در حال گرفتن اطلاعات...

در هنگام خرید زعفران به چه نکاتی توجه کنیم؟

بزرگنمایی
دسته: خواندنی های روز تاریخ نگارش: ۱۸ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۶
5
تعداد رای‌دهندگان: 1293

با مطالعه این مطلب از زیبامون، آگاهی شما در زمینه خرید زعفران مرغوب و باکیفیت افزایش خواهد یافت.

در هنگام خرید زعفران به چه نکاتی توجه کنیم؟

زعفران یا شاید بهتر است بگوییم گرانترین ادویه جهان، دارای عطر و طعم بینظیری بوده و در طبخ انواع مختلف غذا، دسر و شیرینی مورد استفاده قرار میگیرد. این ادویه در میان ایرانیان از محبوبیت خاصی برخوردار بوده و کاربرد ویژهای در طبخ غذاهای سنتی ایرانی دارد. از طرف دیگر نمیتوان نسبت به خواص مفید و شگفتانگیز این چاشنی، بیتوجه بود.

البته قیمت بالای زعفران، بیارتباط با خواص مفید آن نیست. با توجه به همین مطلب، برای بهرهمندی از تمام ویژگیهای مفید طلای سرخ، اعم از طعم و رنگ و خواص مفید، در هنگام خرید این محصول باید به یکسری از نکات مهم توجه داشت.

این نکات مهم شامل کیفیت، رنگ، طعم، بافت، نوع و قیمت زعفران است. با مطالعه این مطلب آگاهی شما در زمینه خرید زعفران مرغوب و باکیفیت افزایش خواهد یافت.

 

آشنایی با انواع مختلف زعفران

پیش از خرید، بهتر است حتما با انواع مختلف زعفران آشنا بود  ناآگاهی مشتریان نسبت به این موارد ممکن است به خرید نادرست محصول منجر شود.

زعفران عرضه شده در بازار دارای انواع مختلفی است که هر کدام دارای کیفیت و مشخصات متفاوتی هستند:

 

زعفران نگین

برای تهیه این نوع، برش انتهای پرچم از بخش سه شاخه شدن آن انجام میشود. به همین دلیل زمان و دقت زیادی صرف تهیه آن خواهد شد. در این نوع زعفران هیچ رنگی جز قرمزی وجود ندارد و رشته‌های آن دارای فرخوردگی و شاخههای بهم چسبیده نیست.

 

زعفران شبه نگین

برعکس زعفران نگین، در این نوع، دقت و حوصله زیادی صرف پاک کردن نشده و به همین دلیل برشها یکسان نیستند.

 

زعفران سرگل

این نوع نسبت به موارد دیگر کاربردیتر و مناسبتر است. دلیل آن نیز وجود خامه و کلاله گیاه زعفران در این بستهبندی است که خلوص بالایی دارد و قرمزرنگ است. در این نوع قسمتهای بیارزش گیاه یعنی بخشهای زرد و سفیدرنگ پرچم جدا شده و به همین دلیل کاربرد بهتری دارد. از طرف دیگر این محصول قیمت مناسبتری دارد.

 

زعفران دخترپیچ

این بستهبندی از زعفران شامل بخش زیادی از پرچم گیاه است. به طوری که برش پرچم سه تا چهار سانت پایینتر از کلاله انجام میشود. در حال حاضر بندرت از این بستهبندی استفاده میشود. دلیل آن نیز پرحجم بودن و خلوص کم آن است.

 

توجه به کیفیت زعفران

یکی از نکات بسیار مهم در هنگام خرید زعفران، توجه به کیفیت مناسب این محصول است. قطعا زعفرانی که از کیفیت بالاتری برخوردار باشد، علاوه بر رنگ و طعم مناسب‌تر، خواص مفید بیشتری هم دارد.

اما تشخیص کیفیت زعفران از چه راهی ممکن است؟ در ابتدا باید گفت که کیفیت زعفران در آزمایشگاه قابل تشخیص است. البته با توجه به یکسری از نکات مهم هم میتوان تا حدودی کیفیت این محصول را تشخیص داد.

 

هدف از خرید زعفران

هدف از خرید زعفران باید در هنگام خرید کاملا مشخص باشد.  معمولا خرید زعفران برای مصارف شخصی باید با دقت بالایی انجام شود. چون عطر و طعم کاملا مهم است. در حالیکه در موارد صنعتی ممکن است معیارهای دیگری هم مورد توجه قرار گیرد. در حقیقت با توجه به هدف خرید، شیوه تشخیص کیفیت زعفران متفاوت خواهد بود.

 

سر شیپوری زعفران و تاثیر آن بر تشخیص کیفیت

اولین و البته در عین حال مهمترین فاکتوری که در تشخیص کیفیت زعفران مورد توجه قرار میگیرد سر شیپوری رشتههای آن است. توجه به سر شیپوری زعفران به خصوص در مواردی که خرید آن جنبه صادراتی دارد اهمیت ویژهای خواهد داشت.

اگر میخواهید بدانید که میزان رنگدهی زعفران در چه حدی است بد نیست بدانید که هر چه قسمت شیپوری آن درشتتر باشد رنگدهی آن نیز بیشتر خواهد بود.

هر چند که قدرت رنگدهی زعفران اهمیت زیادی دارد اما باید دقت کرد که هر رنگی هم خوب نیست. چون ممکن است افراد سودجو برای جلب رضایت مشتریان در مورد رنگدهی زعفران از رنگ مصنوعی در این محصول استفاده کنند.

 

زعفران با کیفیت

 

چطور تشخیص دهیم که زعفران حاوی رنگ مصنوعی است؟

در پاسخ به این پرسش مهم باید گفت که رنگ واقعی زعفران در هنگام حل شدن در آب ابتدا زرد است و در ادامه به نارنجی تغییر رنگ خواهد داد. 

 

خشک بودن زعفران

یکی دیگر از نکاتی که حتما میتواند در تشخیص کیفیت زعفران کمک کننده باشد، خشک و ترد و شکننده بودن رشتههای آن است. این مورد دومین فاکتور مهمی است که باید در هنگام خرید زعفران برای اطمینان از کیفیت آن مورد توجه قرار گیرد.

قطعا انعطافپذیری و نرم بودن رشتههای زعفران دلیلی بر کیفیت پایین محصول است.

 

صاف بودن رشته‌های زعفران

در ابتدا باید گفت که این مورد تاثیری بر کیفیت زعفران ندارد ولی بر قیمت آن موثر است. صاف بودن رشتههای زعفران تنها زمانی مورد توجه قرار میگیرد که هدف از خرید صادرات این محصول باشد و اهمیت خاصی برای خرید خانگی و شخصی ندارد. از آنجایی که در هنگام برش کلاله از گل، رشتههای زعفران خیس و مرطوب هستند، مرحله خشک کردن انجام میشود. این مرحله به دو صورت دستی و یا با دستگاه قابل انجام است. در روش دستی شاخههای زعفران صاف نخواهند بود اما با استفاده از دستگاه، زعفران به صورت صاف خشک میشود و از این جهت مناسب برای موارد صادراتی است.

 

توجه به رنگ رشته‌های زعفران

از دیگر مواردی که میتواند در تشخیص کیفیت زعفران موثر باشد توجه به رنگ رشتههای آن است. اصولا زعفران با کیفیت و با ارزش رنگ روشنی دارد. در حالیکه تیرگی رنگ رشتهها دلیلی بر کهنگی آن و یا جمعآوری دیرهنگام زعفران از روی زمین است که به معنای پایین بودن کیفیت آن تلقی میشود.

از دیگر نکاتی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که زعفران مناسب برای موارد صادراتی باید فاقد رشتههای بلند و سفیدرنگ باشد.

 

توجه به قیمت

باید توجه داشت که زعفران محصول ارزشمندی است. بنابراین قیمت تمام شده آن بالا است. این گیاه علاوه بر ارزشمند بودن طی مراحل کاشت، نگهداری، برداشت و آمادهسازی نیاز به فعالیت زیادی دارد. با توجه به تمامی این موارد میتوان گفت که زعفران مرغوب و با کیفیت نباید قیمت پایینی داشته باشد. برخی از افراد سودجو با ترفند فروش زعفران ارزانتر از قیمت بازار، اقدام به فروش زعفران تقلبی به جای محصول مرغوب و با کیفیت میکنند.

 

جمع‌بندی

در این مطلب در مورد نکات مهم در هنگام خرید زعفران صحبت کردیم. با توجه به تمامی مواردی که بیان شد، بهترین راه خرید زعفران از مراکز فروش معتبر است. برای خرید زعفران برادران حسینی روی اینجا کلیک کنید.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
اینستاگرام بساز و بچین
نظر خود را ثبت کنید