در حال گرفتن اطلاعات...

آموزش دوخت ماسک پارچه ای [طریقه و الگوی دوخت] + فیلم

بزرگنمایی
دسته: هنر و سبک زندگی تاریخ نگارش: ۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۱
5
تعداد رای‌دهندگان: 10317

در این بخش از زیبامون آموزش دوخت و الگوی چند مدل ماسک پارچه ای رو ببینید و برای خودتون و اعضای خانواده بدوزید و در روزهای کرونایی مورد استفاده قرار بدید.

آموزش دوخت ماسک پارچه ای [طریقه و الگوی دوخت] + فیلم

در روزهایی که ویروس کرونا همچنان وجود داره و راه درمان موثری برای از بین بردن و درمان این ویروس پیدا نشه، بهتره به توصیه پزشکان و سازمان جهانی بهداشت توجه کرده و استفاده از ماسک رو هرگز فراموش نکنیم. ماسک میتونه مانع از انتشار بیشتر این ویروس بشه و احتمال بیمار شدن سایر افراد و خودمون رو تا حد زیادی کم میکنه.

اگرچه ماسک‌ پزشکی و جراحی جز بهترین مدل‌های ماسک برای جلوگیری از ابتلا شدن به ویروس کرونا هست اما طبق توصیه‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، استفاده از ماسک پارچه‌ای هم میتونه بسیار موثر باشه. شما میتونید ماسک پارچه‌ای رو در خانه و با استفاده از آموزش‌هایی که در این بخش از زیبامون دات کام براتون آماده کردیم، درست کنید و مورد استفاده قرار بدید.

علاوه بر این میتونید با استفاده از پارچه‌های طرح دار و مورد علاقه کودکان، ماسک مخصوصی برای فرزندان خود درست کنید و از این طریق باعث بشید تا کودکان با میل و علاقه بیشتری از ماسک استفاده کنند. در ادامه چند الگو و روش دوخت ماسک پارچه‌ای در خانه رو برای شما همراهان عزیز آماده کردیم. با ما همراه باشید.

 

حتما بخوانید: جعبه بدلیجات - آموزش ساخت جعبه جواهرات - ویدیو

 

الگوی دوخت ماسک پارچه ای

از این الگو میتونید هم برای ماسک پارچه‌ای بزرگسالان و هم برای ماسک پارچه‌ای کودکان استفاده کنید. الگوی دوخت ماسک پارچه‌ای رو با کلیک کردن بر روی نوشته آبی رنگ باز کنید. این الگوی ماسک رو میتونید هم بر روی کاغذ بکشید و یا چاپ نمایید. دور تا دور الگو رو با قیچی برش بزنید. الگوی ماسک بیرونی برای تهیه ماسک پارچه‌ای بزرگسالان مناسب هست و از الگوی ماسک داخلی می‌تونید برای دوختن ماسک کودک استفاده کنید.

 

الگو ماسک پارچه ای

 

طرز دوخت ماسک پارچه ای

برای دوخت ماسک پارچه‌‌ای تمام مراحل زیر رو با دقت دنبال کنید تا در نهایت یک ماسک پارچه‌ای عالی داشته باشید:

 

 • الگو ماسک رو بر روی پارچه قرار داده و برش بزنید

الگو ماسک رو بر روی پارچه اصلی و پارچه آستری قرار بدید و برش بزنید. الگو رو برعکس کنید، روی پارچه قرار بدید و مجددا پارچه اصلی و آستری رو مطابق با الگوی ماسک برش بزنید. در این مرحله شما 4 تکه پارچه، شامل 2 تکه از پارچه اصلی و 2 تکه از پارچه آستر هستید.

 

برش زدن پارچه از روی الگوی ماسک

 

 • اندازه گیری و برش کش برای ماسک پارچه‌ای

برای اینکه ماسک به خوبی روی دهان و بینی قرار بگیره، لازمه به دو طرف ماسک کش دوخته بشه. دو قطعه 12 سانتی متری از کش با عرض نیم سانتی متر رو برش بزنید.

 

برش زدن کش برای ماسک پارچه ای

 

 • قسمت منحنی پارچه برش خورده رو به هم وصل کرده و بدوزید

پارچه برش خورده برای دوخت ماسک پارچه رو از روی بزرگترین منحنی روی هم قرار بدید، با سوزن وصل کنید و از داخل به هم بدوزید. بهتره دوخت رو از فاصله نیم سانتی متری از لبه پارچه انجام بدید. این کار رو برای الگو آستر هم انجام بدید.

 

وصل کردن الگوی ماسک پارچه ای برش خورده با سوزن

 

 • روی منحنی ماسک برش ایجاد کنید

این قسمت منحنی شکل دقیقا روی بینی قرار میگیره و برای اینکه ایستایی خوبی روی صورت داشته باشه، بهتره بالای قسمت دوخته شده رو با قیچی برش‌های کوچک و نزدیک به هم V شکل ایجاد کنید.

 

ایجاد برش بر روی منحنی مرکز ماسک پارچه ای

 

 • کش رو با سوزن بر روی ماسک پارچه‌ای فیکس کنید

دو طرف ماسک پارچه‌ای رو از هم باز کنید و روی میز کار قرار بدید به گونه ای که روی ماسک به سمت شما باشه و آستر پارچه روی میز کار قرار بگیره. یک تکه از کش رو از مرکز تا کنید و هر لبه از کش رو با فاصله نیم سانتی متری از لبه بالا و پایین سمت راست ماسک قرار داده و با سوزن فیکس کنید. این کار رو برای سمت جپ ماسک پارچه ای هم انجام بدید. (درست مانند شکل زیر)

 

وصل کردن کش به ماسک

 

 • برای دوختن ماسک پارچه ای آماده بشید

قسمت آستر ماسک پارچه‌ای که در مراحل قبلی دوخته و آماده شده بود رو بر روی ماسک و قسمتی که کش وصل شده قرار بدید و دور تا دور پارچه اصلی و آستری ماسک رو به سوزن به هم وصل کنید. دقت داشته باشید که کش ماسک باید به سمت داخل یا رویه اصلی ماسک باشه.

 

وصل کردن آستر ماسک با سوزن

 

 • دوخت ماسک پارچه‌ای رو شروع کنید

دور تا دور ماسک رو با فاصله نیم سانتی متری از لبه پارچه بدوزید و یک درز 4 سانتی متری در قسمت زیر ماسک نگه دارید.

 

دوخت آستر ماسک پارچه ای

 

 • مرحله نهایی دوخت ماسک پارچه ای

در این مرحله باید تمام بخش‌های ماسک پارچه ای رو از درزی که در زیر ماسک ایجاد کردید رد کنید تا ماسک شما اماده بشه. در نهایت درز باقی مونده روی ماسک رو هم بدوزید و با قرار دادن کش‌های ماسک پشت گوش، از این ماسک پارچه ای دست دوز برای پوشش دهان و بینی خود استفاده کنید.

 

ماسک پارچه ای دست دوز

 

حتما بخوانیدآموزش شمع سازی - شمع سازی حرفه ای با آب - ویدیو

 

طریقه دوخت ماسک پارچه ای ساده با تیشرت قدیمی

اگر احساس می‌کنید دوخت ماسک پارچه‌ای به روش بالا براتون سخت هست و یا پارچه مناسب و چرخ خیاطی در دسترس ندارید میتونید از روشی که در زیر توضیح دادیم استفاده کنید و در کمتر از چند دقیقه یک ماسک پارچه‌ای عالی درست کنید. برای درست کردن این ماسک فقط به تیشرت قدیمی و دو عدد کش نیاز داریم:

 

 • یک تیشرت قدیمی رو انتخاب کرده و برش بزنید

یک قسمت از تیشرت به اندازه 40 در 40 سانتی متر رو برش بزنید. بهتره این برش رو از قسمت جلو یا پشت تیشرت انجام بدید تا هیچگونه دوخت و برشی روی ماسک ایجاد نشه. ممکنه در هنگام برش تیشرت، لبه‌های پارچه جمع یا لوله بشه، اصلا نگران این موضوع نباشید.

 

برش دادن تیشرت

 

 • پارچه تیشرت رو آماده کنید

پارچه برش خورده رو بر روی زمین یا میز کار پهن کرده و به خوبی صاف کنید. اگر پارچه طرح دار هست، باید دقت کنید که قسمت طرح دار، در زیر باشه و آستر پارچه رو به بالا قرار بگیره.

 

پارچه برش خوده تیشرت

 

 • پارچه رو تا کنید

لبه بالایی پارچه رو تا کنید تا به مرکز پارچه برسه و لبه پایینی رو هم به همین ترتیب تا کنید تا در نهایت شکلی شبیه به تصویر زیر برای پارچه ایجاد بشه.

 

تا کردن پارچه برای درست کردن ماسک

 

 • لایه بیشتری به ماسک اضافه کنید

مجددا لبه بالا و پایین پارچه رو به سمت مرکز پارچه تا کنید تا لایه یا چین بیشتری برای ماسک ایجاد بشه و از این طریق نفوذ پذیری ماسک کمتر بشه.

 

تا کردن پارچه

 

 • کش رو به ماسک پارچه ای اضافه کنید

برای این مدل از ماسک باید از کش گرد استفاده کنید. کش رو به اندازه 12 تا 15 سانتی متر برش زده و دو طرف اون رو به هم گره بزنید. این کش رو از لبه پارچه رد کنید و به اندازه چند سانتی متر به سمت داخل ببرید.

 

وصل کردن کش به ماسک پارچه ای

 

 • مرحله نهایی درست کردن ماسک پارچه ای رو انجام بدید

لبه بیرونی پارچه رو به سمت داخل تا کنید و برای اطمینان بیشتر میتونید این قسمت رو با استفاده از چسب به قسمت داخلی ماسک بچسبانید تا کش ماسک در جای خود سفت و محکم بمونه. این کار رو برای دو طرف ماسک انجام بدید.

 

تا کردن لبه بیرونی پارچه ماسک

 

 • ماسک پارچه ای و ساده شما آماده است

ماسک پارچه ای شما آماده هست و میتونید کش ماسک رو پشت گوش قرار داده و بینی و دهان خودتون رو به خوبی با این ماسکی که با تیشرت درست شده، پوشش بدید.

 

ماسک پارچه ای با تیشرت قدیمی

 

حتما بخوانید: آموزش درست کردن جعبه کادویی ساده و کاربردی

 

فیلم روش دوختن ماسک پارچه‌ای در خانه

 

 

 

نکات مراقبت و انتخاب پارچه برای دوخت ماسک در خانه

 

 • بهترین نوع پارچه برای دوخت ماسک، پارچه‌های 100 درصد نخی هست اما اگر این مدل پارچه در دسترس نبود میتونید از پارچه‌های قدیمی برای برش زدن و دوختن ماسک پارچه‌ای استفاده کنید و یا از تیشرت‌های نخی و قدیمی برای این کار استفاده کنید.

 

 • برای قسمت آستر ماسک پارچه‌ای میتونید از فیلترهای پارچه‌ای نازک یا ورقهای فیلتر هم استفاده کنید تا درجه اطمینان ماسک بالاتر بره.

 

 • بعد از هربار استفاده از ماسک پارچه‌ای بهتره اون رو با اب و صابون به خوبی بشویید و با استفاده از حرارت اتو خشک کنید تا برای استفاده مجدد اماده بشه.

 

انواع ماسک پارچه ای

 

مطالب مرتبط و پیشنهادی:

آموزش تصویری کادو کردن لباس + ایده های خلاقانه بسته بندی هدیه

آموزش ساخت اسلایم ساده و سریع در خانه

روش جالب جلد کردن دفتر با استفاده از پارچه‌های اضافی

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
ماسک ماسک
۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۵
با سلام روش کشیدن الگو را توضیح ندادید فقط نحوه دوخت گفته شده لطفا ابتدا الگو را کامل آموزش دهید ، سپس دوخت
پاسخ
نظر خود را ثبت کنید