در حال گرفتن اطلاعات...

فواید و خطرات استفاده از سونا چیست

دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۶
5
تعداد رای‌دهندگان: 1560

استفاده از سونا در میان ورزشکاران بسیار شایع است. سونا فواید و خطراتی را به همراه دارد. گرمای سونا آرامش را افزایش می‌دهد و برای سلامتی مفید است.

فواید و خطرات استفاده از سونا چیست

استفاده از سونا احتمال مرگ بر اثر بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می‌دهد. مراقبت از پوست و مو قبل و بعد از شنا

افرادی که در طول هفته دو تا سه بار از سونا استفاده می‌کنند که 22 درصد کمتر احتمال مرگ ناگهانی دارند. فواید سونا برای پوست

افرادی که در طول هفته بیش از چهار بار از سونا استفاده می‌کنند، 63 درصد کمتر دچار مرگ ناگهانی می‌شوند.

بررسی ها نشان داده است که نشستن در سونا می تواند تاثیر ورزش با شدت متعادل را داشته باشد. ضربان قلب تا 150 بار در دقیقه افزایش می‌یابد و جریان خون افزایش می‌یابد.

سونا عملکرد سلول های قلب را بهبود می‌بخشد. این سلول‌ها در میزان خون رسانی به ارگان‌های بدن تاثیر گذار هستند و عملکرد قلب را بهبود می‌بخشند.

استفاده از سونا استرس را کاهش می‌دهد. با همه این ها سونا نباید جایگزین برنامه‌های ورزشی شود و باید همراه با ورزش استفاده شود.

 

خطرات استفاده بیش از حد از سونا

 

خطرات سونا

 

هر چیزی در حد متعادل و نرمالش برای بدن هیچ ضرری ندارد. استفاده متعادل از سونا هم کاملا برای بدن بی‌خطر است. اما استفاده بیش از حد از سونا، و رفتن از داخل سونا بخار به داخل آب سرد استخر بسیار خطرناک است. افرادی که سابقه فشار خون پایین دارند و مشکلات قلبی دارند نباید زیاد از سونا استفاده کنند و قبلش حتما با پزشک مشورت کنند. یکی دیگر از خطرات استفاده زیاد از سونا کمبود آب بدن است، چون با عرق کردن در سونا میزان زیادی از آب بدن از دست می‌رود و این بسیار خطرناک است.

 

نکات ضروری و مهم هنگام استفاده از سونا

 

نکات استفاده از سونا

 

کسانی که سابقه استفاده زیاد از سونا ندارند بهتر است مدت کوتاهی را در سونا بمانند تا دچار مشکل نشوند. مصرف آب و مایعات در سونا به بهبود حال شما و سلامت بدنتان کمک بزرگی می‌کند. خیلی از افراد تفکرات اشتباهی دارند و آن این است که تصور می‌کنند سونا باعث لاغری و تناسب اندام آنها می‌شود.

خواص استخر و شنا برای سلامتی

با شنا کردن در آب لاغر شوید

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید