سفارش کالا و خدمات زیبایی
دسته: لب و دندان تاریخ نگارش: ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۵
5
تعداد رای‌دهندگان: 1437

در این بخش از زیبامون با تمام چیزهایی کهلازم هست در رابطه با دندان عقل بدانید، آشنا خواهید شد.

همه چیز درباره دندان عقل + دانستنی های مفید

دندان های عقل (Wisdom teeth) سومین و آخرین مجموعه از دندان های مولر (دندان آسیاب) هستند که در بیشتر افراد، در اواخر نوجوانی و اوایل دهه بیست سالگی در دهان رشد می کنند و به همین دلیل با نام دندان عقل، نام گذاری شده است! دندان های عقل، بخشی از مجموعه کامل از 32 دندان بالغ بوده و 2 دندان عقل در فک بالایی و 2 دندان عقل، در فک پایینی خواهید داشت.

اگر این دندان ها به شکل سالم و صحیح در دهان رشد کنند، می توانند یک دارایی ارزشمند برای دهان باشند اما در بیشتر مواقع، به شکل نادرست و آزار دهنده رشد می کنند و نیاز به خارج کردن از دهان دارند.

هنگامی که دندان عقل به شکل نادرست رشد می کند، ممکن هست یا به شکل افقی در ردیف دندان ها قرا بگیرید و یا از سمت دندان مولر دوم، به سمت بیرون یا داخل، حالت زاویه دار پیدا کند. در هر صورت، تراز نادرست دندان های عقل سبب ایجاد آسیب به دندان های مجاور، استخوان فک و یا اعصاب دندان خواهد شد.

گاهی اوقات نیز ممکن هست دندان های عقل تحت فشار قرار گرفته و در بافت نرم لثه یا استخوان فک محصور شوند و فقط قسمت کوچکی از دندان از لثه خارج شود. خارج شدن بخش کوچکی از دندان باعث تجمع باکتری در اطراف لثه  شده و احتمال ایجاد عفونت، درد، تورم، سفت شدن فک و ... را برای افراد ایجاد کنند. علاوه بر این، وقتی دندان عقل به مقدار خیلی جزئی از لثه خارج می شود، احتمال پوسیده شدن دندان نیز افزایش پیدا می کند. زیرا موقعیت قرار گیری این دندان ها مناسب نیست و در هنگام مسواک زدن و استفاده از نخ دندان، با مشکل مواجه خواهید شد.

در ادامه با زیبامون دات کام همراه باشید و با تمام چیزهایی که لازم هست در رابطه با دندان عقل بدانید، بیشتر آشنا شوید.

 

چگونه از نحوه رشد دندان عقل خود مطلع شویم؟

برای پی بردن به نحوه رشد دندان های عقل باید از دندان پزشک خود در این رابطه سوال بپرسید. دندان پزشک، باتصویر برداری از دندان ها با استفاده از اشعه ایکس میزان حضور و تراز دندان های عقل را مورد ارزیابی قرار می دهد. علاوه بر این ممکن هست دندان پزشک شما، برای ارزیایی دقیق تر و بهتر از دندان های عقل، شما را به یک جراح دندان معرفی کند.

دندانپزشک یا جراح دندان ممکن هست ممکن هست به شما پیشنهاد کند تا دندان های عقل را قبل از بروز هر گونه مشکلی، از لثه خارج کنید! این توصیه برای جلوگیری از استخراج دردناک تر و پیچیده تری که ممکن هست در آینده و چند سال بعد داشته باشید، انجام خواهد شد. خارج کردن دندان عقل در دوران جوانی و زمانی که ریشه دندان هنوز به طور کامل رشد نگرده است، اسان تر خواهد بود.

 

تصویر دندان عقل

 

چرا دندان عقل به طور کامل و درست رشد نمی کند؟

دندان های عقل یکی از سخت ترین، محکم ترین و بزرگترین دندان های آسیابی هستند که در جویدن و خرد کردن مواد غذایی به شما کمک خواهند کرد. اما رشد این دندان ها در بسیاری از افراد کامل نبوده و یا اینکه دندان های عقل در برخی از افراد به شکل نادرست رشد می کند!

این مشکل معمولا در افرادی که اندازه دهان ان ها کوچک تر از حد معمول هست رخ می دهد! زیرا فضای دهان و اندازه لثه ها، فضای کافی برای رشد دندان عقل نداشته و در هنگام رشد این دندان، فشار خیلی زیادی به سایر دندان ها و به ویژه دندان های جلویی وارد خواهد شد و نظم کلی دندان ها را بر هم می زند. به همین دلیل هست که توصیه می شود قبل از رشد کامل دندان های عقل، این دندان ها را توسط جراحی، بیرون بکشید!

 

چه زمانی لازم هست تا دندان های عقل کشیده شوند؟

گاهی اوقات رشد نادرست دندان عقل هیچگونه علائمی به همراه ندارد اما با این حال ممکن هست رشد نامناسب دندان عقل باعث ایچاد آسیب در سایر دندان ها شده و یا اینکه در هنگام رشد دندان های عقل با علائمی همچون موارد زیر مواجه شوید:

 

 • قرمز و متورم شدن لثه ها
 • خونر ریزی لثه
 • احساس درد در قسمت فک
 • تورم در اطراف فک
 • بوی بد دهان
 • احساس طعم ناخوشایند در دهان
 • ایجاد مشکل در باز کردن دهان

اگر دندان عقل باعث ایجاد درد و یا آسیب رساندن به سایر دندان ها باشد، معمولا برداشته می شود. برخی از دندان پزشکان و جراحان دهان و دندان پیشنهاد می کنند حتی دندان عقل که هیچگونه علائم و ناراحتی ای نیز برای شخص ایجاد نمی کنند را نیز از دهان خارج کنند تا از بروز مشکلات جدی تر و بزرگ تر در آینده جلوگیری شود.

 

دندان عقل نهفته چیست؟

اگر فضای کافی برای رشد دندان عقل وجود نداشته باشد، این دندان مسیر مناسب و درستی برای رشد خود پیدا نکرده و حالت زاویه دار در لثه پیدا می کند که در این وضعیت، به دندان جلویی گیر کرده و در زیر لثه، تحت فشار خواهد بود. در این مواقع، دندان عقل با نام دندان نهفته یا دندان تحت فشار، توسط دندان پزشکان، توصیف می شود.

 

دنادن عقل نهفته

 

برای تسکین درد و ناراحتی در دندان عقل چه باید کرد؟

اگر فقط قسمت کوچکی از دندان عقل از لثه بیرون زده باشد، ممکن هست با التهاب و تورم لثه مواجه شوید. در این وضعیت، باکتری ها و ذرات مواد غذایی در زیر لبه های دندان عقل جمع می شوند و تمیز کردن آن با مسواک و نخ دندان، بسیار دشوار خواهد بود. در این مواقع استفاده از دهانشویه ضد باکتری یا شستن دهان با آب گرم و مقداری نمک، میتواند مشکلات ایجاد شده در لثه و اطراف دندان عقل را برطرف کند. 

آب نمک یا دهانشویه را به خوبی و در انتهای دهان و جایی که مسواک به آنجا نمی رسد، بچرخانید. این کار را چندین بار در طول روز انجام دهید. استفاده از قرص های مسکن نیز می توانند درد ایجاد شده در دندان عقل را تا حد زیادی تسکین دهند. اما اگر این درد و ناراحتی ها بسیار ادامه دار بود و به سادگی با این روش ها برطرف نشد، لازم هست که به دندان پزشک مراجعه نمایید تا بهترین تصمیم برای درمان دندان عقل شما گرفته شود.

 

آیا دندان عقل همیشه مشکل ساز است؟

خیر! اگر فضای دهان برای رشد دندان های عقل کافی و مناسب باشد، این دندان ها به بهترین شکل ممکن رشد کرده، در موقعیت درست و مناسبی قرار می گیرند و هیچ مشکلی نیز برای فرد ایجاد نخواهند کرد. 

در این مواقع هم ممکن هست در هنگام رشد دندان عقل کمی احساس ناراحتی برای فرد ایجاد شود اما بعد از اینکه مراحل رشد دندان عقل کامل شد و دندان در موقعیت خود قرار گرفت، این ناراحتی نیز برطرف می شود.

 

محل رشد دندان عقل

 

دلایل اصلی خارج کردن دندان عقل (کشیدن دندان عقل) چیست؟

بعد از مراجعه به دندان پزشک، گرفتن عکس از دندان ها و بررسی موقعت دندان عقل، ممکن هست کشیدن دندان عقل برایتان تجویز شود. دندان های عقل به دلایل زیر باید کشیده شوند:

 

 • فضای دهان فرد، برای رشد دندان عقل در موقعیت مناسب، کافی نبوده و باعث ایجاد درد و ناراحتی در فرد می شود.
 • اگر فقط بخشی از دندان عقل از لثه بیرون زده باشد، احتمال پوسیدگی ان بسیار زیاد خواهد بود و باید کشیده شود.
 • اگر دندان عقل بسیار دردناک باشد.
 • باعث ایجاد عفونت در لثه و در اطراف سایر دندان ها شده باشد.
 • باعث ایجاد آسیب و فشار خیلی زیادی به دندان های مجاور شود.
 • از بین رفتن استخوان فک در اطراف ریشه دندان

 

 

 

آیا کشیدن دندان عقل سخت هست؟

همه چیز به موقعیت و شکل ریشه دندان عقل بستگی دارد و سخت یا آسان بودن خارج کردن دندان عقل شما بعد از دیدن عکس دندان ها مشخص خواهد شد. معمولا دندان ها عقل بالایی راحت تر از دندان های عقل پایینی خارج می شوند.

کشیدن دندان عقل یا توسط دندان پزشک و با روش معمولی انجام خواهد شد و یا اینکه باید به جراح دندان پزشک مراجعه کنید تا با مناسب ترین و بهتریت روش، این دندان ها خارج شوند.

 

آیا بعد از کشیدن دندان عقل، تغییری در چهره و استخوان بندی صورت ایجاد می شود؟

بعد از کشیدن دندان عقل، ممکن هست تا چند روز، باعث ایجاد تورم در صورت شود اما بعد از خوب شدن محل دندان، هیچ تفاوتی در چهره و ظاهر شما ایجاد نخواهد شد. بعد از کشیدن دندان عقل، احساس راحتی و شلوغی کمتری در دهان خواهید داشت به خصوص اگر دندان های عقل، تحت فشار بوده و باعث ناراحتی می شدند.

 

جراحی دندان عقل

 

مراقبت های لازم بعد از کشیدن دندان عقل

معمولا تا چند روز بعد از کشیدن دندان عقل، با تورم و ناراحتی در این قسمت از دهان مواجه خواهید بود. در این شرایط باید به تمام توصیه های پزشک در رابطه با مصرف داروهای تجویزی و استفاده از دهان شویه و مراقبت های لازم بعد از کشیدن دندان عقل، عمل کنید تا بهبودی کامل ایجاد شود. 

بهتر است تا 24 ساعت بعد از کشیدن دندان عقل، ساکت و آرام باشید و برای جلوگیری از خونریزی در محل دندان، یک قطعه گاز استریل مرطوب را در محل قرار داده و با فشار دادان، آن را در دهان نگه دارید. استفاده از چای کیسه ای مرطوب شده هم می تواند جایگزین مناسبی برای این منظور باشد. 

تا 24 ساعت بعد از کشیدن دندان از شست و شو دهان و خارج کردن آب دهان خودداری کنید. از کارهایی که باید با مکیدن انجام شود، مانند نوشیدن با نی یا کشیدن سیگار اجتناب کنید. به هیچ عنوان مایعات داغ ننوشید و در عوض بعد از گذشت 24 ساعت و شست و شوی دهان، بستنی بخورید.

برای کاهش تورم صورت بعد از کشیدن دندان عقل می توانید از یک تکه یخ که درون پارچه پیچیده شده است، استفاده کنید. یخ را 10 دقیقه روی محل قرار دهید، 20 دقیقه استراحت کنید و مجددا این کار را طی 24 ساعت در صورت لزوم تکرار نمایید.

آنتی بیوتیک ها و قرص های مسکن که توسط پزشک تجویز شده اند را به درستی و در وقت معین استفاده کنید تا هم درد کمتری احساس کنید و هم احتمال ایجاد عفونت در محل دندان کاهش پیدا کند. 

بهترین کار این هست که تا چند روز بعد از کشیدن دندان عقل، از غذاهای نرم و سبک که نیازی به جویدن ندارد استفاده کنید.

بعد از گذشت 24 ساعت می توانید مسواک زدن را شروع کنید اما بهتر است مسواک را خیلی آرام و با احتیاط روی دندان ها بکشید. بعد از غذا و قبل از خواب دهان را با مقداری آب ولرم و نمک بشویید.

برای بهبودی کامل بهتر است تا 2 هفته مراقبت های لازم را انجام دهید.

 

مطالب مرتبط و پیشنهادی:

چگونه جرم یا پلاک دندان را از بین ببریم؟

بهترین روش های سفید کردن دندان‌

کدام رنگ رژلب، دندان ها را سفیدتر نشان می دهد؟

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
تازه‌های اینستاگرام
اینستاگرام نیکی‌چین
اینستاگرام بساز و بچین
نظر خود را ثبت کنید