در حال گرفتن اطلاعات...

عید نوروز در اسلام چگونه برگزار می شود؟

بزرگنمایی
دسته: خواندنی های روز تاریخ نگارش: ۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۵
5
تعداد رای‌دهندگان: 2646

همزمان با ظهور اسلام، بسیاری از سنن غلط مانند آتش‌پرستی و منع دفن مردگان از بین رفت، ولی نوروز به عنوان یك جشن ملی باقی ماند و پیشوایان دینی آن را حیاتی دوباره بخشیده و با دعا و نیایش آراستند.

عید نوروز در اسلام چگونه برگزار می شود؟

نوروز به عنوان یك جشن و عید باستانی تاریخی طولانی دارد و مورد تایید اسلام هم می‌باشد، چرا كه ابعاد مثبت آن زیاد است و اساس آن توجه به خلقت و زایش جهان است. اسلام، نوروز را جلای بیشتری داد، شیرازه بست و آن را با پشتوانه‌ای استوار از خطر زوال در دوران مسلمانی ایرانیان مصون داشت.

 

ارتباط نوروز با دین اسلام

 

دعای عید

 

نوروز كه با جان ملیت زنده بود، روح مذهب نیز گرفت. در روایات اسلام نوروز روزی است كه جبرئیل بر حضرت محمد (ص) نازل شد، روز غدیر خم است، و روز ظهور حضرت صاحب‌الزمان (عج) خواهد بود. در اعتقادات كهن ایرانی روزی است كه آفریدگار از خلقت جهان فارغ می‌شود و روز آفرینش انسان است. آمده است كه در هنگام تحویل سال این دعا را بسیار بخوانند: مشکلات گوارشی در ایام نوروز

یا مقلب القلوب و الابصار

یا مدبر اللیل و النهار

یا محول الحول و الاحوال

حول حالنا الی احسن الحال

این دعا با كلامی نغز از امام علی(ع) آراسته می‌شود، كه خدایا با بهاری پر ابر و ابری پر باران، آب رحمت خویش را بر خاك خشك ما و بر گیاهان پر بركتت فرو ریز تا به باران درشت و بسیاری آن، خاك خشك، خرم و سبز گردد. دستورهای سلامتی در نوروز

بدین ترتیب نوروز با ورود اسلام به ایران و فراگیری این دین در پهنه‌ای وسیع از شبه قاره هند تا شمال آفریقا، این مجال را یافت تا در میان اقوام غیر ایرانی نیز تداول یابد. همچنین برخی از سنت‌هایی كه امروزه پیوستگی عمیقی با نوروز دارند، از دوره اسلامی به این آیین كهن افزوده گردیدند. همچنین تقدس دینی لحظه تحویل سال چنان در نظر مردمان پر رنگ است كه در شهرهای مقدس، مردم به امام‌زاده‌ها و اماكن متبرك می‌روند. شیرازی‌ها به حرم شاهچراغ و حرم علی‌ بن حمزه روی می‌آورند و مشهدی‌ها به پابوس امام رضا(ع) می‌شتابند و بسیاری از مردم قم در بارگاه حضرت معصومه(س) گرد هم می‌آیند و بعضی از مردم ری و تهران در حرم شاه‌عبدالعظیم.

عید دیدنی در نوروز

تاریخچه عید نوروز باستان در ایران

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید