در حال گرفتن اطلاعات...

دلایل خشک شدن و ترک خوردن لبها چیست

دسته: مراقبت از پوست تاریخ نگارش: ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۰
5
تعداد رای‌دهندگان: 4855

خشکی لب ها به خصوص در فصل پاییز و زمستان می‌تواند شرایطی دردناک را ایجاد کند، به ویژه زمانی که آنها ترک خورده و خونریزی داشته باشند.

دلایل خشک شدن و ترک خوردن لبها چیست

لب‌ها از پوستی نازک سود می‌برند و برخلاف بخش‌های دیگر پوست فاقد غدد چربی هستند و از این رو، به راحتی می‌توانند دچار خشکی شوند هیچ کس علاقه‌ای به لب‌هایی ترک خورده یا پوسته پوسته شده ندارد. در شرایطی که عوامل محیطی مانند شرایط آب و هوایی می‌توانند بر وضعیت لب‌ها تاثیرگذار باشند، اما گاهی اوقات خود ما اشتباهاتی را مرتکب می‌شویم که ظاهر زیبا و سالم لب‌ها را در معرض خطر قرار می‌دهد لب‌هایی خشک تاثیری فراتر از بر هم خوردن زیبایی لبخند انسان دارند. خشکی لب‌ها می‌تواند شرایطی دردناک را ایجاد کند، به ویژه زمانی که آنها ترک خورده و خونریزی داشته باشند. این شرایط بیشتر در فصل زمستان رخ می‌دهد، اما مواجهه بیش از اندازه با نور خورشید نیز می تواند نتایجی مشابه را در پی داشته باشند.لب‌ها از پوستی نازک سود می‌برند و برخلاف بخش‌های دیگر پوست فاقد غدد چربی هستند و از این رو، به راحتی می‌توانند دچار خشکی شوند. هوای سرد، هوای خشک، گرمایش داخلی، مواجهه با مواد شیمیایی و مصرف برخی داروها از جمله دیگر عواملی هستند که می توانند خشکی لب‌ها را به همراه داشته باشند. برخی عادات و انتخاب‌های ما می‌توانند شرایط را وخیم‌تر سازند، به ویژه برخی از آن‌هایی که فکر می‌کنیم برای سلامت لب‌ها خوب هستند. لبهای نرم و روشن داشته باشید

 

لیسیدن و خیس کردن لب‌ها

 

خیس کردن لب

 

ممکن است در تضاد به نظر برسد، اما لیس زدن لب‌ها می‌تواند موجب خشکی آن‌ها شود. بزاق حاوی آنزیم‌هایی است که پوست لب‌ها را خشک و تحریک پذیر می‌سازند. با استفاده از مرطوب کننده‌های لب می‌توانید این عادت را کنار بگذارید. داشتن لبهایی خوشرنگ با روشهای طبیعی

 

مسافرت‌های هوایی موجب خشک شدن لب می‌شود

هوای موجود در هواپیما به طور جدی موجب از دست رفتن آب می‌شود. رطوبت پایین و ارتفاع زیاد موجب از بین رفتن رطوبت پوست از جمله پوست لب‌ها می‌شود و نتیجه آن احساس خشکی لب‌ها هنگام رسیدن به مقصد است. طی سفرهای طولانی به میزان کافی آب بنوشید و از مرطوب کننده‌ها استفاده کنید تا نسبت به آبرسانی به لب‌ها از داخل و خارج بدن اطمینان حاصل شود.

 

استفاده از رژ لب به طور مداوم باعث ترک خوردن لب می‌شود

 

رژلب صورتی

 

زیاد نگران نشوید، چون قرار نیست استفاده از رژ لب مورد علاقه خود را کنار بگذارید، اما پیش از استفاده بهتر است ابتدا از یک مرطوب کننده لب استفاده کنید.

 

استفاده از خمیردندان نامناسب

مسواک زدن مرتب دندان‌ها برای حفظ سلامت و بهداشت دهان و دندان ضروری است، اما انتخاب خمیردندان اشتباه می‌تواند لب ها را دچار مشکل سازد. اطمینان حاصل کنید که خمیردندان مورد استفاده شما موجب تحریک لب‌ها نمی‌شود. اگر نسبت به خمیردندان خود مشکوک هستید با خرید محصولی دیگر که حاوی مواد تشکیل دهنده متفاوت است شرایط را بررسی کنید.

 

دوش آب داغ

شستشو با آب داغ موجب از بین رفتن چربی‌های محافظ پوست می‌شود و می تواند خشکی و خارش را به همراه داشته باشد. توصیه می‌شود با آب ولرم دوش بگیرید تا از خشک شدن بیش از اندازه پوست جلوگیری شود.

 

عدم استفاده از ضد آفتاب

 

لبهای خشک شده

 

یکی از اشتباهات بزرگی که انجام می‌دهید، عدم محافظت از لب‌ها در برابر پرتوهای خورشید است. برای حفظ سلامت لب‌ها، هنگامی که داخل و خارج از خانه هستید ازمرطوب کننده‌های لب استفاده کنید و در طول روز بکارگیری ضد آفتاب هایی با SPF 30 را فراموش نکنید. افرادی که لب‌های خود را در برابر آسیب‌های ناشی از خورشید بدون محافظ باقی می‌گذارند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پوست لب‌ها از جمله کارسنیوم سلول بازال و کارسنیوم سلول سنگفرشی قرار دارند.

 

نفس کشیدن از طریق دهان

خشکی لب‌ها در نتیجه عدم آبرسانی رخ می‌دهد، که این شرایط می‌تواند در نتیجه تنفس از راه دهان به جای بینی شکل بگیرد. پیش از خواب مسیرهای هوایی بینی را پاکسازی کنید و از یک مرطوب کننده هوا برای کاهش خشکی هوا در هنگام خواب استفاده کنید. در موارد حاد، ممکن است برای بهبود شرایط تنفس و باز کردن مسیرهای هوایی بینی به عمل جراحی نیاز باشد.

 

اتاق خواب گرم و نرم

گرمایش داخلی طی فصل زمستان یکی از عوامل اصلی خشکی لب‌ها محسوب می‌شود زیرا رطوبت هوا در این شرایط کاهش می‌یابد، به ویژه اگر در اتاقی گرم می‌خوابید. پیش از خواب همواره از یک مرطوب کننده لب استفاده کنید و دمای اتاق را روی سطوحی مناسب تنظیم کنید.

 

مصرف دارو

اگر دارویی می‌تواند موجب خشکی دهان شود، امکان خشک شدن و ترک خوردن لب‌ها نیز وجود دارد. فهرست داروهای این چنینی طولانی است و بسیاری از داروهای بی نیاز از تجویز پزشک و تجویزی از جمله ضد افسردگی‌ها، ضد حساسیت‌ها، ضد اضطراب ها، ضد احتقان‌ها، شل کننده‌های عضلانی، و ضد دردها در این دسته قرار می گیرند. با پزشک خود در این زمینه صحبت کنید. در صورت نیاز احتمالا وی استفاده از یک مرطوب کننده را توصیه خواهد کرد.

خشکی لب و درمان مناسب برای آن

مراقبت از زیبایی لب و درمان مشکلات آن

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید