در حال گرفتن اطلاعات...

ژل رویال چیست ؟ آشنایی با فواید ژل رویال

بزرگنمایی
دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۷
5
تعداد رای‌دهندگان: 1313

مزایای بالقوه ژل رویال ، باعث شده تا این محصول زنبور عسل پرطرفدار باشد . ایا با این مزایا و فوای ژل رویا آشنا هستید ؟

ژل رویال چیست ؟ آشنایی با فواید ژل رویال

همه ما می دانیم که محصولات تولید شده توسط زنبور عسل بسیار مفید هستند و می تواند ساعت ها در مورد هر کدام از این محصولات طبیعی صحبت کرد ، به خصوص ژل رویال که این روزها صحبت های زیادی در رابطه با خواص و فواید آن وجود دارد .

برخی به این ژل ، شیر زنبور عسل نیز می گویند و می توان گفت که این محصول ، جذاب ترین و با ارزش ترین محصولی است که زنبور عسل ارائه می کند . 

ژل رویال از غدد غذایی زنبورهای کارگر ترشح می شود . هر لارو زنبور عسل در سه روز اول زندگی بدون توجه به جنسیت یا آینده لارو (زنبور کارگر ، زنبور عسل نر ، ملکه) با این ژل تغذیه می شود . هنگامی که زنبورهای کارگر تصمیم می گیرند یک ملکه جدید ایجاد کنند ، لارو منحصراً با این ژل تغذیه می شود . حتی زمانی که ملکه بالغ است ، فقط این ژل را به عنوان غذا دریافت می کند . زنبورهای کارگر و زنبورهای نر ، عمدتاً با عسل و گرده زنده می مانند . 

به لطف ژل رویال ، زنبور ملکه می تواند روزانه 2000 تخم بگذارد ، به اندازه دو برابر یک زنبور کارگر رشد کرده و تا 5 سال عمر کند . این ژل ، یک ماده بسیار مغذی برای او است که به لطف محتوای کربوهیدراتی که دارد ، انرژی زیادی را فراهم می کند تا لارو در مدت کوتاهی بزرگ و قوی شود . 

در ادامه این بخش از زیبامون دات کام ، اطلاعات بیشتری در رابطه با خواص و فواید ژل رویال کسب خواهید کرد . با ما همراه باشید . 

 

ژل رویال چیست ؟

تقریبا همه افراد ، اطلاعاتی در رابطه با فواید زنبور عسل دارند . این زنبورها ، عسل تولید می کنند ، گرده گل ها را پخش می کنند و موم زنبور عسل نیز در یک دسته لوازم آرایشی و خانگی استفاده می شود . در کنار تمام این موارد ، ژل رویال نیز از دیگر محصولات طبیعی و ارزشمندی است که توسط زنبورهای عسل تولید می شود . 

برخلاف عسل ، ژل رویال به طور طبیعی تلخ و ترش است . زنبورهای عسل کارگر این ماده را از غدد خود برای تغذیه لارو و ملکه خود ترشح می کنند . این ژل به دلیل قدرتی که دارد به عنوان یک مکمل غذایی و درمان جایگزین برای همه چیز از یائسگی گرفته تا بیماری های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد . اگرچه این محصول دارای مزه متفاوتی است ، اما طعم آن مانع از استفاده افراد ، از این ژل  به عنوان مکمل برای کمک به شرایط مختلف سلامت نمی شود . 

این ژل از سلول‌ های ملکه کندوها برداشت می‌شود و به عنوان مکمل ، در کرم‌ های پوست مورد استفاده قرار می گیرد تا تولید کلاژن را تقویت کند ، علائم قبل از قاعدگی و یائسگی را کاهش دهد و سلامت کلی را بهبود بخشد . 

البته لازم است به ذکر است ، از آنجایی که ژل رویال نقش مهمی در توسعه کلنی زنبور عسل ایفا می کند ، مهم است که برداشت برای استفاده انسان به هزینه نابودی زنبور عسل نباشد و می توان تنها حدود 500 گرم از این ژل را از کندویی که به درستی کار می کند پس از 5 تا 6 ماه برداشت کرد . به همین دلیل است که گفته می شود که این ژل ، یک غذای مقوی و پرفایده و در عین حال گران است . 

 

ژل رویال

 

ژل رویال چه تفاوتی با عسل دارد ؟

به غیر از این واقعیت که هر دو این محصولات طبیعی توسط زنبورها ساخته می شوند ، ژل رویال و عسل کاملا با یکدیگر متفاوت بوده و موارد مشترک بسیار کمی بین این دو وجود دارد . 

