این 6+1 نکته را در سرویس دوره ای کولر آبی فراموش نکنید

دسته: خواندنی های روز تاریخ نگارش: ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۸
5
تعداد رای‌دهندگان: 402

در ادامه به بررسی نکات مهم سرویس دوره‌ای کولر آبی می‌پردازیم. اگر تمایل دارید بدانید باید هنگام سرویس دوره ای کولر آبی به چه نکاتی توجه کنیم تا انتها همراه ما باشید.

این 6+1 نکته را در سرویس دوره ای کولر آبی فراموش نکنید

کولر آبی یکی از پر استفاده‌ترین وسایل سرمایشی است که در بیشتر مناطق کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع کولر نسبت به کولرهای گازی مصرف انرژی کمتری دارد و برای مناطقی که میزان رطوبت پایینی دارند، مناسب‌تر است. کولر آبی نیز دارای قطعات و بخش‌های مختلفی است که برای کارکرد صحیح کولر باید به‌درستی وظیفه خود را انجام دهند. سرویس دوره‌ای کولر آبی کمک می‌کند تا تمام مشکلات این وسیله برطرف شده و کارکرد بهینه‌تری داشته باشد. شروع فصل گرما بهترین زمان برای سرویس کولر آبی است. البته در پایان فصل گرما و قبل از جمع کردن کولر نیز حتماً آن را تمیز کنید تا برای فصل بعد با مشکلات کمتری روبرو شوید.

در ادامه به بررسی نکات مهم سرویس دوره‌ای کولر آبی می‌پردازیم. اگر تمایل دارید بدانید باید هنگام سرویس دوره ای کولر آبی به چه نکاتی توجه کنیم تا انتها همراه ما باشید.

نکات مهم سرویس دوره ‌ای کولر آبی که باید بدانید

کولر آبی ممکن است بر اثر استفاده با مشکلات مختلفی روبرو شود که در زمان سرویس می‌توانید آنها را رفع کنید. نکات مهم سرویس دوره ای کولر آبی در ادامه شرح داده می‌شود:

 • تنظیم شناور کولر
 • بررسی فن کولر
 • تعویض تسمه‌ها
 • از بین بردن رسوبات کولر
 • شستشوی مخزن حلزونی کولر
 • تعویض پوشال کولر
 • روغن کاری بخش‌های مختلف مانند یاتاقان و دینام
 • تعویض پوشال
 • کنترل پمپ آب
 • شستشوی بدنه
 • و ...

در ادامه نکات مهم سرویس دوره ای کولر آبی و روش‌های حل مشکلات کولر را بیان می‌کنیم.

برطرف کردن بوی بد کولر

یکی از مشکل‌های رایج کولرهای آبی وجود بوی بد است. این بو در زمان آغاز به کار کولر و به دلیل استفاده نشدن طولانی مدت، بیشتر حس می‌شود. بوی بد کولر به دلایل مختلفی مانند کهنگی پوشال‌ها، ماندن آب درون مخزن کولر، محل نصب نامناسب، استفاده از روغن‌های نامرغوب برای قطعات و ... ایجاد می‌شود. در اولین مرحله تمام قسمت‌های کولر را به‌خوبی با شوینده‌های مناسب بشویید تا بوی نامطبوع از بین برود.

پوسیدگی و سوراخ شدن کف کولر

کف کولر قسمت مهمی است که آب موردنیاز برای خنک کردن کولر در آن نگهداری می‌شود. این قسمت به دلیل وجود آب درون آن و برخورد املاح آب دچار پوسیدگی و زنگ زدگی می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل می‌توانید از عایق‌های مناسب برای کف کولر استفاده کنید. در صورتی که مشکل جدی باشد و به کمک عایق برطرف نشود، باید برای تعویض کردن کفی کولر اقدام کنید. در صورتی که کولر شما از مواد اولیه مرغوبی تهیه شده باشد، کفی به سرعت دچار آسیب دیدگی نمی‌شود و برای مدت زمان طولانی‌تری قابل استفاده است.

خنک نکردن کولر

خنک نکردن کولر آبی یکی دیگر از مشکلاتی است که ممکن است با آن روبرو شوید. این مشکل به دلایل مختلفی رخ می‌دهد. ازجمله این دلایل می‌توان به کمبود آب درون کفی، خرابی پوشال‌ها، خرابی پمپ و ... اشاره کرد. گاهی نیز به دلیل گرمای زیاد محیط کولر به‌خوبی فضا را خنک نمی‌کند. همچنین می‌توانید از سایه بان مناسب برای جلوگیری از تابش نور مستقیم خورشید به کولر استفاده کنید.

 

کولر

 

پاره شدن تسمه کولر

تسمه مدت زمان زیادی قابل استفاده است اما به دلیل کیفیت پایین، نشتی آب روی آن یا استفاده بیش از حد دچار پوسیدگی و آسیب می‌شود. تسمه بخش مهمی در کولر آبی است و بدون آن عملاً کولر بی استفاده است. بهتر است هر سال هنگام سرویس تسمه جدید برای کولر خریداری کنید. تعویض تسمه نیز به سادگی انجام می‌شود. اما در صورتی که تسمه کاملا نو و سالم باشد می‌توانید همچنان از آن استفاده کنید. شل یا سفت بودن بیش از حد تسمه نیز باعث ایجاد سروصدای غیر عادی در کولر می‌شود.

سوختن پمپ کولر آبی

مسیر عبور آب از پمپ باید کاملا باز باشد تا پمپ به‌خوبی کار کند. مشکلات مختلفی مانند روغن کاری نکردن، کثیف بودن پوشال‌ها یا بسته شدن مسیر عبور آب باعث خرابی و سوختن پمپ می‌شوند. با سرویس دوره‌ای و تمیز کردن تمام قسمت‌های کولر می‌توانید از این مشکلات جلوگیری کرده و پمپ سالم با عملکرد صحیح و قابل قبولی داشته باشید. استفاده از سبد مخصوص برای پمپ آب نیز از ورود جرم‌های مختلف به درون آن جلوگیری می‌کند.

نصب سایبان برای کولر آبی

از آنجایی که تابش مستقیم نور خورشید می‌تواند روی کارکرد کولر آبی تأثیر داشته باشد، می‌توانید از سایبان برای آن استفاده کنید. نصب سایبان به خصوص در مناطق گرم‌تر می‌تواند از آسیب دیدن کولر جلوگیری کرده و باعث ایجاد باد خنک‌تری شود. به این صورت در مصرف انرژی نیز صرفه جویی می‌شود.

تمیز کردن بدنه کولر

کولرهای آبی پس از مدتی استفاده با حجم زیادی رسوب روبرو می‌شوند. وجود این رسوبات روی بدنه کولر باعث انسداد جریان هوا می‌شود و کولر نمی‌تواند باد خنکی ایجاد کند. علاوه بر آن رسوبات به مرور زمان به بدنه کولر آسیب رسانده و باعث پوسیدگی و خرابی آن‌ها می‌شود. هنگام سرویس تمام رسوبات بدنه را به کمک مواد و ابزارهای مناسب از بین ببرید تا کولر کاملاً تمیز و آماده به کار شود.

 

کولر ابی

 

مصرف بهینه و کارکرد صحیح کولر آبی در گرو عوامل مختلفی است. تمام قسمت‌ها و قطعات موجود در کولر آبی باید به‌خوبی کار کند تا هوای خنکی در اختیار شما قرار بگیرد. افراد و شرکت‌های مختلفی در این زمینه فعالیت دارند که می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید.

سرویس دوره ‌ای کولر آبی چه مزایایی دارد؟

سرویس کولر از هرگونه اختلال و خرابی کولر برای داشتن بهترین کارکرد جلوگیری می‌کند. همواره هزینه سرویس کولر پایین‌تر از تعمیر یا تعویض قطعات آن است، به همین دلیل بهتر است به سرویس دوره‌ای در زمان مناسب توجه داشته باشید.

با سرویس دوره‌ای و به موقع کولر آبی، نه تنها از بروز مشکلات مختلف جلوگیری می‌کنید، بلکه عملکرد بهینه‌تری از کولر را مشاهده کرده و مصرف انرژی نیز تا حد زیادی کاهش می‌یابد. برای برخی افراد سرویس کولر اهمیت زیادی ندارد و به همین دلیل به یکباره با حجم زیادی از خرابی‌ها روبرو می‌شوند. در این شرایط ممکن است کولر دیگر قابل استفاده نباشد و مجبور به خرید کولر جدید شوید.

برای سرویس دوره‌ای می‌توانید از سرویس کار باتجربه در این زمینه کمک گرفته و یا خودتان برای سرویس دست به کار شوید. در هر صورت آشنایی با نکات مهم سرویس دوره ای کولر آبی می‌تواند به شما کمک کند تا سرویس بهتری انجام داده و نتیجه آن را مشاهده کنید.

کولرهای آبی در برندها و مدل‌های مختلف در بازار موجود هستند. علاوه بر مدل‌های قدیمی‌تر امروزه مدل‌های جدیدتری مانند کولرهای سلولزی نیز تولید و روانه بازار شده‌اند که کارکرد بهتری نسبت به مدل‌های قدیمی‌تر دارند. این که هنگام سرویس دوره ‌ای کولر آبی به چه نکاتی توجه کنیم از مهم‌ترین مسائلی است که افراد با آن آشنا باشند.

در این زمینه بهتر است از افراد و سرویسکارهای باتجربه و متخصص کمک بگیرید تا تمام بخش‌ها و قطعات کولر را بررسی و در صورت نیاز تعمیر و سرویس آن‌ها را انجام دهند. اما اگر قصد دارید خودتان برای سرویس دست به کار شوید، خواندن این مقاله خالی از لطف نیست.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

برچسب ها:
باد کولر
کولر
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
احسان دشتی
۲۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۳
نکات مهم سرویس دوره ای کولر آبی که نام بردین خیلی جامع بود و باعث شدید یک لیست هنگام تعمیر از همین نکات تهیه کنم. سپاس
پاسخ
نظر خود را ثبت کنید