باند سالن عروسی (ویژگی ها و نکات خرید)

بزرگنمایی
دسته: خواندنی های روز تاریخ نگارش: ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۵
5
تعداد رای‌دهندگان: 156

پخش صوت و نیز پخش باکیفیت صدای موسیقی و یا گروه‌های اجرای موزیک زنده، در سالن‌های عروسی و تالارها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. سیستم‌های صوتی استفاده شده در این گونه از تالارها و یا سالن‌های عروسی باید بسیار پرقدرت بوده و صوت را با بهترین کیفیت و طنین پخش نمایند. برای خرید سیستم‌های صوتی و باند سالن عروسی، گزینه‌های بسیار متنوعی در بازار موجود است. انتخاب از بین این همه مدل در اندازه‌ها و قدرت‌های گوناگون، می‌تواند کاری چالش برانگیز و مشکل باشد. این سیستم‌های صوتی اگر نامتناسب با محیط، اندازه سالن و دیگر آیتم‌ها انتخاب شوند، کارایی لازم را نخواهند داشت و یا فقط مصرف برق شما را بالا خواهند برد.

باند سالن عروسی (ویژگی ها و نکات خرید)

در این مقاله قصد داریم تا با انواع باند سالن عروسی و کارایی آن‌ها آشنا شویم و ببینیم چگونه باید مدل مناسبی از بلندگوی تالار عروسی را برای سالن مورد نظر انتخاب کنیم تا بهترین کارایی را برای ما داشته باشد.

باند سالن عروسی چگونه انتخاب می‌شود؟

بلندگوها، اسپیکرها و باندهای پخش موزیک و صوت، در تنوع شگفت‌انگیزی در بازار عرضه می‌شوند. اشکال و اندازه‌های متعدد، مشخصات عجیب و غریب و گاهی فانتزی و جالب و کارکردها و قدرت‌های متنوع، کار را برای انتخاب  همه این موارد می تواند انتخاب باند سالن عروسی را به یک کار سخت و چالشی تبدیل کند. اما اگر به دنبال بهترین گزینه برای خرید این گونه از وسایل هستید، احتمالا باید به دقت و موشکافانه به صدای تولید شده از این باندها گوش کنید و سپس تصمیم بگیرید.

وسیله‌ پخش صوتی که در ایران به نام باند شناخته می‌شود، مجموعه‌ای از چند اسپیکر است که در محفظه‌ای جعبه مانند در کنار هم مونتاژ شده است. در یک باند مجموعه‌ای از اسپیکرهایی با انواع سابووفر(فرکانس‌های پایین)، ووفر(فرکانس هایی پایین تا متوسط)، میدرنج(فرکانس های متوسط)، توییتر(فرکاس های بالا) به همراه آمپلی فایر یا تقویت کننده امواج صوتی، کراس اور یا مدار تطبیق‌دهنده و تفکیک‌کننده فرکانس‌های مختلف صدا، گردآوری شده است.

انواع باند

باندهای مورد استفاده از جمله باندهایی که برای تالارها و یا سالن‌های عروسی و جشن مورد استفاده قرار می‌گیرند، در دو دسته عمده، طبقه‌بندی می‌شوند. در ادامه این دو دسته‌بندی باندها را بررسی می‌کنیم:

باند اکتیو

باندهای اکتیو اسپیکرهایی هستند که در داخل خود آمپلی فایر داخلی دارند. این نوع از باندها، به طور کلی، از یک محفظه، یک یا چند درایور بلندگو، یک شبکه متقاطع فعال و یک تقویت‌کننده جداگانه برای هر یک از باندهای فرکانسی که توسط شبکه متقاطع تقسیم می‌شوند، ساخته شده‌اند.

بلندگوهای اکتیو یا باند سالن عروسی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که سیگنال‌ها را از منبع صوتی و یا پیش تقویت‌کننده دریافت کرده و آن‌ها را به صورت داخلی تقویت کنند. برای تقویت سیگنال‌ها در ورودی آن‌ها، باند اکتیو به برق نیاز دارد. آن چه در یک بلندگوی اکتیو اتفاق می‌افتد این است که سیگنال ورودی ابتدا توسط شبکه متقاطع فعال به باندهای فرکانسی مختلف جدا می‌شود. سپس هر باند قبل از رفتن به درایور مناسب خود (توئیتر، ووفر و ...) تا سطح بلندگو تقویت می‌شود.

شبکه‌های متقاطع اکتیو را می‌توان برای تقسیم سیگنال صوتی با وضوح و دقت بهتر بهینه‌سازی کرد، زیرا کمتر به مدیریت نیرو اهمیت می‌دهند. همچنین، از آن جایی که باندهای متقاطع هر کدام تقویت کننده خاص خود را دارند، بلندگوهای اکتیو از مزیت دیگری نیز برخوردارند که قابل تنظیم هستند. برخی از بلندگوهای فعال دارای بخش های EQ برای تنظیم کاراکتر صوتی خود هستند.

از مزایای این گونه از باندهای این است که حمل و نقل ساده‌ای دارند و برای جابه‌جا کردن آن‌ها، نیاز نیست تا چند آمپلی فایر را نیز با آن‌ها جابه‌جا نمود. عمر این نوع از باندها نیز طولانی‌تر از انواع دیگر است. البته به علت وجود هیت سینک در داخل این باندها، لازم است تا هوا در پشت آن‌ها جریان داشته باشد تا به خوبی خنک شوند.

باند پسیو

باندهای پسیو یا باندهای بدون پاور پرکاربردترین دسته از باند سالن عروسی هستند و از گذشته تاکنون مورد استفاده کاربران بوده‌اند. باند پسیو، به طور کلی، از یک محفظه، یک یا چند درایور بلندگو و یک شبکه متقاطع غیرفعال ساخته شده‌اند. اسپیکر پسیو تقویت‌کننده داخلی ندارند و برای کار کردن به آمپلی فایر خارجی متصل می‌شوند. این باندها، سیگنال تقویت شده سطح بلندگو را از یک تقویت کننده برق متصل دریافت می‌کنند. این تقویت کننده، قدرت سیگنال را از منبع صوتی و یا پیش تقویت کننده به سیگنال سطح بلندگو افزایش می‌دهد.

سپس سیگنال سطح بلندگو قبل از ارسال به درایورهای مناسب توسط واحد متقاطع به باندهای فرکانسی مختلف تقسیم می‌شود. تقویت کننده قدرت و بلندگوهای غیرفعال باید به طور مناسب برای عملکرد بهینه مطابقت داشته باشند. تقویت کننده بسیار ضعیف نمی‌تواند بلندگوها را به حداکثر پتانسیل خود برساند و قبل از اینکه بلندگوها به بلندترین صدای خود نزدیک شوند سیگنال را مخدوش می‌کند. برعکس، تقویت‌کننده بیش از حد قوی می‌تواند باعث بارگذاری بیش از حد متقاطع بلندگو و اجزای درایور شود که منجر به اعوجاج و قطع شدن صدای باند می‌شود.

این نوع پاندهای پسیو را می‌توان به صورت دائمی بر روی دیوار و یا هر مکان دیگری که لازم باشد، متصل نمود. این باندها علاوه بر این، فضای کمتری در مقایسه با باندهای اکتیو اشغال کرده و کم جاتر محسوب می‌شوند. این نوع از باندها به عنوان باندهای ثابت در محل مانند باند سالن عروسی، تالارها، مراکز عمومی و تجاری، مراکز آموزشی و مذهبی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

5 نکته‌ای که باید هنگام خرید باند سالن عروسی، در نظر بگیرید

خرید باند برای سالن‌ها و تالارها کاری حساس و تخصصی به شمار می‌رود. اولین نکته این است که همیشه نیازهای سالن یا تالار را کاملا در نظر بگیرید. برای این کار ابتدا باید مساحت سالن، ارتفاع سقف‌ها و میزان انتظاری که از کیفیت صدا دارید را لیست کنید. در ادامه بهترین راه برای انتخاب بهترین باند سالن عروسی، این است که از مشاوره متخصصان و فروشندگان در این زمینه بهره ببرید. این نکات اما می‌تواند برای انتخاب بهتر، راهگشا بوده و به شما راهنمایی‌های خوبی بدهد.

1.     هزینه

اولین چیزی که باید به صورت دقیق مشخص کنید، این است که بودجه شما برای خرید باند برای تالار چقدر است. معین کردن این موضوع به صورت دقیق، کمک می‌کند تا انتخاب‌های خود را هدفمند و آگاهانه‌تر انجام دهید و از سردرگمی در امان بمانید. وقتی انتخاب‌ها با توجه به قیمت، کمتر شد می‌توانید بهتر و سریع‌تر از بین گزینه‌های موجود باند سالن عروسی را انتخاب کنید.

2.    کیفیت صدا

 انتخاب بر اساس نوع و کیفیت صدا یک قضاوت کاملا شخصی است. هر کس ممکن است سلیقه متفاوتی درباره این موضوع داشته باشد. بنابراین کیفیت و نوع صدایی برای یک فرد فوق العاده به نظر می‌رسد ممکن است دیگری را تحت تأثیر قرار ندهد. هیچ باندی نیست که «بهترین» انتخاب موجود در بازار باشد. انواع باندها و پخش و صوتی که ایجاد می‌کنند می‌تواند جذابیت یکسانی برای گوش همه افراد نداشته باشد.

3.    انواع اسپیکر

باندهای بسیار متنوعی برای انتخاب از بین برندهای مختلف در بازار ایران وجود دارد. اگر می‌خواهید انتخاب بهتر و موثرتری در این زمینه داشته باشید، بهتر است نوع باند سالن عروسی را ابتدا انتخاب کنید تا دچار سردرگمی نشوید.

نمونه‌هایی از انواع باندها شامل کفی، کتابی، ماهواره‌ای، ساب ووفر، قابل حمل و ... در بازار ایران وجود دارند. برخی از آن‌ها مانند بلندگوهای روی دیوار را می‌توان فوراً نصب کرد و به برق متصل نمود، در حالی که انواع داخلی یا سقفی ممکن است نیاز به نصب یا سیم‌کشی و ... داشته باشند. باندها می‌توانند سیمی یا بی‌سیم بوده و یا هر دو به صورت جفت استریو یا چند کاناله برای پخش صدای فراگیر به کار روند.

اولویت و نیاز شخصی شما در انتخاب این موارد ارجحیت دارد. در این مورد سعی کنید حتما با کارشناسان فروش به دقت مشورت کنید. به علاوه می‌توانید یک کارشناس صوت و یا موسیقی را همراه با خود برای انتخاب باند، ببرید و یا از او مشاوره بگیرید. باندهای زمینی و کتابی معمولاً بهترین صدای کلی را دارند؛ زیرا درایورها و محفظه‌های برای مطابقت عملکرد با سیستم‌های صوتی، دارند. با این حال، چنین مدل‌هایی فضای کف سالن و یا تالار را اشغال می‌کنند، که برای چیدمان ممکن است مشکلاتی به وجود آورند.

باند سالن عروسی توکار معمولاً دارای گریل‌هایی هستند که می‌توانید برای تطبیق با دیوارها و جلوه بهتر از آن‌ها استفاده کنید. باندهای قابل حمل و یا باند فلش خور، ارزان‌تر و کوچک‌تر بوده  و اغلب دارای اتصالات بی‌سیم و باتری‌های قابل شارژ هستند. این نوع  اما در مقایسه با انواع سنتی‌تر، کیفیت و طنین و قدرت صدای بالایی ندارند.

4.    ابعاد سالن و آکوستیک

ابعاد اتاق، محتویات آن و متریال و مواد مورد استفاده در آن نیز بر صدا تأثیر می‌گذارد. صوت می‌تواند از دیوارهای در معرض دید، مبلمان بزرگ و کف منعکس شود، در حالیکه فرش‌ها و کوسن‌ها اغلب صدا را جذب می‌کنند. در یک سالن، خوب است که تعادل بین هر دو وجود داشته باشد. انتخاب نوع باند سالن عروسی باید متناسب با فضا، ارتفاع سقف و نیز ابعاد سالن انجام شود.

5.    قدرت دستگاه و یا توان باند سالن عروسی

توا این دستگاه‌های باند نیز یکی از ویژگی‌هایی است که باید به آن توجه کافی را داشته باشید. هنگام خرید باند بهتر است با پخش موزیک از آن، یک تست ساده انجام دهید. هنگام خرید، موسیقی مورد علاقه خود را روی سی‌دی یا فلش مموری با آهنگ‌های دیجیتال همراه داشته باشید تا ببینید صدای تولید شده با آن قدرت و کیفیتی که می‌خواهید هماهنگی دارد یا خیر.

گوش دادن به موسیقی زنده نیز معیار خوبی برای ارزیابی این باندها است. موسیقی باید به گوش شما طبیعی باشد، لحن متعادلی داشته باشد و به راحتی، برای مدت طولانی از آن لذت ببرید.

نوع چیدمان باند سالن عروسی

انتخاب و خرید بلندگوهای مجزا برای باند سالن عروسی به شما این فرصت را می‌دهد که یک صحنه هیجان انگیز و یک تجربه دلچسب را برای همه شنوندگان در سالن عروسی خود را ایجاد کنید. این موضوع به معنای این است که شما باید بدانید که بلندگوها را برای چه هدفی می‌خرید و چه نوع باندهایی برای این کار مناسب‌تر هستند.

باندهایی که به شکل کتابی هستند، بسیار شبیه به باندهای زمینی هستند، اما باس کمتری ارائه می‌دهند و اندازه جمع و جور آن‌ها به شما امکان می‌دهد این باندها را در فضاهای کوچک‌تر قرار دهید. استفاده از پایه برای این باندهای قفسه کتابی، بهترین تجربه صوتی را ارائه می‌دهد. این باندها همچنین می‌توانند به عنوان بلندگوهای عقب در سیستم صدای فراگیر نیز به خوبی، عمل کنند.

باندهای کانال مرکزی در یک سیستم صوتی نیز باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند زیرا بیشترین دیالوگ‌ها در محدوده فرکانس متوسط ​​تولید می‌شوند. اگر سالن شما کوچک و جمع و جور است، چند جفت بلندگوی کتابی برای سالن شما کافی خواهد بود. اما اگر شرایطی مانند وسعت سالن و بلندی سقف اجازه می‌دهد، چند ساب ووفر جفت شده با چند باند بزرگ، بهترین انتخاب است.

انتخاب باند سالن عروسی با توجه به شرایط

نوع صدای ایجاد شده توسط باندها، نه تنها به نوع باند بستگی دارد، بلکه به محل قرارگیری آن نیز در سالن و یا تالار، بستگی دارد. ارزیابی نکردن سالن و موقعیت اشیا و افراد که آن را در آن قرار می‌گیرند، ممکن است روی کیفیت و قدرت صدای نهایی تاثیرات مخربی داشته باشد. سطوح سخت مانند پنجره‌ها و کف می‌توانند صدا را پخش کنند، در حالی که که سطوح نرم مانند کوسن‌ها و پرده‌ها می‌توانند صدا را جذب کنند.

اندازه سالن نیز، نقش بسیار مهمی در تأثیرگذاری بر کیفیت موسیقی دارد. بلندگوهای بزرگ برای سالن‌های کوچک مناسب نیستند، زیرا اتاق را با صدای بیس بیش از حد پر خواهند کرد. در مقابل، باندهای کوچک برای سالن‌ها و یا تالارهای وسیع و بزرگ نیز مناسب نیستند و از کیفیت صوت می‌کاهند.

سخن آخر 

برای خرید باند سالن عروسی همیشه باید نکاتی را در نظر بگیرید. نیاز شما مهم‌ترین عامل در انتخاب باند است. در هنگام انتخاب نوع و برند باند همچنین باید عواملی مانند قیمت، نوع باند، قدرت باند، ابعاد سالن و یا تالار، کیفیت صدا و اکوستیک سالن مورد نظر را نیز به یاد داشته باشید. اگر می‌خواهید بدانید دستگاه مه ساز چیست یا به دنبال خرید بلندگوی تالار عروسی و یا دیگر آپشن‌ها برای برگزاری جشن‌ها هستید، می‌توانید با کارشناسان شرکت ما تماس بگیرید.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
برچسب ها:
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
اینستاگرام بساز و بچین
نظر خود را ثبت کنید