کامپوزیت ونیر دندان | مزایا، انواع، عوارض، طول عمر

بزرگنمایی
دسته: خواندنی های روز تاریخ نگارش: ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۵
5
تعداد رای‌دهندگان: 11183

کامپوزیت ونیر دندان از جمله روش‎‌های مورد استفاده جهت اصلاح سازی لبخند و رفع عیوب دندان بوده که با برخورداری از رنگ طبیعی همانند دندان‎‌های خود فرد، جلوه زیبایی را برای دندان‎‌های او به ارمغان می‎‌آورند.

کامپوزیت ونیر دندان | مزایا، انواع، عوارض، طول عمر

کامپوزیت ونیر دندان از جمله روش‎‌های مورد استفاده جهت اصلاح سازی لبخند و رفع عیوب دندان بوده که با برخورداری از رنگ طبیعی همانند دندان‎‌های خود فرد، جلوه زیبایی را برای دندان‎‌های او به ارمغان می‎‌آورند. کامپوزیت ونیر دندان علاوه بر زیبایی به استحکام بیشتر دندان‎‌ها و در نتیجه طولانی‎‌تر بودن عمرشان کمک می‌کند. اما استفاده از این کامپوزیت‎‌ها و دریافت نتیجه‎‌ی مثبت نیازمند مهارت و دقت بالای دندانپزشک می‎‌باشد. به همین خاطر توصیه می‌کنیم  قبل از انجام این روش به انتخاب یک کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی مناسب که دارای کارکنانی با تجربه و متخصص می‌‎باشد بپردازید و در خصوص مزایا و معایب این روش اطلاعات بیشتری را کسب نمایید.

 

 کامپوزیت ونیر دندان 1

 

بی‌شک دندان‎‌های هر فرد یکی از مهم‎‌ترین اجزای تأثیرگذار در زیبایی چهره‌‎ی او می‎‌باشد به طوری که بسیاری از افراد با علم بر این موضوع به سراغ مرتب‌سازی دندان‌‎های خود، کاشت دندان‎‌های از دست رفته و لمینت دندان و یا کامپوزیت آن می‌روند. کلیه‎‌ی این اعمال به سبب ایجاد لبخندی زیبا و تأثیرگذار در فرد انجام شده و به او اعتماد به نفس بالایی را هدیه می‎‌دهد و سبب گستردگی روابط اجتماعی وی خواهد شد چرا که با خیال راحت‎‌تر و بدون نگرانی بابت دیده شدن دندان‎‌های نامرتب خود به ارتباط با دیگر افراد می‌پردازد. با وجود مزایای فراوان کلیه‎‌ی اعمال زیبایی دندان، گاهی انتخاب از میان تمامی روش‎‌های موجود کار دشواری بوده و افراد را با تردیدهای فراوانی روبرو می‌کند. در حالی که با شناخت این روش‌‎ها و کسب اطلاعات به راحتی می‌توان در خصوص آن تصمیم گیری نمود.

 

آشنایی با کامپوزیت

در هنگام تصمیم‌گیری برای انجام اعمال زیبایی دندان، فرد با سؤالات مختلفی روبرو می‌شود که دست‌یابی به پاسخی درست می‌تواند نتیجه‎‌ی رضایت بخشی را در انجام این روش‌‎ها ایجاد نماید. از جمله سؤالاتی که معمولاً ذهن متقاضیان روش‎‌های زیباسازی دندان را درگیر می‌کند این است که کامپوزیت چیست و چه تفاوتی با لمینت دندانی دارد؟ در پاسخ باید عرض کنیم که به طورکلی کامپوزیت به مواد خمیری مانندی گفته می‌شود که جهت اصلاح حالت پریدگی، شکستگی و بدفرمی دندان روی آن قرار می‌گیرد و بعد از فرم‌دهی و سخت شدن با لیزر، دندان‎‌های طبیعی و شکیلی را برای فرد ایجاد می‎‌کنند.

این کامپوزیت‎‌های مورد استفاده در دندانپزشکی را می‌توان به چهار دسته‎‌ی کامپوزیت هیبریدی، میکروفیلد، نانوفیلد، IPS ونیر یا همان کامپوزیت‌‎های سرامیکی تقسیم نمود که در این بین ونیرها که در واقع نسل جدید کامپوزیت محسوب می‌شوند؛ به سبب برخورداری از ذرات کوچک سرامیکی توانسته‌‎اند زیبایی و استحکام بالایی را نسبت به دیگر کامپوزیت‎‌های موجود برای متقاضیان فراهم آورند. در واقع کامپوزیت ونیر دندان به مواد سفید رنگ رزینی اتلاق می‌شود که جهت پر کردن دندان‎‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و دندانپزشک از قرار دادن آن بر روی دندان موجب اصلاح شکل و رنگ آن می‌شود.

لمینت‎‌ها نیز از دیگر روش‌‎های مؤثر جهت اصلاح سازی لبخند هستند که نسبت به روش کامپوزیت سرامیکی، می‌توان آن را روشی تهاجمی‎‌تر در نظر گرفت چرا که در این روش بخشی از مینای دندان تراشیده می‌شود تا روکش لمینت پیوند محکمی را با مینای دندان ایجاد نماید؛ در حالی که در روش کامپوزیتی شاهد تراشیده شدن دندان نخواهیم بود و دندانپزشک مستقیماً اقدام به قراردادن مواد خمیری بر روی دندان خواهد کرد.

 

کامپوزیت دندان

 

کامپوزیت یا لمینت

بعد از آشنایی و کسب اطلاعات از کامپوزیت ونیر دندان و لمینت ممکن است بپرسید کدام روش مؤثرتر و بهتر خواهد بود؟ پاسخ به این سؤال نیازمند شناخت مزایا و معایب هر یک از روش‎‌های موجود می‎‌باشد. اما خوب است بدانید که لمینت با وجود تهاجمی بودن یک روش مؤثرتر و در ایجاد پوششی مستحکم و با دوام شناخته می‌شود به طوری که در صورت مراقبت از آن می‌توان به مدت طولانی از این روکش استفاده نمود.

اما از آنجایی که در طی لمینت مینای دندان، تراشیده می‌شود و دندان دیگر مقاومت اولیه‎‌ی خود را ندارد نمی‌توان بعد از پشیمانی این روکش را برداشت و به حالت قبل بازگشت؛ چرا که در اثر ضربات کوچک و یا هر اتفاق دیگری ممکن است فرد دندان خود را از دست بدهد به همین خاطر تنها می‌توان نوع روکش سرامیکی را عوض نمود. از طرفی امکان ترمیم آن پس از لب پر شدن وجود نخواهد داشت و کلاً لمینت می‎‌بایست تعویض شود در حالیکه در نوع کامپوزیتی امکان ترمیم کامپوزیت ونیر دندان وجود خواهد داشت.

در نهایت این شما هستید که با مشاوره دندانپزشک خود می‎‌بایست تصمیم بگیرید که کدام روش می‌تواند مؤثرتر واقع شود. توجه کنید که در هر صورت از هر کدام از روش‎‌های موجود که می‎‌خواهید استفاده نمایید سعی کنید بالاترین کیفیت و مواد به کار رفته شده در آن را از کلینیک‌‎های معتبری چون دندانپزشکی شبانه روزی زهره انتخاب کنید تا از مشکلاتی نظیر بو گرفتن دهان، عدم طبیعی شدن دندان و رنگ آن و... جلوگیری به عمل آورده باشید.

 

مزایای کامپوزیت‎‌های ونیر

آشنایی با مزایای کامپوزیت ونیر دندان و کسب اطلاعات در خصوص آن می‌تواند زمینه‌‎ی تصمیم‌گیری جدی‎‌تر و بهتر را ایجاد نماید. از همین رو در این قسمت به بررسی مزایای این روش و ویژگی‎‌های مثبتی که برای افراد فراهم می‎‌آورد پرداخته‎‌ایم.

 

  • اصلاح رنگ دندان؛ نوشیدن قهوه، چای و دیگر مواد رنگی که در طول روز مصرف می‎‌نماییم تأثیر مستقیمی بر رنگ دندان‎‌های ما خواهد داشت به طوری که گاهی با روش‌‎های مختلفی چون مسواک زدن، بلیچینگ و... نیز تفاوت چندان و واضحی نخواهد کرد. یکی از مزایای قابل توجهی که کامپوزیت ونیر دندان برای افراد ایجاد می‌نماید تغییر رنگ دندان می‎‌باشد. این تغییر به گونه‌‎ای بوده که اثری از مواد رنگی برروی دندان در حین لبخند زدن وجود نداشته و فرد به راحتی و با اعتماد به نفس بالایی به ارتباط و صحبت با دیگران می‎‌پردازد.

 

  • عدم نیاز به تراش دندان؛ همان طور که در مباحث قبلی اشاره نمودیم کامپوزیت روشی کم تهاجم بوده و فرد نگرانی بابت آسیب به مینای دندان خود و یا پشیمانی بعد از لمینت نخواهد داشت چرا که دندان‎‌های خود فرد هیچ تغییری نداشته و همانند روز اول باقی مانده‌‎اند و تنها پوشش خمیری ونیر روی آن را پوشانده است.

 

  • درمانی سریع؛ کامپوزیت‌‎ ونیردندان علاوه بر تغییر رنگ دندان در موارد جزئی چون فاصله‎‌ی انداک دندان‌‎ها و شکستگی‎‌های کوچک دندان و.. نیز تأثیرگذار خواهند بود و از آنجایی که کلیه‎‌ی اعمال آن تنها در یک جلسه صورت می‌‎پذیرد و نیازی به رفت آمدهای مکرر به دندانپزشکی نیست می‌توان از آن به عنوان درمانی سریع و مستقیم یاد کرد.

 

قبل و بعد از کامپوزیت دندان

 

در صورت تمایل به ایجاد تغییر در فرم و رنگ دندان‎‌های خود به وسیله‎‌ی مدرن‌‎ترین تجهیزات و توسط دندانپزشکانی مجرب و متخصص می‌توانید به سایت کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زهره مراجعه نمایید. این سایت توانسته در زمینه‎‌ی اطلاع رسانی روش‎‌های پیشگیری پوسیدگی دندان و دیگر آموزش‎‌های لازم در این حوزه فعالیت خود را گسترده‎ نماید. جهت ارتباط با این کلینیک و استفاده از خدمات مختلف آن نظیر امکانات رفاهی و مفرح جهت درمان کودکان و پیشگیری از پوسیدگی دندان‎‌های آنان، ارائه درمان در منزل و... می‌توانید به سایت https://zohreh-dental.com/ مراجعه نمایید.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
اینستاگرام بساز و بچین
نظر خود را ثبت کنید