جدیدترین مدل اسباب بازی کودک در سال 1401

بزرگنمایی
دسته: خواندنی های روز تاریخ نگارش: ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۸
5
تعداد رای‌دهندگان: 299

در این مطلب سعی داریم ضمن بررسی تاثیر استفاده از اسباب بازی بر روح و روان کودک به این موضوع اشاره کنیم که اسباب بازی مناسب برای هر سن و سالی چیست؟

جدیدترین مدل اسباب بازی کودک در سال 1401

ما در دورانی زندگی می‌کنیم که کودکان ما با دنیایی از اسباب بازی کودک با تنوع‌های بسیار روبرو هستند. به طوری که برای کودکان‌مان از زمانی که نوزاد هستند تا نوجوانی می‌توانیم اسباب بازی‌های متناسب با سنشان را خریداری کنیم. حتی امروزه اسباب بازی‌های مختلفی برای بزرگسالان در نظر گرفته شده است. همچنین چنانچه دختر و یا پسر کوچک ما مایل باشد از اسباب بازی دخترانه و یا پسرانه استفاده نماید، دست شما برای خرید اسباب بازی باز است. اما یک نکته مهم در خصوص اسباب بازی وجود دارد. با وجود موبایل و تبلت و بازی‌های کامپیوتری و دیجیتالی شاید دیگر کمتر بچه‌ای میل به انجام بازی با اسباب بازی داشته و از بازی‌های فیزیکی لذت ببرد. اغلب پدر و مادرها نیز در حال حاضر با گذاشتن یک موبایل در اختیار کودک‌شان تلاش می‌کنند او را در طی ساعاتی از شبانه روز سرگرم نمایند. در حالی که این عمل می‌تواند اثرات بسیار مخربی را برای وی به وجود آورد. ما در این مطلب سعی داریم ضمن بررسی تاثیر استفاده از اسباب بازی بر روح و روان کودک به این موضوع اشاره کنیم که اسباب بازی مناسب برای هر سن و سالی چیست؟

 

اسباب بازی چیست؟

اسباب بازی‌ به ابزاری گفته می‌شود که کودکان در طول روز بیش از هر چیز با آن‌ها سروکار دارند، بنابراین انتخاب صحیح آن علاوه بر سرگرم و شاد کردن آن‌ها می‌تواند به رشد کودک و همچنین رشد مهارت‌های شناختی، حرکتی و کلامی کودکان نیز موثر باشد. ویژگی دیگری که یک اسباب بازی کودک می‌تواند داشته باشد آن است که می‌توانید استعداد کودک خود را شناسایی کرده و توانایی‌های وی را به سمت و سویی مناسب هدایت نمایید. ضمن آن که می توانید از قابلیت‌های متنوع اسباب بازی استفاده کرده و فرایند رشد او را تسهیل نمایید. زیرا فرزند شما با استفاده از اسباب بازی کودک می‌تواند با موارد مختلفی از جمله انتخاب صحیح، حرکت کردن، محبت کردن، همبازی شدن با همسالان خود و شرکت در کارهای تیمی و ... آشنا شود.

 

 هنگام خرید اسباب بازی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

از زمانی که کودک شما نوزاد است تا سنین بالاتر، داشتن اسباب بازی مناسب و استفاده از آن تا حد زیادی می‌تواند در روحیه و افزایش توانایی‌های وی نقش داشته باشد. ما در ادامه به نکاتی که با استفاده از آن می‌توانید اسباب بازی کودک را به شکل مناسبی انتخاب نمایید، اشاره خواهیم کرد. برای مشاهده و خرید جدیدترین اسباب بازی به سایت نیونی نی مراجعه کنید.

 

به جنس اسباب بازی توجه کنید

یکی از نکاتی که در خصوص خرید اسباب بازی کودک باید به آن توجه کنید جنس اسباب بازی است. همان طور که می‌دانید برای کودک از زمانی که نوزاد است تا سنین بالا می‌توان اسباب بازی خریداری کرد و در دسترس وی قرار داد ولی هر نوع از اسباب بازی برای سن خاصی مناسب است به عنوان مثال برای یک نوزاد نمی‌توان نوعی از اسباب بازی کودک را خریداری کرد که کودک درک درستی از آن ندارد و ممکن است با استفاده از آن به خودش آسیب برساند. به عنوان مثال کودکان از نوزادی تا یکسالگی برای درک هر چیزی که پیرامون آن‌هاست، ممکن است اشیاء کوچک را در دهان بگذارند تا بتوانند آن را ارزیابی نمایند.

بنابراین نکته مهم آن است که به جنس مواد مصرف شده در ساخت اسباب بازی کودک توجه شود تا از مواد شیمیایی مضر تهیه نشده باشد. همچنین برای سنین یک سالگی به بعد نیز بهتر است اسباب بازی‌هایی خریداری شود که شکستنی نبوده و یا دارای لبه‌های تیزی نباشند زیرا ممکن است سبب آسیب رساندن به کودک شوند. نکته دیگر آن که تا سنین سه سالگی بهتر است خرید اسباب بازی‌هایی که ریز هستند و دارای قطعاتی هستند که امکان قورت دادن آن‌ها زیاد است خودداری شود.

 

 

زیبایی و جذابیت ظاهری اسباب بازی کودک مهم است

همان طور که می‌دانید کودکان همیشه جذب وسایلی می‌شوند که رنگ زیبایی دارد. در مورد اسباب بازی کودک نیز همین اصل وجود دارد. اگر وسیله بازی که خریداری می‌کنید کارایی بالایی داشته باشد اما از نظر رنگ و طرح جذابیت خاصی نداشته باشد، ممکن است اصلا مورد توجه کودک قرار نگیرد. بنابراین اگر این موضوع را هنگام خرید اسباب بازی کودک جدی بگیرید می‌توان کودک را به آن علاقمند کرده به طوری که کودک زمان زیادی را به بازی با آن اختصاص دهد.

 

داشتن تکالیف یکی از جنبه‌های خوب اسباب بازی کودک است

حتما دیده‌اید که بسیاری از اسباب بازی‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که کودک با استفاده از آن‌ها می‌تواند اقدام به انجام تکالیف مشخصی نماید. به این صورت که هنگام بازی با آن کودک از ظرفیت ذهنی خود استفاده کرد و به این ترتیب پدر و مادر می‌توانند این موضوع را دریابند که آیا کودک می‌تواند به پاسخ و نتیجه درست دست یاید یا خیر؟

 

سرعت رشد کودک را در نظر بگیرید

می‌دانید که رشد ذهنی کودک در پنج سال ابتدایی زندگی با سرعت بالایی رخ می‌دهد بنابراین هنگام انتخاب اسباب بازی کودک باید این نکته را در نظر داشته باشید که در چنین شرایطی کودکان ممکن است هر چند مدت یکبار علاقه جدیدی پیدا کرده و اسباب بازی پیشین دیگر برای وی جذابیتی نداشته باشد. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که هنگام خرید اسباب بازی کودک به سن وی بسیار توجه نمایید.

 

بهترین اسباب بازی برای نوزاد

پیشتر اشاره کردیم که توجه به سن کودک سبب می‌شود شما اسباب بازی‌هایی را خریداری کنید که برای رشد فکری و ذهنی آن‌ها مناسب باشد. گاهی بی‌توجهی به این موضوع از طرف والدین سبب می‌شود تا اسباب بازی‌هایی را برای سیسمونی خریداری کنند که تا سنین یک تا دو سالگی و ... استفاده‌ای برای کودک نداشته باشد. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم برای نوزادان تا 5 ماهگی بهتر است اسباب بازی‌های موزیکال و یا جغجغه و ... را تهیه نمایید و یا عروسک‌های نرمی را خریداری کنید که کودک بتواند آن‌ها را در دست گرفته و آسیبی نیز به خود وارد ننماید.

 

اسباب بازی مناسب برای کودک یک تا سه ساله

 

 

در این سنین کودکان از شنیدن موزیک و صداهایی که پی در پی تکرار می‌شوند، لذت می‌برند بنابراین خرید اسباب بازی کودک موزیکال می‌تواند برای آن‌ها جذاب باشد. از دیگر اسباب بازی‎های مناسب این سن می‌توان به مکعب‌ها و یا توپ‌های پارچه‌ای که دارای رنگ‌های متنوعی هستند اشاره کرد. همچنین اسباب بازی‌هایی که می‌توانند به یکباره صدایی تولید کرده و یا از جعبه بیرون بیابند، می‌تواند هیجان کودک را برانگیزد. وسایل بازی مناسب حمام، عروسک‌هایی که به صورت دستکش یا انگشتی تولید شده‌اند و همچنین وسایل بازی خانه و ماشین و .... می‌تواند برای این سنین بسیار مناسب باشد.

در حال حاضر چنانچه شما سری به هر فروشگاه اسباب بازی فروشی بزنید، با طیف مختلفی از اسباب بازی روبرو خواهید شد که همه جدید هستند و بسیاری از آن‌ها متناسب با بحث روانشناسی کودک طراحی و تولید شده‌اند. بنابراین در سال 1401 شما دیگر دغدغه‌ای جهت انتخاب اسباب بازی کودک مناسب برای فرزندتان نخواهید داشت.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
اینستاگرام بساز و بچین
نظر خود را ثبت کنید