ترفند عالی برای پاک كردن لكه روغن از روی لباس

دسته: هنر و سبک زندگی تاریخ نگارش: ۲۴ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۲
5
تعداد رای‌دهندگان: 180

برای یادگیری ترفند عالی برای پاک كردن لكه روغن از روی لباس، حتی برای لباس هایی که چندین بار شسته و خشک شده اند،  در ادامه با زیبامون همراه بمانید.

ترفند عالی برای پاک كردن لكه روغن از روی لباس

هنگامی که روغن‌ های نباتی و آشپزی مانند روغن‌ های آفتابگردان، زیتون و سایر روغن‌ های گیاهی روی لباس پاشیده یا ریخته می شوند، اغلب تیره می‌ شوند و پس از خشک شدن به طور دائمی بر روی پارچه لباس می‌ نشینند و باعث ایجاد لکه می شوند. اما نگران نباشید! چراکه ترفند عالی برای پاک كردن لكه روغن از روی لباس وجود دارد و می توانید با روش های عالی و موثر، این لکه های روغن را به سادگی از روی لباس پاک کنید.

از انجایی که لکه های روغن آبگریز هستند، به این معنی که آنها را نمی توان به تنهایی با آب درمان کرد، و باید از روش های موثرتری برای از بین بردن لکه روغن استفاده کرد. همچنین پاک کردن لکه های روغن روی مواد مصنوعی نسبت به پارچه های طبیعی مانند پنبه ، سخت تر و چالش برانگیزتر است. 

برای یادگیری ترفند عالی برای پاک كردن لكه روغن از روی لباس، حتی برای لباس هایی که چندین بار شسته و خشک شده اند،  در ادامه با زیبامون همراه بمانید.

 

وسایل مورد نیاز برای پاک کردن لکه روغن از روی لباس

وسایل مورد نیاز برای پاک کردن لکه روغن از روی لباس

  • چاقو، قاشق یا کارت اعتباری
  • مسواک نرم
  • دستمال توالت
  • جوش شیرین
  • سرکه سفید مقطر
  • مایع لباسشویی 
  • صابون مایع
  • آب گرم
  • اسپری WD-40
  • ماشین لباسشویی

 

روش استفاده از ترفند عالی برای پاک كردن لكه روغن از روی لباس

برای اینکه بتوانید از این ترفند عالی برای پاک كردن لكه روغن از روی لباس استفاده کنید، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 

روغن اضافی را بردارید

روغن اضافی را بردارید

مواد جامد روغنی را با یک چاقو یا قاشق از پارچه جدا کنید و سپس لکه های روغن مایع را با دستمال کاغذی پاک کنید. این کار پا کردن لکه روغن از روی لباس را آسان‌ تر می‌ کند و از نفوذ روغن به داخل سایر قسمتهای لباس نیز جلوگیری می‌ کند.

 

مقداری جوش شیرین و سرکه روی لباس بمالید

مقداری جوش شیرین و سرکه روی لباس بمالید

بعد از اتمام مرحله 1، از جوش شیرین برای جذب روغن اضافه از پارچه استفاده کنید. جوش شیرین یک ماده خشک است که روغن و چربی را از الیاف بیرون می کشد. برای این منظور، قسمتی از لباس که دارای لکه چربی است را به طور کامل با جوش شیرین بپوشانید. اجازه دهید جوش شیرین چند دقیقه روی لباس بمانند. سپس با استفاده از یک چاقوی پلاستیکی یا لبه یک کارت اعتباری، لایه جوش شیرین مرطوب شده از روغن را از روی لباس بردارید.

یک لایه دیگر جوش شیرین روی لکه لباس بمالید تا زمانی که جوش شیرین دیگر روغن جذب نکند. اگر لکه چربی بزرگ است، اجازه دهید جوش شیرین خشک یک شب روی لکه بماند. اما اگر لکه کوچک است، جوش شیرین را به مدت 30 دقیقه تا یک ساعت روی لکه بگذارید.

بعد از گذشت این مدت زمان، از دست یا مسواک برای پاک کردن جوش شیرین از روی لکه استفاده کنید و سپس به اندازه یک قاشق از سرکه سفید را مستقیماً روی لکه بریزید تا بیشتر از بین برود و از یک مسواک نرم برای تمیز کردن سرکه استفاده کنید. بعد از اینکه قسمت بیشتری از لکه چربی از بین رفت، بعد از اینکه بیشتر لکه از بین رفت، می توانید مرحله بعدی را انجام دهید.

 

از مواد شوینده استفاده کنید

از مواد شوینده استفاده کنید

اگر مقداری از لکه چربی روی لباس هنوز قابل مشاهده است، مقداری از مایع لباسشویی را روی ناحیه لکه دار بمالید. یا از صابون مایع برای از بین بردن لکه های سخت تر چربی استفاده کنید. لکه را تا جایی به مایع لباسشویی آغشته کنید که هر دو طرف پارچه خیس بخورد.

 

اجازه دهید مایع لباسشویی روی لباس بماند

اجازه دهید مایع لباسشویی روی لباس بماند

اجازه دهید مایع لباسشویی، حداقل 3 تا 5 دقیقه بروی لباس ماند اما دقت داشته باشید که این مدت زمان، بیشتر از 10 دقیقه نشود. در این مرحله، همانطور که مایع لباسشویی به داخل پارچه نفوذ می کند، لکه چربی روی لباس نیز تجزیه می شود.

 

لباس را با ماشین لباسشویی بشویید

لباس را با ماشین لباسشویی بشویید

برچسب مراقبت از لباس را بررسی کنید تا مشخص کنید پس از پاک شدن لکه، لباس در چه دمایی شسته شود و سپس لباس را در گرم ترین آب توصیه شده بشویید.

 

بعد از شستشو، لکه چربی روی لباس را بررسی کنید

بعد از شستشو، لکه چربی روی لباس را بررسی کنید

قبل از خشک کردن لباس توسط ماشین، مطمئن شوید که لکه پاک شده است و اطمینان حاصل کنید که هیچ نشانه ای از علامت یا حلقه تیره از لکه چربی روی لباس وجود ندارد. اگر احساس کنید هنوز اثری از لکه باقی مانده است، مراحل قبلی را تکرار کنید. اجازه دهید لباس در هوا خشک شود. هنگامی که لکه از بین رفت، شستشو و خشک کردن به طور معمول بی خطر است.

 

چگونه لکه روغن قدیمی و خشک شده روی لباس را پاک کنیم؟

از بین بردن لکه روغن قدیمی و خشک شده روی لباس هایی که قبلاً شسته و خشک شده اند، چالش برانگیزتر است، اما با استفاده از ترکیبی از اسپری    WD-40، جوش شیرین و مایع لباسشویی امکان پذیر است. بنابراین می توانید از این ترفند عالی برای پاک كردن لكه روغن از روی لباس، لکه چربی قدیمی را نیز به راحتی از روی لباس پاک کنید.

 

یک تکه مقوا به اندازه کمی بزرگتر از لکه چربی روی لباس برش دهید

یک تکه مقوا به اندازه کمی بزرگتر از لکه چربی روی لباس برش دهید

یک تکه مقوا که اندازه آن بزرگتر از لکه است را برش دهید. لباس را صاف روی سطحی مانند میز یا پیشخوان قرار دهید. تکه مقوا را مستقیماً زیر لکه قرار دهید تا مراحل پاک کردن لکه چربی فقط روی آن یک لایه لباس که دارای لکه چربی است، تأثیر بگذارد. این مقوا از سایر قسمت های لباس محافظت می کند و مانع از جذب مجدد روغن به پارچه می شود.

 

مقداری اسپری WD-40 روی لکه چربی بپاشید

مقداری اسپری WD-40 روی لکه چربی بپاشید

با توجه به اندازه لکه، یا اسپری کنید یا از یک توپ پنبه ای استفاده کنید تا لکه را با این حلال آغشته کنید.

 

جوش شیرین را اضافه کنید

جوش شیرین را اضافه کنید

یک لایه ضخیم از جوش شیرین را روی WD-40 اضافه کنید. سپس از یک مسواک قدیمی و نرم استفاده کنید و با استفاده از حرکات دایره ای کوچک، جوش شیرین را روی لکه بمالید. همانطور که جوش شیرین مرطوب می شود، آن را با برس پاک کنید و با یک لایه جدید از جوش شیرین جایگزین کنید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که جوش شیرین شما تمیز و بدون کلوخ به نظر برسد.

 

مقداری مایع لباسشویی روی لباس بریزید

مقداری مایع لباسشویی روی لباس بریزید

هنگامی که جوش شیرین از بین رفت، روی لکه چربی لباس را با یک ضخیم از مایع لباسشویی بپوشانید. 

 

لباس را با ماشین لباسشویی بشویید

لباس را با ماشین لباسشویی بشویید

لباس را داخل ماشین لباسشویی قرار دهید و آن را با آب گرم بشویید تا لکه مایع باقی مانده به طور کامل از روی لباس پاک شود. 

 

لکه را بررسی کنید

لکه را بررسی کنید

هنگامی که لباس را از ماشین لباسشویی خارج کردید، بررسی کنید که آیا لکه به طور کامل پاک شده است. اگر هنوز لکه رو لباس بود، مراحل را تکرار کنید. سپس اجازه دهید لباس در هوای ازاد خشک شود.

 

نکات کلیدی برای از بین بردن لکه روغن از روی لباس

مانند هر لکه ای، اگر هر چه زودتر لکه چربی تازه را از روی لباس پاک کنید، ایم لکه بهتر و سریعتر از بین خواهد رفت. بهتر است برچسب مراقبت روی لباس را بررسی کنید و مواد شوینده یا محلول تمیزکننده را ابتدا در محلی نامشخص آزمایش کنید تا مطمئن شوید که پارچه تغییر رنگ نمی‌دهد. همچنین بلافاصله بعد از اینکه روغن روی لباس ریخت، آن را مالش ندهید. زیرا این کار باعث می شود تا لکه به عمق الیاف پارچه نفوذ کند و پاک کردن لکه را سخت تر می کند.

به جای شستن کل لباس با آب داغ، بعد از تمیز کردن لباس با مواد شوینده یا صابون مایع، فقط آب داغ را روی قسمت آغشته به روغن لباس بمالید و سپس طبق معمول بشویید. زیرا دمای بالاتر روغن را حل می کند، آن را شل می کند و تعامل با مواد شوینده را آسان تر می کند.

 

مطالب مرتبط و پیشنهادی:

پاک کردن لکه های کهنه و قدیمی لباس

از بین بردن لکه های مختلف از روی دیوار

پاک کردن لکه ناشی از میوه و سبزی از روی پوست دست

آموزش تمیز کردن انواع لکه و مراقبت از کیف و کفش جیر

پاک کردن لاک از روی روتختی با کمک بهترین روش‌ها

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید