در حال گرفتن اطلاعات...

لمینت دندان چطور انجام میشود ؟

بزرگنمایی
دسته: لب و دندان تاریخ نگارش: ۱۴ آبان ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۳
5
تعداد رای‌دهندگان: 1239

لمینت دندان چطور انجام میشود؟ برای انجام لمینت چه مراحلی طی می‌شود؟ هزینه انجام لمینت دندان چقدر است؟ در ادامه به این سوالات پاسخ خواهیم داد. جراحی لمینت دندان که با نام ونیر نیز شناخته می‌شود، به عملی گفته می‌شود که طی آن نوعی روکش سرامیکی نازک روی دندان‌ها نصب می‌شود. لمینت در زبان لاتین به معنای برگ نازک است.

لمینت دندان چطور انجام میشود  ؟

لمینت‌ها روکش‌ها یا قطعات بسیار نازکی هستند که معمولا از جنس سرامیک مقاوم ساخته می‌شوند. این روکش‌ها طی یک عملیات تخصصی روی دندان‌ها نصب می‌شوند. از این رو موجب تغییر شکل و تغییر رنگ دندان‌ها می‌گردند. در ادامه با ما همراه باشید تا روند این که لمینت دندان چطور انجام میشود را بررسی کنیم.

جراحی لمینت دندان به چه معناست؟

در رابطه با این که لمینت دندان چطور انجام میشود باید بگوییم، لمینت دندان یک عمل تخصصی در علم دندانپزشکی است که در آن جراح دندانپزشک تلاش می‌کند تا با اصلاح شکل و رنگ دندان‌ها، موجب اصلاح فرم لبخند شما شود. در طی گذر زمان و با توجه به بسیاری از عوامل ممکن است دندان‌های شما تغییر رنگ دهند و یا شکل و اندازه آن‌ها تغییر کند. این امر سبب می‌شود هنگامی که شما صحبت می‌کنید و یا لبخند می‌زنید، اعتماد به نفس کافی نداشته باشید و یا از ظاهر خود ناراضی باشید. در چنین حالی علم دندانپزشکی راه‌های مختلفی را به شما پیشنهاد می‌دهد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید جهت رسیدن به فرم دندان دلخواه خود، اقدام کنید. یکی از بهترین راه‌ حل‌ها برای اصلاح فرم و رنگ دندان‌ها، لمینت کردن دندان است. البته درمان دیگری با کاربرد شبیه به نام کامپوزیت دندان وجود دارد که این دو رقیب های بسیار سر سختی برای یکدیگر می باشند.

لمینت‌ها کمک می‌کنند تا شما دندان‌های مرتب، یک شکل، درخشان و زیبا داشته باشید. همچنین اگر از فواصل بین دندانی رنج می‌برید و این موضوع برای شما آزار دهنده است، لمینت یک راه حل عالی برای شماست. البته باید بگوییم لمینت در مواردی چاره ساز است که فواصل بین دندانی شما خیلی زیاد نباشند. در این صورت ابتدا می‌بایست جهت از بین بردن این فواصل با استفاده از ارتودنسی اقدام کرد. سپس می‌توان با استفاده از لمینت به شکل دلخواه دست یافت. جالب است بدانید برخلاف باور عموم که تصور می‌کنند لمینت یک روش برای زیبایی و ظاهر دندان‌هاست، باید بگوییم این عمل موجب افزایش مقاومت و استحکام دندان‌ها می‌شود. همچنین با رفع عیوب دندان‌ها در سالم سازی آن‌ها کمک می‌کند.

چه کسانی کاندید لمینت دندان هستند؟

در رابطه با این که لمینت دندان چطور انجام میشود، قبل از هر چیزی ابتدا اجازه دهید به شما انواع لمینت دندان را توضیح دهیم. لمینت‌ها به طور کلی دارای دو نوع ونیر کامپوزیت و لمینت‌های سرامیکی هستند. ونیر کامپوزیت که در واقع یکی از انواع لمینت است، امروزه با نام کامپوزیت شناخته می‌شود. کامپوزیت‌ها در واقع ضخامت بیشتری از لمینت‌ها دارند و برای چسباندن آن‌ها نیازی به تراش مینای دندان نیست. در مقابل لمینت‌های سرامیکی نازک‌تر هستند، مقاوم‌ترند و بسیار طبیعی به نظر می‌رسند. برای انجام لمینت دندان الزامی است مقدار بسیار کمی از مینای دندان تراشیده شود تا بتوان لمینت‌ها را روی دندان نصب کرد. کسانی که می‌توانند برای انجام لمینت دندان اقدام نمایند، به شرح زیر هستند:

  • افرادی که دندان‌های آن‌ها به دلایل مختلف مانند مصرف برخی داروها، مصرف بیش از حد قهوه، استعمال دخانیات و یا عوامل دیگر، تغییر رنگ داده‌اند.
  • کسانی که در میان دندان‌های خود دارای فواصل دندانی کوچک هستند به گونه‌ای که این فواصل با چشم قابل دیدن هستند.
  • کسانی که دندان‌های شکسته، ترک خورده و یا ساییده شده دارند.
  • کسانی که دندان‌های نامنظم و نامرتب دارند و هنگامی که میخندند فرم لبخند آن‌ها نامرتب است.

در مقابل کسانی که دچار پوسیدگی دندان هستند، از بیماری‌های لثه‌ای رنج می‌برند، مینای روی سطح دندان آن‌ها برای تراشیدن کافی نیست، فواصل بین دندانی آن‌ها بسیار زیاد است و یا مبتلا به دندان قروچه هستند، کاندید مناسبی برای انجام عمل لمینت دندان نیستند.

لمینت دندان چطور انجام میشود و چه مراحلی دارد؟

در رابطه با این که لمینت دندان چطور انجام میشود باید بگوییم، لمینت کردن دندان طی چند مرحله انجام می‌شود. در مرحله اول الزامی است که شما به یک دندانپزشک معتبر و کاربلد مراجعه کنید. امروزه با توجه به این که عمل لمینت دندان طرفداران زیادی دارد، پزشکان زیادی هستند که این عمل را انجام می‌دهند. با این حال اگر می‌خواهید بهترین نتیجه را داشته باشید الزامی است به دندانپزشکی مراجعه کنید در که زمینه لمینت دندان متخصص باشد. سپس در جلسه اول دندانپزشک دندان‌های شما را از جهات مختلف مورد بررسی قرار می‌دهد و معاینه می‌کند. در صورتی که شما کاندید مناسبی برای لمینت کردن دندان باشید، دندانپزشک یک تصویر رنگی پیشرفته از دندان‌های شما تهیه می‌کند تا بتواند برای انجام لمینت به صورت دقیق برنامه ریزی کند.

در مرحله‌ی بعد نوبت آن است که  از دندان‌های شما قالب گیری شود تا این قالب برای ساخت لمینت‌ها به لابراتوار فرستاده شود. توجه داشته باشید در این مرحله شما می‌توانید میزان سفید بودن لمینت‌ها را با توجه به نظر پزشک انتخاب کنید. البته ما به شما پیشنهاد می‌کنیم لمینت‌هایی را انتخاب کنید که تقریبا همرنگ با دندان‌های شما باشند. چرا که در این صورت لمینت‌ها ظاهر طبیعی‌تری دارند. بعد از آماده سازی لمینت‌ها مقدار مناسبی از مینای دندان شما تراشیده می‌شود. علت این کار این است که لمینت‌ها بهتر نصب شوند و استحکام بیشتری داشته باشند. تراشیدن مینای دندان برای لمینت به اندازه‌ای است که هیچ آسیبی برای شما در پی ندارد. در مرحله بعد لمینت‌ها روی دندان‌ها نصب می‌شوند و دندانپزشک با استفاده از یک نور مخصوص موجب محکم شدن لمینت‌ها می‌شود. بعد از نصب لمینت‌ها، شما باید توسط دندانپزشک معاینه شوید تا سلامت دندان‌های شما تایید شود.

مزایای لمینت کردن دندان چیست؟

در رابطه با این که لمینت دندان چطور انجام میشود باید بگوییم، مهمترین مزیتی که برای لمینت دندان وجود دارد اصلاح فرم لبخند شماست. دندان‌های نامرتب و یا تغییر رنگ داده می‌توانند تاثیرات منفی زیادی در ظاهر شما بگذارند. علاوه بر این این تاثیرات منفی، بار روانی زیادی برای شما دارند و موجب از بین رفتن اعتماد به نفس شما می‌شوند. با انجام لمینت فرم دندان‌ها اصلاح می‌شود و رنگ آن‌ها نیز مطابق با رنگ دلخواه شما درمی‌آید. لمینت یک روش کم تهاجمی است. یعنی با انجام لمینت خطری متوجه سلامت دهان و دندان شما نیست. لمینت‌ها موجب استحکام بخشیدن به دندان‌ها می‌شوند و قدرت آن‌ها را افزایش می‌دهند. علاوه بر این لمینت‌ها در برابر رنگ پذیری از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند و به سختی تغییر رنگ می‌دهند. لمینت‌ها جلوه‌ای طبیعی دارند و مانند دندان‌های خودتان به نظر می‌رسند.

بعد از جراحی لمینت دندان باید چه کنیم؟

در رابطه با این که لمینت دندان چطور انجام میشود باید بگوییم، بعد از انجام لمینت دندان الزامی است مطابق با دستور العمل‌های دندانپزشک عمل کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. رعایت بهداشت دهان و دندان بعد از لمینت کردن بسیار مهم است. بهتر است روزانه دوبار مسواک بزنید و حتما از نخ دندان استفاده کنید. استفاده از دهان شویه‌ها نیز به ضد عفونی کردن دهان شما کمک می‌کند. بعد از انجام لمینت از استعمال زیاد دخانیات و یا مصرف بیش از حد قهوه خودداری کنید تا رنگ لمینت‌ها مانند همان روز اول باقی بماند. از شکستن مواد غذایی سفت با دندان مانند پسته به شدت خودداری کنید.

هزینه لمینت دندان چقدر است؟

هزینه انجام لمینت دندان به موارد مختلفی مانند میزان تخصص دندانپزشک و مواد مصرفی برای لمینت بستگی دارد. با این انجام لمینت دندان اگرچه ممکن است هزینه‌ی بالایی داشته باشد اما 7 تا 15 سال برای شما دوام دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ایمپلنت دندان و هزینه آن می توانید از لینک زیر استفاده فرمایید.

ایمپلنت دندان

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
برچسب ها:
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید