در حال گرفتن اطلاعات...

کدام لبنیات بهتر است؟ پرچرب، کم چرب، بدون چربی

دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۸
5
تعداد رای‌دهندگان: 4993

برای برای داشتن زندگی سالم نیاز به تغذیه سالم داریم. لبنیات هم یکی از موارد تغذیه‌ای مهم است. اما برای سلامت بدن از کدام لبنیات استفاده کنیم؟

کدام لبنیات بهتر است؟ پرچرب، کم چرب، بدون چربی

مصرف لبنیات یکی از نیازهای ضروری بدن انسان است. ما برای سلامت بدن و استحکام استخوان‌ها نیاز به لبنیات داریم. اما از چه نوع لبنیات و با چه درصد چربی استفاده کنیم بهتر است؟ آیا لبنیات سبب ایجاد آکنه می‌شود

 

استفاده از لبنیات کم چرب

 

لبنیات کم چرب

 

شیرهای بدون چربی یا هر محصول لبنی کم چرب دیگر در مقایسه با محصولات پر چرب شان، قند کمتری ندارند یا به نوعی مواد غذایی رژیمی نیستند. تمام انواع شیر گاو بدون چربی ۱ درصد، ۲ درصد یا کامل، کربوهیدرات و پروتئین یکسانی دارند اما چربی کل، چربی اشباع و تعداد کالری‌های آنها متفاوت است. از آنجا که احساس سیری به میزان پروتئین  وابسته است، این تصور که محصولات لبنی پرچرب، سیر کننده‌تر هستند، منطقی نمی‌باشد. با پوکی استخوان بجنگید

کربوهیدرات‌های ساده ای که در محصولات لبنی وجود دارد، لاکتوز است که همانند قندهای افزوده مانند: سوکروز، دکستروز، مالتودکسترین و سایر قندهای افزوده‌ای که معمولا در غذاهای فراوری شده به کار می‌روند، با چاقی، دیابت نوع ۲ و سایر مشکلات سلامتی مرتبط نمی‌باشد. شیر گاو طعم دار نشده و پنیر، هیچ قند افزوده ای ندارند اما اکثر ماست‌هایی که در سوپر مارکت‌ها فروخته می‌شوند، مقدار زیادی قند افزوده دارند. بنابراین برای محدود کردن قندهای افزوده، مهم است که ماست ساده را انتخاب کنید.

 

تناسب اندام با محصولات کم چرب

اگر مراقب دور کمر و تعداد کالری های مصرفی تان هستید، محصولات لبنی کم چرب یا بدون چربی را انتخاب کنید، چون کالری آنها به میزان قابل توجهی پایین تر است اما پروتئین و ویتامین های ضروری یا مواد معدنی آن، مشابه محصولات پر چرب است. اگر شما طعم محصولات لبنی پرچرب را دوست دارید، به طور متعادل از آنها استفاده کنید تا از حد چربی اشباع روزانه تان که نباید بیشتر از ۷ تا ۱۰ درصد کالری کل یا حدود ۲۰ گرم در روز برای اکثر زنان باشد، تجاوز نکنید.

برای درست کردن نیم کیلو پنیر، به حدود ۴٫۵ کیلو شیر نیاز است بنابراین هر ۰٫۰۲ کیلو گرم از پنیر معمولی، کالری، چربی، چربی اشباع و کلسترول بیشتری نسبت به شیر پرچرب دارد. به علت محبوبیت پنیر و علاقه ما به پیتزا، پنیر، منبع شماره یک چربی اشباع در رژیم غذایی ایالات متحده است. بنابراین بهترین کار این است که پنیر با چربی کاهش یافته را انتخاب کنید. چربی اشباع هنوز هم به عنوان یک ماده غذایی مضر در نظر گرفته می شود که احتمال ابتلای فرد به بیماری قلبی را افزایش می دهد.

۰٫۰۲ کیلوگرم از اکثر پنیرهای پرچرب سفت، حدود ۱۰۰ تا ۱۱۵ کالری، ۷ گرم پروتئین، ۷ تا ۹ گرم چربی کل و ۵ تا ۶ گرم چربی اشباع دارد. پنیرهای با چربی کاهش یافته با شیر کم چرب تر تهیه می شوند و معمولا نسبت به پنیر معمولی، حداقل ۲۵ تا ۷۵ درصد چربی و چربی اشباع کمتر و نصف آن، کالری دارند. از نظر مواد مغذی، پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی پنیر با چربی کاهش یافته و پنیر معمولی، یکسان است.

خوردن لبنیات برای تمام افراد در هر سن و شرایطی ضروری است. اما اینکه هر فرد از چه نوع لبنیاتی استفاده کند بستگی به وضعیت بدنی و سلامت آن فرد دارد.

لبنیات و تاثیر آن روی تناسب اندام

چرا به عدم تحمل لاکتوز مبتلا می‌شویم

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید