دسته: خواندنی های روز تاریخ نگارش: ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۷
5
تعداد رای‌دهندگان: 570

بخاری گازی وسیله ای است که با گاز طبیعی یا گاز مایع کار میکند و برای گرم کردن داخل ساختمان یا خارج ساختمان استفاده میشود، برای اینکه بیشتر در مورد این بخاری ها و تاریخچه آن بیشتر آشنا شوید و اطلاعاتتون را در این زمینه بیشتر کنید حتما در ادامه با زیبامون دات کام همراه باشید.

انواع بخاری گازی برای زمستان امسال

بخاری گازی چیست و از چه زمانی اختراع شد؟

همان طور که در ابتدای متن در مورد بخاری گازی به مختصر توضیح دادم، اگر بخواهم راجب تاریخچه آن بگویم، اولین نمونه از این بخاری ها در سال 1856 توسط یک شرکت انگلیسی به نام “Pettit & Smith” ساخته و اختراع شد و نحوه کار به این صورت است که شعله ها، هوا را به صورت موضعی گرم میکنند و در نهایت هوای محیط را  را گرم نگه میدارند و امروزه همین اصل در مورد بخاری های بزرگی که برای گرم نگه داشتن فضای خارجی منازل استفاده میشود صدق میشود.

در ابتدای سال 1881 از نوعی وسیله ی  شعله سوز برای گرم کردن استفاده میشد که برگرفته از طرحی، توسط سیگسموند لئونی، یک مهندس بریتانیایی ساخته شد. بعد ها از خاک نسوز جایگزین شد، چونکه ساختار ساده تری داشت و امروزه هم بخاری های گازی مدرن، با استفاده از مواد نسوز، به همان روش  سنتی کار می کنند.

امروزه  این شکل از گرمایش،  به ویژه برای گرم کردن  فضای های باز بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد، زیرا استفاده از آن مقرون به صرفه تر از روش های معمول است و بسیار کارآمد تر!

بخاری گازی برای گرمایش اتاق یا گرم کردن فضای بیرون از گاز طبیعی (از جمله CNG و LNG) یا LPG (پروپان ، بوتان یا مخلوطی از این دو) استفاده میکند. برای  خرید بخاری بیش از اینکه بخواهید به زیبایی ظاهری بخاری توجه کنید و یا مثلا برای  صرفه جویی به دنبال بخاری های ارزان قیمت ها بگردید، بهتر است که بیشتر به نکات ایمنی و استانداردها توجه کنیم، چرا که گرمای بخاری همیشه لذت بخش نیست و به خصوص در مورد بخاری های گازی که حوادث تلخی را در صورت رعایت نکردن ایمنی در پی خواهند داشت و هزبنه هایی جبران ناپذیری را  به خانواده تحمیل خواهد کرد. نکته بسیار مهم دیگری که به مربوط به  استفاده از بخاری گازسوز مربوط می شود بستن دریچه های کولر در فصل زمستان است.

دودکش های وسایل گازسوز باید در محل عبور از شیشه ای پنجره نباید مستقیم با شیشه در تماس باشد، چونکه در این صورت امکان شکستن شیشه در اثر حرارت و افتادن دودکش میشود. درصورتی که دودکش از پنجره به بیرون هدایت شود باید حداقل دارای یک متر ارتفاع  عمودی از محل خروج پنجره باشد و هرچند وقت یکبار کلاهک دودکش وسایل گازسوز را برسی کنید و اگر کلاهک افتاده بود دوباره آن را در جلی مخصوص خودش نصب کنید.

همان طور که در ابتدا توضیح دادم بخاری های گازی، به دوسته دودکش دار و بدون دودکش طبقه بندی میشوند:

بخاری های گازی دودکش دار:

 

 

بخاریهای گازی دودکش دار. اگر دودکش به درستی نصب شود و تمامی نکات ایمنی به خوبی اعمال شود و دودکش هم  دارای ارتفاع کلی صحیحی باشد، به گونه ای که بیشترین میزان انتشار گازهای بخاری را بتواند به خوبی استخراج کند، یک بخاری گازی است به خوبی کار میکند و محیط را به خوبی گرم نگه میدارد و اکثر مواقع، معمولاً بی خطر است.

بخاری های گازی بدون دودکش:

 

 

این دسته از بخاری های بدون دودکش که به عنوان بخاریهای بدون سیم، بخاری های بدون تهویه هم شناخته میشود. این دسته از بخاری ها  میتواند به طور دائم نصب شدوند و یا قابل حمل باشند، در صورت عدم رعایت نکات ایمنی مناسب، بخاریهای بدون دودکش می توانند بسیار خطرناک باشند. در صورتی که مایل باشید از این دسته از بخاری ها استفاده کنید، باید در محیط تهویه کافی وجود داشته باشد، مرتب تمیز نگه داشته شوند و همیشه قبل از خواب خاموش شوند. در صورتی که نکات ایمنی درست تعبیه نشود باعث انتشار دی اکسید کربن و دی اکسید نیتروژن  میشود و به هیچ عنوان خوب نیست و عواقب جبران ناپذیری را به همراه دارد. در کل از لحاظ ایمنی این دسته از بخاری ها برای فضاهای کوچک و بسته، مثل اتاق خواب اصلا مناسب نیستند. ولی اغلب این بخاری ها یک سری ویژگی های خوب مثل: سیستم کنترل اکسیژن و سیستم قطع هوشمند شعله را شامل میشوند.

بهترین نوع از بخاری های گازی کدامند؟

وقتی که شما که انواع بخاری های گازی را برای خرید مقایسه می کنید، تمام گزینه ها بسته به نیازتون و فضایی که در اختیار دارید، بستگی دارند. مثلا شما میتوانید از بخاری های گازی دودکش دار و یا بخاری بدون دودکش یا (قابل حمل) استفاده کنید و ویژگی هایی که این دسته از بخاری ها دارند از جمله کنترل از راه دور، ترموستات، تایمر رو هم در نظر داشته باشید و از همه مهتر،  ویژگی های ایمنی  را حتما در نظر بگیرید و با کیفیت ترین و بهترین نمونه را تهیه کنید.

بسته به بودجه ای که شما برای خرید بخاری گازی کنار گذاشته اید، نمونه های بیشماری موجوده و رنج قیمت بسیار متفاوت است ولی تا به امروز چیزی که ما برسی کردیم، قیمت این دسته از بخاری ها از سیصد هزار تومن تا دو میلیون تومن در بازار متغیره و شکل ها و طراحی هایی از مدرن تا سنتی رو شامل میشوند.

خوب تا اینجا درمورد بخاری های گازی برای شما گفتیم ولی سعی کنید که از مدل هایی از بخاری گازی استفاده کنید که ایمن ترین باشند و از عواقبی که احتمال وقوع آن زیاد هست جلو گیری کنید. امروزه در بازار گزینه های متعددی برای شما وجود دارند که اینجا در این مقاله در زیبامون به شما معرفی کنیم و یک توضیح اجمالی در مورد هر کدام برای شما میزنیم تا بیشتر در مورد آنها بدانید و موقع خرید، با دیدن انواع مختلفی از بخاری ها گیج نشوید و بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید: 

 

بخاری برقی

 

 

گرمایش در این مدل از بخاری ها به این گونه است که در آن انرژی الکتریکی به انرژی گرمایی تبدیل می شود و  جریان الکتریکی را به گرما تبدیل می کند. عنصر گرمایشی در داخل هر بخاری برقی یک مقاومت الکتریکی است و بر اساس اصل گرمایش ژول (فرایندی که با استفاده از آن جریان الکتریکی از طریق رسانا، گرما تولید می کند) کار می کند. بیشتر دستگاههای گرمایشی برقی مدرن از سیم نیکروم به عنوان عنصر فعال استفاده می کنند و آلودگی آن در مقایسه با آلودگی های ناشی از سوختهایی مثل نفت و گاز و زغال سنگ خیلی پایین تر است.

بخاری ایرانی یا همان کرسی

 

 

همان طوری که شاید خیلی از ما، نوستالژی های زیادی با کرسی یا همان بخاری ایرانی  داریم، برای دسته ای که چیزی در مورد آن نمیدانند باید بگویم که کرسی وسیله‌ای است که قدیم برای گرم‌شدن در زمستان، در خانه‌ها استفاده می‌شده ولی امروزه در خیلی از خانه ها هنوز استفاده ازکرسی مرسوم است و به عنوان گزینه ای برای گرم نگه داشتن استفاده میشود.

کرسی از میز یا چهارپایه‌ای چوبی تشکیل شده‌ که حدود سه وجب بلندی دارد. روی آن را با لحافی بزرگ می‌پوشانند تا گرمای حاصل از منقل  از زیر میز خارج و به هدر نرود و بعد روی  لحاف را با  چادر شب سفیدی تزئین میکنند و برای خوابیدن،  معمولاً از چندمتکا، بالش ویا پشتی استفاده می‌شود.

بخاری ژاپنی یا kotatsu

 

 

ساختار بخاری ژاپنی را میشود گفت تقریبا ساختاری مثل همان کرسی ایرانی را دارد، به این صورت که از یک قاب میز چوبی که توسط یک فوتون یا پتو سنگین پوشانده میشود، که روی آن یک میز قرار دارد و در زیر آن یک منبع گرمایشی قرار دارد، که در ژاپن و به صورت سنتی  قبلاً از ذغال سنگ استفاده میشد ولی امروزه از یک وسیله گرمایشی برقی استفاده میشود. کوتاتسو قبلا به طور انحصاری در ژاپن مورد استفاده قرار می گرفت، ولی امروزه نمونه های مشابه، در همه جای دنیا مورد استفاده قرار میگیرد. طراحی جالب این بخاری یعنی استفاده از برق در کنار سوخت گاز و امکاناتی که دارد باعث شده به محصولی کارآمد تبدیل شود و به خوبی از آن استقبال شود.

نکته ای که هم در کرسی و هم در کوتاتسو جالب است و از سالیان دور به آن توجه میکردند این است که اتلاف انرژی در این دو نوع بخاری خیلی خیلی کم است زیرا، به خاطر این که وزن هوای گرم، سبک تر از هوای سرد است به بالا می رود و گرمای تجمیع شده در سقف، خود یک نوع اتلاف انرژی میشود  هر چند در آپارتمان چند طبقه باعث گرم شدن منزل بالایی خواهد شد ولی باز به نظر من یک جور اتلاف انرژی به حساب می آید!

بخاری هیزمی یا شومینه

 

 

بخاری های هیزمی که به شکل سنتی بوده که چندین تکه چوب خشک را روی هم تلنبار میکردن و به روش هایی که در زمان خودش مرسوم بود، روشن میکردن و از گرمای آن استفاده میکرد و از آنها برای گرم کردن خانه، پخت و پز و گرم کردن آب برای لباس شستن و مصارف خانگی استفاده می شده، ولی امروزه شکل مدرن تری به خود گرفته و در مدل های مختلفی، به اسم شومینه در بازار وجود دارد.

شومینه سازه ای است که از آجر، سنگ یا فلز ساخته شده و برای مهار آتش طراحی شده. شومینه ها برای ایجاد  فضایی آرامش بخش ایجاد شده و برای گرم کردن اتاق استفاده می شوند. شومینه های مدرن بسته به نوع طراحی، از نظر کارایی گرما متفاوت هستند.

این مقاله معرفی مختصری بود از انواع وسایل گرم کننده و علل الخصوص بخاری های گازی که بحث اصلی ما بود، امیدوارم که توانسته باشیم به شما در مورد انتخاب صحیح و درست برای خرید بخاری کمک کرده باشیم و این روزها با نزدیک تر شدن به فصل سرما و زمستان بتونید بهترین و مناسب ترین نمونه را بسته به بودجه و فضایی که دارید انتخاب کنید.

 

 

 

مطالب مرتبط و پیشنهادی:

جلوگیری از شوره و خشکی مو پیش از فصل سرما

نکات زیبایی در پاییز مخصوص خانم‌ها

تزریق واکسن آنفولانزا پیش از بازگشایی مدارس و شروع فصل سرما

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
Z
۲۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۱
عالی بود لطفا منبع را هم درج کنید
پاسخ
ماهان
۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۶
خیلی هم عالی
پاسخ
نظر خود را ثبت کنید