در حال گرفتن اطلاعات...

۱۱ ایده چیدمان منزل؛ خانه دلخواهت را بچین!

دسته: خواندنی های روز تاریخ نگارش: ۱۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۵
5
تعداد رای‌دهندگان: 165

در این مقاله می‌خواهیم به شما چند ایده چیدمان منزل را پیشنهاد بدهیم. با ما همراه هستید؟ چیدن خانه و تغییر دکوراسیون یا به‌اصطلاح فرنگی‌ها دیزاین از آن کارهای پرطرفداری است که اگر ایده‌های خوبی هم داشته باشید، بسیار خوشایند پیش می‌رود.

۱۱ ایده چیدمان منزل؛ خانه دلخواهت را بچین!

چیدن خانه و تغییر دکوراسیون یا به‌اصطلاح فرنگی‌ها دیزاین از آن کارهای پرطرفداری است که اگر ایده‌های خوبی هم داشته باشید، بسیار خوشایند پیش می‌رود. یادتان باشد که این فرایند نیاز به طراحی و فکرکردن پیش از شروع جابه‌جایی وسایل و چیدمان دارد. هرچقدر که نمونه‌های جذاب و زیبای بیشتری را ببینید، ایده‌های الهام‌بخش بیشتری هم در ذهنتان شکل می‌گیرند. در این مقاله می‌خواهیم به شما چند ایده چیدمان منزل را پیشنهاد بدهیم. با ما همراه هستید؟

۱.نقش گل و گیاه را دست‌کم نگیرید

دکور خانه با گل و گیاه

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در چیدمان منزل در نظر بگیرید، استفاده از گل‌ها و گیاهان است. در خانه‌های امروزی که فضای محدود و بسته‌تری نسبت به قبل دارند و دیگر خبری از حیاط و باغچه در آنها نیست، به فضاهایی سبز در منزل نیاز دارید؛ حتی اگر در حد چند گلدان کوچک باشند. بنا به سلیقه‌تان و اجازه‌ای که فضای موجود در منزل به شما می‌دهد از گلدان‌های کوچک یا بزرگ سبز استفاده کنید. بعضی‌ها ترجیح می‌دهند که گل‌هایی بزرگ و بعضاً غول‌آسا برای ایجاد سبزی و دکور منزل در اختیار داشته باشند و بعضی‌ها هم استفاده از گلدان‌های کوچک و پرتعداد را می‌پسندند. انتخاب شما وابسته به ترجیحات شخصی و البته فضای تحت اختیارتان است. با این حال، یادتان باشد که حضور گیاهان در شکل‌دهی به فضایی خرم و دوست‌داشتنی کمک شایانی می‌کند. ضمن اینکه اکسیژن خوبی به هوا می‌دهد و دکوری ساده و در عین‌حال بسیار جذاب است.

۲. کاغذ دیواری‌های جذاب را به‌خاطر داشته باشید

دکور خانه با کاغذ دیواری

طرح‌ها، رنگ‌ها و جنس‌های بسیار متنوعی از کاغذ دیواری در بازار موجود است. اگر بتوانید به مرجع و فروشگاهی منصف و با طرح‌های زیبا مثل کاغذ دیواری داماس یا داماسک، کاغذ دیواری پتینه و ... دسترسی داشته باشید، کاغذ دیواری‌کردن فضا ایده چیدمان منزل بسیار درخشانی خواهد بود. دنیای این محصولات، بسیار وسیع‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید. کاغذ دیواری سه بعدی یا دو بعدی در بازار از تنوع بسیار زیادی برخوردار است. با انتخاب جدیدترین مدل های کاغذ دیواری پشت تلویزیون، ساده یا سه بعدی طرح‌های جذابی روی دیوار به‌وجود می‌آورید. متناسب با هر بخش از منزل هم می‌توانید انتخابی خوب و چشم‌نواز داشته باشید. به رنگ و جنس کاغذها هم همیشه دقت کنید.

کاغذ دیواری پشت تلویزیون

رنگ تیره برای فضاهای کوچک مناسب نیست. با این حال، این شما هستید که با سلیقه و بنا به ترجیحات خودتان دست به انتخاب می‌زنید. طرح‌های ریز یا درشت هر کاغذ دیواری هم می‌توانند نقش پررنگی در بسته یا بازکردن فضاها داشته باشند. به جنس محصول هم دقت کنید. جنس‌های مختلفی از کاغذ دیواری از جمله پارچه‌ای، کاغذی، وینیل و... در بازار موجود است. با کمی تحقیق متوجه خواهید شد که کدام‌یک مقاوم‌تر، ارزان‌تر یا گران‌تر است. کاغذ دیواری‌ها را نصاب روی دیوار نصب می‌کند و اگر از جنس خوبی انتخاب شوند، ماندگاری‌شان بالا می‌رود و نیاز به تعویضشان به چندین‌وچند سال بعد موکول خواهد شد.

کاغذ دیواری طرح داماسک

۳.درباره قاب و استفاده از تصویر یا عکس تصمیم بگیرید

باید پیش از ورود به اجرایی‌کردن ایده های چیدمان منزل با خود درباره طراحی فضاها فکر کنید. باز هم تأکید می‌شود که بی‌برنامه و بی‌گدار به آب نزنید. آیا قصد استفاده از قاب، تصویر یا پوستر کاغذی دارید؟ هریک از این‌ها می‌توانند تأثیرات شگفت‌انگیزی روی فضای خانه، حال‌وهوای آن و حتی نما و جلوه ابعاد مختلفش داشته باشند. تصویرها و قاب‌ها فارغ از زیبایی و رنگی که به فضا می‌دهند در بزرگ‌تر یا کوچک‌ترکردن هر محیط هم نقش دارند. اگر فضایی کوچک در اختیار دارید، شاید بهتر باشد که از یک قاب بزرگ یا چندین قاب کوچک در کنار هم استفاده کنید. البته این را هم بدانید که شلوغ‌کردن بسیار زیاد فضا در خانه‌ای کوچک باعث می‌شود که محدودتر و بسته‌تر هم به‌نظر برسد. در خانه‌های بزرگ اما دستتان باز است و بنا به ارتفاع و مساحت هر دیوار و فضا می‌توانید از میان انتخاب‌های مختلف قاب و تصویر ابتکار عمل را به‌دست بگیرید.

۴.آینه‌ها را فراموش نکنید

ایده چیدمان منزل با آینه های دکوری

حضور آینه‌ها در منزل را می‌پسندید؟ آینه همیشه نقش مهمی در ایده های چیدمان منزل داشته و دارد. بعضی‌ها طرفدار این وسیله درخشان نیستند و معتقدند که فضا را مصنوعی می‌کند. این ایده زیاد از سوی دنیای دیزاین و دکوراسیون پذیرفته نمی‌شود. چرا؟ چون آینه‌ها با خاصیت‌های فیزیکی چشمگیر و جذابشان راهی برای بزرگ‌تر و پرنورترکردن فضاهای هر مکان هستند. اگر خانه‌تان بسیار کوچک یا کوچک است، استفاده از آینه‌های قدی یا دیواری در فضا می‌تواند به بزرگ‌ترشدن محیط کمک کند. در خانه‌های بزرگ هم به‌کاربردن آینه‌ها راهی برای ایجاد شکوه و زیبایی بیشتر فضا است. انعکاس تصویر در آینه به دوبرابر جلوه‌کردن فضای هر خانه کمک می‌کند. این ایده چیدمان منزل را به خاطر بسپارید و بدانید که دستتان برای انتخاب قاب‌های مختلف و ابعاد گوناگون آینه کاملا باز است.

۵.به راحتی دقت کنید

در میان انواع ایده چیدمان برای منزل حتما به این دقت کنید که طراحی مطابق آنچه پیشنهاد می‌شود، راحتی هم به‌دنبال دارد یا خیر. اینکه فضایی را به‌شدت زیبا اما غیرقابل استفاده کنید، اصلا فکر خوبی نیست. باید حواستان به راحتی و گرم‌بودن فضای منزلتان باشد. راحتی از شاخص‌ترین و مهم‌ترین ویژگی‌های هر منزل است. شما ساعت‌های زیادی را در فضای خانه خود می‌گذرانید، اگر به فکر رفاه حالتان نباشید، اوضاع خوشایند پیش نمی‌رود. در چیدن مبل‌ها، استفاده از دکورهای مختلف یا نورپردازی به راحتی دقت کنید. قرار نیست که نمایشگاهی از اشیا و لوازم زیبا برای نمایش عموم تدارک ببینید.

هدفتان از چیدمان منزل باید راحتی و رفاه حال خود در سپری‌کردن اوقات در منزل باشد و بس. این روزها که خانه‌ها آنچنان بزرگ نیستند، بهتر است که حتما به راحت‌سازی فضاها در کنار زیباچیدنشان دقت داشته باشید. نباید راحتی را فدای هیچ‌چیز دیگری کنید. بعضی از افراد از نگرانی زمان‌هایی که مهمان به منزلشان می‌آید، هیچ‌وقت خود و نیازهایشان را در چیدمان منزل در اولویت قرار نمی‌دهند. چنین ایده‌ای اشتباه است.

