در حال گرفتن اطلاعات...

تمیز کردن گوش - آموزش برطرف کردن گرفتگی گوش‌

بزرگنمایی
دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۶
5
تعداد رای‌دهندگان: 1807

پاک کردن گوش‌ها ممکن است کار راحتی به نظر برسد اما همین کار راحت اگر با بی‌دقتی انجام شود ممکن است سبب ایجاد آسیب در بافت گوش و عملکرد آن گردد.

تمیز کردن گوش - آموزش برطرف کردن گرفتگی گوش‌

گوش‌ها دارای مجراهایی هستند که ماده محافظتی از گوش‌ها را تولید می‌کنند. تجمع این ماده موم مانند محافظتی در گوش، ممکن است سبب کاهش شنوایی در طول زمان شود. علایم بسته شدن کانال گوش عبارت است از:

صدای وز وز و زنگ در گوش

احساس درد و پری گوش

بوی ناخوشایند

سرگیجه و حتی سرفه

 

آموزش پاک کردن صحیح گوش ها و رفع گرفتگی آنها

 

با توجه به ساختار گوش، معمولا با جویدن و یا حرکات دیگر میزان اضافی جرم گوش برطرف می‌گردد، اما لازم است تا روش‌های مطمئن و بدون عوارض این کار را هم آموزش ببینید و برای پاک کردن گوش‌ها از این روش‌ها استفاده کنید.

 

آموزش پاک کردن گوش در منزل

 

روش‌های پاک کردن گوش با آب شور، گرم و روغن‌های نارگیل و زیتون را در اینجا ببینید.

 

محلول هیدروژن پراکساید

میزان مساوی از هیدروژن پراکساید را با آب مخلوط کنید و در یک قطره‌ چکان بریزید و محلول را داخل گوش بچکانید. سعی کنید 5 تا 10 دقیقه سر را به روی یک بالش تکیه دهید و بعد سر را به جهت عکس بچرخانید تا محلول خارج شود. سپس گوش‌ ها را با یک دستمال تمیز کنید. این محلول جرم گوش‌ ها را نرم و روان می‌کند و باعث می‌ شود در محلول حل شوند و به بیرون از گوش انتقال یابند.

اگر سابقه پارگی پرده گوش و عفونت دارید، این روش را انجام ندهید.

(هیدروژن پراکساید برای سفید کردن دندان‌ ها)

 

سرکه سفید و الکل

این محلول هم به راحتی جرم گوش را در خود حل می‌کند و هرگونه روغن و انسداد را برطرف می‌نماید.

به میزان مساوی الکل و سرکه را مخلوط کنید و یک پنبه را به آن آغشته کنید. در حالی که سر را خم کرده‌ اید، پنبه را بفشارید تا محلول وارد مجرای گوش شود. بعد از 3 تا 5 دقیقه گوش را تمیز کنید و مایع آن را خارج سازید.

 

گلسیرین

چند قطره گلیسیرین را در گوش بچکانید و یک پنبه در داخل مجرای گوش قرار دهید و بعد از 5 دقیقه پنبه را خارج کنید تا گلیسیرین و جرم گوش با هم از آن خارج شوند. سپس با یک دستمال یا پنبه تمیز، گوش را پاک کنید.

 

اسیدهای چرب امگا 3

تجمع بیش از حد جرم و تولید زیاد آن در مجرای گوش‌ ها، امری طبیعی نیست و اگر در شما چنین مسئله‌ ای وجود دارد،  شاید نشانه‌ ای از این موضوع است که در رژیم غذاییتان اسیدهای چرب امگا3 به اندازه کافی وجود ندارد. بنابراین با مصرف غذاهایی سرشار از این ماده مانند ماهی ساردین، ماهی کولی، ماهی آزاد، بذر کتان و گردو این کمبود را در بدن جبران کنید.

 

عدم استفاده از گوش پاکن

این وسیله و هر جسم محکم و نوک‌ تیز دیگری را وارد گوش نکنید. این اجسام فقط باعث داخل‌ تر رفتن جرم در گوش می‌ شوند و آن را ظاهرا تمیز می‌ کنند. استفاده از گوش پاکن در طولانی مدت سبب تجمع جرم در گوش‌ ها و کاهش شنوایی می‌ شود که در این صورت، حتما مجبور به مراجعه نزد پزشک خواهید شد.

 

گوش پاکن و براش‌ های آرایشی ( ساده و ارزان )

از بین بردن جوش های سرسیاه روی بینی و صورت

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید