در حال گرفتن اطلاعات...

چالش 30 روزه برای سلامت روان و بهبود خلق و خو

بزرگنمایی
دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۲
5
تعداد رای‌دهندگان: 1399

با این راهنما و چالش 30 روزه می توانید تغییرات مثبتی را در سلامت روان و خلق و خوی خود ایجاد کنید و احساس شادی و سلامتی بیشتری در روح و روان خود داشته باشید .

چالش 30 روزه برای سلامت روان و بهبود خلق و خو
فهرست موضوعات

این روزها به لطف محبوبیتی که در شبکه های اجتماعی در بین افراد مختلف پیدا کرده است ، چالش های بسیار زیادی نیز ایجاد شده اند که در این بین ، چالش های مربوط به سلامت روان رشد بسیار زیادی داشته و طرفداران زیادی هم پیدا کرده است . 

شاید شما هم به این موضوع فکر کنید که چگونه ممکن است یک چالش 30 روزه بتواند تاثیرات خوبی در بهبود سلامت روان و خلق و خو داشته باشد اما طبق گفته روانشناسان ، این چالش های کوچک می توانند در بهبود سلامت روان نقش مهمی داشته باشند به شرطی که از مسیر درست به آنها نزدیک شوید . در واقع ، این گام های کوچک واقع بینانه و قابل دستیابی ، به ما کمک می کنند تا رفتار خوبی داشته باشیم و به تدریج به سلامت روان دست پیدا کنیم . 

به همین منظور ما در این بخش از زیبامون دات کام ، یک چالش 30 روزه که مورد تایید روانشناسان نیز هست را برای شما همراهان عزیز اماده کردیم که هدف آن ، کمک به شما در ایجاد احساس آرامش و شادی بیشتر در پایان ماه است . حتی بهتر : برای شرکت کردن نیازی به خرج کردن پول زیاد یا داشتن وقت آزاد ندارید . فقط کافیست این مقاله را تا انتها بخوانید و چالش هایی را که معرفی کردیم را در زندگی روزمره خود به کار بگیرید و مطمئن باشید بعد از گذشت 30 روز ، تغییرات خیلی خوبی را در سلامت روان و خلق و خوی خود مشاهده خواهید کرد . 

 

سلامت روان

 

چگونه چالش 30 روزه سلامت روان را انجام دهیم ؟

با پیروی از چهار دستورالعمل اصلی ، خود را برای بهترین نتایج آماده کنید :

  • فکر نکنید که این کار خودخواهانه است :  به گفته روانشناسان ، وقتی به خوبی از خود مراقبت می کنیم ، نه تنها انرژی بیشتری برای دیگران داریم ، بلکه تمایل بیشتری به تمرکز و حضور خواهیم داشت .

 

  • چالش خود را با دوستانتان به اشتراک بگذارید : وقتی اهدافمان را به اشتراک می گذاریم ، بهتر عمل می کنیم . یک گروه دو ، سه یا چهار نفره از دوستان خود را برای پاسخگویی بیشتر ایجاد کنید . 

 

  • اگر یک روز را از دست دادید ، تسلیم نشوید : هدف کامل بودن نیست . حتی اگر فقط 25 یا 15 روز این کار را انجام دهید ، باز هم نسبت به ماه قبل بهبود یافته اید و نباید نا امید و تسلیم شوید .

 

  • پس از پایان چالش 30 روزه ، باز هم به همین منوال ادامه دهید : بهبود وضعیت سلامتی شما یک فرآیند مداوم است ، بنابراین یک یا دو عادت جدید را اتخاذ کنید که خلق و خوی شما را برای بهتر شدن تغییر می دهد و سعی کنید همیشه آن را دنبال کنید . 

 

چالش سلامت روان

 

معرفی چالش 30 روزه برای سلامت روان و بهبود خلق و خو

ماه پیش رو ، تمرکز بر مراقبت از خود و یافتن راه هایی برای تبدیل سلامت جسمی و روانی به بخش بزرگ تری از زندگی شماست که ممکن است زیاد به نظر برسد اما در عمل بسیار ساده است . در این چالش فقط یک کار آسان برای هر روز تعیین شده ، بنابراین هرگز بیش از حد خسته نخواهید شد .

بهتر است این چالش 30 روزه را در یک دفترچه یادداشت کنید و یا به عنوان یادآور به تلفن همراه خود اضافه نمایید و یا بر روی برگه های کوچک بنویسید و روی آینه بچسبانید . این کار به شما کمک می کند تا در مسیر خود بمانید و اهداف هر روز را به شما یاد آوری خواهد کرد . همچنین می توانید این صفحه را نشانه گذاری کنید تا اهداف این چالش 30 روزه را فراموش نکنید . 

 

1. یک تمرین تنفس عمیق انجام دهید .

از 10 معکوس بشمارید ، آرام و آهسته نفس بکشید . قبل از حضور در یک جلسه ، در ماشین ، یا قبل از اینکه بعد از یک روز طولانی به بچه ها یا شریک زندگی خود سلام کنید ، آن را امتحان کنید . 

 

2. با یک دوست خوب همراه شوید . 

داشتن یک سیستم حمایت اجتماعی قوی (مثل یک دوست و رفیق خوب) با کاهش خطر افسردگی و فشار خون بالا مرتبط است . بنابراین حتما با یک دوست خوب همراه شوید تا از حمایت های او بهره مند شوید . 

 

3. چیزی را برنامه ریزی کنید و منتظر آن باشید .

برای یک روز سرگرم کننده در اواخر این ماه برنامه ریزی کنید ، برای یک کلاس آشپزی ثبت نام کنید ، برنامه ای برای تماشای فیلم داشته باشید یا از آخر هفته برای رفتن به یک سفر کوچک جاده ای استفاده کنید . 

 

4. چیزی را که هرگز استفاده نمی کنید اهدا یا بازیافت کنید .

اطراف خود را از وسایل و لوازمی که مدت هاست استفاده نمی کنید خلوت کنید و اگر قابل اهدا شدن هستند به دوستان و نزدیکان خود هدیه دهید و یا بازیافت نمایید . 

 

لباس های اضافی

 

5. 30 دقیقه یوگا انجام دهید .

طبق مطالعات انجام شده ، زنانی که دو بار در هفته را در کلاس‌ های یوگا می‌ گذرانند ، در مقایسه با سایر افراد ، کاهش بیشتری در استرس مزمن داشتند . بنابراین سعی کنید چه با حضور در کلاس های یوگا و چه با استفاده از ویدئوهای اموزشی ، حتما 30 دقیقه یوگا انجام دهید . 

 

6. یک وعده غذایی سالم داشته باشید .

این راز نیست که اگر خوب غذا بخورید ، احساس خوبی دارید . بنابراین سعی کنید در هر روز یک وعده غذایی کاملا سالم را در برنامه غذایی خود داشته باشید و میوه ها و سبزیجات تازه را حتما در این برنامه بگنجانید . 

 

7. برای چیزی کمک بخواهید . 

هیچ کس نمی تواند همه این کارها را به تنهایی انجام دهد . در جایی که احساس می کنید به کمک نیاز دارید ، حتما با سیستم پشتیبانی تماس بگیرید و یا از کسی کمک بخواهید . 

 

8. به موسیقی شاد و مورد علاقه خود گوش دهید .

در ماشین ، در خانه ، در حمام و غیره سعی کنید موسیقی شاد و مورد علاقه خود را پخش کنید و برای اینکه احساس بهتری داشته باشید ، بهتر است شما نیز با موسیقی هم خوانی کنید . 

 

موسیقی

 

9. 10 دقیقه وقت بگذارید و مطالب خوب یا متفرقه را بخوانید .

خواندن کتاب را هرگز فراموش نکنید . پیشنهاد می شود هر روز 10 دقیقه را به این موضوع اختصاص دهید و چند صفحه ای از کتاب مورد علاقه خود ، مقالات علمی با موضوعات جدید و غیره را بخوانید . 

 

10. به پیاده روی بروید . 

مهم نیست در کجا هستید . توصیه می شود هر روز 30 دقیقه پیاده روی در خانه ، در یک محیط طبیعی یا شهری را داشته باشید . زیرا طبق گفته روانشناسان ، پیاده روی با کاهش سطح هورمون استرس و بهبود خلق و خوی مرتبط است . 

 

11. در هر ماه 20 دقیقه برای اسپا وقت بگذارید . 

بهتر است در هر ماه زمانی را برای انجام هر کاری که به شما احساس خوبی می دهد اختصاص دهید . دریافت خدمات اسپا مثل مانیکور ، پدیکور یا ماساژ از جمله کارهایی است که هم احساس آرامش خیلی خوبی را به همراه دارند و هم باعث می شوند تا احساس رضایت بیشتری نسبت به خود داشته باشید . هرچه این احساس رضایت از خود بیشتر باشد ، سلامت روان نیز بهبود خواهد یافت . 

 

اسپا

 

12. یک سرگرمی مورد علاقه را تمرین کنید .  

رنگ امیزی ، نقاشی کردن ، بافندگی ، ساخت اکسسوری و جواهرات و هر سرگرمی دیگری که با آن علاقه مند هستید ، می توانند جریان خون را در مدار پاداش در مغز افزایش دهند و تاثیر خیلی خوبی در روند سلامت روان داشته باشند . 

 

13. حواس خود را با تماشای یک فیلم پرت کنید . 

برای چند ساعت با تماشای فیلم مورد علاقه خود ، حواستان را از زندگی روزمره پرت کنید و غرق در دنیای فیلم شوید . به عنوان مثال تماشای فیلم های رمانتیک بر اساس زندگی واقعی می توانند گزینه خیلی خوبی باشند . 

 

14. 30 دقیقه زودتر به رختخواب بروید .

خواب کافی می‌ تواند خلق و خو ، حافظه و سیستم ایمنی شما را بهبود بخشد و دلیل این امر که توصیه می شود 30 دقیقه زودتر به رختخواب بروید این است که کمی زودتر و بیشتر از دلپذیرترین و گرم و نرم ترین محل استراحت خود استفاده کنید . 

 

15. به جای نوشیدنی های الکلی و قند دار ، آب بنوشید . 

بهتر است کمی در مخارج خود صرفه جویی کنید و به جای نوشیدن نوشابه و نوشیدنی های الکلی ، آب بنوشید . با این کار هم به سلامت جسم خود کمک می کنید و هم مطمئنا احساس بهتری نیز خواهید داشت . 

 

16. یک بازی سرگرم کننده در شب را برنامه ریزی کنید . 

یک بازی سرگرم کننده دو نفره یا گروهی مثل یک بازی پازل دو نفره و چالشی مبتنی بر کلمه و مناسب برای گروه‌ های بزرگسال هم از جمله سرگرمی هایی هستند که توصیه می کنیم حتما امتحان کنید . 

 

17. یک هدف کوچک تعیین کنید .

مطمئن شوید که این هفته هر روز صبحانه می خورید یا دوستی را پیدا کنید که با شما برای پیاده روی کردن آماده است . این اهداف کوچک می توانند انگیزه شما را بیشتر کنند . 

 

18. یک کار مهم را از لیست کارهای خود انجام دهید .

یکی از کارهایی که از مدت ها قبل باید انجام میشده اما در انجام آن امروز و فردا می کردید را امروز انجام دهید تا خیالتان از بابت آن راحت باشد . مثلا قرار ملاقاتی که قرار بود با یک پزشک داشته باشید را امروز هماهنگ کنید و انجام دهید . 

 

19. از کسی تعریف کنید .

کمی کارمای خوب را در دنیا قرار دهید . وقتی از کسی تعریف می کنید ، این کار مانند نوعی "پاداش" بخش های مشابهی از مغز را فعال می کند ، چه این تعریف کردن برای شما یا شخص دیگری اتفاق بیفتد .

 

20. برای گذراندن یک شب با دوستان برنامه ریزی کنید .

فرقی نمی کند یک دوره کتاب خوانی یا یک دوره صرف شام با دوستانتان باشد ، در هر صورت گذراندن یک شب با دوستانتان را حتما در لیست چالش 30 روزه خود داشته باشید و از آن لذت ببرید . 

 

21. یک مدیتیشن 5 دقیقه ای را امتحان کنید . 

یک برنامه ذهن اگاهی و مدیتیشن که متناسب با روحیاتتان است را پیدا کنید و در هر زمان که فرصت پیدا کردید ، حتما مدیتیشن انجام دهید . 

 

مدیتیشن

 

22. با اعضای خانواده خود فیس تایم کنید 

دیدن خوشحالی مادر بزرگ ، صحبت کردن و دیدن خواهر یا برادرتان می تواند احساس خوشحالی را نیز در شما ایجاد کند . بنابراین در هر ماه زمانی را برای فیس تایم با عزیزانتان در نظر بگیرید . 

 

23. کاری برای انجام دادن در بیرون از خانه داشته باشید . 

سگ را به پیاده روی ببرید یا یک نیمکت خالی پیدا کنید تا کمی آفتاب بگیرید و یا قبل از خواب به ماه و ستاره ها نگاه کنید .

 

24. یک قرار ملاقات با شریک زندگی خود رزرو کنید . 

اگر متاهل هستید ، حتما یک قرار ملاقات شبانه و رمانتیک را با شریک زندگی خود داشته باشید و اگر مجرد هستید مشکلی نیست با دوستی که از شما قدردانی می کند تماس بگیرید و برنامه ای سرگرم کننده داشته باشید . 

 

25. افراد منفی را در شبکه های اجتماعی آنفالو کنید . 

بهتر است نگاهی به لیست فالوورهای خود بیاندازید و اینفلوئنسرهایی که احساس می کنید احساس بدی را به شما منتقل می کنند و یا افراد منفی را در شبکه های اجتماعی خود آنفالو کنید . 

 

26. انجام یک کار را به زمان بهتری موکول کنید . 

اگر انجام کاری برایتان سخت و خسته کننده است بهتر است نه گفتن را یاد بگیرید و آن کار را از تقویم خود حذف کنید یا آن را به زمانی راحت تر یا کم استرس تر منتقل کنید . 

 

27. شبی بدون تلفن در خانه داشته باشید

نور آبی ساطع شده از صفحه‌ نمایش موبایل می‌تواند هورمون‌ های خواب شما را به هم بریزد ، بنابراین کنار گذاشتن زود هنگام فناوری نه تنها به شما امکان می‌ دهد کتاب جدید را دنبال کنید ، بلکه به شما کمک می‌ کند سریع‌ تر بخوابید .

 

رختخواب

 

28. ویدیوی احمقانه ای را تماشا کنید که باعث خنده شما می شود . 

خندیدن را حتما در برنامه خود داشته باشید و سعی کنید موضوع و موقعیتی را برای خندیدن خود ایجاد کنید . 

 

29. اتفاقات خوب امروز را یادداشت کنید .

حتی اگر بدترین روز را سپری کرده اید ، باز هم به آن چیزهایی که برای آن سپاسگزار هستید را حتما یادداشت کنید . 

 

30. عادت جدیدی را در خود ایجاد کنید .

به 30 روز گذشته و به ایجاد تغییر فکر کنید . آیا بازی شبانه باید به یک اتفاق هفتگی تبدیل شود ؟ آیا پیاده‌ روی در هنگام ناهار این احساس را به شما می‌ دهد که برای بقیه روز آماده باشید ؟ ممکن است این ماه تمام شده باشد ، اما می توانید فعالیت های مورد علاقه خود را به یک امر عادی و مادام العمر تبدیل کنید . 

 

سخن اخر

هریک از کارهایی که در بالا به آن اشاره شد را به یک روز از سی روز ماه اختصاص دهید و اگر احساس کردید با انجام آن کار احساس بهتری دارید ، سعی کنید آن را به یک عادت همیشگی برای خود تبدیل کنید تا تاثیر ان بر روی سلامت روان و بهبود خلق و خوی شما همیشگی شود . شما از چه روش هایی برای حفظ سلامت روان خود استفاده می کنید ؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید . 

 

مطالب مرتبط و پیشنهادی :

26 راه آسان برای بهبود سلامت در کمتر از یک دقیقه

سالم ماندن روح و روان با ورزش

تاثیرات مثبت آرایش و لباس زیبا بر سلامت روان

تاثیرات تغذیه مناسب بر سلامت جسم و روان

چگونه در محیط کار مواظب سلامت جسم و روان خود باشیم

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید
فهرست موضوعات
صفحات مرتبط