۶.شلف‌ها و قفسه‌ها عالی خواهند بود

استفاده از شلف‌ها یا همان قفسه‌های تخته‌ای که روی دیوار نصب می‌شوند هم یکی از بهترین ایده های چیدمان منزل است. با وجود این عناصر هم می‌توانید فضایی برای بسیاری از وسایل خود پیدا کنید هم راه و شانسی برای تزئین و ایجاد دکوراسیون بیشتر در منزل نصیبتان می‌شود. قفسه‌ها و شلف‌ها در جنس‌ها و مدل‌های مختلف موجود هستند. باید ببینید که چه جنس و شمایلی از آنها را می‌پسندید. در شلف‌ها ظرف و ظروف تزئینی یا گلدان و اشیای دکوری مختلف قرار بدهید. بنا به سلیقه و حال‌وهوایی که برای دکوراسیون منزل در نظر می‌گیرید، دست‌به‌کار شوید و اشیایی تزئینی یا کاربردی در این قفسه‌ها قرار بدهید. بعضی‌ها تمایل به جمع‌آوری اشیا و اجسامی خاص در قالب کلکسیون دارند. استفاده از شلف‌ها برای نمایش کلکسیون‌ها در منزل هم ایده جذابی برای چیدمان منزل خواهد بود.

۷.عناصر فصلی داشته باشید

در میان ایده های چیدمان منزل به استفاده از عناصر خاص هر فصل هم نگاهی داشته باشید. منظور چیست؟ یعنی متناسب با اینکه در چه فصلی به‌سر می‌برید از یک شئ یا وسیله‌ای استفاده کنید که نماینده آن دوره از سال است. اگر در فصل زمستان هستید، از شاخه‌های بی‌برگ درختان کمک بگیرید و آنها را در گلدان‌هایی در منزل قرار بدهید. در فصل بهار از گیاهان سبز و شکوفه‌دار استفاده کنید و در پاییز هم می‌توانید به‌سراغ درست‌کردن ظرفی از برگ‌های تزئینی خشک و نارنجی بروید. وجود عناصر فصلی دکوراسیون در هر خانه می‌تواند شما را در حال‌وهوای فصلی قرار بدهد که در آن به‌سر می‌برید. این روزها که طبیعت دستخوش تغییرات فراوان شده و به‌واسطه آلودگی‌های رنگارنگ، فصل‌ها را آن‌طور که باید و شاید و به شکل واقعی‌شان نمی‌بینیم، بهتر است که خودمان حواسمان به در دست‌گرفتن نبض زمان، دست‌کم در دکوراسیون منزل باشد.

۸.به میزان و شدت نور دقت کنید

ایده لوستر در دکوراسیون خانه

توجه به نورپردازی در چیدمان منزل از واجب‌ترین واجب‌ها است. باید دقت کنید و بدانید که نقش نور در بزرگ و کوچک جلوه‌دادن هر فضایی چقدر مهم است. گاهی اتاقی کوچک با نوری مناسب که از پنجره می‌گیرد یا به‌واسطه استفاده از نورهای مصنوعی، بسیار بزرگ‌تر و دلبازتر از چیزی به نظر می‌رسد که واقعا هست. نگذارید که هیچ فضایی تاریک و تنگ باقی بماند. یا از نور پنجره استفاده کنید یا به‌سراغ نورهای مصنوعی بروید. هرگز از لامپ‌هایی ساده برای فضای در دسترس استفاده نکنید. همیشه حواستان به تهیه آباژورهایی زیبا و لوسترهایی مدل‌دار و متناسب با فضا و سلیقه‌تان باشد. لامپی که از سقف آویزان است یا نور دیوارکوبی که بدون هیچ حفاظ دکوری روی سینه دیوار نشسته، خانه‌تان را زشت و نمای آن را مخدوش می‌کند. استفاده از لامپ‌های زیبا و طرح‌های جذاب برای آباژورها راهی برای چیدمان منزل به سبک و شیوه‌ای عالی است. به رنگ لوستر و آباژور هم دقت کنید و نگذارید که باعث تنگ‌شدن فضا یا مسدودکردن جریان تابش نور به خانه شوند.

۹.از یک رنگ شاخص در فضا استفاده کنید

انتخاب رنگ مناسب هم در دکوراسیون منزل و چیدمان بسیار مهم است. بنا به سلیقه‌تان و البته فضایی که در اختیار دارید، درباره رنگ تصمیم بگیرید. یادتان باشد که اگر خانه‌تان کوچک است یا فضاهایی محدود و تنگ دارد، به‌سراغ رنگ‌های تیره نروید. این سبک از رنگ‌ها می‌توانند فضا را دلگیر و کوچک‌تر از چیزی کنند که واقعا هست. در عوض، از رنگ‌های پاستلی یعنی طیف کم‌رنگ از رنگ‌های روشنی مانند آبی، سبز و زرد می‌توانند فضا را بزرگ‌تر و دل‌بازتر کنند. رنگ سفید هم که همیشه یکی از بهترین انتخاب‌های در دسترس است. این‌روزها، استفاده از رنگ‌هایی با کیفیت و طیف رنگی بسیار متنوع رایج شده است. شما می‌توانید به‌جای رنگ‌کاری از کاغذ دیواری ساده تک رنگ هم کمک بگیرید. این هم انتخاب و پیشنهاد هوشمندانه‌ای است. قبول دارید؟ استفاده از رنگی شاخص در منزل هم می‌تواند فضا را برایتان کاملا شخصی‌سازی و دوست‌داشتنی کند. برای مثال، اگر تِم رنگی خانه را روشن انتخاب می‌کنید، استفاده از رنگی پرانرژی و شاداب مانند زرد یا نارنجی در فضا، جذابیت زیادی به‌وجود می‌آورد.

۱۰. به فضایی برای انباری و ذخیره وسایل دقت کنید

در طراحی فضاهای مختلف منزل و چیدمان باید دقیق باشید و بی‌گدار به آب نزنید. شما نمی‌توانید بدون در نظرگرفتن برنامه‌ای از پیش تعیین‌شده قدم بردارید و چند ایده چیدمان منزل را بدون توجه به موضوعاتی مانند فضای ذخیره وسایل و انباری اجرایی کنید. قرار است که در فضای منزل زندگی کنید، لوازم و وسایلتان را بچینید و مکانی امن و راحت به وجود بیاورید. چنین چیزی مستلزم توجه به ابعاد مختلف چیدمان است. برای مثال، فضایی که برای انباری اختصاص می‌دهید و وسایل اضافی یا مواردی را که نباید جلوی چشم باشند در کدام قسمت منزل قرار می‌گیرند؟ به این موضوع فکر کرده‌اید؟ اگر نتوانید از پس طراحی چنین بخشی در منزل برآیید، مدام برای قراردادن وسایل اضافی یا کاربردی که نقشی در دکوراسیون ظاهری ندارند به مشکل برخواهید خورد.

برای در نظرگرفتن فضایی مختص این منظور، می‌توانید به ایجاد کمدهای مخفی و غیرمخفی یا اتاقکی کوچک فکر کنید. برای خانه‌های خیلی کوچک، استفاده از وسایل و لوازم منزل تاشو یا جمع‌شونده و کمدهایی که طراحی هوشمندانه‌ای دارند و می‌توانند چندین و چند فضای ذخیره در اختیارتان قرار بدهند، فکر بسیار خوبی است. خانه‌های بزرگ هم که حق انتخاب دارند. این روزها، طراحی و اجرای اتاق‌های مخصوص لباس یا انباری‌های مخصوص نگهداری وسایل و مواد خوراکی در آشپزخانه بسیار رایج شده است.

۱۱.امکان تغییر را باز بگذارید

یکی دیگر از کارهایی که باید در چیدمان منزل در نظر بگیرید، توجه به رفع محدودیت‌های فضا و ایجاد انعطاف‌پذیری در تغییر دکوراسیون است. همیشه جایی برای تغییر چیدمان در نظر بگیرید. یعنی اسباب و وسایل را طوری نچینید که امکان تغییرشان به‌سختی مهیا شود. تغییر دکوراسیون راهی برای ایجاد سرزندگی، تنوع و حال خوش در هر منزل به‌نظر می‌رسد. شما هم نباید این موضوع را دست‌کم بگیرید. پیش از چیدمان منزل هم می‌توانید چند ایده مختلف طراحی داشته باشید. با وجود آنها، چیدن به شیوه‌ای قابل‌تغییر در آینده قوت می‌گیرد. چنین تنوعی در روحیه اعضای هر خانه نقش بسیار مهم و پررنگی دارد.

نمونه دکوراسیون خانه

بررسی ایده‌ های چیدمان برای منزل راهی برای الهام‌گرفتن و طراحی فضای منزلتان به دلخواه شما است. با مرور نمونه‌های موفق طراحی منزل و نگاه‌کردن از روی دست طراحان خبره و معروف است که می‌توانید به ایده‌های ناب در طراحی و چیدمان منزل برسید. با استفاده از انواع و اقسام نورپردازی‌ها یا وسایل تزئینی و ابزارهای دکوری و پوششی مانند کاغذ دیواری راهی برای ایجاد فضایی دنج و دوست‌داشتنی پیدا خواهید کرد. مهم‌ترین نکته در شکل‌دهی به ایده‌های چیدمان منزل هم این است که بی‌برنامه و بدون اینکه از پیش بدانید چه می‌خواهید، راهی فروشگاه برای خرید نشوید و با صرف صبر، دقت و تحمل، فضا را بچینید و دکور کنید.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
فاطمه
۲۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۶
کاغذ دیواری منزل ارزون ترین روش برای تزیین خونه واسه عیده
پاسخ
نظر خود را ثبت کنید