دسته: خواندنی های روز تاریخ نگارش: ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۵
5
تعداد رای‌دهندگان: 412

در این بخش از زیبامون دات کام می خواهیم شما را با تاثیری که ویروس کرونا بر روی دنیای فشن و مد گذاشته است آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

 ویروس کرونا چه بلایی برسر صنعت فشن و مد آورد

در حالی که شما در حال خواندن این مقاله هستید , ویروس کرونا در سرتاسر دنیا میلیون ها نفر را دچار مشکل کرده است و تمام مردم  و زندگی ها را تحت تأثیر قرار داده. مردم سراسر دنیا از چین تا آمریکا و ایران و ایتالیا در حال دست و پنجه نرم کردن با این ویروس مخرب هستند. کرونا موفق شده است که اکثر کسب و کارها و فعالیت‌ های اقتصادی را تحت تاثیر قرار دهد و دنیای مد و فشن نیز نتوانسته از این این پدیده در امان بماند. در این مقاله از زیبامون دات کام می خواهیم شما را از اتفاقات دنیای مد این روزها در ارتباط با ویروس کرونا مطلع کنیم با ما همراه باشید.

تاثیر ویروس کرونا بر هفته مد و فشن برند های لوکس در پاریس

تاثیر ویروس کرونا بر روی صنعت فشن و مد

دو بار در سال شرکت های لاکچری برندهای لوکس دنیای مد , محصولات جدید و لباس های تازه خود را به بازار عرضه می کنند تا مردم سراسر دنیا با ترندهای جدید آشنا شوند. این نمایش و فشن شو ها که صرفاً برای جذب مشتری و همچنین جلب کردن توجه ها در سطح بین المللی انجام می شوند می توانند اینفلوئنسرهای اینستاگرام, خبرنگاران, عکاس ها ,طراحان لباس و ثروتمندان فراوانی را از سرتاسر دنیا گردهم بیاورد تا برای تماشای این لباس ها همه این افراد در فشن شو ها دور هم جمع  شوند. افراد زیادی از نیویورک تا لندن و میلان سفر می کنند و سرانجام به پاریس می رسند تا بتوانند این فشن شو ها را از نزدیک ببیند.

امسال  ویروس کرونا در اواسط ماه فوریه به میلان رسید و سپس راه خود را به سمت ایتالیا باز کرد و این ویروس بالاخره توانست تاثیر اساسی خود را روی کشورهای خارج آسیا نیز بگذارد و این شرایط این سوال را برای همه به وجود آورد که آیا این فشن شو ها قرار است وسیله ای برای پخش شدن بیشتر این ویروس در سرتاسر دنیا و در کشورهای اطراف باشند؟ از آن جایی که سازمان جهانی بهداشت مدت ها بود که به همه افراد هشدار داده بود که باید از مکان های عمومی و همگانی دوری کنند، پس از منتشر شدن بیشتر ویروس کرونا در فرانسه بالاخره مقامات این کشور اعلام کردند که هیچ مراسمی در فضای سرپوشیده که بیش از ۵ هزار نفر در آن حضور دارند اجازه برگزاری ندارد. و این مسئله تاثیر مستقیمی روی فشن شو پاریس گذاشت.

مواد غذایی بسیار ضروری برای جلوگیری از ابتلا به کرونا

چه اتفاقی برای فشن شوها افتاد؟

تاثیر ویروس کرونا بر روی صنعت فشن و مد

تعداد زیادی از فشن شو ها به طور کلی موفق نشدند برگزار شوند و یا به طور ناقص و نصفه برنامه خود را انجام دادند.با اینکه تعداد زیادی از طراحان تصمیم گرفتند که برگزار نکردن فشن شو تصمیم بهتری است اما بعضی از طراحان حاضر نبودند بیخیال این مراسم شوند و با شرایط عجیبی شوی خود را جلو بردند. قبل از اینکه مردم به سالن وارد شوند به همه آنها ماسک داده می‌شد و حتی بعضی از این فشن شوها در یک فضای تحت کنترل شده پلاستیکی برگزار شد. ولی هیچ کدام این مراسم ها هیچ شباهتی با جلال و شکوه قبلی‌شان نداشتند.

اکثر خبرنگاران حاضر نشده بودند به این نمایش ها بیایند و حتی شلوغ ترین این مراسم ها حداکثر هزار نفر را جلب کرده بود. این در حالی بود که این فشن شو های ناقص فقط در ایتالیا و فرانسه برگزار شد و کشورهایی مثل ژاپن به طور کلی فشن شو ها را کنسل کردند. حاضرین در مراسم  گزارش دادند که بیشتر شرکت‌کننده‌ها کمبود خواب داشتن و یا افراد زیادی در حال عطسه و سرفه بودند و وضعیت تقریبا می توان گفت بحرانی بود. خیلی از خریداران حاضر نشدند در این شرایط با تهدید جان خودشان به این مراسم ها بیایند.

مدل-های-مشهور-جهان-چگونه-پوست-خود-مراقبت-می-کنند

صنعت مد حالا قرار است با وجود کرونا چگونه فعالیت کند؟ 

تاثیر ویروس کرونا بر روی صنعت فشن و مد

به وسط هفته نرسیده اکثر آمریکایی یا و برگزار کنندگان فشن شو ها به کارمندانشان دستور دادند که به آمریکا برگردند و تعداد زیادی از کارمندها را نیز به خانه فرستادند. ولی هنوز کسی نمی‌داند قرار است شرایط چگونه جلو برود. آیا قرار بود از این به بعد اکثر کارها از خانه ها انجام شود؟ مسئله در حدی جدی شده بود که رئیس یکی از بزرگترین مجله های فشن "ووگ" اعلام کرد باید یک روش کاملاً نوین و جدید برای این وضعیت و آینده صنعت مد و فشن ابداع کنند.

اما شایعات همچنان ادامه داشتند. شوی "میو میو" که یکی از مهمترین فشن شو ها بود اعلام شد که قرار است که کنسل شود. این در حالی بود که "میوشیا پرادا" طراح اصلی این فشن شو اعلام کرد که قصد ندارد برنامه عادی اش را جلو ببرد. ولی از سمت دیگر  در ایتالیا "لویی ویتون" این طراح معروف بر اساس شایعات ظاهراً کیف دستی های جدید طراحی شده اش را با جت اختصاصی "برنارد آرنالت" رئیس اصلی کمپانی و سومین مرد ثروتمند جهان از ایتالیا به سمت فرانسه که کمتر درگیر کرونا بود ارسال کرده بود.

تاثیر ویروس کرونا بر روی صنعت فشن و مد

شوی مد "لویی ویتون" پنجشنبه در یک محیط بسته در لوور پاریس با کمک "آنتونیو بلونی" رئیس اصلی کمپانی برگزار شد و این در حالی بود که شرکت کنندگان از دست دادن به یکدیگر و بوسه روی گونه ها که یکی از استانداردهای اصلی صنعت مد بود دوری می کردند.شرایط این مراسم به طور کلی عجیب بود.این مراسم در وضعیتی برگزار شد که کارکنان موزه از قبل به خانه هایشان رفته بودند زیرا که اخطار پخش شدن ویروس کرونا باعث تعطیلی موزه شده بود. با توجه به شرایط موجود و حرف هایی که مبنی بر تعطیلی بازار "ووهان" چین که منبع اصلی انتشار این ویروس بود منتشر شده ,خیلی از فعالان محیط زیست از این شرایط استفاده کرده و اصرار دارند که فشن شو ها نیز ضد محیط زیست هستند و با شرایط موجود باید به طور کلی تعطیل شوند.

چه کسی فشن شو 2019 ویکتوریا سکرت را کنسل کرد ؟

آیا کرونا پایان فشن شوها است؟

تاثیر ویروس کرونا بر روی صنعت فشن و مد

شرایط در حال حاضر و پخش شدن ویروس کرونا سوالی را که مدت‌ ها بود در ذهن افراد زیادی می چرخید دوباره روی کار آورده است. آیا وقت این است که فشن شو ها برای همیشه کنسل شوند؟  فشن شوها و کت واک ها به شدت گران و پر زرق و برق هستند و برای طبیعت نیز مشکل سازند و آیا با وجود این شرایط هنوز هم عاقلانه است آن‌ ها را برگزار کرد؟ 

در واقع مشکل اصلی این است که تهدیدی که  کرونا برای دنیای مد به وجود آورده است فقط و فقط مخصوص دنیای مد نیست بلکه تمام شرایط اقتصادی جهان و صنعت نیز تحت تأثیر قرار گرفته است. طراحان لباس مدتی است که بلاتکلیف مانده اند و نمی داند چه کار کند و این شرایط عجیب همه ارگان ها را نیز تحت تاثیر قرار داده و معلوم هم نیست که قرار است کی تمام شود .نه فقط دوستداران فشن و مد, چه طراحان و چه مصرف کنندگان و تولیدکنندگان همه منتظر هستند تا شرایط به حالت قبل برگردد.

اما این واقعیت که حتی اگر کرونا ریشه‌کن شود و صنعت مد به شکل قبلی خود برگردد ضرری که این مدت به طراحان و تولید کنندگان خورد قابل جبران نیست و فراموش نمیشود. این حقیقت تلخ که افراد زیادی جان خود را از دست داده اند ولی خیلی از طراحان مد این مدت با خود خواهی تمام باز هم دست به برگزاری فشن شو های خود زدند و به وضوح اعلام کردند که سود و شرایط اقتصادی خودشان از جان مدل ها و حتی تماشاگران نشان برایشان مهم تر است هم فراموش نمی شود.

از وقتی که ویروس کرونا پخش شده است بیشتر از ۹۰ هزار نفر به آن مبتلا شده اند و تا به حال ۳ هزار نفر مرگ بر اثر این بیماری ثبت شده است. فشن ویک "راکوتن" که قرار بود در شانزدهم مارس در توکیو برگزار شود کنسل شد و ژاپن اعلام کرد که به هیچ حالت قرار نیست در این وضعیت بحرانی اجازه برگزاری هم چنین تجمعاتی را بدهد. همچنین "رالف لورن" یکی دیگر از طراحان به شدت محبوب که قرار بود فشن شوی خود را در آوریل در نیویورک برگزار کنند نیز آن را کنسل کرد. برند محبوب گوچی نیز فشن شو ماه می خود از سان فرانسیسکو را عقب انداخت. روزانه تعداد بیشتر و بیشتری از فشن شو ها و طراحان اعلام می کنند که قرار نیست دیگر با این شرایط مراسم ها را برگزار کنند. تمام افراد وابسته به این صنعت واقعا نگران هستند که قرار است در آینده شغلی و شرایطشان به چه سمتی برود و هیچکس هم جواب این سوال را هنوز نمی داند.

ماسک های طراحی شده برای ویروس کرونا در هفته فشن پاریس

تاثیر ویروس کرونا بر روی صنعت فشن و مد

در حالی که کل دنیا در حال سر و کله زدن با ویروس کرونا بود فشن شو هایی که برگزار شدند حتی از این ویروس کشنده نیز الهام گرفته بودند و شما می توانستید , حس و حال این شرایط بغرنج جهانی را در مراسم حس کنید. سلبریتی ها, اینفلوئنسرها و طرفداران مد و فشن که به سمت پاریس برای شرکت در فشن شو آمده بودند با ترند جدید ماسک های جراحی که روی صورتشان گذاشته بودند همه را سوپرایز کردند.

تاثیر ویروس کرونا بر روی صنعت فشن و مد

با توجه به درخواست سازمان بهداشت جهانی که از همه مردم درخواست شده بود تا می توانند از ماسک استفاده کنند اکثر مدل ها ماسک های خاصی که مخصوص خودشان طراحی کرده بودند را روی صورت هایشان قرار داده بودند.این ماسک‌ ها که با لباس‌های مدل ها همراه و همسو بود توانست توجهات زیادی را به خود جلب کند و ظاهراً طراحان مد با این کار به دنیا نشان دادند که مهم نیست شرایط چقدر خطرناک می‌تواند باشد آنها هنوز هم قرار است از این وضعیت استفاده کرده و طراحی کنند و خلاقیت به خرج دهند.

تاثیر ویروس کرونا بر روی صنعت فشن و مد

تاثیر ویروس کرونا بر روی صنعت فشن و مد

بعضی از مدل ها روی ماسک هایشان لوگوی کمپانی ای که برای آن فعالیت می‌کنند را زده بودند و بعضی از کمپانی ها به طور اختصاصی برای مدل هایشان همراه با لباسها ماسک طراحی کرده بودند و این فقط مخصوص لباس های خانم ها نبود بلکه لباس های مدل های آقا نیز با این ماسک ها همراه شده بود. با وجود کرونا و دردسرهایش فشن شو پاریس این بار با تمام دفعات قبلی به وضوح فرق میکرد و متفاوت برگذار شد.

مطالب مرتبط و پیشنهادی:

گرمی اواردز 2019، منتخب استایل سلبریتی ها در مراسم Grammy

نگاهی به ترندهای آرایش صورت سلبریتی ها در فرش قرمز مراسم گلدن گلوب 2019

جوایز انتخاب منتقدان و منتخب استایل و میکاپ سلبریتی ها + عکس

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
نظر خود را ثبت کنید