در حال گرفتن اطلاعات...

آرامش و رفع خستگی - ذهن خود را آرام کنید

دسته: هنر و سبک زندگی تاریخ نگارش: ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۸
5
تعداد رای‌دهندگان: 2621

دریافت اخبار از سراسر دنیا و بسیاری از اطلاعات مربوط و نامربوط، نظم ذهنی و ترتیب آن را بر هم می‌زند. بنابراین لازم است تا ذهن خود را خلوت کنید و کمی آرامش داشته باشید و شب‌ها راحت بخوابید.

آرامش و رفع خستگی - ذهن خود را آرام کنید

از زمانی که تلفن، ارتباط افراد را در جاهای دوردست فراهم کرد و تا الان که این دستگاه‌های ارتباطی پیشرفت چشمگیری داشته‌اند، ذهن انسان درگیر یک هوشیاری مثبت و منفی شده که لازم است آن را آرام و ساکت کند و آسایش بیشتری داشته باشد ضمن اینکه دغدغه‌ها و مشکلات زندگی نیز بیشتر شده است. به خصوص شب‌ها هنگام خواب، این افکار و پریشانی بیشتر بروز می‌کنند و خواب راحت و عمیق را از شما می‌گیرند. ضمن اینکه نباید تاثیر بی‌خوابی در زیبایی را ندیده بگیرید.

 

با این کارها، ذهن خود را آرام کنید

1. اگر در طول روز مشغله و گرفتاری یا یک فکری که درگیرتان کرده برایتان پیش آمد، با آن فکر به رختخواب نروید. چون اصلا نمی‌توانید آن را نادیده بگیرید و بخوابید و هر لحظه بیشتر به سراغتان می‌آید. به جای فرار کردن از آن، تکلیفش را روشن کنید. 10 دقیقه قبل از خواب زمان بگذارید و تصمیمتان را درباره آن فکر بگیرید. اگر می‌توانید فردا یا روزهای دیگر آن را حل کنید، به ذهنتان بگویید الان وقتش نیست و فردا حتما مشکل حل می‌شود. مطمئن باشید این راه جواب خواهد داد.

 

نوشتن

 

2. اگر مشلغه‌تان زیاد است و حجوم افکار متنوع مانع از آرامشتان می‌شود، در انتهای روز برای اینکه ذهنتان را برای خواب و استراحت آماده کنید، در یک کاغذ تمام مواردی را که ذهن شما را شلوغ کرده‌اند، بنویسید. این کار افکار و نگرانی شما را از ذهن خارج و به کاغذ منتقل می‌کند.

وقتی روی نوشته‌ها تمرکز کنید، می‌بینید که بعضی از آن‌ها اصلا مهم نیستند و چون شما به آن‌ها فرصت بروز و حل شدن نداده‌اید، در ذهنتان به یک نگرانی تبدیل شده‌اند.

 

3. رختخواب محلی برای آرمیدن است، نه اینکه وقتی وارد آن می‌شوید تمام افکار ناقص و مزاحم خود را به آن بیاورید و مانع خواب و استراحتتان کنید. اگر اینطور باشد، مطمئن باشید که بعد از مدتی ذهن شما به این مسئله شرطی می‌شود و با دیدن رختخواب به سرعت یاد افکار و دغدغه‌هایتان می‌افتید (حتی اگر در آن روز آرام بوده باشید).

بنابراین شما در جهت مثبت ذهن خود را شرطی کنید. اگر در رختخواب فکری به سراغتان آمد، از آن خارج شوید و به محل دیگری غیر از اتاق خواب بروید. این کار در ابتدا کمی سخت است، اما نتیجه‌اش فوق‌العاده خواهد بود. مطمئن باشید در این صورت با دیدن رختخواب خیلی زود خوابتان می‌گیرد و درگیر افکار نخواهید شد.

 

مدیتیشن

 

4. شب‌ها وقت تمرکز و ایجاد آرامش است. حتما و حتما 10 دقیقه زمان برای تقویت تمرکز و آرامش ذهنی وقت صرف کنید تا نتیجه‌اش را ببینید. در گوشه‌ای آرام صاف و بی‌حرکت بنشینید و چشمان خود را ببندید. با این کار ممکن است در اوایل هجوم افکار آزارتان دهد، اما شما از آن قدرتمندتر باشید و به آن‌ها فکر نکنید.

فقط و فقط در آن 10 دقیقه به هیچ چیز فکر کنید و این کار را آنقدر تمرین کنید تا ذهنتان خالی از همه چیز شود. بعد با شکرگزاری از خدا به رختخواب بروید. شکرگذاری از خداوند آرامش بسیار زیادی به شما هدیه می‌کند و به کاهش استرس منجر می‌شود.

 

5. کاری کنید ذهنتان قبول کند که نگرانی‌ها و مشکلات در رختخواب حل نمی‌شوند. اگر دقت کرده باشید شما شب‌ها فقط نگرانید و پریشان احوال می‌شوید، اما هرگز به راه حل فکر نمی‌کنید و اگر هم بخواهید این کار را انجام دهید نمی‌توانید، زیرا ذهن در آن موقع شبانه‌روز قدرت بسیار اندکی در تعقل و منطق دارد و فقط در حال غر زدن است.

پس شب‌ها با خیال راحت بخوابید و افکار را پس بزنید. البته سرکوبشان نکنید زیرا بیشتر به سراغتان می‌آیند. حالا که آن‌ها خواب را از شما می‌گیرند شما هم به آن‌ها وعده دهید که  در اولین فرصت حلشان خواهید کرد.

 

معجون خواب‌آور

علت و درمان بی خوابی شبانه

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید