در حال گرفتن اطلاعات...

چگونه می‌توان کالری موادغذایی را اندازه‌ گرفت

دسته: تناسب اندام تاریخ نگارش: ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۲
5
تعداد رای‌دهندگان: 3596

یک کالری واحدی از انرژی می باشد. ما معمولا کالری را برای بیان میزان انرژی موجود در مواد غذایی به کار می بریم. تمام مواد غذایی کالری دارند .

چگونه می‌توان کالری موادغذایی را اندازه‌ گرفت

کالری مواد غذایی گوناگون متفاوت است. ما روزانه از مواد غذایی پرکالری زیادی استفاده می‌کنیم. بدن انسان برای سوزاندن کالری و لاغر شدن احتیاج به مواد غذایی دارد. تصور اکثر ما درباره کالری مرتبط با چیزهایی است که می‌خوریم و می‌نوشیم، مثلا بگوییم : یک قوطی نوشابه 200 کالری انرژی دارد. بهتر است بدانید که کالری های لیست شده بر روی بسته بندی مواد غذایی اکثرا برحسب کیلو کالری ( 1000 کالری= 1 کیلو کالری) می‌باشد. بنابراین یک قوطی نوشابه عملا دارای200،000کالری انرژی می‌باشد، زمانی که جداول ورزشی به شما می‌گویند به ازای یک و نیم کیلومتر دویدن آهسته می‌توان 100 کالری انرژی مصرف کرد، در اکثر موارد منظور برحسب کیلو کالری می‌باشد، یعنی 100،000 کالری. ارتباط آبلیمو و کاهش وزن

 

نیاز بدن به کالری

موجودات زنده برای زنده ماندن، تنفس،حرکت، پمپ خون، به انرژی نیاز دارند و آنها این انرژی را از مواد غذایی به دست می آورند. تعداد کالری های موجود در مواد غذایی  میزانی  از انرژی پتانسیلی است که هر یک از مواد غذایی دارا هستند. یک گرم کربوهیدرات  حاوی 4 کالری انرژی، یک گرم پروتئین دارای 4 کالری و یک گرم چربی حاوی 9 کالری انرژی می باشد. غذاها تلفیقی از این 3  جزء ساختاری می باشند. بنابراین اگر شما بدانید که چه مقدار کربوهیدرات، چربی و پروتئین در هر وعده غذایی وجود دارد ، می توانید میزان کالری یا مقدار انرژی غذاها را محاسبه کنید. کم کالری ترین میان وعده ها برای تناسب اندام

 

میزان کالری مواد غذایی

 

کالری مواد غذایی

 

اگر ادعا شود که ماده غذایی حاوی 160 کالری انرژی می باشد، این بدین معنی است که اگر ما این غذا را درون ظرفی بریزیم و روی حرارت بگذاریم و اجازه دهیم که کاملا بسوزد، این واکنش سوختن بایستی 160 کالری انرژی تولید کند، یعنی انرژی لازم برای بالا بردن دمای 160 کیلو گرم آب به اندازه 1 درجه سانتی گراد. اگر نگاه  دقیق تری به جدول ارزش غذایی این ماده غذایی بیاندازیم، می توانیم مقادیر کربوهیدرات، چربی و پروتئین موجود در آن را مشاهده کرد، فرض می کنیم که این ماده غذایی حاوی 2 گرم چربی، 4 گرم پروتئین و 32 گرم کربوهیدرات باشد که در کل 162 کالری انرژی تولید می کنند. از این 162 کالری، 18 کالری از چربی(9 کالری × 2 گرم)، 16 کالری از پروتئین( 4 کالری × 4 گرم) و 128 کالری از کربوهیدراتها(4 کالری × 32 گرم) تامین می شود.

بدن ما کالری این ماده غذایی را در فرایندهای سوخت و سازی یا متابولیک می سوزاند، با استفاده از آنزیم های ویژه  که کربوهیدراتها را به گلوکز و دیگر قندها ، چربیها  را به گلیسرول و اسیدهای چرب و پروتئین ها را به آمینو اسیدها شکسته و تجزیه می کنند. این ملکول ها سپس از طریق جریان خون به سلول ها رفته  و در آنجا برای مصارف فوری جذب می شوند یا به مراحل نهایی متابولیسم فرستاده می شوند که در واکنش هایی با اکسیژن واکنش داده و انرژی ذخیره شده شان را آزاد می کنند.

بهترین رژیم غذایی برای عروس های آینده

راه های افزایش وزن در یک هفته

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید