در حال گرفتن اطلاعات...

روش درمان چشم دیابتی توسط متخصص شبکیه چشم

دسته: خواندنی های روز تاریخ نگارش: ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۲
5
تعداد رای‌دهندگان: 1625

در این مقاله به معرفی درمان چشم دیابتی پرداخته و در مورد تزریق آواستین توسط متخصص شبکیه توضیحاتی را عنوان می‌کنیم.

روش درمان چشم دیابتی توسط متخصص شبکیه چشم

چشم، یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین اعضای بدن انسان محسوب می‌شود. این عضو از بدن نیز مانند دیگر اعضا، دارای بیماری‌ها و مشکلاتی می‌باشد که سالانه بسیاری از افراد را درگیر می‌کند. دیابت، یکی از رایج‌ترین بیماری‌هایی است که در صورت عدم توجه و پیگیری، باعث آسیب به چشم، خصوصا بخش شبکیه شده و مشکلات بسیاری را برای انسان ایجاد می‌کند، تا جایی که ممکن است باعث کاهش بینایی یا حتی از دست رفتن کامل آن شود.

از این رو، بیمار دیابتی باشد ضمن کنترل قند خون خود، تحت نظر چشم‌پزشک قرار داشته  باشد تا در صورت بروز مشکل به موقع پیگیری کرده و درمان خود را آغاز نماید. یکی از مشکلاتی که در اثر بیماری دیابت و افزایش قند خون ایجاد می‌شود، پارگی شبکیه چشم است که از روش تزریق آواستین برای درمان آن استفاده می‌شود. در این مقاله به معرفی درمان چشم دیابتی پرداخته و در مورد تزریق آواستین توسط متخصص شبکیه توضیحاتی را عنوان می‌کنیم.

 

چشم

 

درمان چشم دیابتی

دیابت نوعی بیماری است که در اثر افزایش قند خون بدن به وجود می‌آید. فرد مبتلا به دیابت باید تغذیه مناسبی داشته باشد و با مصرف دارو،   قند خون بدن خود را در سطح نرمالی نگه دارد. این بیماری در صورتی که کنترل نشود، آسیب‌های بسیار جدی به دیگر اندام‌ها و اعضای بدن وارد کرده و مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد.

از جمله عوارض دیابت می‌توان به آسیب به شبکیه چشم و خونریزی چشمی اشاره کرد. رتینوپاتی دیابتی، از جمله رایج‌ترین مشکلات مربوط به شبکیه چشم است که در اثر افزایش سطح قند خون ایجاد می‌شود. در این حالت فرد بیمار لکه‌های متحرکی را در مقابل چشمان خود مشاهده می‌کند و دچار تاری دید می‌گردد.

در صورتی که این بیماری به موقع پیگیری نشود، باعث پارگی شبکیه شده یا ممکن است بیماری آب سیاه را به دنبال داشته باشد. بنابراین، فرد مبتلا به دیابت، علاوه بر کنترل همیشگی قند خون خود، باید تحت نظر متخصص شبکیه نیز قرار گیرد تا در صورت بروز مشکل  به موقع درمان را آغاز نماید. یکی از روش‌های درمان چشم دیابتی، تزریق آواستین است که در ادامه به معرفی آن می‌پردازیم.

 

تزریق آواستین

آواستین (Avastin)، نوعی آنتی بادی است که به عنوان یک داروی کمکی برای درمان سرطان روده بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو، که در اصطلاح پزشکی بواسیزوماب (Bevacizumab) نامیده می‌شود، در چشم‌پزشکی نیز کاربرد داشته و در چند سال اخیر مورد توجه چشم‌پزشکان، خصوصا متخصصین شبکیه، قرار گرفته است. آواستین، ماده‌ای استریل و بی‌رنگ است که از آن برای درمان بیماری‌های شبکیه مانند رتینوپاتی دیابتی، خونریزی زجاجیه، انسداد وریدهای شبکیه، یووئیت، ایجاد عروق خونی نابه‌جا در مشیمیه و اختلالات چشمی دیگر استفاده می‌شود.

تزریق آواستین یک عمل سرپایی است و نیازی به بی‌هوشی ندارد. برای انجام این کار متخصص شبکیه ابتدا قطره بی‌حسی را در داخل چشم بیمار می‌ریزد و با سوزنی بسیار ظریف، آواستین را به درون زجاجیه و نزدیک به شبکیه چشم تزریق می‌کند. آواستین فاصله ایجاد شده بین شبکیه و زجاجیه را پر کرده و از این طریق از پارگی بیشتر شبکیه و نابینایی بیمار جلوگیری می‌کند. در واقع تزریق آواستین یکی از روش‌های درمان چشم دیابتی است که به ترمیم مشکلاتی که دیابت برای شبکیه چشم ایجاد کرده است، کمک می‌کند

تزریق آواستین به صورت دوره‌ای هر چندوقت یک بار انجام می‌شود تا از کاهش دید و نابینایی بیمار جلوگیری شود. اگر پزشک تزریق آواستین را برایتان تجویز کرد، حتما در زمان‌های مشخص شده مراجعه نموده و کار درمان خود را پیگیری کنید. دقت داشته باشید که چشم عضوی حساس و مهمی است و عدم توجه به درمان آن ممکن است باعث از بین رفتن کامل بینایی شود. بنابراین، بهترین متخصص شبکیه چشم را پیدا کنید و توصیه‌های او را جدی بگیرید.

 

تزریق آواستین

 

متخصص شبکیه

متخصص شبکیه به چشم‌ پزشکی گفته می‌شود که در درمان بیماری‌های بخش شبکیه چشم و جراحی آن تخصص دارد. یک متخصص برای معاینه چشم از تجهیزات پیشرفته‌تری استفاده می‌کند و با انجام آزمایشات مختلف، بیماری یا اختلال ایجاد شده در شبکیه را تشخیص می‌دهد. با توجه به این‌که اغلب آسیب‌هایی که در اثر دیابت به چشم وارد می‌شوند، شبکیه را درگیر می‌کنند، بیمار مبتلا به دیابت باید تحت نظر متخصص شبکیه قرار داشته باشد تا نتیجه خوبی را از روند درمانی خود دریافت نماید.

رتینوپاتی دیابتی، سکته چشمی و سوراخ ماکولا از جمله بیماری‌های مربوط به شبکیه هستند که باید توسط متخصص شبکیه تشخیص داده شده و درمان شوند. بنابراین، قبل از مراجعه به پزشک در مورد تخصص و مهارت او تحقیق کرده و انتخاب درستی را انجام دهید و بهترین متخصص را برای درمان خود برگزینید

 

در این مقاله در مورد درمان چشم دیابتی صحبت کردیم و روش‌هایی چون تزریق آواستین را معرفی نمودیم. همان‌طور که گفتیم، مشکلات چشمی مربوط به دیابت اغلب شبکیه چشم را هدف قرار می‌دهد. اگر دچار قند خون بالا هستید، برای پیشگیری از رتینوپاتی و دیگر بیماری‌های مربوط به شبکیه، بهتر است با متخصص شبکیه چشم در ارتباط باشید و معاینات و آزمایشاتی را به صورت دوره‌ای انجام دهید تا از بروز مشکلات بزرگ‌تری چون آب سیاه و پارگی شبکیه جلوگیری نمایید.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید