (Richard Taaffe) کشف شد. تافیت در ابتدا به نظر میومد که اسپینل (Spinel: کانی سخت و بلورین که آلومینیوم اکسید، منیزیم و آهن داره) باشه، چون اسپینل نور رو مثل سنگ های قیمتی دیگه انعکاس نمیده. اما تافه نشون داد که این سنگ جزو سنگ های قیمتی منعکس کننده نور هستش و سنگ زمخت و معمولی نیستش.

سنگ تافیت فقط در سریلانکا و تانزانیا یافت میشه. پرداخت کردن تافیت به شدت سخته و اکثرشون برای این کار مناسب نیستن، تافیت بقدری نایابه که 1 میلیون بار کمتر از الماس احتمال پیدا کردنش وجود داره.

درجه سختیش 8-8.5 هستش و از آمیتیست محکم تره، بهترین رنگ قابل خریدش هم بنفش آمیتیست سوسنی روشن هستش.

 

سنگ تافیت

 

سنگ دمانتوئید گارنت (Demantoid Garnet)

دمانتوئید رنگ سبز قابل توجه و خاصی از آندرادیت گارنت هستش که در اواسط 1800 میلادی در روسیه کشف شد. اگرچه بقیه ی اعضای خانواده گارنت که رنگ های گرمی دارن خیلی رایج و ارزان قیمت هستش، اما دمانتوئید گارنت جزو گرانقیمت ترین و کمیاب ترینِ این خانواده ی سنگی هستش. اینکه بتونین یک دمانتوئید گارنت بالای 2 قیراط پیدا کنین به شدت نادرِ چون اکثر کریستال های اون خیلی ریز هستن و کلا خیلی به ندرت تراش میخوره. سختیه دمانتوئید گارنت 6.5-7.5 هستش.

 

سنگ دمانتوئید گارنت

 

سنگ اوپال سیاه (Black Opal)

بلک اوپال یا اوپال سیاه یکی از کمیاب ترین و همچنین معروف ترین نوع اوپال هستش  و تنها معدن اون در نیو ساوت ولز استرالیا قرار داره. تفاوت اصلی اوپال سیاه با اوپال معمولی اینه که رنگ بدنه ی اونها متفاوته، بلک اوپال میتونه رنگ های متفاوتی داشته باشه که ترکیب نهایی و اصلیش تیره تر از چیزی میشه که به نظر میرسه. در بازار اوپال سیاه به صورت مصنوعی و ساختگی هم وجود داره که تشخیصش از اوپال سیاه اصلی بدون آزمایشگاه غیر ممکنه.

 

سنگ اوپال سیاه

 

سنگ بنتونیت (Bentonite)

خیلی از افرادی که عاشق سنگ های قیمتی هستن نمیتونن زیبایی حقیقی بنتونیت رو ببنن. این سنگ آبی کبود فقط در سن بنیتو کانتی کالیفرنیا پیدا میشه و در اوایل 1900 توسط جورج لودربک کشف شد. از سال 1985 به عنوان سنگ رسمی کالیفرنیا معرفی میشه. متاسفانه در گذشته این سنگ رو به عنوان سنگ اسپینال میشناختن اما به مرور و آزمایش های دوباره در رده ی سنگ های قیمتی و خاص قرار گرفت.

سنگ بنتونیت مناسب و گران قیمت باید رنگی متوسط داشته باشه و برشش طوری باشه که نور رو به بهترین شکل منعکس کنه، ولی باید مراقب باشین که رنگش خیلی روشن هم نباشه چون در نور بی رنگ به نظر میرسه.

 

سنگ بنتونیت

 

سنگ پاد پاه راجها سفیر (Padparadscha Sapphire)

سنگ پاد پاه راجها (نوعی یاقوت کبود) به شدت نایابِ و فقط در سریلانکا و نقاطی از ماداگاسکار و تانزانیا پیدا میشه. ترکیب منحصر به فرد صورتی – پرتقالی که داره اون رو به سنگ گرانبهایی تبدیل کرده که خیلی از کلکسیونرها به شدت دنبالشن! این سنگ قیمتی شید های متفاوتی داره اما رنگ متوسطش بیشترین متقاضی رو داره و از همه جذاب تر هستش. از اونجایی که پاد پاه راجها بسیار کمیابه، برای اینکه جواهرسازها بتونن بیشترین میزان وزن رو براش نگه دارن و کوچکش هم نکنن ممکنه شکل های یکم عجیب و کمتر شفاف رو ازش ببینین. این سنگ به قدری کمیابه که یک قیراط از اون حدود 8 هزار دلار قیمت داره.

 

سنگ پاد پاه راجها سفیر

 

سنگ گوشنیت قرمز (Red Beryl)

گوشنیت قرمز نایاب ترین رنگ از خانواده یاقوت کبود هستش که فقط در ایالت یوتا و نیو مکزیکو پیدا میشه. این سنگ در سال 1904 توسط مینارد بیکسبی (Maynard Bixby) کشف شد. سنگ گوشنیت قرمزی که در معادن یوتا (Utah) پیدا میشه فقط قابل مقایسه با تعدادی از سنگ های زمرد قرمز هستش. این سنگ کمیاب تحت شرایط منحصر به فردی ایجاد میشه و این رو باید بدونین که در خانواده ی زمرد قرار نمیگیره و خودش طبقه بندی متفاوتی داره. از این گوشنیت قرمز، سنگ های مصنوعی زیادی ساخته شده که شباهت خیلی زیادی هم با اصلش دارن. سنگ گوشنیت قرمز با کیفیت بالا، شفافیت کامل و وزن زیاد مصنوعی هستش. سنگ گوشنیت قرمزی که قیراط بالا داشته باشه معمولا بدون تراش فقط به کلکسیونرها فروخته میشه چون به شدت نایابه. یک قیراط از این سنگ حدود 10 هزار دلار قیمت داره.

 

سنگ گوشنیت قرمز

 

سنگ الکساندریت (Alexandrite)

الکساندریت سنگیه که در نورهای مختلف رنگش تغییر میکنه، در نور خورشید سبزه و در زیر نور مصنوعی لامپ رشته ای قرمز رنگ میشه که باعث میشه یکی از خاص ترین سنگ های بازار باشه. این سنگ در 1830 در کوه های اورال روسیه کشف شد که همچنین جایی برای کشف سنگ های قیمتی غیرعادی دیگه هم هست. نام اون رو بر اساس تزار الکساندر دوم گذاشتن.

البته سایزهای کوچکتر الکساندریت در سریلانکا، برزیل و آسیا هم پیدا میشه، اما الکساندریت اصلی که به شدت قیمتی و خاص هستش فقط در روسیه موجوده. دقت داشته باشین که این سنگ ها معمولا رنگ آبی یا بنفش دارن و فقط زیر نور تغییر رنگ میدن، پس اگر سنگ قرمز و سبزی به اسم الکساندریت بهتون نشون دادن بدونین مصنوعیه. قیمت هر قیراط اون هم حدود 12 هزار دلار هستش.

 

سنگ الکساندریت

 

سنگ یشم سبز (Jadeite)

سنگ جید یا یشم سبز یکی از گرانبهاترین و خاص ترین سنگ های قیمتی در دنیا هستش و به شدت گرانقیمته. از طرفی رنگ سبز پر رنگ و شفاف اون خیلی نایابه بنابراین از بقیه جیدها گرانبهاتر هستش. کلا سنگ یشم رو نمیشه خرید! بنابراین بهتره سنگ هایی از این خانواده که ارزان تر هستن مثل نفریت، آونتورین و جید دوپ رو مد نظر قرار بدین. قیمت یشم سبز بر اساس غنای رنگ و شفافیت اون مطرح میشه، طوری که ممکنه هر قیراط اون 1 میلیون دلار فروخته بشه. اما یشم های معمولی که در بازار هستن رو میتونین به طور متوسط با قیمت 20 هزار دلار برای هر قیراط خریداری کنین.

 

سنگ یشم سبز

 

سنگ ماسگراویت (Musgravite)

ماسگراویت در سال 1967 کشف شد و بی شک نایاب ترین سنگ جهان هستش. این سنگ ابتدا در محدوده کوهستانی ماسگریو (Musgrave) استرالیا کشف شد ولی بعدها در ماداگاسکار و گرینلند هم پیدا شد. البته اولین سنگ اون که در سایز سنگ قیمتی بود در سال 1993 کشف شد. این سنگ اصلا در بازار پیدا نمیشه و اگر هم بشه متوسط قیمتش برای قیراط 35 هزار دلار هستش.

 

سنگ ماسگراویت

 

امیدواریم لذت برده باشین! مطالب مرتبط رو از دست ندین:

مروارید و مادر مروارید، بررسی ارزش و نحوه ی تشکیل + عکس

شناخت سنگهای قیمتی تقلبی + عکس

جواهرات کریستالی یا دیامونتای چیست؟

جواهرات پلاتینی، نکات و ترفندهای تشخیص پلاتین از طلای سفید + عکس

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
محمدحسن طاها
۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۵:۵۸
باسلام یک قطعه سنگ باچگالی2/66وسختی7تا8وساختاری شش ضلعی موجود که دوستان انراگوشنیت کارشناسی کردند اگرخریدارهست درخدکتم
پاسخ
گودرز مرجانی
۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۳
سلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز که با تلاش و زحمت این سایت زیبا و شفاف را در اختیار کاربران محترمتون قرار دادی جهت هر چه بیشتر شناخته شدن سنگ های بسیار با ارزش و کمیاب. واقعا بنده به نوبه خود از شما عزیز بزرگوار کمال تشکر و قدردانی را دارم.در پایان از خداوند سبحان براتون آرزوی سلامتی و موفقیت هر چه بیشتر را خواستارم. یا علی مدد
پاسخ
محمدحسن طاها
۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۶
بسمه تعالی بسیارعالی ازسایت خوبی که اطلاعات مارادرشناخت سنگها زیادمیکنه تعدادزیادی سنگهای نایاب دارم خواهشمنداست جهت خریدمپسسه یاخریدارمعرفی کنیدازقبیل یشم زمردیاقوت کبودکشمیر شهاب وجواهرات کم یاب متشکر
پاسخ
محمدحسن طاها
۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۴
باسلام سنگ کلینوهومیت 2سنگ گوشنیت3سنگ سروزیت4سنگ اوکلاز5ارتوکلاز6کارلتونیت ولاجوردموجوداست همه کلکسیونی خریدارواقعی
نظر خود را ثبت کنید