 • تفاوت فاحشی در طعم آنها وجود دارد : ژله رویال تلخ و ترش است و در مقابل عسل طعم شیرین طبیعی دارد .
 • عسل مایعی است که از شهد گل ها از طریق یک فرآیند چند مرحله ای شامل چندین زنبور عسل ساخته می شود
 • این ژل ماده ای شیر مانند است که توسط زنبورهای کارگر به عنوان تغذیه ملکه و بچه های آنها تولید می شود . 
 • ژله رویال نسبت به عسل پروتئین بیشتر و قند کمتری دارد . 
 • لارو و ملکه زنبورها ، ژله رویال را منحصراً به دلیل نیاز بیشتر به پروتئین مصرف می کنند و پس از چند روز زندگی ، تنها زنبورهایی که قرار است ملکه شوند به طور انحصاری با این ژل تغذیه می‌ شوند .
 • زنبورهای ملکه در تمام عمر خود فقط ژله رویال (بدون عسل ، بدون گرده) مصرف می کنند . 

 

اطلاعات تغذیه ای ژل رویال

ژل رویال ترکیبی از آب ، پروتئین ، قندها ، لیپیدها و املاح معدنی است و تا 70 درصد آب دارد ، در حالی که عسل فقط حدود 17 درصد آب است . همچنین این ژل ، حاوی پروتئین ها و اسیدهای چرب منحصر به فردی نیز است . این شامل 9 گلیکوپروتئین یا پروتئین اصلی ژله رویال و دو اسید چرب (ترانس-10-هیدروکسی-2-دسنوئیک اسید و 10-هیدروکسی دکانوئیک اسید) است . 

برخی از ویتامین های موجود در ژل رویال عبارتند از :

 • تیامین (B1)
 • ریبوفلاوین (B2)
 • اسید پانتوتنیک (B5)
 • پیریدوکسین (B6)
 • نیاسین (B3)
 • اسید فولیک (B9)
 • اینوزیتول (B8)
 • بیوتین (B7)

این مواد مغذی ممکن است برخی از مزایای بالقوه این ژل را برای سلامتی فراهم کنند ، اگرچه تحقیقات بیشتری در مورد این ماده منحصر به فرد مورد نیاز است . 

 

به طور کلی ، یک قاشق چایخوری ژله رویال حاوی :

 • کالری : 20
 • پروتئین : 0 گرم
 • چربی : 0 گرم
 • کربوهیدرات : 6 گرم
 • فیبر : 0 گرم
 • شکر : 5 گرم 

 

فواید ژل رویال

 

فواید بالقوه ژل رویال

ژل رویال ، به عنوان مکمل برای درمان بیماری های مختلف به فروش می رسد . تحقیقات موجود در این زمینه ، این اثرات و فواید این ژل بر سلامت انسان را نشان می دهند :

 

ممکن است علائم یائسگی را درمان کند

قانع‌ کننده‌ ترین تحقیقات در مورد این ژل نشان می‌ دهد که در صورت مصرف خوراکی ، ممکن است به بهبود برخی از علائم مرتبط با یائسگی و افزایش احساس خوشبختی در زنان یائسه کمک کند ، اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است . 

تغییرات هورمونی در دوران یائسگی باعث عوارض جانبی ناخواسته مانند گرگرفتگی ، درد ، اختلال حافظه ، افسردگی و اضطراب می شود . در یک مطالعه ، محققان 42 زن یائسه ژاپنی سالم را به مدت 12 هفته تحت نظر گرفتند . کسانی که 800 میلی گرم پودر ژل رویال (خوراکی) مصرف کردند ، درد و اضطراب خود را بدون هیچ گونه عوارض جانبی ناخواسته کاهش دادند . 

مطالعه دیگری که در این زمینه انجام شده ، نشان داد که 36 زن یائسه که روزانه 150 میلی گرم از این ژل را به مدت 3 ماه مصرف کرده بودند ، سطح کلسترول خود را بهبود بخشیدند . (در ادامه به این موضوع بیشتر می پردازیم)

 

ممکن است بر سطح کلسترول تأثیر بگذارد

برخی تحقیقات نشان داده اند که مکمل های ژل رویال می توانند سطح کلسترول را کاهش دهند ، حتی در افرادی که در دوران یائسگی نیستند . برخی از کارشناسان معتقدند که این موضوع ، به دلیل پروتئین های خاص موجود در این ژل است . 

طبق مطالعه انجام شده بر روی 40 فرد مبتلا به فشار خون خفیف ، نیمی از مردم به مدت سه ماه روزانه 9 کپسول ژل رویال مصرف کردند که هر کپسول حاوی 350 میلی گرم از ایت ژل بود که در مجموع 3150 میلی گرم در روز شد . بعد از گذشت این دوره ، محققان سطح کلسترول آنها را بررسی کردند و دریافتند افرادی که روزانه از این ژل  مصرف کرده اند ، سطح کلسترول کل و کلسترول بد LDL در بدن آنها کاهش یافته است .

 

می تواند قند خون را تنظیم کند

در یک مطالعه کوچک و 6 ماهه بر روی 61 فرد سالم ، محققان بررسی کردند که چگونه ژل رویال ممکن است بر قند خون ناشتا در افراد سالم تأثیر بگذارد . پس از گذشت 6 ماه ، سطح گلوکز ناشتا در 30 نفری که روزانه 3000 میلی گرم ژله رویال مصرف می کردند ، کمتر از افرادی بود که دارونما مصرف می کردند . 

 

ممکن است اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی داشته باشد

به طور گسترده ادعا می شود که ژل رویال التهاب و استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد . در مطالعات متعدد در لوله آزمایش و حیوانات ، اسیدهای آمینه خاص ، اسیدهای چرب و ترکیبات فنلی موجود در این ژل ، به نظر می‌ رسد که دارای اثرات آنتی اکسیدانی قوی هستند .

علاوه بر این ، چندین مطالعه در لوله آزمایش نشان می‌ دهد که میزان مواد شیمیایی پیش‌ التهابی آزاد شده از سلول‌ های ایمنی تیمار شده با این ژل ، کاهش یافته است .

 

ممکن است از سیستم ایمنی حمایت کند

بر اساس تحقیقاتی که در موسسات علمی معتبر انجام شده است ، این ژل ، پتانسیل تقویت یا تحریک آنتی بادی ها را دارد که یک پاسخ ایمنی طبیعی به باکتری ها و ویروس های خارجی است . این مطالعه امیدوارکننده است ، اما در سلول ها انجام شده است ، بنابراین بسیار مقدماتی است و به تحقیقات اضافی زیادی ، به ویژه در انسان ، برای حمایت از یافته ها نیاز دارد . 

همچنین مطالعه دیگری در این زمینه ، نشان داده است که ژل رویال فعالیت ضد باکتریایی را افزایش می دهد و حتی در برابر بسیاری از باکتری های مقاوم به چند دارو ، موثر است . این تحقیق به این معنی است که ژله ممکن است سیستم ایمنی بدن را تقویت یا حمایت کند . 

 

ممکن است به بهبود زخم و ترمیم پوست کمک کند

ژل رویال ؛ هم به صورت خوراکی و هم به صورت موضعی استفاده می شود و ممکن است به بهبود زخم و سایر بیماری های التهابی پوست کمک کند . شناخته شده است که این محصول ، دارای اثر ضد باکتریایی است که می تواند زخم ها را تمیز و عاری از عفونت نگه دارد .

همچنین ، یک مطالعه حیوانی ، افزایش تولید کلاژن را در موش هایی که عصاره این ژل را دریافت کردند ، نشان داده است . کلاژن یک پروتئین ساختاری حیاتی برای ترمیم پوست است .

یک مطالعه در لوله آزمایش نیز نشان داده است که به طور قابل توجهی ظرفیت ترمیم بافت در سلول های انسانی تیمار شده با ژله رویال افزایش یافته است .

 

خواص آنتی اکسیدانی آن ممکن است از عملکرد سالم مغز حمایت کند

ژل رویال ممکن است عملکرد مغز را تقویت کند . یک مطالعه نشان داد که موش‌ های استرس‌ زای تحت درمان با این ژل ، سطوح پایین‌ تری از هورمون‌ های استرس و سیستم عصبی مرکزی قوی‌ تری نسبت به گروه کنترل داشتند . همچنین یک مطالعه جداگانه منجر به بهبود حافظه و کاهش علائم افسردگی در موش‌ های یائسه شد که ژله رویال دریافت کرده بودند .

مطالعه حیوانی دیگری نشان داد که موش‌ های تحت درمان با این ژل ، بهتر می‌ توانند رسوبات شیمیایی خاصی در مغز که با بیماری آلزایمر مرتبط هستند را حذف کنند .

بیشتر این مطالعات اثر محافظتی بر روی مغز و بافت عصبی را به ظرفیت آنتی اکسیدانی این ژل نسبت می دهند . اگرچه این داده ها دلگرم کننده است، اما باز هم به تحقیقات انسانی نیاز دارد .

 

ژل رویال در اشکال مختلف

 

چه کسانی باید از مصرف ژل رویال پرهیز کنند ؟

به طور کلی ، این ژل دارای عوارض جانبی بسیار کم است و م توان گفت عوارض جانبی این ژل نادر است . زمانی که این ژل در مقادیر مناسب مصرف شود یا به صورت موضعی استفاده شود ، عموماً برای اکثر افراد بی خطر است . 

خطرات و عوارض جانبی ژل رویال بیشتر به این واقعیت مربوط می شود که یک محصول زنبور عسل است . افرادی که به نیش زنبور یا گرده گل آلرژی دارند ممکن است تمایلی به امتحان این مکمل نداشته باشند . 

همچنین در افراد مبتلا به آسم ، آلرژی به زنبورها یا استعداد ژنتیکی برای ایجاد واکنش های آلرژیک ، به نظر می رسد ژله رویال باعث افزایش میزان علائم آلرژیک می شود که برخی از آنها می توانند شدید باشند . 

واکنش های آلرژیک ناشی از مصرف ژل رویال عبارتند از:

 • آسم

 • آنافیلاکسی که باعث مشکل در تنفس ، تورم در دهان و گلو ، افت ناگهانی فشار خون و گاهی از دست دادن هوشیاری می شود 
 • درماتیت تماسی ، بثورات قرمز و خارش دار ناشی از تماس با چیزی که به آن حساسیت دارید

 

افرادی که باردار یا شیرده هستند نیز باید از مصرف ژل رویال پرهیز کنند ، زیرا در حال حاضر شواهد قابل اعتماد کافی برای اطلاع از بی خطر بودن آن برای این جمعیت وجود ندارد .  

همچنین اگر از مکمل های گیاهی خاص یا داروهای تجویزی استفاده می کنید که باعث رقیق شدن خون یا کاهش فشار خون می شوند ، نیز لازم است قبل از مصرف ژله رویال با پزشک خود مشورت کنید . 

به طور کلی ، همیشه یک قانون سرانگشتی خوب وجود دارد ؛ که بهتر است قبل از مصرف هر مکملی ، حتما با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید . 

 

دوز مناسب برای استفاده از ژل رویال 

از آنجایی که تحقیقات نسبتاً محدود است ، دوز توصیه شده قطعی برای ژل رویال ایجاد نشده است . اما معمولا زمانی که از این ژل ، به عنوان یک مکمل غذایی استفاده می کنید ، در حالت طبیعی خود یک ماده ژل مانند یا به شکل پودر یا کپسول در دسترس است . 

فواید ذکر شده برای این ژل ، در طیف وسیعی از دوزها مشاهده شده است . تحقیقات فعلی از مزایای احتمالی 300-6000 میلی گرم در روز پشتیبانی می کند .

همچنین می توانید از این ژل به صورت موضعی روی پوست استفاده کنید و گاهی اوقات ممکن است در فرمولاسیون محصولات مراقبت از پوست موجود در بازار ، گنجانده شود .

به طور کلی ، اگر قبلا هرگز از این ژل استفاده نکرده اید ، بهتر است با دوز بسیار کم شروع کنید تا از ایجاد واکنش های آلرژیک جدی و عوارض جانبی جلوگیری کنید . 

 

خلاصه مطلب

ژل رویال ، یکی از محصولات زنبور عسل است که با عسل متفاوت است و هنوز به عنوان یک درمان جایگزین برای انواع بیماری های جسمی و روحی استفاده می شود . تا به امروز، ادعاهای سلامت مرتبط با این ژل وجود داشته اما تعدادی از این ادعاها هنوز ثابت نشده است . زیرا بخش عمده تحقیقات موجود ، محدود به مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی یا مطالعات بسیار کوچک انسانی است . 

به طور کلی ، خوردن ژله رویال 100% بدون خطر نیست . گاهی اوقات عوارض جانبی جدی مانند آنافیلاکسی گزارش شده است . اگرچه تحقیقات فعلی امیدوارکننده است ، اما تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه چگونه ژل رویال ممکن است در یک سبک زندگی سالم قرار گیرد ، مورد نیاز است . 

 

مطالب مرتبط و پیشنهادی :

سرکه سیب برای لاغری + طرز مصرف و زمان مصرف

چالش 30 روزه برای سلامت روان و بهبود خلق و خو

26 راه آسان برای بهبود سلامت در کمتر از یک دقیقه

طریقه مصرف روغن سیاه دانه برای بیماری ها و بارداری

بهترین نوشیدنی برای رفع سردرد | نوشیدنی برای سردرد میگرنی

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید