آیا تنبلی چشم در کودکان درمان قطعی دارد؟

بزرگنمایی
دسته: خواندنی های روز تاریخ نگارش: ۶ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۴
5
تعداد رای‌دهندگان: 1200

به عدم توانایی و کاهش بینایی در یکی از چشم‌ها که مانع از تشکیل تصویر واضح روی شبکیه چشم می‌شود، تنبلی چشم یا آمبلیوپی می‌گویند. این مشکل از بدو تولد تا سن هشت سالگی به وجود می‌آید.

آیا تنبلی چشم در کودکان درمان قطعی دارد؟

به عدم توانایی و کاهش بینایی در یکی از چشم‌ها که مانع از تشکیل تصویر واضح روی شبکیه چشم می‌شود، تنبلی چشم یا آمبلیوپی می‌گویند. این مشکل از بدو تولد تا سن هشت سالگی به وجود می‌آید. تحقیقات نشان می‌دهد که حدود دو تا پنج درصد از کل کودکان به بیماری تنبلی چشم مبتلا می‌شوند. تصاویر مشاهده شده با چشم‌ها با همکاری لوب پس سری مغز و اعضای هر دو چشم پردازش می‌شوند‌. وقتی در عملکرد یکی از چشم‌ها اختلال به وجود آید، مغز چشم سالم را برای بینایی انتخاب کرده و مسیری عصبی تصویر از شبکیه چشم تنبل را قطع می‌کند. در این حالت دیدن تصاویر با وضوح بالا به عهده چشم سالم است و سیگنال بینایی برای چشم تنبل ارسال نمی‌شود‌. با تشخیص به موقع آمبلیوپی درمان قطعی درمان تنبلی چشم کودکان امکان‌پذیر است. روش‌های رایجی مانند زدن عینک، بستن چشم تنبل، استفاده از لنزها تماسی برای درمان این مشکل وجود دارد. اما در این مقاله جدیدترین روش درمان قطعی درمان تنبلی چشم کودکان را معرفی خواهیم کرد.

 

 

تنبلی چشم چیست و چرا ایجاد می‌شود؟

عارضه تنبلی چشم زمانی ایجاد می‌شود که یکی از چشم‌ها با مغز هماهنک نباشند و مغز به طور هوشیارانه چشم سالم را برای مشاهده انتخاب کند و به چشم تنبل هیچ سیگنالی ارسال نکند. تنبلی چشم گاهی یک نقص اکتسابی است و از تشکیل تصویر واضح روی شبکیه چشم جلوگیری می‌کند‌. در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع این عارضه تا آخر عمر در چشم تنبل فرد باقی می‌ماند اما با تشخیص به موقع قبل از هشت سالگی درمان قطعی درمان تنبلی چشم کودکان وجود دارد. عوامل متعددی مانند انحراف چشم یا استرابیسم، عیوب انکساری و عوامل مسدودکننده مسیر بینایی به عنوان عوامل ایجاد آمبلیوپی شناخته شده‌اند. وقتی کودک دچار انحراف چشم باشد، دچار دوبینی شده و تصویر واضحی به مغز ارسال نمی‌شود. عیوب انکساری نیز شامل نزدیک بینی، دور بینی، آستیگماتیسم می‌باشد. این مشکلات فقط با معاینه چشم‌پزشک تشخیص داده می‌شود. بیماری‌های چشمی مانند افتادگی پلک، آب مروارید مادرزادی، لک قرنیه و غیره به عنوان عوامل مسدودکننده مسیر بینایی از تشکیل تصویر واضح روی شبکیه جلوگیری می‌کنند.


بهترین زمان برای تشخیص تنبلی چشم چه سنی است؟

آمارها نشان می‌دهد که تنبلی چشم یا آمبلیوپی در بین کودکان و نوجوانان به عنوان شایع‌ترین عارضه بینایی شناخته می‌شود و حدود پنج درصد از کل کودکان با آن درگیر هستند. بسیاری از والدین به دلیل عدم آگاهی تنبلی، چشم فرزند خود را نادیده می‌گیرند و به فکر درمان قطعی درمان تنبلی چشم کودکان خود نیستند. در صورت عدم توجه به درمان کودک ممکن است تا آخر عمر با مشکل آمبلیوپی درگیر باشد یا حتی بینایی یکی از چشم‌هایش را به طور کامل از دست بدهد. برای تشخیص به موقع این عارضه سن سه الی پنج سالگی بهترین زمان است و با یک معاینه ساده به وسیله یک چشم‌پزشک می‌توان تنبلی چشم را تشخیص داد و درمان قطعی را شروع کرد.

 

 

چشم پزشک با چه روش‌هایی تنبلی چشم را درمان می‌کند؟

همه کودکان قبل از ورود به دبستان غربالگری می‌شوند و متخصص چشم با معاینه چشم کودک می‌تواند تنبلی چشم را تشخیص دهد. روش‌های مختلفی برای درمان تنبلی چشم کودکان وجود دارد. قدیمی‌ترین روش، استفاده از پد است‌. در این روش چشم سالم کودک را به وسیله پد می‌پوشانند تا بینایی چشم سالم محدود شود و با چشمی که تنبل است اطراف خود را مشاهده کند. اگر پد روی چشم سالم قرار نگیرد مغز سیگنالی برای چشم تنبل ارسال نخواهد کرد اما با وجود پد مغز مجبور است که سیگنال‌های بینایی را برای چشم تنبل بفرستد. هیچ کودکی روش استفاده از پد را دوست ندارد. زیرا با عوارض جسمی و روحی، سرگیجه، خشکی دهان کودک و غیره همراه است. استفاده از لنز و عینک نیز از روش‌های دیگر درمان قطعی درمان تنبلی چشم کودکان به شمار می‌روند. اما از بین تمام روش‌هایی که تا به امروز ارائه شده است درمان تنبلی چشم با سایکلاپس به عنوان جدیدترین و بهترین روش‌های درمان قطعی درمان تنبلی چشم کودکان از طرفداران بسیار زیادی برخوردار است.

 

درمان تنبلی چشم با سایکلاپس به چه صورت است؟

درمان تنبلی چشم با سایکلاپس یکی از جدیدترین، بهترین و قدرتمندترین روش‌‌های درمان قطعی درمان تنبلی چشم کودکان است. نرم افزار سایکلاپس با کمک الگوریتم‌هایی که بر هوش مصنوعی مبتنی هستند، می‌تواند به خوبی سطح تنبلی چشم کودک را تشخیص بدهد. والدین برای استفاده از این نرم‌افزار باید آن را دانلود کرده و آن سپس روی گوشی هوشمند نصب نمایند. تصاویری که از طریق سایکلاپس برای چشم‌های کودک ارسال می‌شود، با استفاده از عینک مجازی مشاهده می‌شود و تصویر هر چشم با چشم دیگر متفاوت خواهد بود. در این روش تصاویر ارسال شده برای چشم تنبل کودک از اهمیت بیشتری برخوردار هستند و باعث بیشتر شدن فعالیت چشم تنبل می‌شود‌ و بعد از مدتی چشم تنبل را درمان می‌کند‌.

نرم‌افزار سایکلاپس نسبت به روش استفاده از پد طرفداران بسیار زیادی را به خود جذب کرده است‌. درمان قطعی درمان تنبلی چشم کودکان با استفاده از نرم افزار هوشمند سایکلاپس مزایای بسیار زیادی دارد و امکان بروز خطا در آن کم است. اکثر کودکان به استفاده از آن علاقه زیادی دارند‌. تاکنون هیچ عارضه جانبی در اثر استفاده از این روش گزارش نشده است‌. استفاده راحت، عدم التهاب و سوزش چشم‌های کودک، امکان مشاهده انیمیشن و انجام بازی در سایکلاپس همزمان با مراحل درمان، ارسال گزارش هفتگی به چشم‌پزشک متخصص، تاثیر زیاد در کاهش طول دوره درمان قطعی درمان تنبلی چشم کودکان و عدم مراجعه حضوری مستمر به مطب چشم‌پزشک از مهمترین مزایای درمان تنبلی چشم با سایکلاپس به شمار می‌روند.

 

 

خرید نرم‌افزار سایکلاپس از سایت شرکت توسعه درمان سرو

 اگر قصد دارید درمان قطعی درمان تنبلی چشم کودکان را با استفاده از نصب نرم‌افزار سایکلاپس روی گوشی و واقعیت مجازی آغاز کنید، برای خرید این افزار می‌توانید به سایت شرکت توسعه درمان سرو با آدرس اینترنتی https://cyclops.vision مراجعه کنید‌. تعدادی از افراد نخبه در سال 1397 اقدام به راه‌اندازی شرکت توسعه درمان سرو کردند تا با استفاده فناوری‌های جدید و مدرن و الگوریتم‌های هوشمند به ارتقا سلامت افراد جامعه کمک کنند‌. نرم‌افزار سایکلاپس به عنوان یکی از محصولات هوشمند این شرکت کمک بسیار زیادی به درمان قطعی درمان تنبلی چشم کودکان کرده است‌ و اکثر کسانی که از آن استفاده کرده‌اند، رضایت کامل داشته‌اند. سایکلاپس علاوه بر درمان تنبلی چشم شرایطی فراهم کرده است که کودک در طول درمان بتواند از بازی‌ها و انیمیشن‌های جذاب لذت ببرد و در مدت کوتاهی مشکل بینایی خود را درمان کند.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
اینستاگرام بساز و بچین
نظر خود را ثبت کنید