ضوابط طراحی و ساخت ویلا در ایران

بزرگنمایی
دسته: خواندنی های روز تاریخ نگارش: ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۰
5
تعداد رای‌دهندگان: 178

طراحی ویلا و ساخت ویلا باغ‌ها در زندگی شلوغ و شهری امروزی برای جدایی از این فضا و پیوند خوردن مجدد افراد با محیط بکر و آرام طبیعت تبدیل به یک ترند و تسلی بخش ذهن و خاطر شده است.

ضوابط طراحی و ساخت ویلا در ایران

طراحی ویلا و ساخت ویلا باغ‌ها در زندگی شلوغ و شهری امروزی برای جدایی از این فضا و پیوند خوردن مجدد افراد با محیط بکر و آرام طبیعت تبدیل به یک ترند و تسلی بخش ذهن و خاطر شده است. اما طراحی خانه ویلایی به سبک های متفاوت از جمله ویلای مدرن و کلاسیک ، باید براساس یکسری اصول، ضوابط و استانداردهای معماری انجام گیرد که شامل طراحی اصول محوطه، فضای داخلی و خارجی، امکانات رفاهی و ویژه است.

اگر قصد ساخت ویلا دارید باید در کنار مشخص کردن سبک و مدل طراحی، به ویژگی‌های زیادی دقت داشته باشید که شرکت‌های حرفه‌ای در این زمینه نسبت به رعایت تمامی آن‌ها تسلط دارند. در ادامه به اصول و ضوابط طراحی ویلا و هر آنچه که در مورد آن‌ها نیاز دارید خواهیم پرداخت.

 

ضوابط طراحی ویلا

در طراحی و ساخت ویلا باید به یک سری اصول و ضوابط طراحی توجه کرد که به طور کلی آن‌ها را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 

 

  • جهت و شدت وزش باد
  • شرایط اقلیمی منطقه
  • نوع بافت و ساخت و ساز منطقه
  • زاویه تابش نور خورشید
  • کارکرد ویلا و هدف از ساخت ویلا
  • دکوراسیون داخلی

 

رنگ در فضای داخلی

یکی از اصولی که در طراحی ویلا باید به آن توجه کرد رنگی است که برای فضای داخلی ویلا استفاده می‌کنیم. رنگی که انتخاب می‌کنیم باید با سبک ویلا و حتی نمای خارجی آن هم منطبق باشد. برای همین بیشتر طراحان برای ایجاد این هماهنگی و عدم ریسک پذیری در رنگ داخلی  و نمای ساختمان از رنگ‌های و متریال‎های با رنگ  خنثی و روشن مانند: سفید، کرم و... استفاده می‌کنند. زیرا این رنگ‌ها به راحتی با رنگ‌های دیگر هماهنگ می‌شود و از نظر بصری نیز جلوه زیبایی دارند.

 

الگو و بافت

بافت (Texture) و الگوی (Pattern) که برای ساخت ویلا استفاده می‌کنیم باید در تمام قسمت‌ها رعایت شود. از متریال استفاده شده گرفته تا طرح و نقش به کار رفته در ساخت ویلا. اصولا افرادی که در ساخت ویلا فعالیت می‌کنند نوع متریال برای ساخت دیواره‌ها و کف، محل قرارگیری اشیای تزیینی و سایر موارد را براساس الگو و بافت انتخاب می‌کنند. رعایت  نوع بافت و الگو حتی در فضای بیرونی و نمای ساختمان هم از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

 

فضای ذخیره سازی

یکی از مهم‌ترین بخش‎ها در هر خانه و ویلایی فضای ذخیره سازی است. در کنار توجه به تزئینات داخلی و نمای بیرونی و زیباسازی ویلا، باید به فضاهای کاربردی و مورد نیاز افراد در ویلاها هم دقت کرد. در حال حاضر اکثر طراحان از فضای ذخیره سازی در طرح خود استفاده می‌کنند. فضای ذخیره سازی، فضایی است که برای نگه‌داری وسایلی که جای مشخصی ندارد ساخته و استفاده می‌شود؛ به زبان ساده‌تر همان انباری است. در ظاهر این فضا چندان با اهمیت به نظر نمی‌رسد و حتی گاهی اوقات در ساخت ویلا فراموش می‌شود، اما در باطن نقش بسیار مهمی در نظم دادن به امور دارد.

 

نورپردازی

در طراحی ویلا وقتی صحبت از نورپردازی می‌شود منظور نوع تجهیزات به کار رفته و جلوه‌های بصری کار نیست. بلکه برنامه و طرح ریزی برای این منظور است که هر قسمت از فضای داخلی ویلا به چه میزان نور و چه سبک نوری نیاز دارد. در این مرحله طراحان ویلا مشخص می‌کنند به نورپردازی عمومی نیاز دارند یا نورپردازی تاکیدی. این مسئله حتی در مورد قسمت‌های خارجی فضا مانند حیاط هم لحاظ می‌شود. از نوع چراغ‌های نصبی مانند دیواری گرفته تا مدل چراغ‌های محل عبور و مرور.

 

سبک و مدل پنجره‌ها

در هنگام طراحی پنجره‌ها باید به عواملی مانند: شمالی جنوبی بودن نصب پنجره، تعداد پنجره‌های نورگیر و غیر نورگیر، جنس و متریال مورد استفاده در ساخت پنجره، استفاده از پنجره‌های دو یا چند جداره و... توجه کنید. در عصر حاضر انجام این امر برای طراحان به دلیل وجود متریال‌های گوناگون کار را برای طراحان آسان کرده است. حتی این امکان را به طراحان داده است تا در طراحی خود از پنجره‌های بزرگ تمام شیشه هم استفاده کنند. همین امر موجب شده است تا سبک نوینی از طراحی در ویلا رواج پیدا کند با نام طراحی ویلای شیشه‌ای .

مواردی که در اینجا ذکر شد تنها بخشی از ضوابط طراحی و ساخت ویلا در ایران است برای اطلاعات بیشتر در مورد ضوابط طراحی و ساخت ویلا می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
تازه‌های اینستاگرام
اینستاگرام بساز و بچین
نظر خود را ثبت کنید