در حال گرفتن اطلاعات...

سبزیجات را به صورت تازه مصرف کنیم یا فریزری؟

بزرگنمایی
دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۰
5
تعداد رای‌دهندگان: 1467

درست است که استفاده از سبزیجات فریزری بسیار راحت است اما از نظر تغذیه و سلامت سبزیجات تازه خیلی مفیدتر از سبزیجات فریزری هستند.

سبزیجات را به صورت تازه مصرف کنیم یا فریزری؟

سبزیجات خام ارزش غذایی بیشتری نسبت به پخته دارند. به عنوان مثال مصرف اسفناج به صورت خام دارای بالاترین میزان ویتامین است. خیلی از سبزیجات با پخته شدن ویتامین‌های خود را از دست می‌دهند، برای همین باید خام مصرف شوند.  روش تازه نگه داشتن سبزی به مدت 1 هفته

خیلی از محصولات تازه مثلا گوجه فرنگی از زمانی که برداشت می‌شوند تا زمانی که به فروشگاه منتقل می‌شوند نیمی از مواد مغذی خود را از دست می‌دهند. پس این دلیل نمی‌شود که تمام سبزیجات تازه سرشار از مواد مغذی هستند و نسبت به سبزیجات فریزی بهترند. قانون میوه خوردن

خوشبختانه برای آنها که عادت به خرید محصولات فریزشده از فروشگاه دارند، تحقیقات نشان می‌دهد که سبزیجات فریزشده به همان میزان سبزیجات تازه موادمغذی در خود دارند. میوه‌ها و سبزیجات تازه بعد از برداشت آنزیم‌هایی تولید می‌کنند که موجب از دست رفتن رنگ، طعم و موادمغذی آنها می‌شود. اما این واکنش را می‌توان با غیرفعال کردن این آنزیم‌ها که فریز کردن از عهده آن برمی‌آید متوقف کرد و همین مسئله باعث می‌شود سبزیجات فریزشده موادمغذی بیشتری در خود داشته باشند. موادغذایی که بهتر است به صورت فریزری مصرف شوند آنهایی هستد که موادمغذی محلول در چربی مثل ویتامین A، کاروتینوئید و ویتامین E در خود دارند زیرا این موادمغذی حین فراوری محصولات و انبار کردن ثابت‌تر هستند. بااینحال باید مراقب مراحل آماده‌سازی آنها باشید: تحقیقات نشان می‌دهد که باز کردن یخ سبزیجات فریزشده قبل از پخت می‌تواند از دست رفتن ویتامین را در نخودفرنگی، اسفناج و نخودسبز تسریع کند.

موضوع دیگر این است که آیا سبزیجات پخته‌شده ارزش غذایی کمتری دارند یا خیر. بعضی تحقیقات نشان می‌دهد که پخت سبزیجات با رنگ روشن می‌تواند موادمغذی لازم را در آنها از بین ببرد. اما تحقیقات دیگری هم نشان می‌دهد که کیفیت غذایی سبزیجات پخته‌شده به طور کل به نوع پخت‌ آنها بستگی دارد. باوجود تفکر عموم که پختن موادمغذی سبزیجات را از بین می‌برد، آب‌پز یا بخارپز کرد بعضی سبزیجات حتی می‌تواند سطح آنتی‌اکسیدان‌ها و فیتوکمیکال‌هایی مثل کاروتینوئیدها و پلی‌فنول‌ها را افزایش دهد. بااینحال روش‌هایی مثل سرخ کردن موادمغذی اصلی مثل پروتئین، کلروفیل و ویتامین C را در بروکلی از بین می‌برد.

دوست دارید بدانید که بهترین روش پخت سبزیجات برای بهره‌مند شدن از بالاترین سطح موادمغذی در آنها چیست؟ کافی است دما را پایین آورده، مدت پخت را بیشتر کنید و میزان آب مورداستفاده خود را برای پخت سبزیجات حاوی ویتامین‌های B و C محدود کنید به خاطر داشته باشید که ویتامین‌های محلول در آب در حضور H2O به سرعت از بین می‌روند.  یک خبر خوب هم برای آنهایی که از مایکروفر استفاده می‌کنند داریم: تحقیقات نشان می‌دهد که مایکروفر تاثیری بر کیفیت غذایی میوه‌ها و سبزیجات ندارد!

 

نکات مهم نگهداری سبزیجات

 

سبزی تازه و فریز شده

 

بعضی از مواد غذایی مثل فلفل دلمه، کلم، مرکبات و توت‌ها بهتر است به صورت تازه و خام مصرف شوند.

این را بدانید که سبزیجات فریزری هم به همان اندازه سبزیجات تازه حاوی ویتامین هستند.

موادغذایی که بهتر است به صورت فریزشده مصرف شوند آنهایی هستند که سطح بالایی از ویتامین‌های محلول در چربی مثل ویتامین A، کاروتینوئید و ویتامین E در خود دارند زیرا این ویتامین‌ها حین فرآوری موادغذایی (مثل فریزکردن) باثبات‌تر هستند. هویج، سبزیجات برگدار و بروکلی از جمله این سبزیجات می‌باشند.

بخار پز کردن هویج و کلم بروکلی میزان ویتامین موجود در آنها را افزایش می‌دهد.

بهترین روش پخت سبزیجات برای بهره‌مند شدن از بالاترین سطح موادمغذی در آنها پایین‌ آوردن دما، افزایش زمان و محدود کردن آب مصرفی برای پخت است.

تغذیه سالم برای اندام زیبا و جوانی طولانی مدت

چه مقدار میوه در روز برای بدن لازم است

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید