در حال گرفتن اطلاعات...

تاثیرات تغذیه مناسب بر سلامت جسم و روان

دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۲۱ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۷
5
تعداد رای‌دهندگان: 2295

تغذیه سالم روی سلامت جسم و روان تاثیر می‌گذارد. اگر همیشه یک تغذیه مفید و سالم در برنامه زندگیتان داشته باشید همیشه از آرامش روان برخوردارید.

تاثیرات تغذیه مناسب بر سلامت جسم و روان

قبل از بررسی ارتباط‌های مستقیم که بین تغذیه  و سلامت روان مشاهده شده‌است، شاید مفید باشد با یک مثال شروع کنیم که تغذیه‌ی بد در کل چگونه می‌تواند عملکرد کلی ذهن را دچار اختلال کند. برای داشتن تمرکز این مواد غذایی را مصرف کنید

اگر به شما بگویند که نوع تغذیه با سلامت روان شما نسبت مستقیم دارد، باور می‌کنید؟ شاید در نگاه اول این دو موضوع هیچ ارتباطی با هم نداشته باشند اما بسیاری از کارشناسان بر این باورند اعمال برخی تغییرات در رژیم غذایی طی 50 سال گذشته نقش مهمی در افزایش بیماری‌های روانی داشته است. فواید غذا خوردن در حالت نشسته روی زمین

در عین حال، تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که گرایش مردم به مصرف غذاهای حاوی قند و چربی بیشتر و اجتناب از مصرف مواد غذایی تازه به افسردگی و مشکلات حافظه و .... منجر می‌شود.

 

کمبود مواد مغذی و سلامت روانی

 

تغذیه و سلامت روان

 

جدا از سوء تغذیه‌ی کلی، در قلمروی کمبود مواد مغذی است که می‌توان مولفه‌های خوراکی و سلامت روان را مستقما به هم ربط داد. مثلا کمبود ید به انگیزه‌ی کم‌تر برای موفقیت در کودکان ربط داده شده‌است، و مشاهده شده‌است کمبود ویتامین B۶ در بیماران روانی مبتلا به افسردگی درون‌زاد، زیرمجموعه‌ی افسردگی بالینی، به شدت شایع است.

 

۳ شرط لازم برای تاثیر تغذیه بر سلامت روان

 

تاثیر تغذیه بر مغز

 

بودنار و ویزنر  ۳ شرط را شناسایی کردند که تحت آنها امکان دارد تغذیه در بهبود سلامت روانی موثر باشد.

اول، در مواردی که می‌دانیم کمبود مواد مغذی وجود دارد و می‌توانیم مصرف خوراکی را تغییر دهیم یا ویتامین‌ها یا مکمل‌های معدنی خاصی را فراهم کنیم؛

دوم، در مواردی که در ژنتیک فرد حالتی غیرعادی وجود دارد که نیازها غذایی او را افزایش می‌دهد، مثلا جهش ژنی که مسئول سوخت و ساز فولات است؛

و سوم در مواردی که ممکن است داروهای ضدافسردگی در فردی که تغذیه‌ای بد دارد بی‌اثر باشد. این‌که کمبود مواد مغذی تا چه حد باید شدید باشد که تاثیری قابل توجه روی عملکرد مغز بگذارد کشف نشده‌است، و درباره‌ی میزان ضروری مکمل برای اصلاح دریافت ناکافی موادمغذی یا تسهیل درمان دارویی اطلاعات کمی وجود دارد. با این حال برخی ارتباط‌های امیدبخش بین مواد مغذی و سلامت روانی وجود دارد.

 

آیا غذای ضد استرس هم وجود دارد؟

به‌طور کلی نمی‌توان از واژه ضداسترس یا ضدخستگی در مورد غذاها استفاده کرد اما غذاهایی مثل ماهی، جگر، قلوه، تخم‌مرغ، شیر، عسل، سویا، قارچ، بادام زمینی، جوانه گندم، سبزیجات و مرکبات در پیشگیری و رفع استرس بی‌تاثیر نیستند. مصرف غلات نیز به خاطر داشتن اسیدآمینه برای کاهش استرس بسیار مفید است. از طرفی خوردن یک لیوان شیر گرم قبل از خواب هم می‏‌تواند آرامش‌بخش باشد. در مقابل؛ مصرف شکلات تاثیر منفی بر سلامت بسیاری از افراد دارد، به طوری که فرد با خوردن یک تکه شکلات دچار تنش عصبی می‏‌شود.

تغذیه سالم برای اندام زیبا و جوانی طولانی مدت

قبل از مهمانی های مهم این غذاها را نخورید 

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید